corvo

Ve znamení Kon-TikiVe znamení Kon-TikiThor Heyerdahl

Můj první cestopis, který jsem přečetl a byla to trefa do černého. Bylo mi tehdá 14 let, ležel jsem nemocný doma v posteli a nezbytnou pomůckou při tomto uchvacujícím dobrodružství odvážných mořeplavců byl školní atlas světa, jenž mi byl vždy věrným průvodcem při četbě všech následujících cestopisů.

Lesní novinyLesní novinyVitalij Valentinovič Bianki

Přehlídka ruské přírody v různých krajích a ročních obdobích, o lovcích, lidech žijících v tajze a kolchoznících v Sovětském svazu. V každém měsíci roku je řada různých hádanek a vědomostních otázek, které jsem měl z celé knihy nejraději.

06.11.2012

Jak voní tymiánJak voní tymiánMarcel Pagnol

Kouzelný je kraj středomořské garrigue, provoněný tymiánem, rozmarýnem a levandulí, časem příletu žluv a kvíčal, sluncem vyprahlých vápencových strání porostlých pichlavým kermesovým dubem a pokroucených kmenů halepských borovic, do kterých si hnízdo tesá hloupý strakabloud. Magické je tajné místo mezi skalami, kde chladná voda vyvěrá, z kopce na kopec přeletí klouzavým letem bartavelle (orebice) a záhy se ztratí v houští janovce a všude kam se podíváš jsou staré, již napůl uschlé olivovníky v jejichž listí cikády si zpívají věčnou píseň léta. Když procházím tou snivou a tajemnou krajinou mládí, opojen apsintem - což není žádný pernod - tak slyším volat sladkým hláskem Augustinu ,,Marceli! Paule!! Josefe!!!"...

15.02.2013

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Představte si kolem sebe moře, noční oblohu ozářenou plejádami hvězd, hejna ryb, chobotnic, medúz a světélkující plankton. Plujete sám v rybářském člunu houpajícím se pod náporem vln a slyšíte jen vítr, šumění moře a skřípot stěžně vašeho vratkého domova. Za sebou táhnete největší úlovek vašeho života - kardinálního mečouna, což znamená veliké štěstí až do doby, než se na obzoru začnou ve větším počtu objevovat žraločí ploutve a vy u sebe nemáte ani brokovnici...

03.11.2012

Dva divošiDva divošiE. T. Seton (pseudonym)

Příběh ostýchavého, zvídavého, bystrého a romanticky založeného chlapce, ze kterého indiánský život udělal chlapa, jenž vyhloubil studnu, aby z ní i ostatní mohli pít.

13.11.2012

Lovy beze zbraníLovy beze zbraníJaromír Tomeček

Tyhle povídky z pohledu zvířecích obyvatel naší přírody a svérázných, leč pro někoho podivínských horalů, mě doslova odzbrojily. Ukládám svou starou vysloužilou kulovnici, kterou jsem zdělil po dědečkovi nimrodovi, mezi krovy pod střechu a zapřísahám se, že už ji nechci ani vidět. Pampalini je mrtev, ať žije král lovu - lovec beze zbraní!

15.09.2013

Mezi orlem a hademMezi orlem a hademJosef Volák

Příběh o tom, jak prožíval své mládí nadšený mladý lovec motýlů se svými přáteli v kouzelné přírodě i mezi lidmi ze středoasijských hor. Život horalů však tíží tajemství, jehož stopy vedou do minulosti, kdy v kraji řádila banda basmačů...

05.11.2012

Afrika – Život a smrt zvířatAfrika – Život a smrt zvířatJosef Vágner

Spolu s Rájem a peklem je to pravé africké dobrodružství a la Josef Vágner. Cestovatelé, Masajové, Búrové, Sanové, Pygmejové, pyramidy, pytláci, lovy, zvířata, paraziti, nemoci, pouště, pralesy, hory, řeky, jezera, historie, fotky, humor, dobrodružství, tragédie, život, smrt...

15.11.2012

Jak voní tymiánJak voní tymiánMarcel Pagnol

V části Čas tajemství chlapci udolají žlutého hada se zelenými arabeskami, který po změření dosahoval délky 3,20 m. Sám jsem vášnivý herpetolog a tak jsem se pochopitelně začal pídit po tom, který evropský had by mohl dosáhnout této délky.
Dospěl jsem s pomocí odborné literatury a internetu metodou indukce k závěru, že nejdelším druhem hada obývajícím území Evropy, je štíhlovka kaspická (Dolichophis caspius), jejíž nejdelší jedinec měřil údajně 301 cm. Podobným druhem je štíhlovka východní (D. jugularis), která může též dosáhnout délky až 300 cm. Oba tito hadi však nejsou zbarveni zelenožlutě a na území jižní Francie se nevyskytují.
Nejtěžší evropský druh hada je snad mírně jedovatý užovkovitý had - šírohlavec východní (Malpolon insignitus), jenž obývá oblast od Istrie přes Chorvatsko na jihovýchod. Tento druh hada může (dle vědeckých údajů) dosáhnout max. délky 260 cm a hmotnosti až 3 kg, ale rovněž není zbarven žlutě se zelenými skvrnami. V jižní Francii žije podobný druh, šírohlavec ještěrčí (M. monspessulanus), ale ten dosahuje délky pouze do 200 cm. S trochou fantazie by se snad dalo tvrdit, že někteří jedinci jsou opravdu zbarveni zelenožlutě.
Závěrečná dedukce tedy vypadá takto: 1. autor knihy délku hada nadsadil; 2. autor knihy mluvil pravdu a délka hada je dosud evropským rekordem; 3. tento druh hada nepochází z Evropy; 4. překladatel knihy nebo tiskaři udělali chybu.
,,Toť vše, doktore Watsone. Co to bylo za druh, však pro mne už asi navždy zůstane neobjasněným tajemstvím, drahý Marceli."

14.02.2013

Hledání přírodyHledání přírodyKarel Patočka

Kniha o přírodě, nerostech a horninách, zvířatech, rostlinách, houbách i počasí. Nechybí v ní pokusy s přírodninami, pozorování přírody, výroba jednoduché domácí meteostanice, zhotovení přístroje k určování nerostů a herbáře. Kniha je zároveň poetickým popisem autorova dětského pohledu na svět kolem nás a jeho lásce k přírodě a jejímu poznávání.

26.08.2013

Zelené tichoZelené tichoJaromír Tomeček

Poetická krása lesů a kouzelného lesního ticha. Kdo se umí v přírodě dobře dívat kolem sebe, vnímat les tělem i duší, ponořit se do něj celou svojí bytostí a zároveň o těchto jevech přemýšlet, ten se v lese nikdy neztratí, stane se jeho součástí a pozná fůru přátel, kterých se naučí si vážit a projevovat jim vděčnou pokoru a úctu.

15.09.2013

Když Duben přicházíKdyž Duben přicházíJaroslav Foglar

Duben už odešel, ale jeho odkaz mládí ve mně stále zůstává a až se znovu narodím, tak duben zase přijde. Svěží jarní březinou poběžím slunci vstříc jak Lubor Klement s Vojtou Řezinou. Rozhlédnu se na vršku, v místech, kde korunami stromů vítr zaduje, surovec Draňák jednou slízne přes držku a prasák Ekrt těžce zkrachuje. Bedna kdesi z hlubin minulosti povstane a čerstvý vánek vůni jara do tříd zavane.

10.06.2014

Kniha lesní moudrostiKniha lesní moudrostiE. T. Seton (pseudonym)

Bible všech woodcrafťáků. Měl jsem velkou radost, když jsem zkoušky indiánské bystrosti poctivě splnil.

13.11.2012

Ptáci a vodaPtáci a vodaZdeněk Veselovský

Tato kniha byla jistě srdeční záležitostí ornitologa Zdeňka Veselovského a napsal ji s velkým nadšením i láskou k opeřencům a vodě. O tom, že kachny a husy (vrubozobí ptáci) nejsou dobré jenom na pekáči, se při čtení této populárně naučné knihy přesvědčíte sami.

22.08.2013

Napříč rovníkovou AmerikouNapříč rovníkovou AmerikouEnrique Stanko Vráz

Velký cestovatel český tehdy žil a šťasten byl ten, kdo poznal ho a přítelem mu byl. S mačetou a lasem vydal se za pralesa hlasem a druhý domov našel tam, kde bratrem indián mu byl, muži, který srdce lidské nikdy nezradil. Snad Alexandr Humboldt u jeho hrobu by se s úctou poklonil.

20.01.2014

Jméno růžeJméno růžeUmberto Eco

Když Umberto Eco nedávno zemřel, tak jsem knihu zrovna četl. Zvláštní okolnost. Průběh záhadných vražd a jejich vyšetřování je umně zpracováno, i když je prokládáno méně napínavými a zdlouhavějšími dialogy a úvahami (dle mého vkusu). Ale i tyto čtenářsky složitější záležitosti jsou neodmyslitelnou součástí příběhu a výstižně zachycují život, myšlenky a pocity mnichů hříšného opatství. Sympatická postava je herbarista Severin a nesympatický knihovník Malachiáš. Detektivní pátrání po pachateli je plné logických souvislostí a pozorný čtenář je schopen vydedukovat a odhalit hlavního strůjce a neznaboha, jehož duše propadla nejtěžšímu smrtelnému hříchu a musela dostát svého ďábelského plánu. Závěrečné kapitoly s tragickým rozuzlením jsou jednou velkou apokalypsou, jež přinesla více obětí, než bylo plánováno, a mohla být ještě včas odvrácena. Ale právě proto, že se tak nestalo, učinilo tento román nezapomenutelným.

29.02.2016

Simba a ti druzíSimba a ti druzíJosef Vágner

Kdysi mě tento příběh lovecké safari výpravy do Ugandy natolik pohltil, že jsem všude kolem sebe viděl divokou Afriku a stal jsem se snad mistrem světa v lovu čolků, který v plechový vaničce lapali a hltali žížaly jak malí krokodýlové.

15.11.2012

Zachraňme ZemiZachraňme ZemiJonathon Porritt

Kniha o všech ekologických problémech, jimiž pod náporem civilizace trpí planeta Země. Přelidnění, odlesňování, eroze půdy, nedostatek pitné vody, permanentní hlad, ničení biodoverzity a tropických pralesů, znečištění ovzduší, vody, půdy...
Kniha je doplněna fotografiemi, grafy a tabulkami i slavnými výroky ochránců přírody a nechybí v ní ani prognózy, jež se týkají naší modré planety.

Klíč ke květeně České republikyKlíč ke květeně České republikyKarel Kubát

Precizní práce kolektivu botaniků AV ČR. V některých případech mezidruhové rozdíly závisí na velmi drobných mikroznacích a i tak je těžké příbuzné druhy rozeznat. Vyznat se v systematice není holt pro každého.

06.03.2013

Soukromý život rostlinSoukromý život rostlinDavid Attenborough

Dobrodružná populárně naučná kniha ze života autotrofních primárních producentů, ale rovněž heterotrofních rostlin a také hub. Byl natočen i stejnojmenný vynikající dokumentární seriál z produkce BBC, kterým provází D. Attenborough a dá se v originále stáhnout na internetu. Mám ho archivovaný na DVD.

11.07.2013

Modrá rokle (komiks)Modrá rokle (komiks)Jaroslav Foglar

Vlastním tuto zcomixovanou Foglarovku v podobě kompletní barevné trilogie a můžu klidně přísahat, že díky kresbám v Saudkově podání je lepší než knižní verze. Hospoda s alkoholickými troskami, J. Foglar jako prodavač sportovních potřeb, různé motivy strašidelných stylizovaných lebek a zlodějíček Fretka vytvářejí jednu z nejlepších komiksových sérií Káji Saudka. Poslední část trilogie - Jeskyně Saturn - však není úplně dokončená, protože v ní chybí rozuzlení příběhu pátrání po Elvim - ztraceném kamarádovi. Škoda, že těch komiksových verzí Foglarovek kreslených Kájou nevzniklo víc.

25.03.2014

Eurasie - země a životEurasie - země a životFrançois Bourlière

Skvělá série o přírodě všech světadílů (kromě samostatně zpracované Antarktidy). Různí autoři v ní popisují biomy a biogeografické oblasti Země, klima, vývoj kontinentů, faunu, flóru i skutečnost, jak krajinu ovlivňuje a přetváří člověk z hlediska historického až po současnost. Nechybí ani různá škála doplňujících fotografií. Pro všechny nadšené přírodovědce povinná četba.

27.03.2014

Tajuplný ostrovTajuplný ostrovJules Verne

Příběh skvělý, provedení uchvacující a velmi tajuplné. V dětství moje první a nejmilejší verneovka. Ale 5 hvězd už nedám, protože Jules Verne (ač skvělý v technických záležitostech, jimž ani za mák nerozumím) zde velmi fantazíroval v popisu fauny, flóry a klimatu malého neobydleného ostrůvku v jižním Pacifiku, ležícím přibližně na 35° j. š. Jako by sám pánbůh namíchal koktejl zvířat (jaguár, orangutan s dlouhým ocasem) a rostlin z celého světa a všechny vypustil na tento malý ostrůvek s teplejším oceánským klimatem, kde je zima plná sněhu a panují tam téměř arktické mrazy.

Z upířích archivů I.Z upířích archivů I.Otto Penzler

Zatím (společně s druhým dílem) nejlepší a nejucelenější sbírka povídek o upírech (a nejen těch, kteří se živí krví), jaká u nás vyšla. Pro upírology povinná četba.

Přízraky, zázraky & spol.Přízraky, zázraky & spol.* antologie

Dle mého názoru a vkusu je nejlepší povídkou Údolí ztracených od R. E. Howarda. Skvěle poskládaný mix westernu s hororem, ve kterém se pronásledovaný na útěku před bandou pronásledovatelů střetne v podzemním jeskynním systému s národem zdegenerovaných žravých humanoidních mutantů. Tomu se v našich krajích říká dostat se z deště pod okap.

21.01.2013

Krypty a draciKrypty a draciPeter Haining

Souhlasím v hodnocení nejlepších povídek se čtenářem Melicem. Dost mě pobavily též povídky Pomsta v zastoupení, Moderní čaroděj a Nadčlověk. Jen nechápu, proč název celé knihy zní Krypty a draci. Krypty snad možná, ale jediným drakem v celé sbírce je obří kamenná ještěrka a zmínka o nějakých dinosaurech z druhohor. Co třeba název Krypty a monstra?

06.03.2013

Pobřeží v plamenechPobřeží v plamenechWilbur Smith

Nádherný romantickodobrodružný dramatický zážitek od začátku až do konce. Nejlepší byla část, kdy Centaine ztroskotá u pobřeží Namibie, seznámí se s dvojicí starých Křováků, od nichž se naučí životu v divočině a lásce k nim i africké přírodě. Stane se jednou z nich, společně projdou poušť Namib i Kalahari, až kdesi v poříčí Okavanga poznají zemi zvířatům i přírodním lidem zaslíbenou. Jen na konci příběhu mi bylo líto, že tak posvátné místo bylo prozrazeno a atakováno těžbou diamantů.

09.03.2013

Příběhy objevitelů a dobyvatelůPříběhy objevitelů a dobyvatelůJiří Hromádko

Rozsáhlý, ale stručný popis důležitých zeměpisných objevů. Pokud se chcete dozvědět více o těchto objevech a příbězích konkrétních zeměpisců, doporučuji knihu Do nitra kontinentů.

18.05.2013

Hmyz v leseHmyz v leseGottfried Amann

Na SLŠ to byla pro nás povinnost a dělali jsme z toho poznávačky. Také jsme v rámci zoologie měli za úkol vytvořit vědeckou sbírku deseti druhů hmyzu usmrcených ve smrtičce octanem etylnatým. U větších jedinců to chtělo silnější dávku, protože se někomu stávalo, že mu brouk tesařík či střevlík náhle při preparaci ožil a utíkal co mu nohy stačily. Jeden z mých spolužáků, jistý L. G., se při zhotovování sbírky tak snažil, ale její výsledné provedení bohužel našeho přísného učitele natolik pobouřilo, že záhy skončila s velkým lamentováním v koši na odpadky.

11.07.2013

ZoologieZoologieVladimír Zicháček

Moje oblíbená učebnice zoologie pojednávající jasně a přehledně o všech systematických skupinách živočichů od prvoků přes bezobratlé až po strunatce s kvalitními ilustracemi živočichů a jejich orgánů i s přehledným popisem. Na střední škole jsme se z ní povinně učili a v nemalé míře jsem ji úspěšně využil při studiu na VŠ a používal ji též náš profesor jako hlavní osu zoologických přednášek.

22.08.2013