corvo corvo komentáře u knih

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Kouzelný je kraj středomořské garrigue, provoněný tymiánem, rozmarýnem a levandulí, časem příletu žluv a kvíčal, sluncem vyprahlých vápencových strání porostlých pichlavým kermesovým dubem a pokroucených kmenů halepských borovic, do kterých si hnízdo tesá hloupý strakabloud. Magické je tajné místo mezi skalami, kde chladná voda vyvěrá, z kopce na kopec přeletí klouzavým letem bartavelle (orebice) a záhy se ztratí v houští janovce a všude kam se podíváš jsou staré, již napůl uschlé olivovníky v jejichž listí cikády si zpívají věčnou píseň léta. Když procházím tou snivou a tajemnou krajinou mládí, opojen apsintem - což není žádný pernod - tak slyším volat sladkým hláskem Augustinu ,,Marceli! Paule!! Josefe!!!"...

15.02.2013 5 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Můj první cestopis, který jsem přečetl a byla to trefa do černého. Bylo mi tehdá 14 let, ležel jsem nemocný doma v posteli a nezbytnou pomůckou při tomto uchvacujícím dobrodružství odvážných mořeplavců byl školní atlas světa, jenž mi byl vždy věrným průvodcem při četbě všech následujících cestopisů.

21.01.2013 5 z 5

Lesní noviny Lesní noviny Vitalij Valentinovič Bianki

Přehlídka ruské přírody v různých krajích a ročních obdobích, o lovcích, lidech žijících v tajze a kolchoznících v Sovětském svazu. V každém měsíci roku je řada různých hádanek a vědomostních otázek, které jsem měl z celé knihy nejraději.

06.11.2012 5 z 5

Lovy beze zbraní Lovy beze zbraní Jaromír Tomeček

Tyhle povídky z pohledu zvířecích obyvatel naší přírody a svérázných, leč pro někoho podivínských horalů, mě doslova odzbrojily. Ukládám svou starou vysloužilou kulovnici, kterou jsem zdělil po dědečkovi nimrodovi, mezi krovy pod střechu a zapřísahám se, že už ji nechci ani vidět. Pampalini je mrtev, ať žije král lovu - lovec beze zbraní!

15.09.2013 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

V části Čas tajemství chlapci udolají žlutého hada se zelenými arabeskami, který po změření dosahoval délky 3,20 m. Sám jsem vášnivý herpetolog a tak jsem se pochopitelně začal pídit po tom, který evropský had by mohl dosáhnout této délky.
Dospěl jsem s pomocí odborné literatury a internetu metodou indukce k závěru, že nejdelším druhem hada obývajícím území Evropy, je štíhlovka kaspická (Dolichophis caspius), jejíž nejdelší jedinec měřil údajně 301 cm. Podobným druhem je štíhlovka východní (D. jugularis), která může též dosáhnout délky až 300 cm. Oba tito hadi však nejsou zbarveni zelenožlutě a na území jižní Francie se nevyskytují.
Nejtěžší evropský druh hada je snad mírně jedovatý užovkovitý had šírohlavec východní (Malpolon insignitus), jenž obývá oblast od Istrie přes Chorvatsko na jihovýchod. Tento druh hada může (dle vědeckých údajů) dosáhnout max. délky 260 cm a hmotnosti až 3 kg, ale rovněž není zbarven žlutě se zelenými skvrnami. V jižní Francii žije podobný druh, šírohlavec ještěrčí (M. monspessulanus), ale ten dosahuje délky pouze do 200 cm. S trochou fantazie by se snad dalo tvrdit, že někteří jedinci jsou opravdu zbarveni zelenožlutě.
Závěrečná dedukce tedy vypadá takto:
1. autor knihy délku hada nadsadil.
2. autor knihy mluvil pravdu a délka hada je dosud evropským rekordem.
3. tento druh hada nepochází z Evropy.
4. překladatel knihy nebo tiskaři udělali chybu.
,,Toť vše, doktore Watsone. Co to bylo za druh hada, však pro mne už asi navždy zůstane neobjasněným tajemstvím, drahý Marceli."

14.02.2013 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Představte si kolem sebe moře, noční oblohu ozářenou plejádami hvězd, hejna ryb, chobotnic, medúz a světélkující plankton. Plujete sám v rybářském člunu houpajícím se pod náporem vln a slyšíte jen vítr, šumění moře a skřípot stěžně vašeho vratkého domova. Za sebou táhnete největší úlovek vašeho života - kardinálního mečouna, což znamená veliké štěstí až do doby, než se na obzoru začnou ve větším počtu objevovat žraločí ploutve a vy u sebe nemáte ani brokovnici...

03.11.2012 5 z 5

Zelené ticho Zelené ticho Jaromír Tomeček

Poetická krása lesů a kouzelného lesního ticha. Kdo se umí v přírodě dobře dívat kolem sebe, vnímat les tělem i duší, ponořit se do něj celou svojí bytostí a zároveň o těchto jevech přemýšlet, ten se v lese nikdy neztratí, stane se jeho součástí a pozná fůru přátel, kterých se naučí si vážit a projevovat jim vděčnou pokoru a úctu.

15.09.2013 4 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Příběh ostýchavého, zvídavého, bystrého a romanticky založeného chlapce, ze kterého indiánský život udělal chlapa, jenž vyhloubil studnu, aby z ní i ostatní mohli pít.

13.11.2012 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Když Umberto Eco nedávno zemřel, tak jsem knihu zrovna četl. Zvláštní okolnost. Průběh záhadných vražd a jejich vyšetřování je umně zpracováno, i když je prokládáno méně napínavými a zdlouhavějšími dialogy a úvahami (dle mého vkusu). Ale i tyto čtenářsky složitější záležitosti jsou neodmyslitelnou součástí příběhu a výstižně zachycují život, myšlenky a pocity mnichů hříšného opatství. Sympatická postava je herbarista Severin a nesympatický knihovník Malachiáš. Detektivní pátrání po pachateli je plné logických souvislostí a pozorný čtenář je schopen vydedukovat a odhalit hlavního strůjce a neznaboha, jehož duše propadla nejtěžšímu smrtelnému hříchu a musela dostát svého ďábelského plánu. Závěrečné kapitoly s tragickým rozuzlením jsou jednou velkou apokalypsou, jež přinesla více obětí, než bylo plánováno, a mohla být ještě včas odvrácena. Ale právě proto, že se tak nestalo, učinilo tento román nezapomenutelným.

29.02.2016

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Duben už odešel, ale jeho odkaz mládí ve mně stále zůstává a až se znovu narodím, tak duben zase přijde. Svěží jarní březinou poběžím slunci vstříc jak Lubor Klement s Vojtou Řezinou. Rozhlédnu se na vršku, v místech, kde korunami stromů vítr zaduje, surovec Draňák jednou slízne přes držku a prasák Ekrt těžce zkrachuje. Bedna kdesi z hlubin minulosti povstane a čerstvý vánek vůni jara do tříd zavane.

10.06.2014

Napříč rovníkovou Amerikou Napříč rovníkovou Amerikou Enrique Stanko Vráz

Velký cestovatel český tehdy žil a šťasten byl ten, kdo poznal ho a přítelem mu byl. S mačetou a lasem vydal se za pralesa hlasem a druhý domov našel tam, kde bratrem indián mu byl, muži, který srdce lidské nikdy nezradil. Snad Alexandr Humboldt u jeho hrobu by se s úctou poklonil.

20.01.2014 5 z 5

Hledání přírody Hledání přírody Karel Patočka

Kniha o přírodě, nerostech a horninách, zvířatech, rostlinách, houbách i počasí. Nechybí v ní pokusy s přírodninami, pozorování přírody, výroba jednoduché domácí meteostanice, zhotovení přístroje k určování nerostů a herbáře. Kniha je zároveň poetickým popisem autorova dětského pohledu na svět kolem nás a jeho lásce k přírodě a jejímu poznávání.

26.08.2013 4 z 5

Afrika – Život a smrt zvířat Afrika – Život a smrt zvířat Josef Vágner

Spolu s Rájem a peklem je to pravé africké dobrodružství a la Josef Vágner. Cestovatelé, Masajové, Búrové, Sanové, Pygmejové, pyramidy, pytláci, lovy, zvířata, paraziti, nemoci, pouště, pralesy, hory, řeky, jezera, historie, fotky, humor, dobrodružství, tragédie, život, smrt...

15.11.2012 5 z 5

Mezi orlem a hadem Mezi orlem a hadem Josef Volák

Příběh o tom, jak prožíval své mládí nadšený mladý lovec motýlů se svými přáteli v kouzelné přírodě i mezi lidmi ze středoasijských hor. Život horalů však tíží tajemství, jehož stopy vedou do minulosti, kdy v kraji řádila banda basmačů...

05.11.2012 4 z 5

Modrá rokle (komiks) Modrá rokle (komiks) Jaroslav Foglar

Vlastním tuto zkomiksovanou Foglarovku v podobě kompletní barevné trilogie a můžu klidně přísahat, že díky kresbám v Saudkově podání je lepší než knižní verze. Hospoda s alkoholickými troskami, J. Foglar jako prodavač sportovních potřeb, různé motivy strašidelných stylizovaných lebek a zlodějíček Fretka vytvářejí jednu z nejlepších komiksových sérií Káji Saudka. Poslední část trilogie - Jeskyně Saturn - však není úplně dokončená, protože v ní chybí rozuzlení příběhu pátrání po Elvim - ztraceném kamarádovi. Škoda, že těch komiksových verzí Foglarovek kreslených Kájou nevzniklo víc.

25.03.2014 5 z 5

Kniha lesní moudrosti Kniha lesní moudrosti Ernest Thompson Seton

Bible všech woodcrafťáků. Měl jsem velkou radost, když jsem zkoušky indiánské bystrosti poctivě splnil.

13.11.2012 5 z 5

Ptáci a voda Ptáci a voda Zdeněk Veselovský

Tato kniha byla jistě srdeční záležitostí ornitologa Zdeňka Veselovského a napsal ji s velkým nadšením i láskou k opeřencům a vodě. O tom, že kachny a husy (vrubozobí ptáci) nejsou dobré jenom na pekáči, se při čtení této populárně naučné knihy přesvědčíte sami.

22.08.2013 5 z 5

Soukromý život rostlin Soukromý život rostlin David Attenborough

Dobrodružná populárně naučná kniha ze života autotrofních primárních producentů, ale rovněž heterotrofních rostlin a také hub. Byl natočen i stejnojmenný vynikající dokumentární seriál z produkce BBC, kterým provází slavný D. Attenborough.

11.07.2013 5 z 5

Eurasie - země a život Eurasie - země a život François Bourlière

Skvělá série o přírodě všech světadílů (kromě samostatně zpracované Antarktidy). Různí autoři v ní popisují biomy a biogeografické oblasti Země, klima, vývoj kontinentů, faunu, flóru i skutečnost, jak krajinu ovlivňuje a přetváří člověk z hlediska historického až po současnost. Nechybí ani různá škála doplňujících fotografií. Pro všechny nadšené přírodovědce povinná četba.

27.03.2014 5 z 5

Volání na ďábla Volání na ďábla Wilbur Smith

Střet bílých lovců slonů s německoafrickým Trautenberkem ve skopčácké uniformě a s houfem askarů (domorodých vojáků) za prdelí. Příběh se odehrává převážně v povodí divoké řeky Rufiji, jejímiž pány jsou nilští krokodýli a po jejích březích se potuluje kapitální trofejní slon zvaný ,,Pluh země." Když vypukne 1. světová, tak se malebá oblast řeky Rufiji změní lovcům v nečekané peklo, které s sebou přiveze německý křižník Blücher.
V jedné větě v knize si zřejmě překladatelé originálu spletli afrického hrabáče s americkým mravenečníkem (nevyhrabává si nory).

14.09.2013 4 z 5