codeas codeas komentáře u knih

Je (středověk) doba temna? Je (středověk) doba temna? Ivan Foletti

Takhle vypadá budoucnost knih o minulosti. Pěkný formát, čtivé, hodně obrazového materiálu a přiměřené dlouhé (130 str)

08.02.2024 5 z 5

Vidličkou po mapě: ...aneb gastronomická odysea a jiná kulinářská dobrodružství Vidličkou po mapě: ...aneb gastronomická odysea a jiná kulinářská dobrodružství Dagmar Heřtová

Kniha obsahuje "gastroglosy", které vznikaly v průběhu let pro různá media. Kniha je vlastně dává dohromady. Glosa vlastně popisuje osobní cestovatelskou zkušenost doplněnou o zajímavost (ne vždy). Od knihy jsem očekával sepsané zajímavosti (už názvy kapitol tak zvyšují očekávání), ale bohužel jde "jen" o cestovatelský deník. Pár zajímavostí jsem se dozvěděl, ale ne tolik jako v knihách od Bill Bryson (např. kniha Dům)

03.02.2024 3 z 5

O budoucnosti: Vyhlídky lidstva O budoucnosti: Vyhlídky lidstva Martin Rees

Střízliva kniha o budoucnosti. Nepopisuje nejnovější trendy nebo odvážné odhady. Má minimum čísel a statistiky. Spíše se věnuje budoucnosti, která nás čeká za rohem s tématy jako jaderna energie, klimatická změna, umělá inteligence či cestování do vesmíru. Kniha jsem přečetl, ale nijak nezměnila můj pohled na svět či nepřidala mi otázky k zodpovězení. Mnohem lépe ve mne rezonovala kniha Novacén https://www.databazeknih.cz/knihy/novacen-nadchazejici-vek-hyperinteligence-487713

04.12.2022 2 z 5

Právě proto, že jsem Právě proto, že jsem Jan Lukeš

Skvělý rozhovor o rodině a rodičích Ivan M. Havla, jeho studentských začátcích, studiu v zahraniční (Berkley), pracovního nasazení až po odborná témata jako kybernetika, automatizace, o Centru pro teoretická studia (CTS). Ve všech kapitolách se prolíná se vzpomínkami na staršího a slavnějšího bratra Václava Havla.

03.12.2022 4 z 5

Příběh matematiky Příběh matematiky Anne Rooney

Kniha shrnující historii matematiky s plno obrázky a vysvětleními. Nejde tolik do hloubky, ale určitě pro základní přehled je dostačující. Svojí barevností a hravostí je snadno přístupná i pro ty, které matematika děsí či děsila. Pokročilejší uživatel si najde cestu k dalším kniham, např. Příběh matematiky https://www.databazeknih.cz/knihy/pribehy-matematiky-163169

27.11.2022 3 z 5

Sitopie: Jak zachránit svět pomocí jídla Sitopie: Jak zachránit svět pomocí jídla Carolyn Steel

Aktuální kniha, ale to je tak vše. Baví mě knihy s velkým přesahem do minulosti/budoucnosti či hledání nevšedních souvislostí. Toto jsem očekával od Sitopie. Kniha popisuje aktuální stav, ale vlastně není nijak atraktivní. Vadil mi osobní pohled autorky psaný skoro ve formě reportáže. "Byla jsem tam a tam, ukázal mi to a to. Řekla jsem: "Cože, to není možné". Ukázal mi pak další to a to"

31.10.2022 2 z 5

Soví pošta Soví pošta Anna Schlindenbuch

Cestopis pro budoucí dobrodruhy. Tak by mohl znít podtitul této knihy. Ačkoliv je určená hlavně pro děti a mládež, tak i dospělí si při čtení dobře odpočine a něco se dozví. Mám rád knihy s přidanou hodnotou a toto je jedna z nich. Kromě milého příběhu plyšové sovy Ájy se dozvíte zajímavost o hlavních městech Evropy. Součástí jsou i pěkné ilustrace a miniúkoly. A třeba v budoucnu se kniha rozšíří o další díly a města...

12.09.2022 5 z 5

Obklopeni knihami Obklopeni knihami Ángel Esteban

Ach jo! Jako knihomol si najdete čas na tuto knihu protože máte rádi knihy a nakonec dojde ke zklamání. Kniha působí dost "levně" (papír, vazba, grafika). Příběhy lidí nejsou nikterak zajímavé a nevidím ve výběru nějakou logiku. Škoda

29.11.2021 2 z 5

Knihy a jejich lidé: Čtenářské životopisy Knihy a jejich lidé: Čtenářské životopisy Jiří Trávníček

Zajímavý náhled do příběhů lidí jejich život se točí kolem knih. Kromě tipů na čtení se dozvíte i jak začali číst a hlavně o době ve které vyrůstali a žili.

22.01.2021 4 z 5

Kulturní vetřelec: Dějiny čtení – kalendárium Kulturní vetřelec: Dějiny čtení – kalendárium Jiří Trávníček

Povinné čtení pro všechny milovníky knih, čtení a literatury. Na druhou stranu, to není tip knihy kterou by tento milovník musel vyloženě vlastnit.

05.12.2020 4 z 5

Nová tajemství Prahy Nová tajemství Prahy David Černý

Překvapivě je druhý díl lepší než první.

25.11.2020 4 z 5

Modrý diamant Modrý diamant Anthony Horowitz

Moje první knižní bondovka Peklo pro zvané mě nadchla. Zaujalo mě kolik akce, lokací a hlavně základních principu z filmové série lze nacpat do knižního vydání. Stejné očekávání jsem měl od této knihy, které se bohužel nenaplnilo. Naprosto kvituji zasazení děje do období studené války se všemi technickým a sociálním důsledky během děje, ale přesto mi děj přijde až moc plochý. Lokalit kam se Bond dostane je pár, zloduch nezaujme

25.11.2020 3 z 5

Vedle nul je jednička velké číslo Vedle nul je jednička velké číslo Holger Dambeck

Matematiku mám rád a čtu všechno co vyjde. Tato patří mezi průměrné, dozvíte se zajímavé informace (např. jak uvázat kravatu a jaký to matematický důsledek), ale přesto nepatří mezi knihy které bych chtěl vlastnit nebo někomu doporučit. Nenadchne, ale ani nezklame

25.11.2020 3 z 5

Koule Koule Michael Crichton

První třetina mě bavila hodně, (více thriller), prostřední trochu nudla (horor) a poslední část až tolik nenadchla (sci-fi)

20.10.2020 3 z 5

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Zajímavě vizuálně "atraktivně" udělaná kniha, ale stylem připomíná spíše sebrané články z víkendové přílohy novin.

28.09.2020 3 z 5

Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a  svět v éře Al Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a svět v éře Al Kai-Fu Lee

Tato kniha je vlastně meta, protože forma potvrzuje formu. Čínský autor používá srování USA a Číny a sám používá techniky od amerických autorů - zajímavý úvod (eshopy dávají první kapitolu většinou zdarma), stále opakování stejné myšlenky v růzých kapitolách a pak dojemný závěr. Kniha je lepší průměr, ale rozhodně mě nezaujala natolik abych ji doporučil dále.

18.08.2020 2 z 5

Kufřík matematických záhad profesora Stewarta Kufřík matematických záhad profesora Stewarta Ian Stewart

Autorovi už dochází dech a některé příklady jsou špatně nastavované historky a příběhy. Rozhodně napsal lepší a zajímavější tituly

08.07.2020 3 z 5

Rozhovory na hraně zítřka Rozhovory na hraně zítřka Adam Folta

Pár rozhovorů zajímavých, ale vracet se k nim asi nemusim

06.07.2020 3 z 5

Hello World: Jak zůstat člověkem ve světě algoritmů Hello World: Jak zůstat člověkem ve světě algoritmů Hannah Fry

Nadprůměrná kniha o algoritmech, která asi zásadní nezmění váš pohled na problematiku, ale donutí vás zamyslet se že není možné bezmezně věřit výsledkům strojové učení a dalších technik. Na mnoha příkladech je hezky ukázáno jak mohou algoritmy přijímat zkreslení od jejich tvůrců a zároveň Jak lidé mohou chybovat. Řešením tak zůstává kombinace člověka s počítačem

18.06.2020 3 z 5

Kyber a eko Kyber a eko Václav Bělohradský

Trochu zklamáni. Dle anotace jsem se těšil na knihu kombinující zdánlivě odlišené - kyber(punk) a eco(nomy/logy). Kniha má cca 200 stránek a z toho 50 stránek je poznámkový aparát. Celkem je 5 autorů, ale první Manfred Spitzer zaujal skoro 50 stránek, tj 1/3 knihy. Popisuje to co od autora čekáte - radikální změna chování lidí kvůli technologiím. Na toto téma napsal už dvě knihy. Na zbytek autorů zbyde 100 stránek, z nichž nejzajímavější je asi Martin Leskovjan, který ani není na obalu knihy.

24.05.2020 3 z 5