Claudius Claudius komentáře u knih

Hon Hon Andrew Fukuda

(SPOILER) Komentář obsahuje vyzrazení děje.
Zpočátku jsem to považoval za obrácený Twilight. Místo upírů skrývajících se mezi lidmi zde sledujeme lidi skrývající se mezi upíry. Jediné, co bránilo dokonalé lovestory mezi člověkem a upírkou by fakt, že v tomto světě něco jako upíří vegetariáni neexistuje a existovat ani nemůže, když vezmeme v potaz, co přítomnost lidí (glupanů) s upíry dělá. A vzhledem k tomu, že se hlavní hrdina zakoukal do upírky Záře, měli jsme jen dvě možnosti - buď si uvědomí, jaké je to hnusné upírské monstrum a najde si glupanku (Sisy?), nebo Záře nebude tak úplně upír. No a víme, kde byla nakonec pravda.
Samotná společnost upírů byla velmi dobře provedená a uvěřitelná, vyskytovalo se jen velmi málo logických děr v systému. Děj, bohužel, poměrně předvídatelný. Samotné odhalení Genova glupanství však bylo dost divné - čekal jsem, že okamžik "pádu masky" bude mít v příběhu nějaký větší smysl a cíl, či že to snad udělá i dobrovolně. Že se tak stane náhodou na základě paprsku je dost podivná příběhová klička.
Další díly prozatím vynechám, ale v budoucnu se jim nebráním.

03.01.2019 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Asi bych hodnotil výše, kdybych četl v 50. letech, kdy kniha vyšla. V té době byly televizní stěny, mušličky v uších a reality show místo zpráv zvráceným vykreslením totalitní budoucnosti, zatímco dnes se jedná o každodenní realitu. V dnešní společnosti nepůsobí nic z hrůz, co se v knize dějí, tak strašlivě a neuvěřitelně (což samozřejmě dokazuje genialitu Bradburyho vize budoucnosti). I když má kniha stále své nezpochybnitelné a důležité poselství, musím říct, že čas ji ubral něco na její působivosti.

24.08.2018 3 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Tak jsem se k tomu konečně dostal. Prvotní nadšení z nového Browna bylo rychle sníženo chladným přijetím kritiků, rozpačitými názory známých a hlavně filmovou adaptací. Tu jsem se po úvaze rozhodl shlédnout jako první, a tak si nejsem jistý, jestli bych knihu vnímal jinak, kdybych nevěděl, jak to dopadne. Protože kniha je nesrovnatelně lepší než film.

25.04.2017 4 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Petronius je skvělá postava a je opravdu škoda, že nedostal více prostoru. Taky je ohromně zajímavé, že přes všechny ukřižované, roztrhané, upálené a sežrané křesťany vyzní kniha vlastně hrozně pozitivně a že přes smrt některých kladných postav vám jich vlastně ani není líto, protože se odeberou ke Kristu, kde se budou mít mnohem lépe, než v Neronem sužovaném Římě.
Slušná kniha, ale protože znám množství knih zajímavějších a poutavějších, hodnotím ***.

15.03.2015 3 z 5

Přízeň Fortuny Přízeň Fortuny Colleen McCullough

Bohužel, tento díl nás stál Sullu (to není spoiler, že ne?). Naštěstí nám Sullu nahradí velmi silný nástup Caesarův, a jen o málo slabší nástup Ciceronův. Hlavně díky Caesarovi poznáváme vojenství, cestujeme po starověkém středomoří, ale sledujeme i jeho postup vzhůru po cursus honorum, a v neposlední řadě navštívíme soudy. Soudy by sice mohla být větší zábava, ale i tak příběh oživil vhled do právnického světa, dosud v sérii podstatě neviděném.
Pompeius, jakkoli jsem myslel, že jej nebudu mít rád, je perfektní, skvěle napsaný, a já se těším častějších interakcí mezi ním a Caesarem. Jen ten Crassus je zatím takový nevýrazný, ale však on se nám ještě vybarví.
Karty jsou rozdány, příští díl bude Caesarův vzestup ke slávě, na který se mimořádně těším. No a pak, pak už poletí kostky.

25.12.2022 5 z 5

Zajímavé časy / Maškaráda Zajímavé časy / Maškaráda Terry Pratchett

Zajímavé časy jsou zajímavé nejen co do názvu. Odkazy na dějiny dávného východu a jejich filosofii jsou dobře uchopitelné - konečně to bylo prostředí, ve kterém jsem (snad) většinu narážek pochytal (močící pes, močící pes). Závěr byl zmatený a hektický jako obvykle, ale ne tak zmatený a hektický, jak bývá u Zeměplochy zvykem.
U Maškarády jsem dostal chuť zajít si na operu, než to zase zavřou, že ano. Líbila se mi ta až detektivní linka ohledně vražd a postavy Fantoma (ducha). Taky si s tím autor nádherně vyhrál. Vezme klišé, udělá si z něj legraci, pak jej převrátí vzhůru nohama a udělá z toho další klišé, samozřejmě zcela úmyslně.
Na závěr opět potvrdím, že dvojvydání (resp. dvojdíl) Zeměplochy je vždy lepší, než původní brože - ty bývají často nepřehledné.

23.11.2021 4 z 5

Ozvěny cti Ozvěny cti David Weber

Na netradiční "V rukou nepřítele" navazují pochopitelně taktéž netradiční Ozvěny cti. Dohromady je to takový dvojpříběh - to, co se obvykle odbyde na ploše jedné knihy, od vzniku problému až k drtivému vítězství Honor, je tady zkrátka rozloženo na knihy dvě.
Honor zde má překvapivě málo prostoru - většiny pozornosti se jí dostane až v závěru. To nicméně vůbec nevadí. Jak linie Minotaura, tak všechny liďácké linie stojí za to. Jen ty bitvy bohužel nebyly nic moc - vždycky měla jedna strana na své straně nějaké eso v rukávu nebo nějaké překvapení, a díky tomu přesvědčivě vyhrála. Většina bitev proto nebyla vyrovnaná a tedy ani moc zajímavá.
Na závěr jedno (spoiler free) zamyšlení. Zarazilo mě, jak v jedné bitvě ztratila flotila PN vlajkový můstek i s admirálem a kapitán vlajkové lodi si povzdechla, že neví, kdo je teď ve velení, a že na tom ani nezáleží. To je trochu divné, ne? Víme, že na každé lodi je záložní velín. Podle této logiky by i flotila měla mít na jiné lodi záložní vlajkový můstek s admirálovým zástupcem. Ale asi bychom pak přišli o dramatický efekt.

05.04.2021 4 z 5

Archa zrůd Archa zrůd Pavel Fritz

Velké překvapení. S přihlédnutím k tomu, že jsem od Pevnosti už jednu hororovou sbírku dostal, a ta byla s odpuštěním otřesná, měl jsem trochu strach.
Mé obavy se naštěstí brzy rozplynuly, protože pan Fritz se ukázal jako překvapivě dobrý spisovatel. Byť některé povídky jsou velmi jednoduché, a některé zase kazí velká předvídatelnost a snadno odhadnutelná pointa, je to řemeslně velmi dobře odvedená práce a velmi příjemně se to čte. Edice Pevnost nikdy nepřestane překvapovat tím, jaké nečekané klenoty se v ní dají vyhrabat.

21.05.2020 4 z 5

Svatý Xaverius / Newtonův mozek Svatý Xaverius / Newtonův mozek Jakub Arbes

Svatý Xaverius za čtyři hvězdičky. Mám rád motiv hledání pokladu a tedy byl poměrně hezky zpracován s nějakou tou záhadou navíc. Ukecaný styl vyprávění 19. století už k tomu patří, i když je občas otravný a zdržuje děj od nějakého odhalení.
Newtonův mozek za tři hvězdičky. Zejména mě zklamal závěr a "rozuzlení", který působí neobyčejně odfláknutě a směšně. Celá povídka je přitažena za vlasy, ale funguje a má myšlenku, dokud ji konec zcela nezabije. Asi panu Arbesovi došel papír nebo nápady.

03.03.2020 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Začal bych tím, že je to lepší než Turnus. Když jsem to dočetl, musel jsem zpětně ubrat Turnusu jednu hvězdičku, abych mohl tento posun nějak odrazit v hodnocení. Protože druhá možnost byla dát Prachu tři hvězdičky, a to s odpuštěním fakt ne.
O to horší je, že Prach má velmi dobrý začátek, který vám připomene první díl trilogie. Jules je zase v silu, objevuje, zkoumá, zjišťuje a furt něco dělá. Její kapitoly přetékají dějem a informacemi. Jenomže pak čtenář dočte tu nepřehlednou přehršel v kapitole s Jules ze sila 18 a dostane se k silu 1.
No a silo 1, tam se zase akorát depkaří, melodramaticky umírá a vzdychá nad nevyhnutelností konce. Donald je stejně k ničemu, jako si ho pamatuji, a k tomu navíc vykašlává krev, což je to největší klišé teatrálně umírající postavy, jaké snad existuje.
Po jistém zvratu (zvrat ve smyslu změna děje, nejedná se o nic neočekávaného) pak po sobě akorát všichni křičí a nikdo se nechová rozumně. Mnoho věcí, které mě zaujaly v prvním díle, zůstane nevyřešených, zapomenutých nebo vyřešených zkratkovitě (církev).
Závěr je úplný výsměch. Ani nemám chuť ho v tomto komentáři rozebírat. Ty největší výhrady krásně shrnul koubin007 ve svém komentáři, a tak by se dalo pokračovat.

22.01.2020 2 z 5

Garfield - zatmění Slunce Garfield - zatmění Slunce Jim Davis

Přestože nemám rád komiksy, mám rád komiksové stripy. Ke Garfieldovi nemám tak vřelý vztah, jako ke Snoopymu nebo ke Kelvinu a Hobbesovi, ale přesto je to geniální, suché, cynické a zábavné. Je to čtení tak na hodinu, ale na zvednutí nálady ideální.

19.01.2020 4 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Útlá knížečka naplněná krásnými ilustracemi. Příběh samotný nedává moc smysl, takže jsem v něm neustále hledal tu pointu, to geniálno, co mi zřejmě neustále těsně unikalo. Zřejmě nikoho nepřekvapí, že jsem z toho dostal tak akorát hlad.
Už teď mám ale špatný pocit, že jsem hodnotil příliš nízko. Třeba si to jednou přečtu znovu a pochopím.

30.12.2018 3 z 5

Země Indiánů Země Indiánů Jason Aaron

Přestože se mi celou dobu nelíbilo, jak se mi komiks snaží podsunout svou strašlivou brutálnost, syrovost a drsnost, ve výsledku se mi to docela líbilo.
Příběh má rozhodně něco do sebe, Zlý kůň je správný drsný ranař a jeho nepřátelé zase krásně prohnilí. Bohužel kresba je místy hodně nepřehledná. Hlavně v akčních scénách často nevíte, kdo vlastně mlátí koho a čím. Do dalších dílů nepůjdu, protože komiksy nevyhledávám, ale nelituji seznámení se s tímto příběhem.

28.12.2018 4 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Krásný komiks a velmi zajímavý zaklínačský příběh. Chybějící hvězdičku spíše připočtěte tomu, že komiks není mé oblíbené médium, než příběhu samotnému. Příběh i kresba totiž rozhodně nemá chybu. I na tak malý prostor se podařilo dostat vše, proč máme Geralta rádi - boj, hlášky, lechtivé scény, lehce filosofické či morální téma a samozřejmě vydařený závěrečný zvrat.

27.09.2017 4 z 5

Přestože jsem si celý příběh snažil představit jako divadelní představení - které bych mimochodem velice rád viděl, uvolí-li se držitelé práv prodat práva na nějaká představení i do našich zemí - kniha nebyla úplně to, co jsem čekal. Příběh byl zbytečně překombinovaný, nemělo to ten správný nostalgický feel (jaký by se možná během sledování divadelního představení dostavil) a zase to bylo celé o náhodě (což je ovšem u potterovských příběhu celkem běžný jev).
Jedna z věcí, která mě štvala asi nejvíc, jako správného potterheada, bylo nerespektování některých věcí (dobře, drobností) z původní předlohy. Typicky oslovování. McGonagallová oslovuje ústřední trojici křestním? Draco řekne Hermioně "Hermiono", i když ji celou dobu nepřestal říkat Grangerová? A pak je tu Snape v alternativní realitě, u kterého jsem tak zvyklý na jeho "Weasley" a "Grangerová" proceděné mezi zuby, že jsem si ho vůbec nedokázal představit jak je oslovuje "Rone" a "Hermiono". I když to byla alternativní realita. Jakkoliv se ostatní mohli za těch dvacet let sblížit, nevěřím, že by se to povedlo Snapeovi. Mohli to celé pojmout tak nějak lépe.

28.07.2017 2 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Bohužel, přestože se tam stále ještě objevují záchvěvy geniality z prvního dílu, už to nějak není ono. Celé je to nekonzistentní jako vyhlášené želé z Eristromu 5 a příběh se rozplývá jako bohanické kravokuřecí stehýnka z Bety Ho na jazyku. Na pochopení filosofických úvah mám buď špatný počet hlav, nebo příliš malou výpočetní kapacitu.

24.03.2017 3 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Mnohem lepší než první díl. Víc hlášek, víc akce, víc upírů, víc transvestitů, a hlavně - víc Gerharda. Tento Germán je jednoznačně mou oblíbenou postavou a jeho hlášky typu "Vojákům krysy bez kečupu nedávejte" jsou legendární.

22.05.2015 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Přečteno před měsícem, hodnoceno a komentováno až teď.
Kniha se vám musí trochu rozložit v hlavě. Z počátku jsem byl nadšený, neboť poklidný, spíše konverzační román mi svou povahou a tempem velmi sedl. Současně se však místy dostavuje zmatení, které s postupujícím příběhem sílí, neboť kníže se v ruské společnosti dopouští různých společenských trapností, což čtenář, neznalý dobového standardu, někdy zjistí až z reakcí knížetova okolí.
Nebudu dále shrnovat stokrát shrnuté nebo hodnotit stokrát hodnocené. Chci jen poznamenat, že jsem to asi čekal horší. Kníže byl nakonec docela rozumný, nenechal s sebou úplně vláčet, naopak, na závěr si přese všechno zvolil podle sebe a znepřátelil si všechny přátele.
Asi nemůžu jinak, než naplnit klišé a dát oblíbené knize dobré hodnocení.

14.04.2024 5 z 5

Abúsír: V srdci pyramidových polí Abúsír: V srdci pyramidových polí Miroslav Verner

Takhle nějak jsem si tu knihu představoval a takhle nějak jsem chtěl, aby byla napsaná. Nic odborného a žádné zahlcení mírami a váhami, ale přeci jen malinko podrobněji, než je zvykem u klasických, povšechných encyklopedií. Čtenář si lépe představí jak jednotlivé hrobky, tak zejména vlastní archeologickou práci českých egyptologů. Vlastní hrobky, vykopávky, kontext doby, dohady a interpretace. A hlavně hlavní hvězdy toho všeho, pyramidy. Jen tak dál, česká egyptologie.

19.10.2022 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Lehce archetypální, skoro až zaklínačská dvojice drsného ostříleného bojovníka Steina a záletného, měšťanského, ale vzdělaného notáře Barbariče prostě zabírá. V akčních scénách "venku" se prosadí Steinův um s šavlí, ve finesách intrik a politiky ve městě zase nastoupí notářovy konexe. V tomto směru základní premisa funguje na výbornou.
Samotný detektivní případ už funguje bohužel méně. Náš pár prakticky nic nevyšetřuje, jen jsou často ve správný čas na správném místě a vidí, co vidět mají, popř. slyší, co slyšet mají. Zbytek dokoná náhoda.
Sama zápletka je pak možná až příliš hnána snahou udělat případ co nejvíce mysteriózní, temný až démonický; což bohužel ve výsledku nemá na rozuzlení skoro žádný efekt.
Kniha se četla příjemně, nicméně pokračovat v sérii zatím neplánuji.

19.10.2022 3 z 5