codeas codeas komentáře u knih

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Zajímavě vizuálně "atraktivně" udělaná kniha, ale stylem připomíná spíše sebrané články z víkendové přílohy novin.

28.09.2020 3 z 5

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Yuval Noah Harari

Velmi dobrá kniha, které otevře oči v takových maličkostech jako důvod vzniku náboženství nebo proč je Nizozemsko centrem evropského finančnictví. Stejně jako většina moderních knih, chce obsáhnout všechno což mě zpočátku znejistilo, ale nakonec jsem rád že jsem ji přečetl a k několika kapitolám jsem se vracel. Edit: Nakonec jsem si ji koupil :)

30.11.2014 5 z 5

Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a  svět v éře Al Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a svět v éře Al Kai-Fu Lee

Tato kniha je vlastně meta, protože forma potvrzuje formu. Čínský autor používá srování USA a Číny a sám používá techniky od amerických autorů - zajímavý úvod (eshopy dávají první kapitolu většinou zdarma), stále opakování stejné myšlenky v růzých kapitolách a pak dojemný závěr. Kniha je lepší průměr, ale rozhodně mě nezaujala natolik abych ji doporučil dále.

18.08.2020 2 z 5

Sitopie: Jak zachránit svět pomocí jídla Sitopie: Jak zachránit svět pomocí jídla Carolyn Steel

Aktuální kniha, ale to je tak vše. Baví mě knihy s velkým přesahem do minulosti/budoucnosti či hledání nevšedních souvislostí. Toto jsem očekával od Sitopie. Kniha popisuje aktuální stav, ale vlastně není nijak atraktivní. Vadil mi osobní pohled autorky psaný skoro ve formě reportáže. "Byla jsem tam a tam, ukázal mi to a to. Řekla jsem: "Cože, to není možné". Ukázal mi pak další to a to"

31.10.2022 2 z 5

Obklopeni knihami Obklopeni knihami Ángel Esteban

Ach jo! Jako knihomol si najdete čas na tuto knihu protože máte rádi knihy a nakonec dojde ke zklamání. Kniha působí dost "levně" (papír, vazba, grafika). Příběhy lidí nejsou nikterak zajímavé a nevidím ve výběru nějakou logiku. Škoda

29.11.2021 2 z 5

Nová tajemství Prahy Nová tajemství Prahy David Černý

Překvapivě je druhý díl lepší než první.

25.11.2020 4 z 5

2036 - Jak budeme žít za 20 let? 2036 - Jak budeme žít za 20 let? Tomáš Sedláček

Mám rád knihy, které jsou složeny z příspěvků více autorů. Pokud styl některého z autorů nemusíte, víte že se s dalším textem může zlepšit. Zde se bohužel nic nezlepšovalo a kvalita vize byla velmi mizerná. Většina autorů začíná psat jako slohovou práci, kdy si na začátku položí řečnickou otázku - Jak bude vypadat svět za 20 let, a zároveň si hned zodpoví že se to nedá odhadnout. Pak je nějaký text k oblasti autora (architektura, jídlo, fotbal, ..) a končí stylem "že se určitě stejně mýlí". Za nejvalitnější považuji texty od Šlerky, Sedláčka, Vašiny a Moldana. Zbytek škoda času, knihu si půjčte a rozhodně nekupujte

10.09.2017 2 z 5

Sen noci darwinovské Sen noci darwinovské Josef Lhotský

Zklamání :-/ Na knihu jsem se těšil ještě než vyšla a následné kladné recenze mě ještě více navnadily. Nejvíce mi vadil mix nesourodých postav (Newton, Kelwin, Darwin,..), kteří vystupují jako duchové a komentující pokrok biologie/vědy od doby kdy zemřeli. Kniha je vtipná, ale až moc prvoplánově (ve stylu "Newtone, nech to jablko!").

19.02.2017 2 z 5

Dům, domov, domácnost, dějiny architektury Dům, domov, domácnost, dějiny architektury Bill Bryson

Bill Bryson chytře využívá budovu domu jako strukturu pomyslného vyprávění o historii lidstva. Takže v jídelně se dozvíte o historii jídla v koupelně zase o historii hygiena. Občas chytře odbočí a dostane se někam, kam by jste vůbec nečekali. Dozvíte se tak jako popularita čaje v Británii zvedla cenu cukru, jak ptačí trus pomohl vytvořit novodobé zemědělství, jak italské město bylo inspirací pro americké budovy a proč lidé nosili tak nepraktické oblečení v 18.století

07.09.2016 5 z 5

O budoucnosti: Vyhlídky lidstva O budoucnosti: Vyhlídky lidstva Martin Rees

Střízliva kniha o budoucnosti. Nepopisuje nejnovější trendy nebo odvážné odhady. Má minimum čísel a statistiky. Spíše se věnuje budoucnosti, která nás čeká za rohem s tématy jako jaderna energie, klimatická změna, umělá inteligence či cestování do vesmíru. Kniha jsem přečetl, ale nijak nezměnila můj pohled na svět či nepřidala mi otázky k zodpovězení. Mnohem lépe ve mne rezonovala kniha Novacén https://www.databazeknih.cz/knihy/novacen-nadchazejici-vek-hyperinteligence-487713

04.12.2022 2 z 5

Soví pošta Soví pošta Anna Schlindenbuch

Cestopis pro budoucí dobrodruhy. Tak by mohl znít podtitul této knihy. Ačkoliv je určená hlavně pro děti a mládež, tak i dospělí si při čtení dobře odpočine a něco se dozví. Mám rád knihy s přidanou hodnotou a toto je jedna z nich. Kromě milého příběhu plyšové sovy Ájy se dozvíte zajímavost o hlavních městech Evropy. Součástí jsou i pěkné ilustrace a miniúkoly. A třeba v budoucnu se kniha rozšíří o další díly a města...

12.09.2022 5 z 5

Knihy a jejich lidé: Čtenářské životopisy Knihy a jejich lidé: Čtenářské životopisy Jiří Trávníček

Zajímavý náhled do příběhů lidí jejich život se točí kolem knih. Kromě tipů na čtení se dozvíte i jak začali číst a hlavně o době ve které vyrůstali a žili.

22.01.2021 4 z 5

Koule Koule Michael Crichton

První třetina mě bavila hodně, (více thriller), prostřední trochu nudla (horor) a poslední část až tolik nenadchla (sci-fi)

20.10.2020 3 z 5

Hello World: Jak zůstat člověkem ve světě algoritmů Hello World: Jak zůstat člověkem ve světě algoritmů Hannah Fry

Nadprůměrná kniha o algoritmech, která asi zásadní nezmění váš pohled na problematiku, ale donutí vás zamyslet se že není možné bezmezně věřit výsledkům strojové učení a dalších technik. Na mnoha příkladech je hezky ukázáno jak mohou algoritmy přijímat zkreslení od jejich tvůrců a zároveň Jak lidé mohou chybovat. Řešením tak zůstává kombinace člověka s počítačem

18.06.2020 3 z 5

Kyber a eko Kyber a eko Václav Bělohradský

Trochu zklamáni. Dle anotace jsem se těšil na knihu kombinující zdánlivě odlišené - kyber(punk) a eco(nomy/logy). Kniha má cca 200 stránek a z toho 50 stránek je poznámkový aparát. Celkem je 5 autorů, ale první Manfred Spitzer zaujal skoro 50 stránek, tj 1/3 knihy. Popisuje to co od autora čekáte - radikální změna chování lidí kvůli technologiím. Na toto téma napsal už dvě knihy. Na zbytek autorů zbyde 100 stránek, z nichž nejzajímavější je asi Martin Leskovjan, který ani není na obalu knihy.

24.05.2020 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Poslechnuto jako audiokniha. Dost jsem se ztrácel ve jménech a délka tomu taky moc nepomohla

13.04.2020 5 z 5

Obory budoucnosti Obory budoucnosti Alec Ross

Kniha připomíná esej v popularizačním časopise, která shrnuje novinky v oboru. Jen teda s tím problémem, že originál knihy je starší a překlad jen prodloužil dobu vydání. Obsažené informace nejsou nadčasově a jejich hodnota bohužel strmě klesá. Pro někoho kdo nesleduje novinky za posledních 5 let může být kniha v něčem poučná, ale určitě lze na trhu najít lepší knihy

09.11.2019 2 z 5

Všichni lžou Všichni lžou Seth Stephens-Davidowitz

Při prvním prolistování jsem se bál že kniha od začátku do konce bude používat Google Trends a hledat "zajímavé" korelace. Po přečtení mohu konstatovat že se kouká na "big data" z celkového pohledu, autor zminuje Facebook, problém primingu atd. Celkově mě kniha potěšila a mohu jen doporučit

12.08.2019 4 z 5

Velmi dobrá kniha O CESTĚ k budoucnosti a jak by člověk jako tvor mohl vypadat. Pozor na očekávání, nejde o futuristickou knihu. Část věnující se budoucnosti je asi v 25% (cca 100 stránek) na konci knihy. Většina dnešních autorů pouze replikuje myšlenky z jiných knih na které se odkazuje. Tato právě přináší nové pohledy a souvislosti, které vás donutí k zamyšlení. Např. nad vědomím, vůli, konstrukty člověka, humanismem, náboženstvím. Každopádně by si jel přečíst každý techno-optimista (jak já :-) aby dokázal domýšlet některé možnosti technologického pokroku.

19.08.2018 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Z knihy mám zvláštní pocit. Na jednu stranu chcete stále stejný příběh, protože to je Dan Brown, ale pak vlastně v duchu proklínáte předvídatelný děj. V této knize mi přijde mnohem méně odkazů na věci v kontextu historie, vědy a umění, které mě vždy bavili (to pomezí fikce a faktů, odkazů na další zdroje co člověk může číst nebo kam zajet). Tato kniha je zaměřená na aktuální dění a budoucnost, takže pokud vás zajímají témata kolem AI, robotů, komplexity systému, Uberu, kvantových počítačů, Tesly atd, tak jistě budete víc uspokojení než ostatní. Přesto dávám nižší hodnocení, protože mě třeba Šifra bavila více a toto spíše nudilo. Celé poslechnuto jako audiokniha

05.08.2018 3 z 5