Napříč rovníkovou Amerikou

Napříč rovníkovou Amerikou https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161342/na-pric-rovnikovou-amerikou-161342.JPG 4 8 3

Autor knihy podnikl svou výpravu koncem 19. století na trase z Venezuely proti proudu Orinoka až do Peru. Navštívil mnoho indiánských kmenů, o jejichž životě shromáždil cenný materiál, který čtenářům předkládá.

heavy66
10.08.2023 4 z 5

Enrique Stanko Vráz byl podnikavý a statečný člověk. Napsal poutavý cestovní zápisník v době, kdy divočina byla divoká a dobrodružství dobrodružné. Nebylo možné naplánovat trasu v Google mapě, žádné web kamery a internetové spojení nespolehlivé! V obrovské Amazonii lze najít opuštěnou divočinu dodnes, jen místní Indiáni mají místo luků a šípů džíny a motorky, a cestovatelé jsou po celou dobu online.

Dvoja
16.10.2014 4 z 5

Po přečtení Z dalekých světů I. jsem rychle a natěšeně sáhla po další knize od Vráze. Kdybych měla na výběr, dala bych přednost původní verzi, nicméně tato (1984) je samozřejmě mnohem snáze dostupná. Tuto myšlenku jsem si však říkala po celou dobu čtení. Rozdíl od "Z dalekých světů I." byl více než znatelný. Chyběl mi jeho původní styl psaní. Jeho krásná staročeština a obraty, jež jsou teď téměř k nezaslechnutí. Upřímně vlastně nechápu, kdo měl potřebu původní dílo zkracovat ("kniha je zkrácena cirka na třetinu a zhuštěna, aby měla větší spád"). Vždyť pokud má někdo zájem Vrázův cestopis číst, proč by měl chtít rychlý spád a dílo rychle za sebou? Zhuštění je také velmi citelné. Některé z odstavců jsou jen souhrny názvů kmenů, které navštívil, jména měst, kterými prošel a názvy indiánských předmětů, jež na své cestě poznal a sbíral. Jsem tím zklamaná, ovšem stále si kniha drží nějaký náboj. Pro ostatní zkrátka doporučuji původní verzi a budu doufat, že sama se k ní také někdy dostanu.

corvo
20.01.2014 5 z 5

Velký cestovatel český tehdy žil a šťasten byl ten, kdo poznal ho a přítelem mu byl. S mačetou a lasem vydal se za pralesa hlasem a druhý domov našel tam, kde bratrem indián mu byl, muži, který srdce lidské nikdy nezradil. Snad Alexandr Humboldt u jeho hrobu by se s úctou poklonil.

zkrácená verze

Enrique Stanko Vráz