Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Zrcadlo Serafina Zrcadlo Serafina Tereza Brdečková

Zajímavý příběh z doby , kdy v Praze vládl Rudolf II. V průběhu knihy se dostaneme i na jiná místa v Evropě a zaujalo mě , jak kdysi lidé žili. Rozkol mezi církví a světskou mocí a různé pověry, které tehdejšímu světu vládly, ale současně i touha po pokroku a poznání. Vše se dozvídáme díky dívce Serafině a důležitou roli v tomto příběhu hrálo také zrcadlo. Kniha asi nesedne každému, ale mi se líbila, a to nejen děj, ale i pěkné ilustrace.

03.03.2023 4 z 5

Malované dějiny Evropy Malované dějiny Evropy Vít Haškovec

Krásně zpracované dějiny Evropy. Přestože byla kniha docela stručná a něco mi tam chybělo, pro zopakování historie našeho kontinentu to vůbec nebylo špatné. Líbily se mi i vtipné poznámky pronášené směrem k budoucnosti. Díky knize jsem si uvědomila, jak se v různých dobách měnila centra, která byla v dané době nejmodernější, nejvzdělanější a prostě nej, od Řecka, Říma, přes Balkán, střední Evropu, Anglii, Francii, prostě každá země si užila nějaký čas svou slávu. Na druhé straně se divím, že tady vůbec jsme, protože těch ničivých válek, kdy byly města a vesnice vypalovány a obyvatelé zabíjeni, bylo strašně moc, a situace se neustále opakovala a opakuje vlastně dodnes.

03.03.2023 5 z 5

Kosprd a Telecí Kosprd a Telecí Eva Papoušková

Pěkný a vtipný příběh odehrávající se převážně v mateřské školce. Určený je hlavně dětem, ale myslím, že se bude líbit i dospělým. Zasmála jsem se u něj, poučení se tam taky objevilo, no a poslední věta, ta byla nejlepší.

03.03.2023 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Jane Austenová psát uměla, když pominu složité popisy citových pochodů postav, ve kterých jsem se ztrácela, a popis opatství, který byl pro mě tak vyčerpávající, jako bych s postavami po všech těch zahradách, sklenících a pokojích chodila celý den taky, nemůžu knize upřít lehkost a nadhled. Ale jinak se vůbec neblíží dílům jako jsou Pýcha a předsudek, nebo Rozum a cit, v těch bylo i něco navíc. Tady jsem si vzpomněla, jak jsem ve třinácti letech nějakou dobu hltala dívčí romány, jen jsem se tentokrát ocitla v jiném století. Bylo to příjemné oddechové čtení na víkend, ale znovu už knihu číst nebudu. Dávám tři a půl hvězdičky.

26.02.2023 4 z 5

Pravěk Pravěk Jean-Charles Gaudin

Na závěr komiksového večera jsem přečetla 1. díl této série. Přestože pravěk nebyl moje oblíbené období, i tento díl se mi líbil a můžu jen doporučit. Myslím, že jako doplněk pro děti k učivu dějepisu je kniha skvělá. S těmi krásnými obrázky se to všechno bude určitě pamatovat líp.

24.02.2023 5 z 5

Úrodná údolí a Egypt Úrodná údolí a Egypt Jean-Charles Gaudin

Po třetím díle jsem se dostala k druhému, ale to vůbec nevadí. Opět je kniha krásně zpracovaná a já si zopakovala dějepis a zavzpomínala na dětství. Doporučuji.

24.02.2023 5 z 5

Obrázky z československých dějin Obrázky z československých dějin Jiří Černý

Jako dítě jsem četla komiksové pověsti a vzpomínám si, že se mi moc líbily. Takže když jsem narazila na pokračování, vůbec jsem neváhala a knihu jsem si půjčila. Chvilkama mi to přišlo trochu překombinované, ale jinak je to pěkná příležitost zopakovat si část našich dějin.

24.02.2023 4 z 5

Tato hra se odehrává během jednoho večera, ale dokáže pojmout spoustu důležitých témat a je jasným důkazem toho, že peníze nezmůžou vše. Otec, velmi bohatý člověk, slaví narozeniny, a tak se v jeho domě sejde celá rodina. Nálada je však vzhledem k okolnostem značně napjatá. Musím říct, že pro mě bylo vyčerpávající, jak žádný vztah v této rodině nefungoval, ale když si představím všechny ty emoce, ráda bych jednou viděla tuto hru v divadle.

22.02.2023 4 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Tato kniha je vlastně příběhem jedné kodaňské rodiny očima Esther, malířky, která vidí lidi v barvách. Esther vylíčí život svých prarodičů, rodičů, a pak se dostane k sobě a svým sestrám. Kniha poklidně plyne a smutné okamžiky se střídají s těmi pěknými. Příběh této rodiny se mi moc líbil a ještě dlouho budu vzpomínat na Olžiny a Estheřiny ulítlé akce i krize, na klidnou sílu jejich tatínka, sny maminky, svéráznou Varinku a jejich přátele.

"Život musíš porazit, aby nepřemohl on tebe."
"S každou minutou zlosti promarníš šedesát vteřin radosti."
"Život je dar, ale rozbalit si ho musí člověk sám."
"Je to jako kdybych měla hledat jehlu v kupce sena....S tou kupkou sena to není tak těžké. Nejdřív člověk kupku spálí. A jehlu potom sebere magnetem."

19.02.2023 5 z 5

Tak zvláštní knihu jsem už dlouho nečetla. Přiznám se, že jsem se nechala nalákat na spolek v názvu, Finsko a magický realismus a anotaci jsem nestudovala, takže jsem čekala trošku něco jiného. Kniha byla "ulítlá" i v té své reálné části, ale přesto se v ní objevily zajímavé myšlenky. Chvíli trvalo, než se příběh rozběhl, a pár věcí bych si klidně odpustila, ale celkově se mi kniha líbila a nejvíc nalezený deník a dopis na závěr.

12.02.2023 4 z 5

Kód růže Kód růže Kate Quinn

Tato autorčina kniha se mi zatím líbila nejvíc. Šifrování mě vždycky fascinovalo a o Bletchley Parku jsem samozřejmě slyšela, ale vůbec jsem netušila, co všechno práce v něm obnášela. Autorka se nezabývá jen šifrováním, ale všemi činnostmi, které na sebe navazovaly, a jedna bez druhé by nefungovaly. Vše poznáváme prostřednictvím tří hlavních hrdinek, každá je úplně jiná a za normálních okolností by se nikdy nesetkaly, ale je válka a je třeba prolomit šifry nepřítele, takže rozdíly jdou stranou a všichni táhnou za jeden provaz.
Příběh je zajímavý, napínavý, co víc si přát. Líbilo se mi i to, že autorka na závěr vysvětluje, které skutečné postavy ji inspirovaly, ale také co si upravila pro knihu a ve skutečnosti bylo jinak. Určitě doporučuji přečíst.

09.02.2023 5 z 5

Mrtví ptáci nezpívají Mrtví ptáci nezpívají Alan Bradley

Tento díl je atypický, vražda se sice stane, ale řeší se spíše okrajově. Flavie má tentokrát jiné starosti a celkově je děj hodně pochmurný. Nakonec se však vražda přece jen vyřeší a dozvíme se navíc spoustu překvapivých informací o Flaviině rodině. Když pominu pár drobností, kniha se mi četla skvěle. Těším se na další díl.

09.02.2023 5 z 5

Starověký Řím Starověký Řím Jean-Charles Gaudin

Období starověkého Říma mě vždycky bavilo, a tak jsem ráda, že jsem se tam mohla zase jednou podívat. Tentokrát to bylo prostřednictvím povedeného komiksu a připomněla jsem si období vlády Gaia Julia Caesara. Kniha se mi líbila a určitě si přečtu i další díly z této série. Věřím, že by kniha byla přínosem i jako doplněk k učení dějepisu.

03.02.2023 5 z 5

Poslední tóny z krypty Poslední tóny z krypty Alan Bradley

Další skvělý případ, který vyřeší Flavie díky své inteligenci, nebojácnosti a znalosti chemie. Tentokrát se děj odehrává z velké části v kostele a hlavní roli hrají varhany a ostatky svatého Tancreda. Máme tady vraždu, loupež i nějaké to tajemství, Flavie se zkrátka nenudí. Jako v každém díle této série se mi líbí ta barvitost jazyka, chemické pokusy, ale taky svérázné postavy a atmosféra anglické vesnice. Opět je to za pět hvězdiček.

31.01.2023 5 z 5

Zaslíbené země Zaslíbené země Jean-Michel Guenassia

Knihy tohoto autora mám ráda, líbí se mi styl psaní i překvapení, která se v jeho knihách objevují. A tak když jsem zjistila, že vychází pokračování Klubu nenapravitelných optimistů, musela jsem si knihu přečíst. Tentokrát se příběh odehrává v průběhu dalších 40 let. Zjistíme, jak se dařilo nejen Michelovi, ale i některým členům klubu a asi nejvíc se kniha věnuje Franckovi. Jediné, co mě mrzí, že se Michel už v druhé půlce knihy skoro neobjevuje a taky, že některé postavy zmizely ze scény a my se nedozvíme, jak to s nimi dopadlo.

"Nikdy nepůjčuje své knihy. Nikdy. Za žádných okolností. Zvláště ne ty, na kterých vám záleží, protože už je nikdy neuvidíte, míra návratnosti je nepřímo úměrná kvalitě románu. Ve většině případů přátelé ty knihy přečtou, zapomenou, že jim nepatří, a půjčí je jinému kamarádovi. Dávat z ruky musíte jedině špatné romány, co nestojí za přečtení, jednak si tím uvolníte místo v knihovničce, jednak vám to pomůže eliminovat přátele se špatným vkusem."

22.01.2023 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Po přečtení třetího dílu jsem si říkala, že je tato série na mě moc brutální, ale uběhly dva roky, a nakonec jsem neodolala a půjčila jsem si v knihovně díl čtvrtý. Rozhodnutí vůbec nelituji, příběh sice začal drsně, ale pak už je to jedno velké napínavé vyšetřování, které ukazuje, že není všechno tak, jak to vypadá. No a na závěr si pro nás Yrsa připravila zase jedno překvapení. Tento díl se mi z celé série zatím líbil nejvíc.

13.01.2023 5 z 5

Řev motýlů Řev motýlů Reginald Hill

Tak to byla pohodová detektivka na oddechové čtení o víkendu. Sice jsem nepochopila, proč je na obálce napsané humoristická, protože si nejsem vědoma, že bych se u knihy smála, nicméně četla se dobře.

09.01.2023 4 z 5

Ahoj, strachu! Ahoj, strachu! Iryna Zelyk

Moc pěkná a zajímavá kniha nejen pro děti, jak "bojovat" se svým strachem, ať už je z čehokoli. K tomu je vše doplněno krásnými obrázky. Můžu jen doporučit.

09.01.2023 5 z 5

Zubr si hledá hnízdo Zubr si hledá hnízdo Oksana Bula

Roztomilá knížka pro děti, ve které si chtěl zubr dopřát zimní spánek. Jen ten závěr mi přišel useknutý, klidně tam ještě na posledních dvou stranách s obrázky mohl být i text.

09.01.2023 4 z 5

Kronika volného pádu Kronika volného pádu Martin Goffa

Tuto knihu nepovažuji za detektivku, ale spíš psychologický román, mapující první rok pandemie. Hlavní postavou je padesátník, který si žije poklidným životem ve spokojeném manželství, plně pohlcen prací hospodského. Pak však přijde rok 2020 a covid a všechno se hroutí. Začne to ztrátou úspor po zavření hospod, pokračuje to ránou pod pás od rodiny a tragické události se nabalují, až pohár přeteče... I když je kniha depresivní, jsem vlastně ráda, že jsem si první rok pandemie připomněla, jak jsem totiž zjistila, spoustu věcí, kterými jsme tenkrát žili, jako například machinace s rouškami, častá výměna ministrů zdravotnictví a další, už jsem zapomněla.

07.01.2023 4 z 5