Bustedka Bustedka komentáře u knih

Aspergerův syndrom Aspergerův syndrom Tony Attwood

To jsou takové ty knihy, které byste si vlastně přáli vůbec nemuset číst. Ale nedalo mi to. To, zda je syn asperger, sice ještě není jisté. Ale je dobré být připravená.

Tony Attwood je jeden z nejznámějších odborníků, který se věnuje právě studiu Aspergerova syndromu. Je to jedna z forem PAS. A stejně jako není žádný autista stejný, tak to platí i u Aspergera. Spoustu vysokoufunkčních aspergerů dostane diagnózu až v dospělosti. Často to provází ten AHA moment, kdy vám zpětně začne spousta věcí dávat smysl. Kdy přijmete tu svou podivnost a je vám najednou lépe.

A tak jsem paradoxně při čtení knihy, kterou jsem si půjčila kvůli synovi, prožila svůj malý AHA moment.

Moc dobře naspané. Pokud tápete, odpoví vám to na základní otázky.

09.04.2023 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Je to jedna z těch knih, která asi nesedne každému. Není to ani tak o příběhu, jako spíš o atmosféře záhadného nočního cirkusu, který se zjevuje znenadání a jak název napovídá, otvírá své brány až se setměním.

Hlavní spojující linkou je souboj dvou kouzelníků. Ani jeden však zprvu neví, s kým bojuje, jakým způsobem a jak se rozhodne o vítězi.

To vykreslení nočního cirkusu bylo ale famózní. Záhadná, tajemná atmosféra z těch stran úplně čišela. Jediné co mi vadilo bylo časté přeskakování v časech, graficky slabě odděleno. Občas jsem se tak musela vracet a kontrolovat o jaké roky se vůbec jednalo.

09.04.2023 4 z 5

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

O montessori metodě slyšel snad každý, kdo má děti. Méně se už ví, jak tato metoda vznikla a kdo vůbec byla Maria Montessori.

Moc hezky se to četlo, je to opravdu zbeletrizovaná forma Mariina několik let života. Ovšem i zde můžeme najít prvky fikce (autorka na konci vše vysvětlí). Laura Baldini navíc skvěle popsala tehdejší dobu a její pravidla.

Neskutečný, jak se naše společnost proměnila. Montessori se stala první italskou lékařkou, zaváděla nové metody výchovy, ale hlavně bojovala za ženská práva v mužském světě.

09.04.2023 4 z 5

Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Ernst Hans Gombrich

Stručné dějiny pro mladé čtenáře jsem poslouchala v rámci příprav na zkoušku z historie, kdy jsem chtěla nějak využít čas v autě, při cvičení, u jídla a tak... a kupodivu to docela pomohlo.

Původní kniha byla napsaná už v roce 1935. Později byl ještě dodán doslov. Jedná se tak o dějiny od pravěku po 1. světovou válku. Velmi hezky napsáno, jasně a stručně popsány všechny důležité události a co je hlavní, tak nějak vám to tu historii hezky propojí.

Mám jen 2 výtky:
- tykání - jako chápu, že je to pro mladé, ale já jsem stará škola. Mně by ani nenapadlo někomu náctiletému tykat jen tak. Ale chápu, že to tehdy asi bylo normální.
- lehké podsouvání názorů a domněnky - trochu to souvisí s tím prvním bodem "říkáš si ty si myslíš, už víš..."

Jsou to ale fakt drobnosti, důležitý je obsah a ten byl bravurní.

Já teda poslouchala audioknihu a tady bych ještě dodala - bože jak někdo může mluvit tak pomalu. To bylo strašný. Já si po hodině řekla, že to nedám, čekat na každou větu sekundu. Ale nakonec jsem to vyřešila zrychlením 1,5x a bylo to akorát.

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Víte co se stane s bohy, ve které lidi přestanou věřit? Chodí dál po světě a živoří. Vydělávají si všemi možnými způsoby, legálními i nelegálními a vzpomínají na staré dobré časy. Zároveň ale bojují proti bohům novým. Bohům internetu, kreditních karet a digitalizace.

Jedinou výtku, kterou jsem k tomuhle neskutečně vystavenému fantasy románu měla byla místy hluchá místa způsobená velkým rozsahem románu (v audio verzi to mělo 23 hodin). Ale jak jsem posléze zjistila, tak se jednalo zrovna o nezkrácenou verzi románu.

PS. Zápletka smrti mladých dětí by vydala na super samotnou detektivku.

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Horor či mysteriozní thriller. Oboje mám celkem ráda, takže jsem předpokládala, že oceňovanou Trhlinou, která byla dokonce zfilmovaná, nešlápnu vedle.

Trochu jsem se obávala prostředí hor a lesa, protože ačkoliv obojí miluju, ale jen jako vnější pozorovatel. Představa, že budu stát upostřed lesa bez dohledu k civilizaci mi nahání hrůzu.

Nadšení (a tím spojené vystrašení) se ale nekonalo. Příběh je (nejspíš) z části postaven na vyprávění jednoho pána, co se autorovi ozval a popsal mu svou zkušenost z návštěvy slovenského pohoří Tribeč. Pravdou je, že když si pohoří vygooglíte, natrefíte na různé články a legendy o mizení lidí a nevysvětlitelných věcech (na ony články odkazuje i Karika v textu).

Příběh se ale dost táhne. Začátek je extrémně zdlouhavý. Když konečně dojde na věc, onen tajemný vypravěč Igor se vás snaží navnadit: "začalo to hned po příjezdu", "druhý den se všechno změnilo" a ono se pořád nic zvláštního neděje. Jako jo, samozřejmě se to pak zvrtne, ale 30 stran "akce" z těch 360 je fakt málo. Navíc proměnlivost chování vypravěče na autenticitě taky nepřidá.

Pokud byste si chtěli přečíst knížku s cílem se trochu bát a chtěli byste zůstat v regionálních lesích, mnohem lepší mi přišla Odbočka v lesích z Beskyd, kde je sice první polovina knihy příšerná, ale ta druhá má takové grády, že jsem si ten text musela dávkovat postupně.

09.04.2023 3 z 5

Sběrná kniha Sběrná kniha Pavel Kosatík

Helenu Třeštíkovou a její dokumenty mám moc ráda. Sběrná kniha mi zas o trochu doplnila mozaiku znalostí a trochu tuto osobnost české dokumentaristiky představila do hloubky.

Kniha je vedena formou rozhovorů s Pavlem Kosatíkem - na jednu stranu oceňuji, že dokázal být i kritický, ptát se osobně a trochu do hloubky. Bylo v rozhovoru znát, že se s Třeštíkovou dobře znají. Na druhou stranu jsem se nedokázala zbavit pocitu, obzvlášť v druhé části knihy, kdy se až moc pouští do svých názorů, kdo tu svou osobní linku do té knihy chce nějak protlačit ještě víc. Asi to je fakt drobnost, ale s odstupem času mi to pořád připadá jako narušující část celé knihy.

Jinak moc hezky zpracované, přiložené fotografie jsou bonus.

09.04.2023 4 z 5

Životice jsou vzdálené asi 30 km od Jablunkova, kde bydlím. Párkrát jsem si tamtudy dokonce udělala výlet, kdy jsem potřebovala kvůli spícímu dítěti natáhnout cestu. Památník je hned u hlavní cesty, ale zprvu jsem vůbec netušila, komu je věnován. Ale protože mám trochu umanutou potřebu zjišťovat si všechno o kraji, kde žiju, věděla jsem, že mi google nestačí a knihu od Karin Lednické si musím přečíst.

Literatura faktu není zrovna nejčtenější kategorií. Často se jedná opravdu o popis holých dat, statistik a výpisků z kronik. Lednická ale popis této tragédie okořenila beletrizujícím úvodem ke každé z kapitol. Celá kniha je tak najednou plná emocí, které prožitek z knihy ještě víc umocní.

Já se nemohla odtrhnout.

09.04.2023 5 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Vyposlechnuto jako audiokniha v podání fenomenálního Ondřeje Brouska.
Nejsem zrovna fanda fantasy, ale Gaiman umí tak zajímavě podat různé světy, jejich propojení a okořenit to dávkou tajemného příběhu, že hltáte slovo za slovem.

Trujkunt Trujkunt Petr Sagitarius

Zdánlivě normální česká detektivka, žádné extra drama, klasické detektivní postupy. Akorát, že vůbec.

Petr Sagitarius je bývalý jablunkovský starosta, který se dal na dráhu detektiva. První díl Trujkuntu, tedy toho našeho trojmezí, se skládá ze 3 příběhů. Já si všechny poslechla v audioverzi a zjistila, že musím celou Sagitatiovu sérii mít doma.

Ano, nejsem vůbec objektivní. V Jablunkově bydlím 2,5 roku a neskutečně jsem si to tu zamilovala. A když čtete v knížce o známých místech, vtáhne vás to o to víc. Jedna vražda se tak stala pár set metrů od domu, další v Třinci. Je tam prostě všechno: Gorolski Swieto, Maryna v Bocanovicích, Penny u autobusáku, rynek, Bulawa i Bělá. A hlavně popis místních a po naszymu.

Vůbec ale nemusíte mít s Třineckem něco společného . Myslím, že líbit se to bude i tak. Pokud máte rádi ty klasické české detektivky alá případy 1. oddělení, nešlápnete vedle.

Jsi tam? Jsi tam? Dolly Alderton

Víte co je to ghosting? Někteří jedinci mají tendenci mizet ze života. Bez vysvětlení. Občas se vrátí, protože jim najednou něco došlo, ale netrvá to dlouho a situace se opakuje. A přesně o tom je román Jsi tam. No a vlastně nejen o tom.

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. Ale styl psaní Dolly Alderton je tak příjemný a čtivý, že mě to po chvilce vtáhlo. Ale byť tou hlavní dějovou linkou bylo seznamování s muži, nebo spíš s mužem. stejně mi nejvíc utkvěla a dostala osobní rovina hrdinky Niny a jejího nemocného otce, který pomalu ztrácel paměť.

11.02.2023 4 z 5

Hlava na čísla: Jak excelovat v matematice (i když jste z ní propadli) Hlava na čísla: Jak excelovat v matematice (i když jste z ní propadli) Barbara Oakley

Hlava na čísla, aneb jak excelovat v matematice je trochu zavádějící název knihy. Člověk by čekal, že se bude kniha zaobírat matematikou, ale jedná se spíš o ucelený soubor metod učení. Tipů, jak docílit svého a nebát se studovat obor, který je vám zdánlivě vzdálený.

Kdybych o učení a o tom, jak funguje náš mozek nic nevěděla, asi bych byla z knihy nadšená. Pravdou ale je, že já jsem se nedozvěděla vůbec nic nového a protože jsem čekala mnohem větší zapojení matematiky, která je přece jen trochu specifická na učení, tak jsem vcelku zklamaná.

11.02.2023 3 z 5

Hry pro rozvoj čtení Hry pro rozvoj čtení Lenka Theodora Ficová

Čtenářská gramotnost je pojem, který kolem mě proplouvá už nějakou dobu. A to především kvůli mé skvělé sestře pancelcino , která se čtením u dětí taky zabývá. Nikdy jsme se ale snad nedostaly při našich rozpravách nějak hlouběji.

A najednou se přede mnou zjevila tato kniha, která má nám laikům rodičům osvětlit, co to ta čtenářská gramotnost vlastně je a proč je třeba na ni pracovat.

A já teda smekám. Vše je tak krásně a jednoduše vysvětleno, že to pochopí opravdu každý. První část knihy je věnovaná teorii. Proč nestačí umět si přečíst text, ale jak moc je důležité i to, aby dítě umělo text rozklíčovat, vzalo si z něj potřebné informace a ty pak dál dokázalo použít. Druhá část knihy je pak věnovaná různým hrám a činnostem, které jak rodič můžete s dětmi dělat a rozvíjet tak jejich dílčí činnosti.

Moc doporučuju.

Vláda teroru Vláda teroru Hillary Clinton

Americká ministryně zahraničí. Podlý prezident USA. Zkorumpovaná státní správa a neustávající boj s teroristy. V Evropě vybouchnou 3 bomby v autobusech. Ve všech zemře nějaký jaderný fyzik a pomalu se tak začne rozplétat docela dobrý politický thriller.

Třešničku na dortu tomu přidává spoluautorka Hillary Clinton. Nutně vás napadne, co všechno musela ve funkci ministryně zažít ona sama a jak moc vycházela z vlastní zkušenosti.

Všechny postavy, které jsou v knize zmíněné, vám navíc můžou někoho připomínat. Například Maxim Ivanov, ruský prezident, který rád k propagaci používá fotky na koni, ve vodě apod. "vypadal jako šílenec..na první pohled bylo zřejmé, že Maxim Ivanov takový skutečně je". "Vy nejenže řídíte ruskou mafii, vy jste ji vytvořil."

Dobré to bylo.

11.02.2023 4 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

O Fitzekovi jsem slyšela docela hezké věci. Balíček byl sice fajn, ale nijak mě nenadchnul.
Psychiatričku Emmu znásilní na hotelovém pokoji muž a oholí ji vlasy. Je Holičova třetí oběť, tedy možná, protože tam nehraje spousta věcí. Po 6ti měsících plných panických záchvatů, paranoi, stresu, depresí a agorafobie dostane balíček...

Nenadchne, neurazí. Překombinované závěry mám docela ráda, takže ani tady mi to nevadilo.
Ale i tak, nejlepší na knize je obálka.

11.02.2023 3 z 5

Parabible Parabible Alexandr Flek

Parabible je projektem teologa a kazatele Alexandra Fleka, který je podepsán již pod Biblí 21, tedy překladem Bible pro 21. století.
Jsem nevěřící, ostatně jako celá moje rodina. Ve Chvaleticích, kde jsem vyrostla, ani kostel není a moje první duchovní pokusy proběhly díky křížku z Bravíčka, který jsem si pověsila na zeď asi jako desetiletá. Po celou dobu pubertálních let jsem ale hledala něco, s čím bych mohla souznět. Primárně jsem tíhla sice k buddhismu, ale na každé víře se našlo něco, co mi přišlo nelogické.
Pokusů přečíst Bibli, jsem měla bezpočet. Ale vždycky jsem se sekla u Starého zákona a těch nadpozemských, nereálných a někdy nelogických vět, že jsem nebyla schopná pokračovat dál. A protože beru věci často doslovně, tak pro mě bylo bylo celkem obtížné parafrázovat Bibli vlastními slovy.
Parabible tenhle problém vyřešila za mě, byť kvantitou obsahu je zdaleka vzdálená Bibli klasické. Vše je zasazeno do současných reálií a současné češtiny. Mně se to líbilo moc, ale věřím, že se najdou i tací, obzvlášť konzervativní část společnosti, pro které to bude prostě až moc. Sžít se totiž s tím, že Ježíš je kluk z Nošovic a po zmrtvýchvstání se prohání po republice Teslou, to je pro někoho silné kafe.

22.01.2023 5 z 5

Přepište dějiny Přepište dějiny Michal Stehlík

V kontextu toho, že jsem jen pár dní před touto knihou četla knihu Markéty Lukáškové "Co vás v dějáku neučili", je tahle kniha o pár levelů výš - hlavně z toho důvodů, že nejen popisuje jevy, ale především se je snaží dávat do kontextu a hledá souvislosti, podporuje kritické myšlení a edukuje. Za mě obrovské plus a hned po novém roce se pouštím do dílu druhého.
A kdo ví, třeba si jednou ten podcast i pustím.

31.12.2022 5 z 5

Jinakost – postižení – kritika: Společenské konstrukty nezpůsobilosti a hendikepu Jinakost – postižení – kritika: Společenské konstrukty nezpůsobilosti a hendikepu * antologie

Moc silná kniha, plná zajímavých esejí. Postižení a jinakost je v naší společnosti trochu na pokraji zájmu, ale ve chvíli, kdy se k té jinakosti a "nenormalitě" dostanete, hned vás tak nějak všechno víc zajímá.
Texty jsou odborné, populárně naučný styl tedy nečekejte, ale pokud se byť jen trochu zajímáte, stojí to za to.

31.12.2022 5 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Svůj účel to splnilo na 100%, odpočinula jsem si, zasmála jsem se.
Vždycky se ale do knihy vrhám s tím, že vlastně moc nevím o co jde, často ani o koho se jedná a postupně, v závislosti na tom, jak moc mě kniha zajímá, si zjišťuju dodatečné informace. Takhle - standupy nemám ráda. Vadí mi to až umělé předvádění se a přikrášlování si historek do extrémů. A to je přesně ta jediná výtka, kterou bych tady vytkla - pokud si přeečtete s Lucii Macháčkovou nějaký rozhovor, je vám jasné, že všechny historky, které v knize popisuje, sama doslova neprožila - buď to bylo trochu jinak, nebo to zažila kamarádka apod. A tohle - nepřiznání - mi trochu vadí, stejně jako je to u těch standupů. Mnohem víc bych si pak knížku asi užila, kdyby jasně přiznala, jako to bylo u některých historek, že to zažila kamarádka - bylo by to tak nějak víc uvěřitelnější.

31.12.2022 4 z 5

Metoda Bullet Journal Metoda Bullet Journal Ryder Carroll

Pro každého milovníka Bullet Journalů. Moc jsem od knihy nečekala, protože mě zatím všechny knihy podobného typu o organizaci, poznámkách apod. zklamaly, ale nakonec jsem byla vcelku mile překvapená. Grafická stránka velmi povedená.

31.12.2022 4 z 5