codeas codeas komentáře u knih

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Poslechnuto jako audiokniha. Dost jsem se ztrácel ve jménech a délka tomu taky moc nepomohla

13.04.2020 5 z 5

Obory budoucnosti Obory budoucnosti Alec Ross

Kniha připomíná esej v popularizačním časopise, která shrnuje novinky v oboru. Jen teda s tím problémem, že originál knihy je starší a překlad jen prodloužil dobu vydání. Obsažené informace nejsou nadčasově a jejich hodnota bohužel strmě klesá. Pro někoho kdo nesleduje novinky za posledních 5 let může být kniha v něčem poučná, ale určitě lze na trhu najít lepší knihy

09.11.2019 2 z 5

Jak vidět svět Jak vidět svět Nicholas Mirzoeff

První dvě kapitoly mě naprosto nadchly, takže jsem čekal že dám 5*. Další už mě svým rozsahem tolik nepřekvapily, ale přesto jde o nadprůměrnou knihu popisující jak si tvoříme realitu, popis umění, technologií a všeho dohromady. Pozor, ačkoliv to vypadá, není to kniha jen o umění

03.09.2019 4 z 5

Všichni lžou Všichni lžou Seth Stephens-Davidowitz

Při prvním prolistování jsem se bál že kniha od začátku do konce bude používat Google Trends a hledat "zajímavé" korelace. Po přečtení mohu konstatovat že se kouká na "big data" z celkového pohledu, autor zminuje Facebook, problém primingu atd. Celkově mě kniha potěšila a mohu jen doporučit

12.08.2019 4 z 5

Velmi dobrá kniha O CESTĚ k budoucnosti a jak by člověk jako tvor mohl vypadat. Pozor na očekávání, nejde o futuristickou knihu. Část věnující se budoucnosti je asi v 25% (cca 100 stránek) na konci knihy. Většina dnešních autorů pouze replikuje myšlenky z jiných knih na které se odkazuje. Tato právě přináší nové pohledy a souvislosti, které vás donutí k zamyšlení. Např. nad vědomím, vůli, konstrukty člověka, humanismem, náboženstvím. Každopádně by si jel přečíst každý techno-optimista (jak já :-) aby dokázal domýšlet některé možnosti technologického pokroku.

19.08.2018 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Z knihy mám zvláštní pocit. Na jednu stranu chcete stále stejný příběh, protože to je Dan Brown, ale pak vlastně v duchu proklínáte předvídatelný děj. V této knize mi přijde mnohem méně odkazů na věci v kontextu historie, vědy a umění, které mě vždy bavili (to pomezí fikce a faktů, odkazů na další zdroje co člověk může číst nebo kam zajet). Tato kniha je zaměřená na aktuální dění a budoucnost, takže pokud vás zajímají témata kolem AI, robotů, komplexity systému, Uberu, kvantových počítačů, Tesly atd, tak jistě budete víc uspokojení než ostatní. Přesto dávám nižší hodnocení, protože mě třeba Šifra bavila více a toto spíše nudilo. Celé poslechnuto jako audiokniha

05.08.2018 3 z 5

V restauraci aneb Příběhy z břicha moderny V restauraci aneb Příběhy z břicha moderny Christoph Ribbat

Zklamaní. Čekal jsem knihu typu Bill Bryson o zajímavostech z historie jídla a restaurací, ale realita je jiná. Jde vždy o dva příběhy, které se střídají. Informačně velmi chudé a počítal jsem z povinnosti

19.04.2018 2 z 5

Tajemná místa naší země Tajemná místa naší země Petr Dvořáček

Skvělá kniha! Není to typický průvodce typu: "město-zajímavost". Kniha je organizovaná do několika sekcí jako třeba "Tajemství světců" nebo "Tajemství temného středověku". V každé kapitole je několik oblastí s obecným úvodným popisem (templáři, alchymisté, středověk) a pak už popis daného místa s vhodně umístěnými fotkami. Rozhodně doporučuji koupit, pokud hledáte zajímavé tipy na výlet

12.01.2018 5 z 5

Nejen kruhy - Vizuální přístupy v zobrazování dat a informací Nejen kruhy - Vizuální přístupy v zobrazování dat a informací Pavla Pauknerová

Graficky velmi dobře zpracovaná kniha, která vám přiblíží svět vizualizace a infografiky. Knihu bych rozdělil na tři části: 1) Úvod proč je vizualizace důležitá a výběr slavných příkladů z historie 2) Typy grafů a jak je použít a číst 3) Rozhovor s novináři, grafiky o aktuálním stavu. Pozor, kniha mate tělem a je formátu A4. Díky grafickému rozložení ji máte přečtenou do 1 dne.

09.01.2018 4 z 5

To bych zvládl taky : umění moderny v komiksech To bych zvládl taky : umění moderny v komiksech Petr Kovář

Ideální kniha pro milovníky umění. Nejde o masovku, takže je malá šance že ji dotyčný bude mít. Popisuje moderní umění formou komiksu a vizuálně vypadá moc pěkně. Navíc je v ní několik zajímavosti o malířích a jejich obrazech. Tím že je od českých autoru,tak nejsou zapomenuty čeští autoři

22.12.2017 5 z 5

Strategie modrého oceánu Strategie modrého oceánu W. Chan Kim

Četl jsem jako povinnou literaturu na vysoké škole. Tehdá mi vše dávalo smysl protože vznikal krásně nový trh díky iPhone. S odstupem času knihu až takový zázrak nepovažuji. Užitečné pokud uvažujete o vytvoření něčeho nového

22.12.2017 4 z 5

Inteligence propojená v síti Inteligence propojená v síti Grazyna Fosar

Kniha na prnví prolistování v obchodě vypadala lákavě, ale po začtení působila až moc ezotericky

10.09.2017 3 z 5

2036 - Jak budeme žít za 20 let? 2036 - Jak budeme žít za 20 let? Tomáš Sedláček

Mám rád knihy, které jsou složeny z příspěvků více autorů. Pokud styl některého z autorů nemusíte, víte že se s dalším textem může zlepšit. Zde se bohužel nic nezlepšovalo a kvalita vize byla velmi mizerná. Většina autorů začíná psat jako slohovou práci, kdy si na začátku položí řečnickou otázku - Jak bude vypadat svět za 20 let, a zároveň si hned zodpoví že se to nedá odhadnout. Pak je nějaký text k oblasti autora (architektura, jídlo, fotbal, ..) a končí stylem "že se určitě stejně mýlí". Za nejvalitnější považuji texty od Šlerky, Sedláčka, Vašiny a Moldana. Zbytek škoda času, knihu si půjčte a rozhodně nekupujte

10.09.2017 2 z 5

Principy kritického myšlení Principy kritického myšlení Brandon Royal

Kniha se více zaměřuje na myšlení, než na kritické myšlení. 1/3 knihy je o kreativním myšlení, další část je o způsobu rozhodování a jeho metodách (např. napište si na papír pro a proti nebo popisuje matice na rozhodování) a poslední část je o základech logiky (pokud z A platí B, tak nemusí platit že z B bude platit A)

Čekal jsem trochu jiný typ knihy a způsob reprezentace znalostí, možná větší zásah do filozofie, ověřování faktů, práce s informacemi.

Na přečtení fajn, ale že bych ji musel vlastnit nebo ji někomu doporučit, to bohužel ne :-/

10.09.2017 3 z 5

Sen noci darwinovské Sen noci darwinovské Josef Lhotský

Zklamání :-/ Na knihu jsem se těšil ještě než vyšla a následné kladné recenze mě ještě více navnadily. Nejvíce mi vadil mix nesourodých postav (Newton, Kelwin, Darwin,..), kteří vystupují jako duchové a komentující pokrok biologie/vědy od doby kdy zemřeli. Kniha je vtipná, ale až moc prvoplánově (ve stylu "Newtone, nech to jablko!").

19.02.2017 2 z 5

Teorie relativity a kvantová fyzika pro začátečníky Teorie relativity a kvantová fyzika pro začátečníky Steven L. Manly

Krátká kniha která slouží jako dobrý úvod do kvantové mechaniky a teorie relativity. Text je obohacen o komiksové ilustrace, ale rozhodněte se "nelekněte" zpracování - najdete zde i několik vzorců. Rozhodně to beru jako dobrý start pro další vzdělávání nebo z knihy získáte přehledovou základní znalost

15.10.2016 5 z 5

Dům, domov, domácnost, dějiny architektury Dům, domov, domácnost, dějiny architektury Bill Bryson

Bill Bryson chytře využívá budovu domu jako strukturu pomyslného vyprávění o historii lidstva. Takže v jídelně se dozvíte o historii jídla v koupelně zase o historii hygiena. Občas chytře odbočí a dostane se někam, kam by jste vůbec nečekali. Dozvíte se tak jako popularita čaje v Británii zvedla cenu cukru, jak ptačí trus pomohl vytvořit novodobé zemědělství, jak italské město bylo inspirací pro americké budovy a proč lidé nosili tak nepraktické oblečení v 18.století

07.09.2016 5 z 5

Krutě přímočaré myšlení (a jak změnilo svět) Krutě přímočaré myšlení (a jak změnilo svět) Charles Saatchi

Krátké zajímavosti - na každé stránce jeden odstaveček na nějaké téma (peníze, písmo, teorie rozbitých oken, kolo atd). Knihu bohužel přečete za 1 hodinu

07.09.2016 3 z 5

Vzpoura genů: od velkého třesku k umělé inteligenci Vzpoura genů: od velkého třesku k umělé inteligenci Pavel Houser

Široký záběr knihy neubírá na její zajímavosti. Naopak. Je to jako vstup do světa vědy a na pár stránkách se rozhodnete zda vás dané téma (černé díry, DNA, kvantové počítání, lingvistika..) zajímají, tak aby jste si našli více informací

24.07.2016 5 z 5

Od jeskyně ke katedrále Od jeskyně ke katedrále Ondřej Šefců

Skvělě zpracovaná kniha o historii architektura z hlediska použitých prvků (sloupy, klenby, omítka atd). Kniha je bohužel velmi útlá a přečtete ji během 60min. Pokud hledáte vhodný dárek k svátku, tak knihu rozhodně doporučuji, protože je originální a potěší

02.04.2016 4 z 5