corvo corvo komentáře u knih

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Ten hororový začátek, kdy hlavní hrdina odjíždí na samotu do chaty v lesích a je konfrontován s nemrtvými srnkami a vesničany je skvělý. Další děj se mění v dobrodružnou scifi, která postupně ztrácí napínavost a nějak už to není ono.

26.08.2013 3 z 5

Hmyz v lese Hmyz v lese Gottfried Amann

Na SLŠ to byla pro nás povinnost a dělali jsme z toho poznávačky. Také jsme v rámci zoologie měli za úkol vytvořit vědeckou sbírku deseti druhů hmyzu usmrcených ve smrtičce octanem etylnatým. U větších jedinců to chtělo silnější dávku, protože se někomu stávalo, že mu brouk tesařík či střevlík náhle při preparaci ožil a utíkal co mu nohy stačily. Jeden z mých spolužáků, jistý L. G., se při zhotovování sbírky tak snažil, ale její výsledné provedení bohužel našeho přísného učitele natolik pobouřilo, že záhy skončila s velkým lamentováním v koši na odpadky.

11.07.2013 4 z 5

Klíč ke květeně České republiky Klíč ke květeně České republiky Karel Kubát

Precizní práce kolektivu botaniků AV ČR. V některých případech mezidruhové rozdíly závisí na velmi drobných mikroznacích a i tak je těžké příbuzné druhy rozeznat. Vyznat se v systematice není holt pro každého.

06.03.2013 5 z 5

Zachraňme Zemi Zachraňme Zemi Jonathon Porritt

Kniha o všech ekologických problémech, jimiž pod náporem civilizace trpí planeta Země. Přelidnění, odlesňování, eroze půdy, nedostatek pitné vody, permanentní hlad, ničení biodoverzity a tropických pralesů, znečištění ovzduší, vody, půdy...
Kniha je doplněna fotografiemi, grafy a tabulkami i slavnými výroky ochránců přírody a nechybí v ní ani prognózy, jež se týkají naší modré planety.

21.01.2013 5 z 5

Simba a ti druzí Simba a ti druzí Josef Vágner

Kdysi mě tento příběh lovecké safari výpravy do Ugandy natolik pohltil, že jsem všude kolem sebe viděl divokou Afriku a stal jsem se snad mistrem světa v lovu čolků, který v plechový vaničce lapali a hltali žížaly jak malí krokodýlové.

15.11.2012 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Příběh skvělý, provedení uchvacující a velmi tajuplné. V dětství moje první a nejmilejší verneovka. Ale 5 hvězd už nedám, protože Jules Verne (ač skvělý v technických záležitostech, jimž ani za mák nerozumím) zde velmi fantazíroval v popisu fauny, flóry a klimatu malého neobydleného ostrůvku v jižním Pacifiku, ležícím přibližně na 35° j. š. Jako by sám pánbůh namíchal koktejl zvířat (jaguár, orangutan s dlouhým ocasem) a rostlin z celého světa a všechny vypustil na tento malý ostrůvek s teplejším oceánským klimatem, kde je zima plná sněhu a panují tam téměř arktické mrazy.

13.11.2012 4 z 5

Po záhadných stopách Po záhadných stopách Jaroslav Mareš

Mokele Mbembe - dinosaurus ze střední Afriky - jemuž je v této knize věnována samostatná kapitola, v mém životě znamenal první setkání s kryptozologií. Kdysi jsem o něm četl zajímavý článek v časopisu Květy a skutečně jsem věřil, že existuje. K odhalení jeho existence bylo podniknuto několik dobrodružných vědeckých výprav. Možná, že dinosaurus mokele vyhynul teprve v nedávné době, ale mým přáním je, aby jeho životaschopná populace v bažinatých pralesích řeky Kongo dosud přežívala.

08.03.2016 5 z 5

Rádžové indických džunglí Rádžové indických džunglí Josef Vágner

Indie bohužel není taková safari jízda jako Afrika. Autor formou osobních zážitků vypráví přhody se zvířaty i bez nich z indického subkontinentu. Podstatnou část věnuje geologickému vývoji a historii Indie, náboženství a kultuře Indů. Závěrečné kapitoly se zabývají biologií a ochranou velkých indických savců. Mé srdce by více potěšilo, kdyby obsah knihy byl ve stejném stylu a uspořádání jako Afrika, ráj a peklo a život a smrt zvířat s popisem ekosystémů a rozsáhlejším přehledem fauny této části světa.

20.11.2014 3 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Kniha o první partě skautů, kteří byli předchůdci a jacísi zakladatelé skautství. Tohle byli ti správní dobrodruzi, kteří do táboření a životě v přírodě plném bezstarostných her, jenž obnášel i různé překážky a naučil je práci, poctivosti, hrdosrti a odvaze, vložili své srdce. Kdo splní 13 bobříků, ten je schopen překonat sám sebe, což je pro mnohé z nás velkým životním problémem. Zdolal jsem jich 6, tak mám ještě do konce života co dělat.

10.06.2014 5 z 5

Kapesní atlas světa Kapesní atlas světa kolektiv autorů

Můj neocenitelný pomocník ve školních letech a hlavně při písemkách ze zeměpisu jsem ho obratně ukrýval pod lavicí a nakukoval do něj, a proto jsem měl vždycky jedničku. Ale na každého podvodníka jednou dojde. Učitel mě přece jen jednou načapal, atlas zabavil a nasolil mi pětku.

25.08.2013 5 z 5

Jmenuji se Geriňa Jmenuji se Geriňa Pavel Bojar (p)

V dětství moje oblíbená knížka, v níž český papoušek Geriňa (amazoňan modročelý) vypráví o životě a kultuře lidí, zvířatech i o mnohotvárné přírodě své rodné země Brazílie. Ovšem s kapitolou o krvežíznivých piraňách, které si pro svou krutost a krvežíznivost nezaslouží žít, a bylo by nejlepší je vyhubit z celého amazonského povodí, to autor poněkud přehnal.

24.08.2013 4 z 5

Zoologie Zoologie Vladimír Zicháček

Moje oblíbená učebnice zoologie pojednávající jasně a přehledně o všech systematických skupinách živočichů od prvoků přes bezobratlé až po strunatce s kvalitními ilustracemi živočichů a jejich orgánů i s přehledným popisem. Na střední škole jsme se z ní povinně učili a v nemalé míře jsem ji úspěšně využil při studiu na VŠ a používal ji též náš profesor jako hlavní osu zoologických přednášek.

22.08.2013 5 z 5

Monzun Monzun Wilbur Smith

Dramatickodobrodružný příběh námořníka Hala Courtneye a jeho čtyř synů - z nichž někteří jsou pěkně bezohledný prospěchářský parchanti - odehrávající se na moři i na souši, převážně v exotickém prostředí Indického oceánu při africkém pobřeží a na Arabském poloostrově, v němž nechybí odvážní a silní muži, tvrdé pěsti, zvonící meče, podlí a úkladní zbabělci, žádostivé a smyslné ženy, žhavé sexuální scény, ale hlavně napínavý děj a místy zvratový a tragický osud některých postav. Pravdou je, že některé dějové linie (na rozdíl od předchozího románu Dravec, který mi připadal celkově svižnější a dynamičtější) se mi zdály vleklejší, ale celkový dojem z tohoto dobrodružství je víc než dobrý.

28.06.2013 4 z 5

Příběhy objevitelů a dobyvatelů Příběhy objevitelů a dobyvatelů Jiří Hromádko

Rozsáhlý, ale stručný popis důležitých zeměpisných objevů. Pokud se chcete dozvědět více o těchto objevech a příbězích konkrétních zeměpisců, doporučuji knihu Do nitra kontinentů.

18.05.2013 4 z 5

Pobřeží v plamenech Pobřeží v plamenech Wilbur Smith

Nádherný romantickodobrodružný dramatický zážitek od začátku až do konce. Nejlepší byla část, kdy Centaine ztroskotá u pobřeží Namibie, seznámí se s dvojicí starých Křováků, od nichž se naučí životu v divočině a lásce k nim i africké přírodě. Stane se jednou z nich, společně projdou poušť Namib i Kalahari, až kdesi v poříčí Okavanga poznají zemi zvířatům i přírodním lidem zaslíbenou. Jen na konci příběhu mi bylo líto, že tak posvátné místo bylo prozrazeno a atakováno těžbou diamantů.

09.03.2013 5 z 5

Krypty a draci Krypty a draci * antologie

Souhlasím v hodnocení nejlepších povídek se čtenářem Melicem. Dost mě pobavily též povídky Pomsta v zastoupení, Moderní čaroděj a Nadčlověk. Jen nechápu, proč název celé knihy zní Krypty a draci. Krypty snad možná, ale jediným drakem v celé sbírce je obří kamenná ještěrka a zmínka o nějakých dinosaurech z druhohor. Co třeba název Krypty a monstra?

06.03.2013 4 z 5

Jóga prstů aneb Jak léčit sám sebe Jóga prstů aneb Jak léčit sám sebe Olga Krumlovská

Sám jsem tuto jógu aplikoval v životě už vícekrát a aplikuji vždy, když mám zdravotní problémy a myslím, že poctivě, každodenně a dlouhodobě používaná prstová jóga má opravdu léčivé schopnosti.

25.02.2013 5 z 5

Přízraky, zázraky & spol. Přízraky, zázraky & spol. * antologie

Dle mého názoru a vkusu je nejlepší povídkou Údolí ztracených od R. E. Howarda. Skvěle poskládaný mix westernu s hororem, ve kterém se pronásledovaný na útěku před bandou pronásledovatelů střetne v podzemním jeskynním systému s národem zdegenerovaných žravých humanoidních mutantů. Tomu se v našich krajích říká dostat se z deště pod okap.

21.01.2013 4 z 5

Z upířích archivů I. Z upířích archivů I. Otto Penzler

Zatím (společně s druhým dílem) nejlepší a nejucelenější sbírka povídek o upírech (a nejen těch, kteří se živí krví), jaká u nás vyšla. Pro upírology povinná četba.

21.01.2013 4 z 5

Sladký život: rozhovory o cukrovce s Giordanem Brunem Sladký život: rozhovory o cukrovce s Giordanem Brunem Karel Kubát

Toto dílo je zde přiřazeno k RNDr. Karlu Kubátovi, ale patří k jinému autorovi. Autorem knihy Sladký život je MUDr. Karel Kubát.

31.01.2016