ChristineDaee ChristineDaee komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Myslím, že sa neoplatí rozoberať význam diela, keďže tak urobilo už mnoho užívateľov predo mnou. Taktiež už netreba zdôrazňovať, aký inteligentný, geniálny vizionár spisovateľ bol. Mnohé jeho predpovede sa splnili počas komunizmu, mnohé sú neobyčajne platné v súčasnosti... (najmä všadeprítomné médiá, ktoré robia z ľudí stádo nemysliacich blbcov a stopercentná verejnosť všetkého, čo koná väčšina obyvateľstva - koľko je takých, čo odfotia nielen každé jedlo, než ho zjedia, ale aj nádhernú kompozíciu svojich nôh a záchodovej misy!)
Radšej sa chcem vyjadriť k vplyvu knihy na mňa. Čítala sa mi skvele, za dva dni som ju zložila, bolo to napínavé a desivé, teda ingrediencie, ktoré vyhľadávam. Lenže so záverom prišla ťažká vlna depresie. Toto je jednodznačne kniha, ktorá je najbezvýchodiskovejšia a najzúfalejšia zo všetkých, čo som čítala. Vysvetlím na príklade: Ak by sa v našej pokojne dedinke zjavil šialený vrah, zabednila by som dom a zapojila šedé mozgové bunky, ak by nastala invázia upírov, oprášila by som všetky vedomosti a pripravila koly, ak by vypukla vojna, utiekla by som do zahraničia, ak apokalypsa, do vesmíru... Prípadne sa dá za každých okolností umrieť nádhernou hrdinskou smrťou, ktorá pomôže mnohým... Lenže, ak by knihy pomaly vymierali, hudbu vyrábali stroje (čo je dnes aj pravda, lenže ešte vždy nám ostáva hudobné dedičstvo predkov), zužovali slovnú zásobu, zrušili lásku (!!!!!!), rodinu, priateľstvo, ZMAZALI HISTÓRIU... Jediné riešenie zavesiť na krk slučku a vyskočiť z okna... Jediné. Toto by som spravila po prvých dvoch stranách knihy. Nemohla by som žiť vo svete, kde neplatí, že dva a dva sú štyri...

17.01.2019 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Ono, táto kniha je odpoveďou na otázku, čo ma už dlho omínala. Ak by sa Jekyllovi podarilo premeniť nie na svoje zlé ja - t.j. stelesnenie jeho najhorších možných vlastností, ale na jeho dobré, dokonalé ja, vyriešil by sa problém ľudstva? Burgess odpovedá nie. Násilné dobro nie je riešenie. A zlo ako také je nesmierne hlboko zakorenené v umení, hudbe, literatúre aj samotnej Biblii. Položme si otázku ako hlboko sme vlastne spätí - všetci, až na malú skupinku skoro svätých - s radosťou z násilia, z bolesti, ktorá nie je naša a z moci, ktorú prináša silová prevaha nad druhými. Máte radi thrillery, horory, vojnové romány, detektívky, akčné filmy, western? A čo táto kniha? Páčila sa? Tak máte jednoznačne sklon k radosti z násilia. Všetko, hádam okrem romantických a porno vecičiek (ale nezabúdajme na 50 odtieňov sivej a novú vlnu torture sexu) v sebe nesie väčší, či menší obdiv násilia, nadvlády a smrti... Je to jednoducho ozvena pravekej krvi divokej zvery v našich žilách alebo odtlačok smrteľného hriechu? Nech je ako chce, táto kniha núti rozmýšľať a to je to najlepšie hodnotenie, aké knihe možno dať.

08.12.2018 5 z 5

Hnusný podvod, ktorý sa vydáva za Harryho Pottera. Rowlingová sa zbláznila/ vydierajú ju/ prekonala vážne zranenie hlavy/ vôbec to nie je ona a nahradil ju klon/ celé je to dielo čiernych mágov, ktorým sa nepáčila Harryho sláva.

21.01.2018 1 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Keďže som pomerne rýchlo zistila, že atmosféru vytvárajú spomienky, rozhodla som sa systémom opakovaných zvykov budovať svoje sviatky. Jedným zo zvykov, ktoré poctivo dodržiavam je čítanie Vianočnej koledy každý Štedrý deň. A nikdy jej nemám dosť. Každý rok ma znovu a znovu očarujú vtipné prirovnanie, zložité metafory a dokonalé budovanie atmosféry. Každý rok tak ako predošlý mi behajú zimomriavky po chrbte pred príchodom dávno mŕtveho partnera (ktorý bol bezpochyby mŕtvy, inak by tento príbeh nemal zmysel), vždy mi stisne srdce pri pohľade na veľmi skromnú štedrovečernú večeru rodiny tajomníka Boba a najmä koniec máloktorej knihy ( a už vôbec nie z mojich obľúbených, lebo tie sa zvyčajne končia trpko, ak nie priamo tragicky) ma naplní tak nesmiernou radosťou z lásky, dávania a z toho, že konečne sú tu Vianoce! A Scroodge je jedna z mojich najmilších knižných postáv, nielen preto, že sa na konci tak krásne polepšil, ale aj preto, že s ním zdieľam názor na duchov všeobecne a vrelo súhlasím s miernou úpravou jeho známeho výroku, vianočné naháňanie za jedlom, gýčovitými svetielkami, spievajúcimi mikulášmi, stepujúcimi tučniakmi a množstvom alkoholu je humbug! :D Lepšie je utiahnuť sa k teplému kozubu s touto rozkošnou knižkou a potom odviesť rodinu na prechádzku bez ohľadu na poveternostné podmienky (ďalšia z mojich vianočných tradícií). Veselé Vianoce všetkým! (bez ohľadu na to v akom čase čítate tento komentár :D)

01.01.2019 5 z 5

To To Stephen King

Túto hrubiznú knihu som sa pustila čítať plná nadšenia z minisérie s Jimom Currym a tiež z nového filmu s Billom Skarsgårdom. Obe sa mi naozaj páčili, aj keď uznávam, že miniséria mi viac ako horor pripomínala výbornú čiernu komédiu. :D Naopak nový film bol primerane zaplnený ľakačkami a asi by ma až tak neoslovil ak by som nebola (tak ako neuveriteľné množstvo fangirls okolo celej zemegule) očarená z neobyčajne peknučkého klauna. :D Vďaka tomu, že som len chvíľu pred videním filmov prečítala Žiarenie a Miesery, ktoré ma dostali do kolien, pustila som sa do zháňania Toho. Avšak všetky tri výtlačky žilinskej knižnice boli nielen požičané, ale aj zarezervované na tri mesiace dopredu. Čo teraz? V rámci zlepšovania svojich jazykových schopností (a zrejme aj v rámci testovania sily vôle) sa snažím čítať v angličtine. Doteraz to ale boli knihy, ktoré som predtým čítala po slovensky, prípadne krátke poviedky a novelky, ktoré sa dali zvládnuť za chvíľku... A teraz prišiel ten nešťastný nápad! Kúpim si IT v angličtine, filmy som videla teda s porozumením nebude problém. Nesmierne som sa mýlila! King má nesmierne bohatú slovnú zásobu, nezvyčajné slovné spojenia, rád foneticky zaznamenáva rôzne akcenty, nehovoriac o nesmiernom množstve postáv a komplikovaných skokov v čase a priestore a môj výtlačok mal navyše viac ako 1200 strán! Prirodzene najsmutnejšie bolo, že kniha mi ozrejmila, že hlavný záporák nie je žiaden playboy, dokonca je TO zjavne ženského pohlavia! Knihu som prekladala počas čítania všeličím možným a zabrala mi skoro 5 mesiacov. Čo sa týka mojich výhrad k deju, prekážalo mi, že TO na seba často berie podobu príšer zo starých filmov, ktoré som všetky do radu videla a jednoducho si ich neviem predstaviť inak ako vyzerajú v danom filme. Taktiež toľko spomínaná scéna záverečného sexu asi nebola nevyhnutná... ech... Napriek všetkému... TO sa mi naozaj veľmi páčilo. Je absolútne ohromujúce ako veľmi sa mi podarilo zblížiť so všetkými hlavnými postavami, viem všetko o nich, ich rodičoch, ich láskach, ich strachoch, ich obľúbených jedlách... a pritom vo filmoch som si u polovice z nich nezapamätala ani meno. A ani TO nemá byť žiaden playboy, ale prastaré kozmické zlo, ktoré určite nemá slúžiť ako romantický objekt. Po dočítaní som nakoniec ľutovala, lebo keď ste s nejakými ľuďmi tak dlho a toľko spolu prežijete, zaručene vám budú veľmi chýbať.

01.01.2019 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Dokonalé dielo, v ktorom sa nájde asi každý. Všetky opisy, dialógy a drobné príbehy sú také verné, až je to nepochopiteľné. Pani Bovaryová je mi veľmi blízka - nebojím sa to priznať, aj keď to na mňa vrhá zlé svetlo. Aj milujem prírodu len vtedy, keď sú v nej roztrúsené zrúcaniny a more, keď je rozbúrené. A nie je nás viac? Čo hľadáme v láske, priateľstve aj náboženstve nepostihnuteľné ideály, čo živíme city k platonickým láskam ako keď polievame zomierajúcu kvetinu a skutočné vzťahy sú pre nás katastrofou... Ale svoje dieťatko by som nikdy neudrela! Btw, Pani Bovaryová je nesmierne nenávidená postava, ale líši sa od inej, oveľa obľúbenejšej hrdinky Anny Kareniny?

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Prekrásne. Máloktorá básnická zbierka sa číta tak ľahko. Najradšej mám báseň Svatební košile. Medzi moja ďalšie obľúbené patria: Polednice, Vodník a Zlatý Kolovrat. Veľmi odporúčam aj filmové spracovanie. Niektoré básne sa podarilo vystihnúť viac, niektoré menej, ale naozaj stojí za pozretie.

12.02.2018

Pohádky z tisíce a jedné noci Pohádky z tisíce a jedné noci František Hrubín

„Ak chcete, aby boli vaše deti inteligentné, čítajte im rozprávky. Ak chcete, aby boli vaše deti viac inteligentné, čítajte im viac rozprávok.“
Albert Einstein
Myslím, že to neplatí len o deťoch.

12.02.2018 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Ďalšia z Kingovych naozaj čítavých kníh. Dorazila som ju za dva dni. :) Nejde o super strašidelné dielo. Výnimka sú prachoví zajačikovia, keď som si na nich spomenula v noci, keď som sa šla napiť, zrýchlila som skoro do behu ! :D Inak dielo vnímam ako srdcervúci príbeh ženy, ktorá robila to, čo každá matka, ktorá by bola v tak príšernej situácii. Jazyk je veľmi šťavnatý a na čitateľa čakajú veľmi otvorené reči o sexe a vylučovaní. Priznajme si, že pracujúca žena nemá čas na niekoho brať ohľady. :D Kniha, na ktorú sa nedá zabudnúť.

23.05.2018 5 z 5

Prelet nad kukučím hniezdom Prelet nad kukučím hniezdom Ken Kesey

Pacienti na psychiatrickom oddelení trpia despotickou nadvládou ,,Veľkej sestry'', ich každodenný život je jednotvárny, pravidelný a bolestivý. Toto ale naruší výnimočný, nespratný a divoký, no absolútne príčetný McMurphy, ktorý sa sem dostal, pretože dúfal, že mu bude poskytnutá lepšia starostlivosť ako vo väzení. Onedlho medzi ním a hlavnou sestrou začína boj na život a na smrť. Veľa smiechu cez slzy. Ustavične vyčkávate, čo nové vyvedie a bojíte sa ČO sa mu môže stať. Pacienti sú stále šťastnejší a odvážnejší a McMurphy sa navidomoči stráca a bledne. Záver sa dá teda vytušiť, je bolestivý, ale dobro zvíťazilo. Postava náčelníka Bromdena a jeho smutného detstva dodáva príbehu odraz westernu. Film je výborný, chýba mi tam McMurphyho ranné pobehovanie v prvý deň na oddelení aj jeho opakované rozbíjanie skla, no inak som veľmi spokojná. Jack Nicholson podal úžasný výkon (môj obľúbený herec :D) a vlastne ho podal aj každý, kto sa vo filme len mihne. A, samozrejme, koniec v knihe je smutný, koniec vo filme je KATASTROFA, spôsobil mi záchvat plaču !

18.04.2018 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Išla som to čítať s tým, že sa dozviem nejaké ,,zaujímavosti'' o koncentračných táboroch. Príbeh natoľko osobný a zároveň neosobný ma veľmi prekvapil a vtiahol do seba. Hlavný hrdina nie je sadista, nie je bezcitný, nie je hlúpy a nie je ani krutý - tak, ako to zvyčajne chápeme. Nie je to teda typická záporná postava. Je to len človek, ktorý bol odmalička prinútený poslúchať rozkazy a tie sa časom stali jeho súčasťou. Ich plnenie mu prináša potešenie a rovnováhu. Koncentračný tábor je niečo, akoby celkom na okraji jeho príbehu, vidí v ňom len veľmi náročnú úlohu, ktorú treba splniť. Židov nevníma ako ľudí, ani ako zvieratá, preto je nepodstatné, ako sa s nimi zaobchádza. Ide o veľmi silný príbeh, ktorý po sebe zanechá veľa otázok a neidentifikovateľnú bolesť.

12.02.2018 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Kto by si pomyslel, že tak maličká knížočka, s tak jednoduchým dejom prinesie toľko krásy, radosti a bolesti. Koniec ma dohnal k výbuchu plaču. Určite s pozrite aj prekrásny film s Johnom Malkovichom z 1992, bol skoro presne podľa mojich predstáv.

18.01.2018 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Nádherná, desivá, ale najmä nesmierne smutná kniha. Frankensteinove utrpenie, zúfalstvo, seba obviňovanie a smútok sú obrovské, ale napriek tomu zostáva až do konca sebecký, odmieta pomôcť svojmu vlastnému výtvoru. Mal mu predsa nájsť miesto, kde by mohol bývať, starať sa o neho, naučiť ho, čo treba a zoznámiť ho s ľuďmi - zároveň by bol dôkazom úspechu jeho experimentu. :D Na druhej strane je oveľa bolestivejšie sledovať ,,Netvora'' ako sa snaží začleniť do ľudského spoločenstva, no za všetko dobro sa mu odvďačia len zlom. Jeho správanie je teda pochopiteľné - aj keď mierne prehnané. Oplatí sa vidieť staré spracovanie s Karloffom aj film Frankenstein Mary Shelleyovej. Oba majú niečo do seba, ale kniha je najlepšia. :)

13.03.2018 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Nesmierne prekrásna báseň, od ktorej som očakávala hádam len dlhší dej. Tu sa vlastne už všetko stalo a dôležité udalosti sú len v retrospektíve. Okrem pravidelne spomínanej prekrásnej prírody, ma zaujali hrdinove myšlienky na smrť a príprava duchov na prijatie nového člena. Zdá sa, že malé množstvo pochmúrnosti romantickej literatúry zo zahraničia sa prebojovalo aj k nám. :)

18.01.2018 4 z 5

Vyšší princip Vyšší princip Jan Drda

Nešťastie tejto knihy sa skrýva v tom, že som ju čítala hneď po 1984. A toto dielo je tak neuveriteľne prokomunisticky vyfarbené, že to bolo neznesiteľné čítanie. Tupí, krutí a aj prihlúpli Nemci oproti statočným Čechom a dokonalým, nadľudsky dobrým Rusom. Prirodzene, náboženstvo sa stáva smiešnym a známa značka s kosákom symbolom najvyššieho blaha.
Ale oplatí sa zbierku prečítať. Milujem Drdov nádherný štýl, skvelú prácu s atmosférou a pestré opisy. Rozprávky (oplatí sa prečítať, každú jednu, čo kedy napísal) sú v zbierke dve, za každú som udelila po hviezdičke, pretože sú dokonalé a tretia je za poviedku Vyšší princip, tá je zrejme najlepšie z Drdovej tvorby vôbec a na jej konci som sa rozplakala. (v autobuse!!!)
Napokon, vyberme si jemnejší, večný význam diela: Vojna je strašná a treba sa jej vyvarovať.

,,Vedle hrnku s kávou tu leží na talíři nakousnutý krajíc. Široký mužský chrup v něm vyťal dva půlměsíce. Nic víc. Žloutne se máslem. Je rudý malinovou zavařeninou. Rudý - jako krev.''

17.01.2019 3 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Tak toto nie je iba napínavý príbeh o živote polopsa, polovlka v divočine a pod ľudskou nadvládou, ale je to aj univerzálna metafora cesty človeka - možno náhodného a možno autora, ktorý dá sa povedať po voľnosti a bezeľstnosti detstva sa stretáva s odporom, čo z neho robí samotára, s nenávisťou, ktorá ho robí zlý a týraním, čo ho robí šialeným, kým láska dokáže z jeho vnútra vyčariť poklad neopísateľnej hodnoty. Okamžite mi príde na um asociácia s kriminálnikmi, ktorých stvorila spoločnosť ( ako chlapík, čo ukradol chlieb :D). Kniha, čo v sebe skrýva oveľa viac, ako sa zdá na prvý pohľad.

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Toto je kniha, ktorá sa neobyčajne ťažko hodnotí. Z niektorých komentárov sa dá vyvodiť, že ide o prekrásne poetické dielko o veľkej špinavosti, autor používa ,,krásny a bohatý jazyk'' a ,,mistrovský sloh''. Pod niečím takýmto si predstavím ,,Portrét Doriana Graya'' alebo Burtonove filmy, ale táto kniha očakávania tohto smeru nespĺňa. Sloh je pekný, ale často veľmi uťahaný, niekedy množstvo neslovesných viet pripomína nákupné zoznamy. Francúzština je tiež len na škodu veci. Prvá polovica viac-menej odporná a druhá nudná. Súhlasím, že Lolita je podivné dieťa, papierové a tvrdím, že Humbert ju zničil a pokazil a rozhodne to nebola jej vina. Najkrajšie sú drobné epizódy každodenného života a niektoré z komparzových postavičiek, ktoré sa mihnú dejom. Udivuje ma, že všetky posledné komentáre písali ženy. A v hĺbke duše si myslím, že tie, ktoré sú tak natešené týmto dielkom, musia byť podivné bytosti. Autora si vážim kvôli záveru, ktorý som neočakávala, t.j. Humbert nezabil Lolitu ani jej muža a dokonca jej dal peniaze. Najkrajší moment knihy. Knihu si treba prečítať, aby ste vedeli, o čom všetci hovoria. :)

22.04.2018 3 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Úvod je dlhý, pomalý a zložitý, ale na rozdiel od väčšiny komentárov, ma veľmi zaujali a pobavili aj časti o reklamnom biznise Donninho manžela a celá aféra s malinovočervenými vločkami. Manželské problémy sú o niečo menej pútavé. Zápletka o matke a dieťa uväznených v aute kvôli besnému psovi je realistická a nepríjemná. V poslednej tretine sa dej rozbehne míľovými krokmi. čitateľ je schopný predať svoju dušu, aby uľahčil tím dvom v utrpení alebo k nim aspoň dostal mobil. :) Ustavične sa objavujú nové možnosti záchrany, ktoré rovnako rýchlo zlyhávajú. Za najdesivejšiu časť knihy považujem ,,netvora'' v Tadovom šatníku. Tiež máme v spálni veľkú skriňu a v noci sa okolo nej pohybujem veľmi opatrne. :) Zaujímavé je, že teda za útokmi inak veľmi dobrosrdečného Cuja nie je len besnota, ale aj niečo väčšie a temnejšie, niečo ako Hotel v Žiarení alebo niečo ako TO. Prastaré ZLO.

15.04.2018 5 z 5

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Vynikajúca kniha. Salvatore Guiliano je niečo ako taliansky Jánošík a bolo pre mňa úžasné potešenie sledovať jeho zápas s vládou, úradmi a mafiou. Dej je veľmi svižný, plný nečakaných zvratov a nenechá čitateľa ani na chvíľu vydýchnuť. Postavy sú vynikajúco vykreslené a poteší aj podrobný popis života na Sicílii v povojnových rokoch so všetkými zvykmi, poverami a zásadami. Nádherná príroda a jemná stužka romantickej lásky, prepletená príbehom dokresľujú toto vynikajúce dielo. Vytknúť by sa možno dalo mierne zveličenie všetkých postáv, ich moci, či bezmocnosti a výrazná ,, čierno - bielosť príbehu", lenže práve tie podčiarkujú rozprávkový nádych diela. Môžeme si z neho vziať ponaučenie aj teraz, napokon politici sú všade rovnakí, či už v Taliansku, na Slovensku alebo v Čechách... Sicílčan sa mi páčil rovnako ako Krstný otec a vrelo odporúčam.

29.03.2018 5 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Moja slovenčinárka opísala túto knihu ako príbeh rozmaznaného fagana z bohatej rodiny. Ja som ju vnímala ako dojímavú spoveď mladého človeka, ktorý si nedokáže nájsť miesto vo svete, ktorý je oveľa horší a nezmyselnejší, ako by mal byť. Samotná myšlienka o chytaní detí v žite je taká bolestivá a zároveň sladká, že len kvôli nej sa oplatí knihu prečítať. Hrdinove názory sú veľmi svieže, často pravdivé a často vtipné. Určite si ju prečítam po druhý raz v originály, lebo preklad ju zrejme ukracuje o veľa. Pozn: Po prečítaní komentárov vidím, že pravdu som mala ja aj moja slovenčinárka.

25.03.2018 4 z 5