čef čef komentáře u knih

Čas lovu Čas lovu Jeffery Deaver

Pronásledování dvou žen, matky a dcery si pachatelé užívají, ale obě jsou vynalézavé a mají na své straně také hodně ostré hochy. Následuje proto řada drsných honiček a soubojů, život všech visí mnohdy na vlásku, někteří se konce nedočkají. Několik dějových zvratů se dá od tohoto spisovatele vždy očekávat, ale pokud mohu odhadnout, pravděpodobnost, že bude tento román považován za nejlepší autorovo dílo, se limitně blíží nule.

12.01.2024 4 z 5

Otcovy hříchy Otcovy hříchy Jeffrey Archer

Mistrovský je i druhý díl této série přibližně z doby poslední světové války. Hlavní hrdina Harry Clifton zde ale příliš často nevystupuje, více je frekventované úsilí matky jeho syna o jeho nalezení. Mnoho napínavých scén o vyjednávání s podvodníky, právníky, politiky i z bojišť jeho i strýce Gilese malého synka Sebastiana. Následnictví šlechtického titulu a paternita není uzavřena, musíme se tedy radostně těšit na další díl.

11.01.2024 5 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Také jsem si to užil a do Santiaga došel, i když kratší cestou než autor. Také jsem zhlédl v knize zmiňovaný film Pouť a četl Úterní ženy. Takže jsem už skoro expert a jako takový mohu zodpovědně hodnotiti tuto knihu jako velmi dobrou a inspirující pro další potenciální poutníky. Dozvíte se jak praktické věci např. jaké boty si vybrat, tak i něco o duchu tohoto putování. Chci jít ještě jednou a moc lituji, že autor apky Camino Ninja zemřel mladý na cestě - RIP.

10.01.2024 5 z 5

Oko Oko Bernard Minier

Zde Servaz zabrousil do prostředí filmových tvůrců zvláště těch zvrácených, kteří se kvůli úspěchu neštítí vůbec ničeho. Zápletka je velmi zapletená, dlouho netušíme, jak se vše seběhlo. Je zde mnoho zvláštních podezřelých - ďábelských, neurvalých až bláznivých. Dozvíme se tedy také mnoho o hororovém filmu, afénii, vzývání ďábla, a i o Mee Too se zde víceméně pochvalně zavadí. Dveře do dalšího pokračování nám otevře geniální záporák z minulých dílů. Dokonalé to dílko.

09.01.2024 5 z 5

Purpurová sieť Purpurová sieť Carmen Mola

Drsný boj policie ve Španělsku se sítí provozovatelů nelegálních zápasů, mučení, sázek a prostituce. Hlavní komisařka má problém se svým ztraceným synem, sexem i se svými podřízenými. Děj utěšeně spěchá od jedné hrůzné scény k další, začínají se objevovat stopy a rozuzlení není laciné. Velmi dobrý a poutavý román z divokého prostředí spodiny.

08.01.2024 5 z 5

Tělo v jezeře Tělo v jezeře Matthew J. Costello

Klasická detektivka, kde se klasicky vyptává zúčastněných, co se vlastně na tom večírku v horké vířivce vlastně stalo. Takže se probírá jednání politiků, kterým je samozřejmě vlastní košile bližší než kabát ostatních. Takový dobrý průměr, nic extra.

07.01.2024 4 z 5

Jablka ze stromu nepadají Jablka ze stromu nepadají Liane Moriarty

Má to asi být psychologicko-společenský román. Pro mne je to však především mnoho stále se opakujících řečí, které příběh nijak potřebně nerozvíjejí, jenom přinášejí pro citlivé čtenáře nové a nové záchvěvy duší a rodinných diskuzí. Pro čtenáře mého typu, které zajímá hlavně příběh, je to utrpení ho z těchto bažin vykutat. Nimrat se v pocitech může být hezké, ale kolem musí být něco nosného a to v tomto popisu rodinného nedorozumění hledat kromě tenisu asi jednoduše nelze.

06.01.2024 3 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Takové příběhy hltáme, přestože víme, že takto koumavých pachatelů je hodně málo, jestli vůbec. Zde jsou alespoň další, hodně brutální a hloupí blbové, kteří napadají většinou bezmocné lidi jenom pro svou zábavu. Nicméně rozsahu a době trvání se také nedá moc věřit, přeci jen je náš svět snad o malinko lepší. Příběh však postupuje požadovanou rychlostí s dostatečně podloženými vedlejšími zápletkami, a tak jsem spokojen.

05.01.2024 5 z 5

Ochránci Ochránci John Grisham

Napsáno na základě skutečných případů z činnosti organizace za propuštění nespravedlivě odsouzených pachatelů, převážně vražd apod. Jistě velmi poutavé téma a děsné statistiky množství těchto nevinných obětí soudního systému USA. V této knize byly zkombinovány dva případy s třešničkou odhalování skutečného pachatele. Romány Johna Grishama mám velmi rád a tak jsem musel opět odložit spaní na pozdější čas.

04.01.2024 5 z 5

Slepec Slepec Christine Brand

Nakouknutí do života švýcarského slepce a jeho pejska je docela dobré, zvláště pokud má takovou hroznou zkušenost z dětství. Ani teď není k cizímu neštěstí lhostejný a tak pátrá a snaží se pomoci unesené těhotné. Sledujeme i stejné úsilí u novinářky a její další kauzy, zejména osud úmyslně nakažených HIV. Mělo to potřebný spád a napětí, a tak se mi to docela líbilo.

03.01.2024 5 z 5

Podnikavá dívka Podnikavá dívka Ruth Warburton

Pro mne to byl takový nijaký guláš, sice spousta ingrediencí, ale moc málo výživy. Detailů ze života studentů Oxfordu zde tedy moc nebylo, ale i ty co se zde řídce vyskytovaly, nemohou nijak nikoho ohromit, resp. alespoň přitáhnout pozornost. Nesmyslné pátrání těhule po vrahovi, po úmrtí odsouzeného pachatele ve vězení deset let po činu, je prostě nepochopitelné. Závěr je plný uklohněných zvratů a tak musím knihu bohužel, ač nerad, jenom poplivat, asi jsem nic nepochopil.

02.01.2024 3 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Velmi poutavý příběh většinou z kulis chorvatského ostrova, kde se konají ty nejdrastičtější scény. Hodně se toho tak také děje v Londýně, politici jsou pěkní vykukové asi všude. Napínavé jako vždy, ve vzduchu visí stálé nebezpečí s ohrožením života hlavní hrdinky. Opět velmi dobrý román autora.

01.01.2024 5 z 5

Město plné oken Město plné oken Robert Pobi

Mnohému z tohoto díla nemohu přiznat plnou uvěřitelnost. Zápletka je příliš krkolomná a psychologicky nedosti podložená, nehleděna technické nesmysly. Sériový vrah by musel mít nadpřirozené schopnosti, aby vše stihl, stejné lze říci i o schopnostech pana profesora. Sepsáno však jinak dobře, mnohé TV seriály jsou na tom ve všech kritériích mnohem hůře a jakou mají sledovanost!

31.12.2023 4 z 5

Vražda bez oběti Vražda bez oběti Zora Beráková

Tak takto se psalo asi tak před 30-40 lety. Čtenáři byli tenkrát vděčni za každou kriminální příhodu, o trochu literárně lepší než jednověté hlody v Černé kronice. Dnes už však působí tyto povídky nezajímavě, jedna jako druhá, nuda, nuda. Možná je tento výškrab pro pamětníky trošku zajímavý, nevím.

30.12.2023 3 z 5

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Susanna Leonard

Velmi zajímavá žena, která věnovala celý svůj život na zkoumání radioaktivity. Těžiště románu je v jejím dětství a mladém věku, události po jejím prosazení ve vědě jsou již zobrazeny méně podrobně. Také vědecké pokroky nejsou vylíčeny tak, jako romantické události v jejím životě a možná je to tak dobře, alespoň lépe vynikne její bojovná osobnost.

29.12.2023 4 z 5

Zlatý klíč k peklu Zlatý klíč k peklu Josef Doucha

Myslím, že zde šlo o literaturu až v poslední řadě. Hlavní asi bylo popsat kriminální příběh, jeho odhalení a odsouzení tak, jak se to v dnešní době u nás obvykle děje. Pachatel je naprostý blb a ostatní dělají svojí práci. Čtenář, který nepovažuje tento natahovaný proces za zajímavý, se určitě nudí a přeskakuje dávno známé věci, čímž zdolá tento nemastný, neslaný románek za slabou hodinku.

28.12.2023 3 z 5

Jediný okamžik Jediný okamžik Linda Green

Hodně se zde slzí zejména nad šikanou a zacházením s psychicky nemocným. Také nad nenormálním chlapcem mezi rozvádějícími manželi a dámou, která se snaží bojovat s úředníky, co jí síly a znalosti stačí. Zaměřeno tedy na citlivé duše, které se v těchto problémech rádi ráchají.

27.12.2023 4 z 5

Nemesis Nemesis Wilbur Smith

Rod Courtneyů má zloduchů stále habaděj. Zde jsou dokonce v akci představitelé tří z jeho větví a boj je tedy patřičně mastný. Děje se na moři i na zemi, v Africe, Evropě i v Indii. Seznámí nás mimochodem s metodami anglické Východoindické společnosti na ovládnutí Indie a výbojem Napoleona v Egyptě. Všude umírají nevinní na uspokojení choutek vládnoucích psychopatů a to je asi to největší memento mori tohoto dílu.

26.12.2023 5 z 5

Hluboký sníh Hluboký sníh Brian Freeman

Hledání ztraceného kluka je náročný proces, kterého se neúspěšně zúčastní stovky policistů a dobrovolníků. Hlavní hrdinka se však nevzdává ani po mnoha letech. Závěr je v mnoha ohledech originální, nic není takové, jak si všichni mysleli. Velmi pěkné vyprávění, kterému se dá i věřit.

25.12.2023 5 z 5

Chlapec z bloku 66 Chlapec z bloku 66 Limor Regev

Pravdivý příběh života člověka židovského původu, který měl to štěstí, že přežil Osvětim i Buchenwald. Jeho svědectví není ojedinělé, mnoho ze zážitků popsali mnozí lépe, detailněji i obratněji. Přesto kniha stojí za přečtení, neboť působí opravdu pravdivě, nic si nepřibarvuje ani nefabuluje a cenná je i fotodokumentace. Zajímavá je role komunisty Kaliny v Buchenwaldu a knihu o tomto zachránci dětí si jistě rád přečtu.

24.12.2023 4 z 5