chamyl chamyl komentáře u knih

Federer - Portrét tenisové legendy Federer - Portrét tenisové legendy Ian Spragg

Bezemoční a odosobněné čtení tenisových statistik v netenisovém překladu.
Roger Federer si bezpochyby zaslouží důstojnější knihu než tento hodně naředěnými vodovkami odfláknutý a vybledlý portrét. Po pravdě řečeno je zde z tohoto tenisového velikána jen velmi málo, vše se točí o vyjmenovávání výsledků jednotlivých utkání a přepisů vyjádření z tiskových konferencí po nich. Dramatičnost občas graduje tím, že některé výsledky jsou odhalovány postupně… Nuda, která o RF neřekne vůbec nic.
Samostatnou kapitolou je poté překlad, který evidentně dělal člověk bez jakéhokoliv tenisového backgroundu a občas se zdá, že i bez dobré znalosti angličtiny. Sportovci vstupují do nové sezóny a ne kampaně, v rámci slavnostního zahájení olympijských her přivedl Federer na stadion švýcarské sportovce a nikoliv atlety, Croatia je Chorvatsko a ne Kréta…

03.12.2019 2 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Povídky s nevyrovnanou kvalitou, která je ovšem - až na několik momentů - veskrze průměrná. Pokus o zajímavý pohled na muže bez žen, který občas sklouzává k samoúčelné filozofické manýře bez zajímavého rozuzlení či poselství.
Pro mne slabší odvar doposud přečtených Murakamiho knih.

03.06.2019 3 z 5

Otroci sexu Otroci sexu Jan Janula

I když jsem úplně nevěděl, co od knihy čekat, tak jsem spíše zklamán. Doufal jsem přeci jenom ve více erudované povídání o tématech, o kterých se seriózní debata běžně nevede. Místo toho jsem často dostal skutečné víceméně (možná spíše méně) uvěřitelné historky zachycující nějakou reálnou anomálii, ale jejichž stavba stylisticky i výběrem slov až příliš připomíná rádobyerotické příběhy z laciné literatury. Celkový můj dojem je tedy spíše rozpačitý.

18.04.2019 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Kvůli Haně dávám 4*, jinak bych asi šel o jednu níže.
Tím ovšem vůbec tuto knihu nesnižuji. Čte se dobře a příjemně ubíhá. Jen těch postav je tam na hranici únosnosti a propracované propletence jejich osudů občas vyžadují intenzívní soustředění. Zároveň mi vadila trvalá schématičnost většiny příběhů: obvykle dobře začnou, aby jejich konec byl... řekněme přinejmenším rozpačitý. A takto pořád dokola.
Sága jednoho hotýlku a lidí okolo něj je v běhu tuzemských dějin zpracována opravdu velkoryse, ale nemohl jsem se ubránit občasnému dojmu samoúčelnosti popisovaných událostí. Vlastně nic a nikdo není úplně normální až je normální úplně všechno.
Nevím, chápu, že tato kniha není Hana, ale v ní bylo vše mnohem uvěřitelnější a tím i emočně uchopitelnější. V Hotýlku jsem si žádnou postavu neoblíbil a jejich osudy jsem tak sledoval jen jako divák přes sklo jedoucího vlaku, který se na konci cesty už začíná vrtět a nudit.

06.03.2019 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Čtivá klasická Dickensova pohádka s obvyklým sociálním klišé o poučení zlého a sobeckého boháče pomocí poznání hodných a spravedlivých chudých lidí.

08.11.2018 3 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Dávám 4*, ale mám smíšené pocity. Celkové rozuzlení je zajímavé a neodhadl jsem ho. Na druhou stranu mi prostě to lucidní snění vadilo, i když si pochopitelně uvědomuji, že by to bez něj byl úplně jiný příběh. Postavy se často chovají nelogicky (především finální scéna mě opravdu iritovala), ale na druhou stranu musím autorce přiznat neotřele originální námět, za který v hodnocení minimálně jednu * přidávám.
Takže jak jsem již napsal: smíšené pocity.

10.05.2018 4 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

No, při porovnání s Agathou Christie bych byl opatrný...
Ale jinak docela zajímavý příběh, který je (v rámci literární licence) vcelku uvěřitelný a s ohledem na omezené kulisy i poměrně přesvědčivě vystavěný. Až do vyložení karet na stůl jsem nebyl na správné stopě a o to, podle mého názoru, jde v detektivce především.
Styl psaní je trochu těžkopádný, autorka ještě evidentně není vypsaná, ale nejedná se o nic, co by se byť pouze blížilo hranicím čtenářovy trpělivosti. Jedinou výtku tak mám k dnes již zřejmě tradiční schematičnosti hlavní hrdinky, která jako by pro tuto roli musela vždy splňovat základní kritéria: psychická labilita, svobodná, případně v ne úplně uspořádaném vztahu, problémy s prášky a/či alkoholem nebo alespoň po opici.
Ale jinak celkově příjemné oddychové čtení, které si rádi dáte až do konce.

02.12.2017 4 z 5

Skleněný zvěřinec Skleněný zvěřinec Tennessee Williams (p)

Emoce ždímající příběh tří životních ztroskotanců, kteří každý žijí ve svých snech a představách a tím zároveň zabíjí sny a představy ostatních. Osudy lidí, jenž se cele a přitom úplně zbytečně obětovávají pro své blízké, aby na konci zůstala pouhá marnost a zmar. Čtenář (i divák) jim vlastně všem fandí a přeje vše nejlepší, aby se nakonec v beznaději smutně otočil a přál si, aby je nikdy nepotkal...

03.11.2017 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Hodnotím vysoko, protože jsem se nenudil a autor vcelku umně dokázal udržovat napětí. Pachatelovy pohnutky jsou pochopitelné a většina postav se (obvykle) chová uvěřitelně.
Na druhou stranu mi zápletka přišla lehce překombinovaná s občasnými nelogičnostmi (např. role Rhymova zapojení do vyšetřování v kontextu celého případu). Také jsem už malinko unaven stereotypní nenormálností hlavních hrdinů (policistů) v kriminálních románech posledních let, která se zřejmě na kurzech psaní detektivek standardně vyučuje a je podmínkou pro jejich napsání.
Celkově ovšem zajímavě strávený čas pro zimní večery nebo naopak letní poležení na pláži.

27.09.2017 4 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Intenzívně smutný příběh zachycující různé podoby lásky i "lásky". Pro mne o to silnější, že do literárního Clegga se mi neustále vtěloval konkrétní člověk z mého okolí... Brr!
Fowlesova přesvědčivost je naprosto obdivuhodná a to jak v mužské, tak i v ženské roli. V dalších komentářích zmiňovaná práce se čtenářovými pocity je dokonalá, a to přestože karty zla a dobra jsou rozdány bez jediné pochybnosti. Tím je autorův výkon pozvedán do první spisovatelské ligy.
Opravdu velmi silná kniha, která ovšem vaše emoce příliš nepotěší.

13.09.2017 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

„…na koho to slovo padne, ten musí jít z kola pryč!“
Mao Ce-tung měl své čistky velmi dobře zpracované a kdo nedodal povinných 10 procent sympatizantů Kuomintangu, tak se mezi ně automaticky zařadil sám. Ber, kde ber – desetina pravičáků je norma a hotovo!
Vyprávění tří generací čínských žen je velmi zajímavé a to mimo jiné i s ohledem na vývoj jejich politických názorů během jejich životů. Pro Evropana je poučný i pohled na běh čínských dějin ve 20. století. Jestli se vše ubíralo správným směrem či nikoliv není předmětem této knihy ani mého komentáře. Prostě to tak bylo a popis Jung Chang je přes zachycené hrůzy odlehčený a dobře se čte.

22.03.2017 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Vítězství formy nad obsahem.
Způsob vyprávění, střídání stylů i jazyka, cestování z minulosti do budoucnosti a zase zpátky... Přístup neuvěřitelně originální, ale dějová linka za ním pokulhává. Většina myšlenek na mne působila vcelku povrchně až otřepaně a tak jsem se neustále nemohl zbavit pocitu, že nebýt jejich podání takto neotřelé, že bych je asi přešel bez povšimnutí.
Nemůžu napsat, že jsem se nudil, ale stejně tak ani doporučit k přečtení.

01.09.2016 3 z 5

Nanebepění Nanebepění John Lennon

Pro lennonofily povinná četba, pro fanoušky Beatles pak zajímavý exkurz do hlubin Johnovy duše a pro ostatní nadčasové a neotřelých odboček plné brilantní úvahy originálního génia nebo naprosté bláboly poházené na papír bez ladu a skladu jedním zdrogovaným sebestředným grafomanem. Vyberte si – to je John Lennon. Já jsem se mnohdy bavil obsahem i formou, abych se ovšem jindy stejnou měrou nudil a bránil pocitu obyčejné manýry, a proto hodnotím 50 %. Každopádně velký obdiv překladatelům, pro mne odvedli dokonalou práci.

02.01.2016 3 z 5

Svět bez nás Svět bez nás Alan Weisman

Originálně pojatá myšlenka na téma, "co bude, až tady nebudem". Pro lidi, kteří jako já rádi přemýšlí nad "nesmrtelností chrousta", opravdová lahůdka s mnoha náměty o směřování světa po lidech. Zajímavě působí zejména eroze našich věčných staveb, dále pak všudypřítomné vymírání živočišných i rostlinných druhů a jejich ustupování druhům agresivnějším či odolnějším. Velmi dobrý myšlenkový kvas a jeho rozvinutí na konkrétních případech!

27.11.2015 4 z 5

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Brilantně a uvěřitelně napsaná kniha o jednom setkání, které se nikdy neuskutečnilo. Dokonalé dílo pro všechny muže i ženy v krizi středního věku, kteří neví či zapomněli, že všechno už mají. Laicky přístupné setkání s myšlenkami jednoho z největších filozofů je potom již třešničkou na dortu tohoto čtivého příběhu. Každopádně pro plný zážitek je dle mého názoru třeba určitý background v osobě či zkušenostech čtenáře.

03.07.2015 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Moje první, rozpačité, setkání s vyhlášeným Joem Nesbo. Úvodní pronikání do děje v australském Sydney působí lákavě a seznamování s hlavními hráči má rovněž své kouzlo. S přibývajícími stránkami jsem se ovšem nemohl zbavit pocitu samoúčelné komplikovanosti a množící se panoptikum více či méně bizarních postav na mne působilo čím dál tím otravněji. Knihu jsem dočetl bez velkých problémů, ale avizované velikosti autora zůstala na hony vzdálena. Uvidíme co bude dál, ale na přečtení jeho dalšího díla zatím spěchat nebudu.

08.04.2014 3 z 5

Vernisáž Vernisáž Václav Havel

Václav Havel, podobně jako v Audienci, ještě ve své vrcholné formě. Trefný, vtipný, zdravě absurdní.

12.10.2012 5 z 5

Dnes nehlásili žádné popravy - Deníky Vlasty Čepkové (1938, 1942–1945) Dnes nehlásili žádné popravy - Deníky Vlasty Čepkové (1938, 1942–1945) Vlasta Lavalová

Zajímavé svědectví o jedné kapitole našich novodobých dějin z pohledu mladé ženy, které ovšem nedosahuje síly jiných výpovědí z této doby. Toto konstatování ovšem není kritikou. Deník obsahuje řadu drobných poznatků ze života v Sudetech za druhé světové války a není prost nejběžnějších lidských emocí a pocitů: zlost, smutek, strach, radost i láska. Kam směřovala kola dějin všichni víme a tak se tyto "malé" deníky z tehdejší doby často stávají nejhmatatelnější záznamem života lidí ve válečných časech. Bohužel i zde je více než znatelné, že řada "pekel" druhé světové války na našem území pocházela od "německých" Čechů...

10.09.2012 4 z 5

Válka médií Válka médií Viktor Farkas

Těžko, velmi těžko hodnotit tuto knihu a přitom zároveň nepolemizovat s v ní uvedenými "fakty". Moje první setkání s Viktorem Farkasem a co o něm říct? Na úvod snad, že prezentované názory a myšlenky mi jsou blízké, mnohé pro mne nebyly ani nijak nové či překvapivé a určitě je třeba ocenit jejich komplexnost a provázanost. Přesto nemohu tleskat ve stoje. Autor se především v duchu "odříkaného chleba největší krajíc" pouští do boje s médii stejnými či minimálně alespoň velmi podobnými zbraněmi: zjednodušováním, vyzdvihováním marginálního na úkor podstatného, vydáváním názorů za fakta. Jeho zdroji jsou tak velmi často "mnozí odborníci", "nespokojení experti", "řada cyniků", případně on sám ve svých dřívějších knihách. Pokud se čtenář v závěru prokouše bibliografií, pak mnohdy zjistí, že v knize prezentovaná ta či ona skutečnost je leckdy pouhým názorem někoho, jehož erudice k vyslovování podobných názorů může být (abych použil autorův jazyk) "nedůvěřivými čtenáři" zpochybňována. A to je škoda, obrovská škoda, protože tato kniha mluví otevřeně o tématech, o kterých se obvykle otevřeně nemluví a nepíše. Pro mnoho lidí navíc může být prvním setkáním s jinou než oficiální mediální linií, navíc velmi čtivě napsanou. Bohužel zůstává na půli cesty a v některých pasážích se spíše než uváděním věcí na pravou míru zaobírá tím, co jedna paní povídala... Takže na závěr: K přečtení tuto knihu doporučuji, ale i přes souhlas s jejími myšlenkami nezapomeňte použít kritické oči.

25.06.2012 3 z 5

Zpověď lovce ekonomik Zpověď lovce ekonomik John Perkins

Žer, nebo budeš sežrán.

Autor z první linie popisuje praktiky imperiálních mocností, které jsou v záměrech staré, jako lidstvo samo. Pro méně informované romantiky může být trochu překvapivé, že se takto chovají i ti "hodní", nicméně boj o vliv, zdroje, moc a bohatství nemá limity ani národnostní, ani ideové a ani geografické. Největší hrozbou tak zůstává globalizace tohoto fenoménu v posledních desítkách let.
Zajímavým faktem je i skutečnost, že autor stále žije a svoji knihu postupně doplňuje. Buď je tedy relevance a přesnost jeho informací méně důvěryhodná než se tváří (resp. je klasicky konspirační jako mnohé další teorie), a nebo již lovcům ekonomik a jejich zaměstnavatelům nestojí za námahu cokoliv skrývat. Nevím, co je vlastně horší varianta
Úvodní autorova biografie a závěrečná agitka nudí, bez těchto údajů by se kniha obešla a byla by určitě čtivější.
Každopádně zajímavý příspěvek do vnímání a hodnocení světa velkých hráčů.

10.09.2023 4 z 5