ctuvnoci ctuvnoci komentáře u knih

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Rychlá oddechovka. Trošku se mi nepozdávalo to nemocniční prostředí, protože vím, že člověka si tam nechávají pouze tu nezbytnou nejkratší dobu, tady slečně krom zlomené ruky a lehkého otřesu mozku týden nic moc nebylo, chodila si na procházky do parku, noční měl každý den ten stejný zdravotní bratr... to mi přijde dost nereálné. Zdravotní bratr vykreslen jako dokonalý muž. Vyprávění z minulosti v ICH formě mi taky úplně nesedělo, když se to netýkalo toho, kdo vyprávěl.

19.05.2022 3 z 5

Setkání s cizincem Setkání s cizincem Lisa Kleypas

Krimi zápletu jsem v této sérii vůbec nečekala, mile překvapilo, bavily mě i vtipné dialogy.

18.05.2022 5 z 5

Plážová chatka Plážová chatka Christina Olséni

Nejdřív jsem se trochu vyděsila, co že je to za blbost, ale nakonec jsem ten styl přijala a bavila se. Prostě oddychovka, u které radši moc nepřemýšlejte nad realitou, nechte se unášet autorovou fantazií a bavte se.

18.12.2021 4 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Jsem spokojená, nezůstane ve mě vyloženě dlouho, ale myšlenka, že život jde dál, všechna dětská kamarádství opravdu nemusí zůstat na celý život a že typy rodičů zůstávají stále stejné, se mi líbila. Co mě trochu zarazilo, proč by tolik prvostupňových dětí mělo v Praze tak daleko dojíždět do školy? Školy byly spádové, málokdy se u nás stalo, že by někdo dojížděl (ale možná to bylo v Praze jinak?). Otevřený konec mě nejdřív zarazil, ale vlastně, taková je realita, i naše příběhy stále pokračují a je částečně na nás, jak budou dál.

23.07.2021 5 z 5

Coura Coura Jana Bernášková

Tématem i stylem psaní mi kniha do mého životního období sedla výborně. Je čtivá, vtipná, místy lehtivá, s náhledem do vnitřního života hlavní hrdinky, není hloupá. Vytkla bych pouze drobnost někde z 1. třetiny knihy, kdy je na jedné straně napsáno, že dítě Aleny má 10 měsíců a dole na té samé straně se mluví o půlročním miminu (4 měsíce v životě kojence jsou opravdu dlouhá doba na to, aby se to takto zaměňovalo), dále pak Alena přestala kojit a za pár stránek už zase znovu kojí... No a konec, trošku překombinovaný, ženská přece otce dítěte vůbec uvádět nemusí, pokud nechce, nepotřebuje hledat žádného "náhradního", který by se do rodného listu měl zapsat.

03.01.2023 5 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

Drsný začátek, pak to trošku sklouzlo k ženskému románu, ale i tak hodnotím knihu velmi kladně, aktuální témata jako domácí násilí, závislost, agrese, postižení dítěte...

05.08.2022 5 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

Hezká knížka o předčasném odcházení, o lásce. Vytkla bych epilog, moc nechápu, proč? Nechat konec otevřený by mi přišlo lepší, ale budiž, je to volba autorky. A trošku mi místy vadil překlad. Zvolená slova dialogů mi někdy připadala neskutečná, takhle se běžně nemluví. Udělat dobrý překlad je určitě těžké, ale vyplatí se do toho investovat, protože to celkový dojem z knihy může dost ovlivnit.

07.07.2022 4 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Oddechovka, pro mě příjemná. Lehce erotická (nic přehnaného), krimi. Na přeskáčku vyprávějí dvě postavy. Děj vtáhne, čte se dobře, polská jména mi tam skvěle pasovala. Sama autorka přiznává, že knihy jsou pro ni relax, takže to samé nabízí i svým čtenářům.

05.06.2022 5 z 5

Kdyby byla v knize půlka těch lyrických popisů, bylo by jich stále dost. Spousta dle mě důležitých postav nebo dějů nebyla vůbec rozvedena, hlavní postava Niny velmi nesympatická, ve 30 si pořádně neví rady sama se sebou, má strachy, v noci pláče a vlastně se ani pořádně nedozvíme, proč. Dle mě naprosto nereálné dialogy. Knihu jsem dočetla, aby se mi odkryla zápletka, ale byla jsem zklamaná.

18.11.2021 2 z 5

Léto s vůní čerstvého chleba Léto s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Něco tak slabého jsem už dlouho neměla v ruce. Ani zajímavý děj, ani slušný literární sloh, nereálné dialogy i situace... Bohužel mi neposloužila ani jako oddychová knížka, od které nemám velká očekávání. Četla jsem od autorky už Pojízdný krámek snů (zajímavý námět, ještě to jakž takž šlo) a Ostrov s vůní čerstvého chleba (už slabší dílo) a ukázalo se, že autorka používá stále stejné situace, nemá na nic dalšího fantazii, příběh zamotá, pozornému čtenáři neujde hromada nesmyslů.

09.05.2021 odpad!

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Za mě jedna z nejlepších knih, co jsem letos četla. Občas plná naděje, občas smutná, jako život sám.

21.12.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Líbila se mi poctivost a síla pana Eddieho. Čekala jsem možná trošku víc z jeho pozdějšího života po válce, bylo to dost stručné na to, jak bohatý život musel mít.

21.02.2022 5 z 5

Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola Lucie Hlavinková

Dcera se od knihy nemohla odtrhnout, já pak také ne, byla jsem zvědavá, jak holky vymyslí vyřešit výlet do minulosti. Pěkně vystavěný příběh, tajemno, příjemná čeština - stavba vět, volba slovníku, věrohodné dialogy, hezké ilustrace, možná až moc témat (stěhování, hledání nových kamarádů, stáří, Terezín, události po r. 1948). Těším se, až si půjčíme nějaké další díly.

30.12.2021 5 z 5

Tak akorát Tak akorát Jostein Gaarder

Protože u autora bývá konec často otevřený, překvapil mě zdejší opak. Chvilku na mě bylo moc toho filozofování o kosmu, ale celkově výborná knížečka. Láska, nemoc, smrt, věčná témata.

08.11.2021 5 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Kniha se čte téměř sama, napínavá, děj má spád, nenudí. Jen jsem se trochu ztratila v příběhu. Chyběl mi popis vysvobození z poslední šlamastky, nějak jsem nepostřehla význam některých pasáží, důvod jednání některých postav, ale je možným, že to tam je, jen jsem to dostatečně nepochopila. Za mě top první díl, ale i druhé dva rozhodně stojí za přečtení a jsem velmi ráda, za kvalitní literaturu pro větší děti (možná převážně kluky).

14.07.2021 4 z 5

Trujkunt Trujkunt Petr Sagitarius

Nejsem žádný vášivý čtenář detektivek, takže možná nemám dostatečné srovnání ani nároky na tento žánr, ale toto mě bavilo moc. Prostředí, které jsem si dokázala přesně představit, pro mě sympatické a dobře srozumitelné nářečí (ač z opačného kraje Moravy), hlavní postavy mají své chyby a běžné starosti, přesto jsou ve svém oboru velmi dobří. Napětí tak akorát, děj zajímavý, postav přiměřeně a dobře popsány, byla jsme opravdu nadšena.

15.05.2021 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Knihu jsem objevila díky čtenářské výzvě, takže moc díky! Byl to kus, který budu nosit v hlavě dlouho. Hlavní postava je zvyklá víc pozorovat než být ve středu pozornosti, všímá si detailů a souvislostí. Odkryje pár kostlivců nejen ze své rodiny. Všední život čerstvého středoškoláka okořeněný těžkými tématy, podáno formou dopisů, popsáno sice relativně zběžně, ale přesto trefně. Kvalitní knížka, která mě rozhodně oslovila. Po dočtení jsem zjistila, že je natočen i film, ten také stojí za to.

30.04.2021 5 z 5

Vlak pro děti Vlak pro děti Viola Ardone

Silný příběh, ale mrzí mě, že v knize chybí jako doslov nějaké informace o projektu pomoci jihu v poválečné Itálii.

03.01.2023 4 z 5

Hnízdo strachu Hnízdo strachu Kay Hooper

Ač se kniha četla velmi dobře, bylo to na mě už překombinované, duchů až moc. Ale autorka psát umí.

30.09.2022 4 z 5

Zlodějka stínů Zlodějka stínů Kay Hooper

Zajímavá detektivka, trošku mě mrzí, že nebylo rozvedeno to zboření zdí na konci. Ale příběh mě rozhodně bavil.

22.09.2022 5 z 5