Bránolog Bránolog komentáře u knih

Pán much Pán much William Golding

Dobře drsná alegorie, pitvající nejnižší pudy, které máme, ať chceme nebo ne, v sobě každý z nás. Jde jen o to, jak hluboko, a jestli je dokážeme potlačit. V mezních situacích to asi bude obtížné - nedej pánbůh, abych to někdy musel řešit.

25.11.2014 5 z 5

Průvodce protektorátní Prahou Průvodce protektorátní Prahou Jiří Padevět

Tohle je fenomenální počin, tolik informací, vůbec si nedovedu představit, co muselo být za mravenčí práci probírání se podklady (a to psaní podobné literatury něco vím). Škoda, že lidem mimopražským to asi moc neřekne. Ale ty fotky, výřezy starých map, staré názve ulic - to je něco!

25.11.2014 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zajímavé prolínání faktů a nejspíše fiktivního příběhu. O regionální problematiku se dost zajímám, ale fakt je, že kopaničářské čarování mne nechává vcelku v klidu. To ale neznamená, že jsem se o něm rád něco nedozvěděl...

28.03.2014 4 z 5

Darda Darda Irena Dousková

I jako chlap jsem vypravěčce docela rozuměl. Přidávám se k těm, které z trilogie nejvíc oslovil Oněgin. Ale scéna s přednáškou ve škole mě pobavila hodně a výměnu názorů při divadelní zkoušce jsem zase četl dost bez dechu.

10.10.2012 5 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Na gymplu jsem se to naučil nazpaměť (překlad V. Nezvala) a některé pasáže mám v hlavě doteďka.

03.04.2012

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Je mi líto, ale já to nedal. Jedna z mála knih, kterou nejspíš nedokážu dočíst.

07.02.2012 2 z 5

Naše hory Naše hory Vilém Heckel

Krásné fotky. Vilda uměl.

Encyklopedie slovenských hradů Encyklopedie slovenských hradů Miroslav Plaček

Když už má člověk České a Moravské hrady, byla by škoda nepořídit i zbytek bývalé ČSR, ne?

Norimberský deník Norimberský deník Gustave Mark Gilbert

Autentické záznamy rozhovorů autora s válečnými zločinci, jejich reakce na výslechy, na dění ve věznici i mimo ni. Velmi zajímavé je líčení vztahu mezi jednotlivými obviněnými.

07.02.2012 5 z 5

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Miloslav Švandrlík

Už kvůli tomuhle jsem toužebně očekával každé nové vydání časopisu Pionýr...

Pražské pověsti Pražské pověsti Václav Cibula

U málokteré knihy jsem měl tak příjemné mrazení, kdykoli jsem byl za tmy sám doma. A ty dokonalé Boudovy ilustrace!

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Úplně z toho jde cítit slabou vůni koření z bílých, sluncem rozpálených skal...

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Temný, strašidelný příběh o síle přátelství a lásky, která dokáže zlomit černokněžnou moc. Luxusně zfilmováno. V druhém plánu se čtenář dozví i mnohé o práci ve starobylých mlýnech.

Rozhovory s útěkem Rozhovory s útěkem Bára Basiková

Tak trochu se nad tím vznáší prvoplánová snaha zaujmout a šokovat.

06.02.2012 3 z 5

Pronásledování bitevní lodi Bismarck Pronásledování bitevní lodi Bismarck Ludovic Kennedy

Tohle fakt snad není ani literatura faktu. To je reportáž, román, novela a já nevím, co všechno. Člověk nemůže nesoucítit s těmi, kdo v mrazivém dešti čekali dnem i nocí u obřích děl, zda se z mlhy nevynoří tušený nepřítel. Jde o detailně známou operaci, přesto je to napínavé čtení.

Prérií pádí kůň Prérií pádí kůň Vladimír Stuchl

Staré pověsti americké...Veselé, poučné a mnohdy hrůzostrašné příběhy, které zněly u ohňů zlatokopů a dřevorubců. Jedna z mých oblíbených dětských knížek, i když některé příběhy (Černý deštník) mne budily ze sna.

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Absurdita války v krystalické podobě. Tragická, groteskní i chápající. Milo a bavlna v čokoládě - nezapomenutelné.

06.02.2012 4 z 5

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Klasika katastrofického žánru a předloha pro skvělý film.

06.02.2012 5 z 5

Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad Václav Erben

Podle mého velmi inteligentně napsaná životopisná fikce.

Cujo Cujo Stephen King

No, tak to byl mazec! King dokáže myslet nejen jako vraždící monstrum (To), nešťastná ženská (Dolores Claiborne), ale dokonce jako pes, navíc s rozkládajícím se mozkem...