Zpověď lovce ekonomik

Knihu Confessions of an Economic Hit Man odmítlo publikovat 30 nakladatelství, ale nakonec se ihned stala jednou z nejprodávanější knih na amazon.com, a následně bestsellerem v žebříčku New York Times, kde strávila téměř rok a čtvrt. Profesor Harvardovy univerzity, John E. Mack, ve svém zhodnocení o knize napsal: „[Je to] jeden z nejdůležitějších příběhů naší doby… práce s velkým proniknutím k podstatě věci, morální odvahy a transformační hloubky… ukazující odvrácenou stranu nemilosrdnosti, s kterou Spojené státy používají ekonomickou manipulaci a politický nátlak k rozšíření moci a ovládnutí jiných národů“. zdroj: wikipedie...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290178/zpoved-lovce-ekonomik-7YZ-290178.jpg 3.827
Literatura faktu, Ekonomie a obchod, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Citadella (SK)

Confessions of an Economic Hit Man

Kniha Zpověď lovce ekonomik

Svijanskej
29.07.2019

Jde o zajímavou směsici naivních postpubertálních představ, zpovědi profesionálního podvodníka a bolševické agitky. Zpočátku autor předkládá k uvěření vlhký sen malého jinocha, kdy se objeví neznámá, tajemná wamp a sdělí mu že on, čerstvý bakalář, je tím nejlepším kandidátem na nový typ superagenta, zvaný Lovec ekonomik. Všechno je to krutopřísně tajné a nesmí to nikdy nikomu prozradit... a tak o tom napsal knihu. Ve které podrobně popisuje, jak přijal a nikdy nevrátil půl milionu $ za to, že ji NEnapíše - sám tak předkládá jasnou vizitku své kredibility. V dalších částech knihy autor líčí sviňárny, prováděné jím a jeho kolegy, pracujícími pro soukromé korporace i US vládní organizace. Většinou se jedná o uplácení politiků v banánových republikách, aby vybrali ty správné firmy, které dostanou projekty financované zahraničními půjčkami. Od skutečných leváren pak autor postupně přechází i k projektům užitečným, které se snaží diskreditovat a hodit do jednoho pytle s podvody. Půvabné je např. vyprávění jedné Venezuelské (?) komunistky, kterou později pojal za manželku. Líčí, jak zlí kapitalisté u nich chtěli vybudovat vodní elektrárnu, což by dále umožnilo postavit různé továrny, elektrifikaci venkova atd. Takovéto padoušství bylo nutno zarazit, a tak je přece jasné, že její bratr spolu s dalšími soudruhy musel odjet do SSSR a absolvovat tam teroristický diverzní výcvik, který následně aplikoval doma. Postupně kniha sklouzává až ke zcela zcestné komunistické propagandě, ze které je člověku značně nevolno. Např. popis návštěvy neblaze proslulé vietnamské věznice zvané Hanoi Hilton, ve které byli vězněni a mučeni američtí váleční zajatci (tedy autorovi krajané). Jejich utrpení ho vůbec nezajímá, a místo toho lituje vietnamské mučitele, jakou ti chudáčci měli hroznou práci!! Vyvrcholením je pak poslední kapitola s podrobnými instrukcemi pro různé skupiny lidí, kterak provádět destrukci stávající společnosti a postupně tak vybudovat komunistický režim.

reign
16.06.2019

Johna Perkinse jsem zahlédl v TV pořadu Hausbot Petra Horkého - tak jsem se dostal k této neuvěřitelné knížce. Obě roviny jsou skvělé - jak odhalení špinavých praktik LE, tak jeho osobní dlouhý vnitřní boj a finální zrod nového Johna se srdcem na dlani. To je pro mně největší poselství knihy.
Jediné mínus je autorův optimistický náhled na účast USA ve druhé světové válce jakožto nezištné vítězné tažení. USA totiž přesně podle jím popsaných technik LE otevřeli druhou frontu až ve chvíli, kdy měl Stalin vítězství jisté a jim se otevřela možnost na válce vydělat - což se následně stalo uvedením Marshallova plánu (viz Chomsky).

lindakarin
19.03.2019

Na knize je nejpodstatnější to: že se jedná o líčení PŘÍMÉ ZKUŠENOSTI :) přímého účastníka

lindakarin
19.03.2019

Perfektní kniha otevírající oči:) v jednom místě jsem měla krizi, ale když jsem jí překonala, je možno knihu označit za dechberoucí. Odhaluje realitu, kterou mi naivisté a idealisté bychom nečekali. Patří rozhodně mezi basic literaturu faktu, pokud se zajímáte o současné fungování světa. K tomu bych doporučila také knihu Naomi Klein Šoková doktrína, která v podstatě doplňuje výše uvedenou knihu - hlubší analýzou a dalšími konkrétními fakty.
V podstatě si svět zvolil variantu zájmy jednotlivce, přitom řešení současné společensko-ekonomické krize je nabíledni - neustálý vysilující balanc mezi zájmy jednotlivce a společnosti tak, aby nám to nesklouzlo ani doprava ke korporatokracii (termín používaný v knize od J. Perkinse) - kde to je, ani doleva k socialismu, kde chybí motivace a kreativita jednotlivce.

Iv8
05.02.2019

Další z knih, kterou by si měl přečíst každý, kdo chce nahlédnout, jak (nepochopitelně a zkorumpovaně) funguje globalizovaný svět. Nikde není nic zadarmo, z lásky, ale všechno je za prachy s dalším skrytým úmyslem si někoho zavázat, podmanit a ovládnout. I politici jsou loutky, za které tahá ten, kdo umí přinést a vydělat peníze, ať to stojí, co to stojí.
Připadá mi, že jsem ještě stále strašně naivní....

Skripi
10.01.2019

O ničom. Nebavilo ma to jednoducho...

Paulika
18.12.2018

Zajímavá kniha o současném plutokratickém světě. Autor se zde zpovídá z činů, které jako tzv. lovec ekonomik (LE) ve svém mládí prováděl a snaží se tak naivně ve své druhé polovině života to nějak napravit. Jinak LE je něco jako u nás proslulí šmejdi jen v makroekonomickém měřítku. Nezadlužují chudáky důchodce, ale celé národní ekonomiky a jejich plátce daní. Pokud umíte německy, tak velice doporučuji od Dirka Müllera "Machtbeben" (2018) a Thorstena Schulteho "Kontrollverlust" (2017). Tyto knihy jsou ještě o něco lepší. Jinak kniha super až na ten trochu naivní konec. Doporučuji ještě knihu porovnat s vyznáním Henryho Kissingera v "Uspořádání světa", dalo by se tu mluvit o pokrytectví?

pohledvenkova
15.11.2018