Česneksmedem Česneksmedem komentáře u knih

Boží muka Boží muka Karel Čapek

Jsou knihy, které člověk rád přečte za jeden den. To by, dle mého, byla u knih Karla Čapka chyba. Ty je třeba číst pomalu a případně se i vracet. A tento povídkový soubor není výjimka. Není to úplně jednoduché čtení, navíc poněkud pochmurné a záhadné. Top kvalitka je povídka Šlépěj.

18.09.2023 5 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Když otvíráte novou knihu od AM, tak člověku hopsá srdce jako nervózní kočka. Máte docela velká očekávání, která se většinou naplní. Tento díl byl taky velice dobrý (i díky grafologii), ale ten následující je o trochu lepší. Tenhle díl se mi zdál méně drsný a ani Kim nebyla tak hustá, jako obvykle.

16.09.2023 4 z 5

Zjizvená tvář Zjizvená tvář Stuart MacBride

(SPOILER) U této detektivky bych se vůbec nebál dopsat k žánru ještě humor. Detektiv inspektorka se jmenuje Steelová, což už samo o sobě je pro knihomoly a knihomolky milé. Když mluví, úplně z knihy cítíte kouř a whisky. Při výslechu exhibicionisty mu řekne: "Tak se ukaž!". Dost často si totiž nevidí za hranu svého pysku. Další, kdo vás zřejmě bude iritovat, je inspektor Insch. Ten je protivný jako tříska zapíchnutá v zadní části těla.
Často tam prší, což mi připomnělo jedno skotské přísloví: "Dnešní déšť je zítřejší whisky.".
Mimo jiné se tam pije Highland Park a Lagavulin, a to vůbec není špatná volba. Stejně jako si přečíst tuto knihu.

14.09.2023 5 z 5

Až do nejdelší smrti Až do nejdelší smrti Ed McBain

Další solidní příběh z 87. revíru. Autorovi se zde povedly hned dvě postavy - krásná "dáma", s povahou Karly Homolky a týpek, který se tvářil, jak svatá Cecílie u varhan a přitom... Carella měl tentokrát docela fofr.

10.09.2023 4 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Moje druhá přečtená kniha od pana Hrdličky. Vydáno jich bylo osm a další už bohužel nenapíše, takže si je šetřím. Zde platí ono známé "Festina lente".
Kniha je to velice příjemná, navíc v první půlce ji obohatí svým svérázným vystupováním Černá Dora. Ocitnete se v roce 1399 a má přijít konec světa. Co se nezměnilo je, že vrchnost hrabe a plebs to odedře.

09.09.2023 5 z 5

Dřevěný nůž Dřevěný nůž Jiří Hájíček

Dost dobrá povídková kniha, ale žádná legranda to rozhodně není! Snad jen povídka "Příběh milovnice koňakových špiček" byla trošku úsměvná. Přesto jsem rád, že jsem si knihu mohl přečíst. Poměrně smutné, nostalgické a melancholické dílko.
Jo a do kronik by se měla psát pravda, i kdyby byla malinko lechtivá.

07.09.2023 5 z 5

Kniha apokryfů Kniha apokryfů Karel Čapek

Skvělé! Skoro bych řekl, že to od Čapků už tak nějak očekáváme. Častokrát jsem měl pocit jako by se oklikou vyjadřoval k současnosti. Asi nejvíc jsem se bavil u příběhu nazvaného O úpadku doby. Toho moudra je v knize požehnaně.

06.09.2023 5 z 5

Feťák Feťák William Seward Burroughs

Po delší době dávám horší ohodnocení. Je to jako kolovrátek, pořád dokola. Z toho, že někdo krade a fetuje, mám být nadšený? Kolik lidí ze svého okolí udělají nešťastnými? Jako dědek v důchodu už takové knihy moc nemusím. No, zkusil jsem to. Přesto chápu, že pro někoho to může být přínosné.

04.09.2023 3 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Angela Marsons patří v detektivním žánru do Ligy mistrů. Důkazem je i tento díl, který se bude těžko překonávat. S velkým nadhledem se dá také označit za bajku. Poučením je, že každý dobrý skutek je po zásluze potrestán. Zlo bohužel neumírá.
Kniha je to drsná, ale našel se tam i moment k pousmání. To, když šéf líčí Kim příchod tří právníků (něco jako Tři králové) N+P+P. Kdo knihu četl, jistě si dosadí, ostatním nechci víc napovídat. Skvělá kniha!!!

03.09.2023 5 z 5

Pád Pád Albert Camus

Je to hutný jako švestková povidla, nebo jako tři týdny nošené spoďáry. Tím chci zároveň naznačit, že to jde od dobrého ke špatnému, tedy od desíti k pěti, neboť jsme všichni na jednom hnojišti. Z toho monologu a množství jalovcové vás možná bude bolet hlava. A bacha na Clemence. Nedůvěřujte mu, protože Clemence klame. Mazaná chuťovka!

01.09.2023 5 z 5

Případ křičící ženy Případ křičící ženy Erle Stanley Gardner

Detektivky s Perry Masonem mám velmi rád. Přispívají k tomu i jeho pomocníci Della Streetová a Paul Drake. Postupné rozplétání bych přirovnal ke královské hře. Perry zřejmě šachy umí velice dobře. Je to pohodové, příjemné a rozhodně ne nudné.

31.08.2023 5 z 5

Můj Janáček Můj Janáček Milan Kundera

Tuto knihu jsem si vybral ke čtení hlavně proto, že jsem nedávno napsal článek o tom, jak Janáček kdysi hrál v našem kostele a vyučoval ve své brněnské varhanické škole jednoho našeho občana, který potom dokonce varhany vyráběl. Trochu se stydím, ale svůj vztah k opeře jsem vyjádřil kdysi dávno ve škole, když jsme jeli do brněnského divadla na Prodanou nevěstu. Po prvním dějství jsme s několika spolužáky a spolužačkami usoudili, že stačilo a šli jsme poznávat noční Brno. Někdo nás nabonzoval, takže z toho byl velký průšvih. Jako operou prakticky nepolíbený jsem na některé pasáže (s prominutím) čuměl jako pr..l z houští. Mám však natolik empatie, že dovedu pochopit a uznat, že se někteří z vás budou rozplývat nad poznámkou, že operu nelze ukončit žábou. Osobně bych v tom žádný problém neviděl.
Musím se také přiznat, že některé myšlenky autora jsou nad moje inteligenční schopnosti. Co nadělám. Přesto jsem knihu četl poctivě, něco i dvakrát. Dokonce jsem dokázal rozlišit pastorkyni od pastorku. Co jsem například úplně nepobral je to, že píše o Janáčkovi, ale pořád tam plete Hemingwaye a Dostojevského. Pak také, když mluví o opeře Liška Bystrouška, poznamenává, že jde o dílo bez velkých uměleckých kvalit. Tak snad to psal podle předlohy Rudolfa Těsnohlídka. Osobně se domnívám, že udělat z toho umělecké veledílo, tak by to stálo za "hádvěó"
Resumé. Bylo to moc fajn poučné počtení a rozhodně si od MK brzy zase něco přečtu.

29.08.2023 5 z 5

Letec a živly Letec a živly Antoine de Saint-Exupéry

Rozhodně to není žádný špalek, ale i na pár stránkách je zřejmé, že autor umí. Popisy jsou barvité a emotivní. Pokud jde o pilotní manévry, musíme jim věřit. Jen si nejsem jistý tím, že letadlo má volant.

29.08.2023 4 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Docela dost čtená kniha. A celkem právem. Trochu chyběla Maura Islesová. Jinak docela solidně namíchaný koktejl - klaďas Moore, protivná Rizzolliová, ujetý úchyl, trocha sexu a dost krve. Zkrátka většinou to, co je v detektivce in. K zamyšlení vás možná přiměje, kolik se toho z vašeho rozboru krve dá zjistit a případně zneužít. Ještě bych chtěl ocenit neodbytý a vysvětlující závěr.

28.08.2023 5 z 5

Vdovy Vdovy Ed McBain

(SPOILER) Ta anotace je dost velký spoiler!
Nedávno jsem měl na jeden článek vyvalený očiska, jak hlemýžď pod kopcem. Psali, že momentálně existuje více než 40 pohlaví!!! V této knize jsem našel pouze heterosexuální muže a ženy a jednoho (asi) gaye. Takže se cítím trochu podveden a ošizen.
Možná by tu knihu měl (kvůli aktualizaci) někdo přepsat. Salvatore Lombino už bohužel nemůže. Třeba pan Macek. To by bylo stylové, neboť tohoto výrazu užívají některé dámy vidouce mužské pohlaví, a pak samozřejmě také pánové. Takže skoro všichni.
Kniha to byla zpočátku docela ubrečená. Bulel i Carella, ale u něj se to dalo pochopit. Také jsem se dozvěděl, co obnáší termín pro dívku "specialistka". No a ty dopisy... Další velice slušný kousek s 87. revírem.

26.08.2023 4 z 5

Kocovina šumavského léta Kocovina šumavského léta Martin Sichinger

(SPOILER) Tak tohle jsem si fakt užil! Je to samozřejmě dáno i tím, že v roce 1968 už jsem byl dost velký kluk, takže si tu následující dobu, alespoň prozatím, dobře pamatuji. Místy je to velice humorné, ale závěr už je poměrně vážný. Docela jsem se například bavil u výčtu koktejlů. Některé jsou samozřejmě notoricky známé (Magické oko), některé jsem neznal. To bude asi tím, že koktejlům neholduji. Názvy jsou docela zajímavé: Vodníkovo sperma, Semafor, Lední medvěd nebo Mozek. Mňamózní kniha!

23.08.2023 5 z 5

5 mrtvých starých dam 5 mrtvých starých dam Hans Gruhl

V roce 1970 stála tato velice dobrá detektivka 12 Kčs. Od té doby se trend, jak co se týče množství krve a ceny nejen knih, poněkud změnil. O to víc jsem s ní spokojen. Změnilo se i něco dalšího. Dnešní sedmdesátníci a sedmdesátnice jsou vesměs jako tehdejší lidé v šedesáti. Z toho vyplývá, že mnoho lidí má dnes více času třeba na čtení knih.

22.08.2023 5 z 5

Karmínový břeh Karmínový břeh Lincoln Child

Takový jejich rutinní kousek. Při tom počtu jejich knih je to asi normální. Četlo se to velice dobře, jen ten divný konec s démonem se mi zdá jako zbytečné nastavení. A to, jak Pendergast s Constance "vychlemtali" láhev archivního vína - fuj! Ale dvojku bych si dal...

20.08.2023 4 z 5

Nepohodlný policajt Nepohodlný policajt Jaroslav Spurný

Pokud sledujete politické kauzy (těch pár, na které se přijde), tak vás tato kniha až tak nepřekvapí. Hodně se zde (mimo ruské mafie) píše o třech našich bývalých prezidentech, přičemž nejvíce o... To uhodnete, neboť to vůbec není těžké (je zde i jeho kamarád Š...f). Možná trochu překvapí pasáže s Karlem Gottem. Knihu doporučuji!

18.08.2023 5 z 5

Osm černých koní Osm černých koní Ed McBain

Každý z nás chlapů je občas (H) hluchý. Zvlášť pokud jde o nějaký příkaz od drahé polovičky. Bez "H" bych nemohl dát pět bludišťáků, ale takhle je to jasné. Generova šťastná chvilka potěšila... Příjemná oddychová četba.

17.08.2023 5 z 5