Ruso a mizející tanečnice

Ruso a mizející tanečnice https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135685/bmid_ruso-a-mizejici-tanecnice-ihT-135685.jpg 4 29 29

Medicus série

1. díl

Británie, rok 117 po Kristu. Vítejte v nejvzdálenějším koutě Římské říše. Pro armádního lékaře Gaia Petreia Rusa není tento zámořský post žádný med. Má velké dluhy, až moc chytrou otrokyni a ještě se musí potýkat se zpupným správcem nemocnice… nemluvě o sériovém vrahu, který je postrachem tanečnic z místního baru. Všichni čekají, že Ruso se ujme vyšetřování, ačkoli k významným pokrokům ve forenzním lékařství dojde až za mnoho set let. Usmějí se na něj bohové, než sám padne za oběť vrahovi? Kdyby se jen v Británii dalo najít dobré falernské víno, život by vypadal mnohem slibněji – a možná by se i místní přestali zabíjet…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , BB art
Originální název:

Ruso and the Disappearing Dancing Girls , 2007


více info...

Přidat komentář

broskev28
27.08.2022

I mně to trochu připomnělo středověké příběhy Ariany Franklinové, snad jen o stupeň úsměvnější a sarkastičtější. Když jsem se oprostila od představy, že mám v ruce historický román, dokázala jsem se docela dobře bavit. A padoucha jsem samozřejmě neodhalila, jako ostatně téměř nikdy při čtení detektivek. Leda tak tiskařské chyby a překlepy . . .
Jako úsměvné a oddechové čtení určitě doporučuju.

sarka9190
12.09.2020 4 z 5

Od knížky jsem moc nečekala, respektive, dostala jsem úplně něco jineho, nez jsem dle obálky dedukovala, ale nezklamala mě. Ruso sám je napsaný úplně úžasně. Není to historický výživný román, čistá romantika ani čistá detektivka. Prostě lehké milé počtení pro posmourne dny. Je mj líto, že od autorky u nás již nic nevyjde, pocetla bych si ještě víc.


trudoš
30.05.2019 5 z 5

„Rozvod z tebe udělal smutného cynika, příteli.“
„Rozvod ne… to manželství.“
Na začátek je třeba říci, že kniha není o gladiátorských zápasech, jak evokuje obálka, ale lékařským historickým románem s detektivní zápletkou. Také je na ní znát, že jde o debut. Ne že by byla špatně napsaná, ovšem koncepce zápletky je až zbytečně rozšafná. Naopak co se týče dialogů a postav, předvádí Ruth Downieová řemeslnou zručnost, již mnozí mistři hledají desetiletí. Především nesnázemi provázený medik Gaius Petreius Ruso opravdu stojí za to. Ten kdyby jen tušil, nakolik řeči o zcivilnění Británie římskou kulturou jsou nepravdou, zůstal by raději v daleko méně nebezpečné Africe.
Se špetkou benevolence má vyprávění blízko k tvorbě Ariany Franklinové, i když tohle přirovnání není úplně čestné. Na textech Franklinové je totiž znát, že se snaží držet se co nejvěrněji dobových reálií, naproti tomu Downieová bezostyšně přiznává, že pracuje více s fabulací, než s doložitelnými fakty. Báječné jsou každopádně obě.

Carmen13
09.05.2019 5 z 5

Hodně čtenářů má snahu porovnávat G. P. Rusoa s Falconem od L. Davis. Myslím, že to není dobrý nápad, protože obě postavy jsou charakterově velmi rozdílné. Mně osobně je lékař Ruso mnohem bližší. Je to obyčejný člověk, byt z vyšší třídy, který zrovna neprožívá nejlepší období svého života. Tomu nepřispěje ani to, že byl právě převelen do Británie, kde se mu zrovna dvakrát moc nelíbí a kde mu do života vstupuje další komplikace v podobě otrokyně, kterou nevědomky pojmenovává Tilla. Jak moc mu vstoupí do života se projeví hlavně v dalších dílech série. V současné době má řada 8 dílů, v tisku je 9. a autorka začíná přemýšlet nad dalším.
V knize se dozvídáme řadu věcí z běžného života a chodu vojenské nemocnice. Samotná dějová linie, tedy ta detektivní tvoří do jisté míry spíš pozadí příběhu. To je dáno i tím, že Ruso sám se v žádném případě necítí a nesnaží se chovat jako detektiv. Příběh mizejících tanečnic se k němu dostává spíše formou drbů a klepů, na které narazí při běžných hovorech s ostatními. Nicméně na konci se dočkáme odhalení vraha, jehož osoba je pro čtenáře poměrně překvapivá a většině obyvatel jak vojenské základny, tak okolního města, zůstane jeho totožnost navždy neznámá.
Ještě bych ráda ocenila překlad, který byl u této knihy velmi zdařilý.

cca
04.11.2018 4 z 5

Oddychová knížka, která nijak zvláště nenadchne, ale rozhodně ani neurazí. Hezky zakončené. Výsledný dojem je velmi dobrý. Podle některých komentářů jsem čekala nevydařený příběh ale nakonec to bylo opravdu čtivé a milé. Obzvláště se mi líbilo že i Říman byl projednou v knize vyobrazen jako slušný a čestný člověk, s čímž se většinou nesetkávám. Jediné co bych možná vytkla je, že když jsem se zabrala do děje a oblíbila si hlavní postavy tak byl najednou konec, a to jsem četla tak tři hodinky. Takže bych možná vložila více zápletky a děj nějak prodloužila. Na druhou stranu, méně je někdy více a pokud už není o čem psát, tak nemá cenu děj zbytečně natahovat.

lampernaqui
04.04.2018 2 z 5

Mám rád historické detektivky od Lindsey Davis nebo Johna Maddoxe Robertse. Starý Řím a k tomu jako bonus suchý humor hlavních hrdinů. Na Rusa jsem se proto těšil, ale kvalit výše jmenovaných nedosahuje. Přišlo mi, jako kdyby autorka měl utkvělou představu, že je v knížce málo humoru a nacpala tam spoustu průpovídek, které odváděly zbytečně od děje (a ten sám o sobě by stačil na poloviční počet stránek). Méně je někdy více. Popis život té doby zajímavý, ale styl psaní mě každý den odrazoval od čtení.

špulo
06.03.2018 4 z 5

Ako oddychovka fajn. Ako detektívka už menej fajn. Ako historický román ešte menej fajn. Na druhej strane by som sa pokračovaniu ani nebránil. Len asi nebude... 70%

Regger
23.08.2017 4 z 5

Příjemná odpočinková kniha. Jen nebrat úplně vážně historická "fakta".

orinka3
27.09.2016 1 z 5

Za čtivost ponechávám jednu hvězdičku. Jinak jsem se musela stále znovu přesvědčovat, že má jít o román z dávné historie. Ona je to v podstatě knížka z lékařského prostředí, kde historie hraje roli zcela zanedbatelnou. Pozná se jen z několika zmínek o předmětech, se kterými Ruso pracuje, o prostředí, ve kterém se nachází atd. Četba je to vcelku jalová, nic zvláštního se tam neděje, skoro bych řekla, že jde o televizní mýdlovou operu ze staré Británie. Takže kdo sebere odvahu to číst, hlavu namáhat nebude.

Kamiliana
21.10.2015 5 z 5

Já jsem si knihu doslova užila od začátku do konce a moc ráda si počkám na pokračování. Ruso mi sice připadl jako trochu plochá postava (asi tím, že je psán ženou), ale děj je svěže napsaný, vtipný, napínavý a šťastný konec proběhne bez průtahů a "trapáren". O legionářích a jejich výcviku, destičkách na psaní, lázních taky nečtu každý den, jen mi vadil zavádějící obal... kniha je o lékaři, ne o gladiátorovi či legionáři.

kryspin66
07.12.2014 3 z 5

Musím k této knize poznamenat, že je to s dějem jako na houpačce. Chvíli je děj strhující a vzápětí je to trochu nuda. Pachatel se dá vcelku brzo odhalit. Přesto nelituji, že jsem tuto knihu přečetl.

Moška
13.09.2014 2 z 5

Mám ráda i fiktivní příběhy ze starověku. Ale od autorů očekávám, že budou znát historické reálie. V této knize pouze autorka sepsala nepříliš skvělý příběh, který zasadila do Británie pod římskou nadvládou a dokonce i ve svém doslovu přiznává, že při použitých popisech vztahů, armádních kariérních postupů a administrativních praktik se nedržela historických pramenů, ale vše si vymyslela. Jen pro ukázku: "stal se novým vlastníkem dívky se jménem, které vypadalo jako řada překlepů"... Co dodat.
Příběh samotný nevyniká ničím, o čem by se chtělo psát. Možná i proto mi přečtení této knihy trvalo tak dlouho...

lenkaknel
31.05.2014 4 z 5

Sice mě to nenadchlo tak jako dobrodružství jistého římského informátora, ale jinak můžete čekat velice čtivý příběh (mně zabral 2 dny), a taktéž doufám, že se dočkáme přeložení dalších osudů Gaia Petreia Rusona...a samozřejmě Tilly. =)

p.a.
24.06.2013 5 z 5

Obálka je přiblblá, ale kniha překvapivě dobrá. Snaha o historickou přesnost. Sem tam humor, někdy akce (té neni mnoho). Jako detektivka to funguje. Můžu jen doporučit. Snad u nás vyjdou i další dobrodružství tohohle doktora.

Štítky knihy

Řím doba římská historické detektivky

Autorovy knížky

Ruth Downie
britská
2012  77%Ruso a mizející tanečnice