Charlie Charlie komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Přemýšleli jste někdy nad tím, co byste ve svém životě udělali jinak? Kdybyste se dostali na svou vysněnou školu? Kdybyste nedomítli pozvání na kafe nebo do kina? Kdybyste se nezamilovali do toho s kým jste v současnosti? Nebo utekli z vlastní svatby? Co by se stalo, kdyby...

Noře se v životě nic nedaří a cítí se nemilovaná. A přesně o půlnoci se ocitne v nekonečné knihovně, kde potká svou oblíbenou knihovnici ze školy. Skrz každou knihu v knihovně může Nora prožít jakýkoliv život. Má možnost najít ten ideální, ve kterém by chtěla dál žít. Jakmile ji něco zklame, vrátí se zpět do knihovny a má možnost si zvolit nový. Vyzkouší si, jaké to je být rockovou hvězdou, glacioložkou, starala se o psy v útulku nebo byla mistryní v plavání. Ale nic není, jak si představovala.

Kniha je plná myšlenek a citátů a přinutí člověka se zamyslet nad stylem svého života a přehodnotit některá rozhodnutí. Kapitoly jsou krátké a čtivé. Líbila se mi propracovanost vedlejších postav i to, jak se pokaždé seznamovala s lidmi okolo sebe.

07.01.2022 4 z 5

Stínové eso Stínové eso Amanda Foody

Z počátku se mi to četlo špatně. Části, které vyprávěla Enne byly většinou v pohodě. Náctiletá dívka se vydává hledat svou matku. Asi mě zajímaly více. Nicméně kapitoly, které byly z pohledu Leviho se mi nesedly vůbec. Mrzelo mě, že část, kde se rozebírala taková důležitá událost (osud) Enniny matky byla tak krátká oproti délce celé knihy.

Kniha by mohla mít tak o 150 stránek méně. Děj se neskutečně vlekl a některé části se opakovaly. Na začátku nebo na konci by se hodil "slovníček pojmů" a vysvětlení "rodů" kdo je kdo. A poslední věc. CHYBY! Bylo jich až moc. Od chyb v překladu, přes překlepy a chybějící písmenka. Chyby, na které by upozornil i Word.

18.04.2021 2 z 5

Přitažlivost bublinkové fólie Přitažlivost bublinkové fólie Iva Kaiserová

Skvělá kniha o drobných radostech, kterých si možná ani nevšímáme. Pro některé jsou to obyčejné věci, kterým nevěnujeme velkou pozornost. Přestože je to útlá kniha, tak jsem se o autorce dozvěděla víc než po autobiografii. V mohla věcech se shoduju. Určitě se k ní ještě vrátím. A dalším prvkem jsou originální ilustrace, které musely dát hodně práce. Slova se přece jen píšou rychleji.

18.04.2021 5 z 5

Jak hacknout zlomené srdce Jak hacknout zlomené srdce Kristin Rockaway

Melanie pracuje v ajťácké firmě a zkouší najít svou lásku na seznamce. Naráží na samé blbce a rozhodne se naprogramovat stránku, která má sloužit ženám, které jsou v podobné situaci jako je ona. Napíše ji v rychlosti přes víkend a pošle odkaz jen svým blízkým kamarádkám. Sama netuší, jaká změť událostí nastane. Tahle kniha je skvělým příkladem toho, jak je důležité mí kolem sebe ty správné lidi a že i ženy můžou pracovat v IT. A možná být i lepšími. Samotný příběh je celkem předvídatelný a je to spíše taková oddechovka.

07.03.2021 3 z 5

Sedm hrobů a jedna zima Sedm hrobů a jedna zima Christoffer Petersen

David Maratse odchází do předčasného důchodu a rozhodne se strávit nějakou dobu v klidném přímořském městečku. Dcera kandidátky je unesena a nalezená mrtvá. Přestože měl Maratse v plánu odpočívat, stejně se zúčastní vyšetřování. V knize se řeší používání grónštiny a dánštiny. Na začátku jsem se trochu bála toho, že několik základních slov zůstaly i v českém překladu grónsky, stejně jako názvy kapitol, ale pak to bylo příjemné zpestření. Zajímavostí je, že byla napsaná v angličtině. Politika mi vůbec nevadila, protože byla unesená dcera političky.

18.02.2021 3 z 5

Život, na který metr nestačí Život, na který metr nestačí Karolina Mikšíková

Karolina v krátkých kapitolách vypráví historky ze svého vesnického života. Kniha je úžasně graficky zpracovaná. Příběhy jsou proloženy vtipnými texty, které sice nesouvisí s danou kapitolou, ale rozhodně jsou hezkým zpestřením. Nedokážu říct, která se mi líbila nejvíc. Jedna z nich je o jejím řidičském umění. Tahle kniha je lékem proti špatné náladě. Jediné, co bych ji mohla vytknout, je samotný formát knihy. Musela jsem vzít dvě A4 a vyrobit si přebal, aby se mi při čtení neponičila.

15.02.2021 4 z 5

Hory, peklo, ráj Hory, peklo, ráj Are Kalvø

První kapitola se mi četla špatně, protože patřím do té skupiny, kterou autor nechápe. Mám ráda hory. Vím, že cesta na vrchol je vždycky těžká, ale je to krásný pocit, když jste na vrcholu a vidíte tu krásu. Teda pokud máte štěstí na počasí.
Autor si nakoupí nezbytné i nadbytečné outdoorové vybavení a jako čerstvý člen Klubu norských turistů se spolu s kamarádkou vydává na týdenní túru na pohoří Galdhøpiggen. Jedním z jeho cílů je naučit se mít rád lidi a pochopit je. Nepřespává ve stanu, ale právě díky členství v klubu má přístup do horských chat. Ne vždy je to pro něj skvělý zážitek.
V druhé části se vydává na běžkovací výlet na Hardangerviddu. Tentokrát se k nim přidávají další dva amatérští kamarádi. Jeden si hned na začátku vysloužil přezdívku Obavátor. Díky němu a jeho kamarádce ANE jsem se v druhé části bavila. Nicméně konec jsem moc nepochopila.

13.02.2021 3 z 5

Pět neděl v baloně Pět neděl v baloně Jules Verne

Poslouchala jsem audioknihu, díky letošní výzvě. Jinak je to moje první Verneovka.

20.11.2020 3 z 5

Z Paříže do Paříže Z Paříže do Paříže Joseph Joffo

Příběhů o Židech bylo napsaných mnoho. Tento je však z pohledu desetiletého Josepha. Válka a jeho židovský původ mu vzal dětství. Bezstarostné toulání po Paříži a hraní si s kamarády musel ze dne na den opustit a vydat se se svým bratrem Mauricem na dalekou cestu na jih Francie.

Asi v půlce knihy jsem si říkala, kdy se něco zvrtne, když jim na začátku tatínek říkal, že se potkají s hodnými, ale i zlými lidmi. V podstatě od té doby, co nasedli na vlak se jim dařilo a v podstatě všechno šlo podle plánu.

30.08.2020 5 z 5

Na špatném místě Na špatném místě Joy Fielding

Od Joy je to moje druhá kniha. Tou první bylo Povídej, co vidíš. Příběh je o sériovém vrahovi a jeho obětích. Byla čtivá a napínavá od začátku do konce a já s každou stránkou víc a víc nesnášela Heather. Nešlo o to zjistit, kdo je vrahem, protože ten se představí sám hned na prvních stránkách. Každá ze čtyř žen, potenciálních obětí, ve svém životě něco postrádá a pokouší se své štěstí najít prostřednictvím seznamky. V podstatě to dopadne tak, jak očekáváte. Nebo ne?

26.08.2020 5 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

První kniha, co jsem od Kasie West četla. Jsem spíš na thrilery, fantasy a psychologii než romatiku. Nicméně tohle mě bavilo. Možná to bylo tím, že tam kromě klasické romantické linky bylo i něco víc. Charlie v podstatě hledá sama sebe. A já jsem se v ní také trochu našla. Taky jsem byla spíše v klučičím kolektivu než mezi holkami, co se bavili o líčení. A ano, hlavní hrdinka se jmenuje stejně jako já.

12.08.2020 4 z 5

Knihomol Knihomol Stefan Zweig

Sice nerada čtu o smutných osudech Židů, ale tento příběh mě jistým způsobem zasáhl. Trochu se to podobá knize Chlapec v pruhovaném pyžamu. V té naivitě a pravdomluvnosti, které člověka dovede nešťastnému konci.

21.07.2020 4 z 5

Ze zápisníku pokojské Ze zápisníku pokojské Kateřina Doležalová

Stejně jako Ze zápisníku námořníka, je i tahle skvělým vtipným čtivem.
Jak si v Anglii představují pětihvězdičkový hotel? Jakým způsobem se opravuje myčka nebo díra ve stropu? Určitě máte nějaké představy. Avšak tahle kniha vám ukáže, že všechno není tak, jak by mělo.
Tu část, kdy odlítají v zimě domů, jsem prožívala asi nejvíce z celé knihy.
Jednoznačně doporučuji všem bez rozdílu věku či pohlaví. Bedna je mocná.

21.07.2020 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Moje první knížka od Johna Greena. Asi to ve mě zanechalo podobný dojem jako u knihy jeho bráchy Hanka. Což znamená "na začátku fajn a zajímavý příběh, ale potom co to je?" Nějak nemůžu pochopit, že Green dostal cenu E. A. Poa. Nejspíš jsem na to stará, proto mám z toho takový pocit. Ale holkám kolem 15 se to může líbit. Asi bych vyškrtala polovinu scén o chlastání. Četla jsem lepší, co mi daly víc. Z mého pohledu byl Quentin Margo až moc posedlý.

21.07.2020 3 z 5

0.4 0.4 Mike Lancaster

Příběh je psaný formou namluveného slova na kazety. Jsou prokládány myšlenkami autora a občas vysvětlením některého pojmu. Vyprávění Kylea nás zavede na začátek apokalypsy na Zemi. Je tenká a i přes ten smutný příběh se čte celkem dobře.

21.07.2020 2 z 5

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

Jestli podle názvu čekáte nějakou sladkou romanťárnu, tak tu tam nenajdete. Mám ráda severskou literaturu, což bylo i důvod ke koupi téhle knihy. Na začátku jsem se nemohla začíst, ale pak stránky ubíhaly ani jsem nevěděla jak. Mám chuť se naučit švédsky. Naprosto chápu Elin, proč se uzavřela do sebe. Přesto nevím, jestli bych se ke knize někdy vrátila.

23.06.2020 3 z 5

Jobova noc Jobova noc František Hrubín

Kniha básní. Poezii většinou nečtu, proto tohle téma byla opravdová výzva.

02.06.2020 2 z 5

Upřímnou soustrast Upřímnou soustrast Guillaume Bailly

Jsou to jen krátké příběhy. Občas vtipné a občas si říkáte, že je to ironie osudu. Ale těm, co máte dobrou představivost a trpíte nevolností, doporučuju u této knihy nejíst.

02.06.2020 4 z 5

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Pocity se střídaly. Na začátku se četla rychle, protože hltáte stránky jednu za druhou. Někdy v polovině jsem si říkala, že autor musel mít hodně velkou fantazii. Z poslední kapitoly jsem měla pocit, že prostě nevěděl jak to ukončit.

02.06.2020 3 z 5

Pozor, dítě! Pozor, dítě! M. M. Cabicar (p)

Sice poslední vydaný díl, ale popisuje příhody od narození Viki. U všech knih od pana Cabicara
platí, že se kniha nedoporučuje číst v přítomnosti hodně lidí nebo u spícího dítěte. Nedokážu říct, která povídka se mi líbila nejvíc. Jestli ta o starší anglicky mluvící dámě v Palladiu, nedobytném hradu na pískovišti a nebo ty z prostředí nemocnice a čekáren. Jediné mínus je za to, že některé příhody byly kraťoučké. Jinak se těším na další díly a autora doporučuji číst pokud jste smutní.

02.06.2020 4 z 5