corvo

Po záhadných stopáchPo záhadných stopáchJaroslav Mareš

Mokele Mbembe - dinosaurus ze střední Afriky - jemuž je v této knize věnována samostatná kapitola, v mém životě znamenal první setkání s kryptozologií. Kdysi jsem o něm četl zajímavý článek v časopisu Květy a skutečně jsem věřil, že existuje. K odhalení jeho existence bylo podniknuto několik dobrodružných vědeckých výprav. Možná, že dinosaurus mokele vyhynul teprve v nedávné době, ale mým přáním je, aby jeho životaschopná populace v bažinatých pralesích řeky Kongo dosud přežívala.

08.03.2016

Jméno růžeJméno růžeUmberto Eco

Když Umberto Eco nedávno zemřel, tak jsem knihu zrovna četl. Zvláštní okolnost. Průběh záhadných vražd a jejich vyšetřování je umně zpracováno, i když je prokládáno méně napínavými a zdlouhavějšími dialogy a úvahami (dle mého vkusu). Ale i tyto čtenářsky složitější záležitosti jsou neodmyslitelnou součástí příběhu a výstižně zachycují život, myšlenky a pocity mnichů hříšného opatství. Sympatická postava je herbarista Severin a nesympatický knihovník Malachiáš. Detektivní pátrání po pachateli je plné logických souvislostí a pozorný čtenář je schopen vydedukovat a odhalit hlavního strůjce a neznaboha, jehož duše propadla nejtěžšímu smrtelnému hříchu a musela dostát svého ďábelského plánu. Závěrečné kapitoly s tragickým rozuzlením jsou jednou velkou apokalypsou, jež přinesla více obětí, než bylo plánováno, a mohla být ještě včas odvrácena. Ale právě proto, že se tak nestalo, učinilo tento román nezapomenutelným.

29.02.2016

Sladký život: rozhovory o cukrovce s Giordanem BrunemSladký život: rozhovory o cukrovce s Giordanem BrunemKarel Kubát

Toto dílo je zde přiřazeno k RNDr. Karlu Kubátovi, ale patří k jinému autorovi. Autorem knihy Sladký život je MUDr. Karel Kubát.

31.01.2016

Rádžové indických džunglíRádžové indických džunglíJosef Vágner

Indie bohužel není taková safari jízda jako Afrika. Autor formou osobních zážitků vypráví přhody se zvířaty i bez nich z indického subkontinentu. Podstatnou část věnuje geologickému vývoji a historii Indie, náboženství a kultuře Indů. Závěrečné kapitoly se zabývají biologií a ochranou velkých indických savců. Mé srdce by více potěšilo, kdyby obsah knihy byl ve stejném stylu a uspořádání jako Afrika, ráj a peklo a život a smrt zvířat s popisem ekosystémů a rozsáhlejším přehledem fauny této části světa.

20.11.2014

Když Duben přicházíKdyž Duben přicházíJaroslav Foglar

Duben už odešel, ale jeho odkaz mládí ve mně stále zůstává a až se znovu narodím, tak duben zase přijde. Svěží jarní březinou poběžím slunci vstříc jak Lubor Klement s Vojtou Řezinou. Rozhlédnu se na vršku, v místech, kde korunami stromů vítr zaduje, surovec Draňák jednou slízne přes držku a prasák Ekrt těžce zkrachuje. Bedna kdesi z hlubin minulosti povstane a čerstvý vánek vůni jara do tříd zavane.

10.06.2014

Hoši od Bobří řekyHoši od Bobří řekyJaroslav Foglar

Kniha o první partě skautů, kteří byli předchůdci a jacísi zakladatelé skautství. Tohle byli ti správní dobrodruzi, kteří do táboření a životě v přírodě plném bezstarostných her, jenž obnášel i různé překážky a naučil je práci, poctivosti, hrdosrti a odvaze, vložili své srdce. Kdo splní 13 bobříků, ten je schopen překonat sám sebe, což je pro mnohé z nás velkým životním problémem. Zdolal jsem jich 6, tak mám ještě do konce života co dělat.

10.06.2014

Nejkrásnější brouci tropůNejkrásnější brouci tropůJaroslav Mareš

V knize je hlavně popsáno 10 druhů největších brouků světa, což samozřejmě nevylučuje, že jsou i nejkrásnější.

28.03.2014

Eurasie - země a životEurasie - země a životFrançois Bourlière

Skvělá série o přírodě všech světadílů (kromě samostatně zpracované Antarktidy). Různí autoři v ní popisují biomy a biogeografické oblasti Země, klima, vývoj kontinentů, faunu, flóru i skutečnost, jak krajinu ovlivňuje a přetváří člověk z hlediska historického až po současnost. Nechybí ani různá škála doplňujících fotografií. Pro všechny nadšené přírodovědce povinná četba.

27.03.2014

Modrá rokle (komiks)Modrá rokle (komiks)Jaroslav Foglar

Vlastním tuto zcomixovanou Foglarovku v podobě kompletní barevné trilogie a můžu klidně přísahat, že díky kresbám v Saudkově podání je lepší než knižní verze. Hospoda s alkoholickými troskami, J. Foglar jako prodavač sportovních potřeb, různé motivy strašidelných stylizovaných lebek a zlodějíček Fretka vytvářejí jednu z nejlepších komiksových sérií Káji Saudka. Poslední část trilogie - Jeskyně Saturn - však není úplně dokončená, protože v ní chybí rozuzlení příběhu pátrání po Elvim - ztraceném kamarádovi. Škoda, že těch komiksových verzí Foglarovek kreslených Kájou nevzniklo víc.

25.03.2014

V zemi obřích travV zemi obřích travVladimir Bragin

Zpočátku je to řešení záhadného případu, jak z povídek A. C. Doyla, jehož vyřešení je přece jen nakonec dílem náhody (SH se svou dedukcí to prostě není). Poté se děj náhle přesouvá do akčního dobrodružství v boji o holý život v džungli trav, obřích pavouků, žížal velikosti hroznýše a jiné havěti. Nakonec přichází procitnutí a příběh se dostává do jakési vědecké reality, což už příliš zábavné není.

22.01.2014

Napříč rovníkovou AmerikouNapříč rovníkovou AmerikouEnrique Stanko Vráz

Velký cestovatel český tehdy žil a šťasten byl ten, kdo poznal ho a přítelem mu byl. S mačetou a lasem vydal se za pralesa hlasem a druhý domov našel tam, kde bratrem indián mu byl, muži, který srdce lidské nikdy nezradil. Snad Alexandr Humboldt u jeho hrobu by se s úctou poklonil.

20.01.2014

Odkaz lovce tajgyOdkaz lovce tajgyRudolf Luskač

Dobrodružný průměr. Jen nechápu, proč autor zařadil výskyt levharta a rysa karakala do oblasti pramenů řeky Leny. Tyto šelmy se v oblasti zdejší zeměpisné šířky (už dost na severu) nevyskytují.

25.12.2013

HlubinaHlubinaPeter Benchley

Kniha jak z udělání pro ty, který vědej na co je šnorchl a hned jak se ocitnou na břehu moře, tak si nasaděj brejle, fixnou plótve na nohy, vezmou do pazúry trojzubec a hurá do vody na ryby, raky, korýše, měkkýše, tukany, mloky a tuntaláry. Jen je třeba si dávat pozor na to, co vylovíte a komu to prozradíte...

15.11.2013

Lovy beze zbraníLovy beze zbraníJaromír Tomeček

Tyhle povídky z pohledu zvířecích obyvatel naší přírody a svérázných, leč pro někoho podivínských horalů, mě doslova odzbrojily. Ukládám svou starou vysloužilou kulovnici, kterou jsem zdělil po dědečkovi nimrodovi, mezi krovy pod střechu a zapřísahám se, že už ji nechci ani vidět. Pampalini je mrtev, ať žije král lovu - lovec beze zbraní!

Zelené tichoZelené tichoJaromír Tomeček

Poetická krása lesů a kouzelného lesního ticha. Kdo se umí v přírodě dobře dívat kolem sebe, vnímat les tělem i duší, ponořit se do něj celou svojí bytostí a zároveň o těchto jevech přemýšlet, ten se v lese nikdy neztratí, stane se jeho součástí a pozná fůru přátel, kterých se naučí si vážit a projevovat jim vděčnou pokoru a úctu.

Geppart test - ženaGeppart test - ženaNaďy Gepp

Taková zábavná skládačka, v níž si z fyziognomických znaků (vlasy, oči, obočí, nos, rty, brada...), které určují i naše charakterové vlastnosti, můžete sestavit hledanou ženu svých snů, jež se k vaší povaze nejlépe hodí. Potom už jenom stačí takovou sbalit.

15.09.2013

Volání na ďáblaVolání na ďáblaWilbur Smith

Střet bílých lovců slonů s německoafrickým Trautenberkem ve skopčácké uniformě a s houfem askarů (domorodých vojáků) za prdelí. Příběh se odehrává převážně v povodí divoké řeky Rufiji, jejímiž pány jsou nilští krokodýli a po jejích březích se potuluje kapitální trofejní slon zvaný ,,Pluh země." Když vypukne 1. světová, tak se malebá oblast řeky Rufiji změní lovcům v nečekané peklo, které s sebou přiveze německý křižník Blücher.
V jedné větě v knize si zřejmě překladatelé originálu spletli afrického hrabáče s americkým mravenečníkem (nevyhrabává si nory).

14.09.2013

Hledání přírodyHledání přírodyKarel Patočka

Kniha o přírodě, nerostech a horninách, zvířatech, rostlinách, houbách i počasí. Nechybí v ní pokusy s přírodninami, pozorování přírody, výroba jednoduché domácí meteostanice, zhotovení přístroje k určování nerostů a herbáře. Kniha je zároveň poetickým popisem autorova dětského pohledu na svět kolem nás a jeho lásce k přírodě a jejímu poznávání.

Deštný pralesDeštný pralesEvan Jones

Taková malá stručná encyklopedie se zajímavostmi o tropických pralesích a jejich obyvatelích.

DobrákDobrákJiří Kulhánek

Ten hororový začátek, kdy hlavní hrdina odjíždí na samotu do chaty v lesích a je konfrontován s nemrtvými srnkami a vesničany je skvělý. Další děj se mění v dobrodružnou scifi, která postupně ztrácí napínavost a nějak už to není ono.

26.08.2013

Kapesní atlas světaKapesní atlas světakolektiv autorů

Můj neocenitelný pomocník ve školních letech a hlavně při písemkách ze zeměpisu jsem ho obratně ukrýval pod lavicí a nakukoval do něj, a proto jsem měl vždycky jedničku. Ale na každého podvodníka jednou dojde. Učitel mě přece jen jednou načapal, atlas zabavil a nasolil mi pětku.

25.08.2013

Jmenuji se GeriňaJmenuji se GeriňaP. Bojar (pseudonym)

V dětství moje oblíbená knížka, v níž český papoušek Geriňa (amazoňan modročelý) vypráví o životě a kultuře lidí, zvířatech i o mnohotvárné přírodě své rodné země Brazílie. Ovšem s kapitolou o krvežíznivých piraňách, které si pro svou krutost a krvežíznivost nezaslouží žít, a bylo by nejlepší je vyhubit z celého amazonského povodí, to autor poněkud přehnal.

24.08.2013

Biologie - 2000 testových otázek a odpovědíBiologie - 2000 testových otázek a odpovědíLubomír Kincl

Učebnice, která zaručeně prověří vaše znalosti z různých oborů biologie. Před přijímačkami, a rovněž v průběhu studia, byla pro mě neocenitelnou pomůckou.

24.08.2013

Tarzan z rodu OpůTarzan z rodu OpůEdgar Rice Burroughs

Jako čtrnácti - patnáctiletý jsem četl sešitová vydání několika dílů o Tarzanovi ilustrované Zdeňkem Burianem a neskutečně jsem první tři díly žral. Do pozdějších dílů se připletl Tarzanův syn, ztracená civilizace starověkých Římanů a nějací ,,Rusáci" v africkém pralese a jak jsem dospíval, tak jsem si uvědomil neskutečnou naivitu a splácaninu těchto dobrodružných scifi příběhů. Jak se ten chlapík mohl sám mezi veleopy (druh lidoopů podobný gorilám) naučit číst, psát a mluvit lidskou řečí? Jak je možné, že statnému lvímu samci (který v africkém pralese vůbec nežije) nasadil dvojitého nelsona a zlomil mu vaz?! Burianovy ilustrace však dodnes v rámci tarzanovských příběhů zůstávají nepřekonatelné.

23.08.2013

ZoologieZoologieVladimír Zicháček

Moje oblíbená učebnice zoologie pojednávající jasně a přehledně o všech systematických skupinách živočichů od prvoků přes bezobratlé až po strunatce s kvalitními ilustracemi živočichů a jejich orgánů i s přehledným popisem. Na střední škole jsme se z ní povinně učili a v nemalé míře jsem ji úspěšně využil při studiu na VŠ a používal ji též náš profesor jako hlavní osu zoologických přednášek.

22.08.2013

Ptáci a vodaPtáci a vodaZdeněk Veselovský

Tato kniha byla jistě srdeční záležitostí ornitologa Zdeňka Veselovského a napsal ji s velkým nadšením i láskou k opeřencům a vodě. O tom, že kachny a husy (vrubozobí ptáci) nejsou dobré jenom na pekáči, se při čtení této populárně naučné knihy přesvědčíte sami.

22.08.2013

Tarot - Magie druidůTarot - Magie druidůPhilip Carr-Gomm

Druidové byli moudří. Magie funguje. Věštba začíná...

17.07.2013

Hmyz v leseHmyz v leseGottfried Amann

Na SLŠ to byla pro nás povinnost a dělali jsme z toho poznávačky. Také jsme v rámci zoologie měli za úkol vytvořit vědeckou sbírku deseti druhů hmyzu usmrcených ve smrtičce octanem etylnatým. U větších jedinců to chtělo silnější dávku, protože se někomu stávalo, že mu brouk tesařík či střevlík náhle při preparaci ožil a utíkal co mu nohy stačily. Jeden z mých spolužáků, jistý L. G., se při zhotovování sbírky tak snažil, ale její výsledné provedení bohužel našeho přísného učitele natolik pobouřilo, že záhy skončila s velkým lamentováním v koši na odpadky.

11.07.2013

Soukromý život rostlinSoukromý život rostlinDavid Attenborough

Dobrodružná populárně naučná kniha ze života autotrofních primárních producentů, ale rovněž heterotrofních rostlin a také hub. Byl natočen i stejnojmenný vynikající dokumentární seriál z produkce BBC, kterým provází D. Attenborough a dá se v originále stáhnout na internetu. Mám ho archivovaný na DVD.

11.07.2013

MonzunMonzunWilbur Smith

Dramatickodobrodružný příběh námořníka Hala Courtneye a jeho čtyř synů - z nichž někteří jsou pěkně bezohledný prospěchářský parchanti - odehrávající se na moři i na souši, převážně v exotickém prostředí Indického oceánu při africkém pobřeží a na Arabském poloostrově, v němž nechybí odvážní a silní muži, tvrdé pěsti, zvonící meče, podlí a úkladní zbabělci, žádostivé a smyslné ženy, žhavé sexuální scény, ale hlavně napínavý děj a místy zvratový a tragický osud některých postav. Pravdou je, že některé dějové linie (na rozdíl od předchozího románu Dravec, který mi připadal celkově svižnější a dynamičtější) se mi zdály vleklejší, ale celkový dojem z tohoto dobrodružství je víc než dobrý.

28.06.2013