Jak vidět svět

Jak vidět svět https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405948/bmid_jak-videt-svet-sQh-405948.jpg 4 15 2

Jaké jsou obrazy, které tvoří svět okolo nás, a jak pomocí obrazů utváříme tento svět my sami? V knize Jak vidět svět nás známý britský teoretik kultury, umění a aktivista Nicholas Mirzoeff učí, jak dnes zodpovědně a kriticky obrazy tvořit, šířit a interpretovat. Srozumitelný a svižně psaný průvodce vizuální kulturou 21. století je ideálním pomocníkem pro zorientování se v současném obrazovém světě. Vychází poprvé v českém překladu a doplňuje ho rozsáhlý rozhovor s autorem a tematické ilustrace. Na ploše sedmi kapitol s důkladnou znalostí vizuální historie i současné teorie načrtává autor kritický vhled do fungování obrazových fenoménů, s nimiž se setkáváme v našem každodenním životě. Touha po zachycení svého lepšího já vyjádřená milióny selfie cirkulujících na sociálních sítích se v knize potkává s dějinami autoportrétu od Velásqueze po Duchampa nebo s objevem Madonnou proslaveného tanečního stylu vogue . Dějiny používání mapy se zde nekompromisně střetávají s kolonizací a rasismem. Vojenské technologie tu vyvstávají jako součást každodenní komunikace, ať už prostřednictvím připojení k internetu, využíváním fotografie a filmu v chytrých telefonech, nebo ve formě dohledu kamerových systémů. Digitální obrazy a sociální média však představují také prostředky, kterými můžeme my sami svět 21. století aktivně měnit. Politický a ekologický aktivismus získává díky novým nástrojům vizualizace a sociálním sítím nevídanou příležitost postavit se velkým nadnárodním institucím, společnostem a vládám a poukázat na problémy nebo skupiny, které byly po staletí opomíjeny.... celý text

Literatura naučná Umění
Vydáno: , Artmap

How to See the World , 2015

Attia
19.12.2019 4 z 5

Čteno v angličtině.
Opravdu výživné čtení, co se faktů a informací týče. Autor však nesděluje svůj názor, spíš vede čtenáře k tomu, aby si závěry udělal sám.

codeas
03.09.2019 4 z 5

První dvě kapitoly mě naprosto nadchly, takže jsem čekal že dám 5*. Další už mě svým rozsahem tolik nepřekvapily, ale přesto jde o nadprůměrnou knihu popisující jak si tvoříme realitu, popis umění, technologií a všeho dohromady. Pozor, ačkoliv to vypadá, není to kniha jen o umění

teorie umění kultura filozofie kultury vizuální kultura

Nicholas Mirzoeff
britská, 1962
2012  77%Úvod do vizuální kultury
2018  84%Jak vidět svět

Kniha Jak vidět svět je v