Carmen13 Online Carmen13 komentáře u knih

Tajemná alchymistka Tajemná alchymistka Jan Bauer

Pro mne zatím nejlepší, co jsem od tohoto autora četla.

03.08.2019 4 z 5

Císařova poslední vůle Císařova poslední vůle Jan Bauer

Konečně akce, za mě zatím nejlepší díl série. Pomalu začínám tušit, kdo je otec Blasia:-)

21.07.2019 4 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Dá se říct, že kniha je takové 2 v1 :-) Mně osobně se víc líbí druhá část odehrávající se na církevní půdě. V Grabštejnském případě mě jen trochu udivuje, že jediný, kdo z celé situace vyšel bez jakéhokoli trestu je pan Marek. V žádném případě bych si samozřejmě nedovolila jakkoli pochybovat o spravedlivosti a nepodjatosti pana Oldřicha... :-)

16.07.2019 5 z 5

Vampýr z Koňského trhu Vampýr z Koňského trhu Jan Bauer

Církev ráda nemám, ale chování františkána Blasiuse je už i na mne dost, myslím, že kdyby páchání svých hříchů omezil, nebo aspoň nedával tak okatě najevo, příběhům by to jen prospělo. Stejně tak mi přijde, že se v tomto příběhu vyskytuje až příliš mnoho náhod, které i samotné postavy udivují. Spíš mi přijde, že se autor dostal do lepé uličky, kterou nevěděl jak vyřešit, tak ejhle náhoda, která vše vyřeší sama...

29.06.2019 3 z 5

Případ úzké dýky Případ úzké dýky Stanislav Češka

Tak tohle se opravdu moc nepovedlo. Nápad sice dobrý, ale zpracování velmi slabé. Přitom myslím, že by úplně stačilo, aby si to po sobě autor přečetl a vyškrtal stále se opakující informace a obraty. Kdyby bylo stran klidně o třetinu méně, bylo by to lepší, mělo by to větší spát. Takhle je to soubor popisů. které jen občas naruší nějaká rádoby akce. Škoda, potenciál příběh určitě měl.

24.06.2019 2 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Příběh dobrý, zase s jinou zápletkou něž ostatní. Jen ten konec mi přišel takový divný, ale možná je to i tím, že jsem to četla ve třiceti stupních a nějak mi nešlo soustředit se na všechna ta jména a kdo s kým a pro koho...Ale celkové spokojenost :-)

20.06.2019 4 z 5

Ostrov vyhnanců Ostrov vyhnanců Ingrid J. Parker

Chronologicky čtvrtý příběh Sugawary Akitady se odehrává na ostrově Sano, který slouží jako trestanecká kolonie a zároveň zdroj stříbra císaře, neboť na ostrově se nachází i stříbrné doly, ve kterých je většina vězňů nucena pracovat za nelidských podmínek.
Akitada přijíždí na ostrov v přestrojení, aby vyřešil vraždu druhého prince, který i v exilu spřádá plány na uchopení trůnu. Akidadovo inkognito dlouho nevydrží a sám se ocitá v dole, kde bojuje o holý život.
Nakonec však všechno dobře dopadne, tedy pro Akitadu a jeho větného přítele Toru, který ho přijde na Sado najít a zachránit. Společně vyřeší vraždu, zabrání spiknutí a zbaví svět sadistického poručíka Wady.

10.06.2019 5 z 5

Pekelný paraván Pekelný paraván Ingrid J. Parker

Po skončení svého funkčního období v provincii Ečigo se Sugawara Akitada vrací do hlavního města. Tam na něj čeká jeho umírající matka, se kterou měl vždy velmi špatný vztah. Doufá, že aspoň na smrtelném loži, by se s ní mohl usmířit, ale místo toho ho matka prokleje. Později se Akitada od svého starého tajemníka Sejmeje dozví rodinné tajemství a to mu pomůže se z celou situací vyrovnat. Tím ale problémy neskončí. Ukáže se, že jeho nejmladší sestra se zamilovala do neurozeného muže. Tím vystaví Akitadu těžkém dilematu, zda upřednostnit letité tradice nebo povolit sestře svatbu s mužem nízkého původu, který je navíc obviněn z vraždy. Mimo svých osobních problémů řeší Akitada i další případy záhadných vražd, kdy při vyšetřování sám málem zemře rukou šíleného malíře.

09.06.2019 5 z 5

Paní temnot Paní temnot Peter Tremayne (p)

Za mě příběh mnohem lepší než Rozhřešení vraždou. Asi je to dáno i tím, že si zde všichni z Fidelmy nesedli na zadek a musela opravdu zapracovat. Taky byl fajn konec, že se Eadulf nedal ukecat:-)
Velmi dobrý byl i detektivní příběh. Myslím, že se za sestrou Fidelmou a hlavně bratrem Eadulfem brzy vrátím :-)

19.05.2019 5 z 5

Otrávený pohár, Smrt mučednice Otrávený pohár, Smrt mučednice Vlastimil Vondruška

Povídka Otrávený pohár mi přišla standardně dobrá. Už od necelé poloviny se dalo tušit, že to všechno je a hlavně bylo trochu jinak. Přišlo i docela líto pana Albrechta z Krakovce, který na konci příběhu zůstal vlastně sám....
Smrt mučednice mi přišla poněkud slabší. Opět je použit motiv se záměnou dětí. ( Záhada zlaté štoly). To by samo o sobě až tak nevadilo, spíše mi neseděla příliš velká role náhody v celém příběhu.

12.05.2019 4 z 5

Ruso a mizející tanečnice Ruso a mizející tanečnice Ruth Downie

Hodně čtenářů má snahu porovnávat G. P. Rusoa s Falconem od L. Davis. Myslím, že to není dobrý nápad, protože obě postavy jsou charakterově velmi rozdílné. Mně osobně je lékař Ruso mnohem bližší. Je to obyčejný člověk, byt z vyšší třídy, který zrovna neprožívá nejlepší období svého života. Tomu nepřispěje ani to, že byl právě převelen do Británie, kde se mu zrovna dvakrát moc nelíbí a kde mu do života vstupuje další komplikace v podobě otrokyně, kterou nevědomky pojmenovává Tilla. Jak moc mu vstoupí do života se projeví hlavně v dalších dílech série. V současné době má řada 8 dílů, v tisku je 9. a autorka začíná přemýšlet nad dalším.
V knize se dozvídáme řadu věcí z běžného života a chodu vojenské nemocnice. Samotná dějová linie, tedy ta detektivní tvoří do jisté míry spíš pozadí příběhu. To je dáno i tím, že Ruso sám se v žádném případě necítí a nesnaží se chovat jako detektiv. Příběh mizejících tanečnic se k němu dostává spíše formou drbů a klepů, na které narazí při běžných hovorech s ostatními. Nicméně na konci se dočkáme odhalení vraha, jehož osoba je pro čtenáře poměrně překvapivá a většině obyvatel jak vojenské základny, tak okolního města, zůstane jeho totožnost navždy neznámá.
Ještě bych ráda ocenila překlad, který byl u této knihy velmi zdařilý.

09.05.2019 5 z 5

Římská msta Římská msta Steven Saylor

Ze začátku mi přišel autorův styl silně podobný L. Davis, což mě poněkud otrávilo, ale naštěstí se to pak zlepšilo. Samotný detektivní příběh mi připadá spíš jen jako taková nedůležitá kulisa popisu života jednotlivých postav, nicméně nakonec se vraha přece jen dočkáme :-) Jen mě poněkud zaráží, že na jednu stranu se vyšetřovatel pořád děsí, jak má hrozně málo času a na druhou stranu tráví celé dny v lázních a v posteli a spí jako dřevo :-)

04.05.2019 4 z 5

Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Vlastimil Vondruška

První povídka mi přišla lepší, nicméně se musím přiznat, že klíč ukrytý ve dvou kancionálech mi přišel už taky trochu moc. Ale jinak dobré, i když ne všechny myšlenky byly dotaženy do konce.
Příběh z Londýna byl zajímavý, ale popravdě jsem se v něm trošku ztrácela, což se mi téměř nestává. Zápletka dobrá, ale pro mě až moc politická. I v této povídce mi přišlo, že ne všechno bylo dotaženo do konce. Např. jsem moc nepochopila, kdo přesně byl a jakou roli v celém případu hrál tiskař Petr Selby.

16.04.2019 4 z 5

Ztracené stříbro Ztracené stříbro Lindsey Davis

Autorka používá pro mne poněkud nezvyklý styl psaní. Přijde mi, že občas není ani přesně jasné, kdy jde o současnost, minulost a kdy jen o úvahy hlavního hrdiny. Vzhledem k tomu, že je kniha psaná v první osobě, působí na mě tak trochu jako deník. Hlavní hrdina mi připadá dost hulvátský, místy až zbytečně sprostý. Připadá mi, že samotný detektivní příběh tvoří jen kulisu. Nicméně je vidět, že autor se v dané době opravdu velmi dobře orientuje.

11.04.2019 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Bože, to je ale kravina.

19.03.2019 1 z 5

Králův dluh Králův dluh Vlastimil Vondruška

Tento příběh se mi zdál poněkud víc psychologický než ostatní. Nevím, asi je to jen můj subjektivní pocit, ale přišlo mi, jako by měl dvě roviny, detektivní a psychologickou a musím popravdě přiznat, že ta psychologická mě místy zaujala víc. Hlavně co se týče rozhovorů mezi panošem Otou a Světlanou. Jinak příběh opět zajímavý a promyšlený, tentokrát s dobrým koncem i pro pachatele, i když je otázka, zda se zde kryje postava pachatele se zločincem...

28.02.2019 4 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Za mne příběh dobrý, ale osobně jsem nejvíc ocenila Otovu odvahu, kdy se ohradil proti neustálému napadání ze strany pana Oldřicha kvůli metodě vedení výslechu dívek a žen. Přesně jak Ota řekl, na jednu stranu mu vyčítá, jaký je hrozný hříšník, ale na druhou stranu ho za nimi vysloveně posílá a informace, které Ota získá velmi rád použije. Naštěstí si pan Oldřich sebekriticky tento pokrytecký postoj sám uvědomí a vše je zase v pořádku:-) Někomu se kniha zdá bez konce, ale myslím, že zakončení je v dané situaci asi nejlepší. Kdyby se všechny záležitosti konkrétně dokončovaly, bylo by to dost zdlouhavé a pro čtenáře asi i nudné.

25.02.2019 4 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

Příběh poměrně jasný a srozumitelný v duchu základních principů "za vším hledej ženu a peníze až na prvním místě.":-) Jen jsem měla trochu problém vymyslet, kdo je myšlen tou pannou z Písku, která se mstí.

22.02.2019 5 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Zase jeden z vtipnějších dílů, i když jsem se na začátku trochu obávala, aby do samotného příběhu nějak moc nezasahovala paní Ludmila. Naštěstí se tak nedělo a příběh byl velmi zajímavý s úsměvným koncem. Ovšem chápu, že Otovi to spíš než vtipné přišlo odporné. Jen jsme se bohužel nedozvěděli, zda po skončení vyšetřování opravdu dostal svou odměnu v podobě nové haleny:-)

21.02.2019 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Za mne osobně příběh dobrý. zase jeden bez politických intrik. Když jsem se začala poněkud ztrácet v tom kdo s kým o čem a proč, pro jistotu jsem si to vypsala na papír, není nad psaní poznámek:-) Myslím, že podobných příběhů se odehrálo dost i ve skutečnosti. Konec mi useknutý nepřišel, samotné rozřešení bylo dostatečné v podobě porady pana Oldřicha s jeho pomocníky. Poslední dva odstavce představovaly spíš už jen trest. Jen je mi trochu líto Marie, bude muset honem honem shánět nového snoubence a to v zasněžených severních Čechách nebude asi snadný úkol....

18.02.2019 5 z 5