Průvodce protektorátní Prahou

Kniha zavede zájemce na místa konspiračních schůzek odbojářů, do bytů rodin podporovatelů parašutistů, připravujících atentát na Reinharda Heydricha, do kanceláří krycích firem Sicherheitsdienstu, do tajné porodnice, zřízené gestapem, na místa, kde trpěli pražští židé, do podzemí, kde nacisté připravovali výstavbu podzemních továren, do sálů, kde se scházeli čeští fašisté a na barikády a velitelská stanoviště Pražského povstání. Zároveň ukáže, že i během okupace byla Praha místem, kde i přes nacistický útlak existovaly ostrůvky svobody a kulturního života. Publikace je doplněna velkým množstvím dosud nepublikovaného obrazového materiálu a přehlednými mapkami....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/177576/pruvodce-protektoratni-prahou-3Ew-177576.jpg 4.860
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy, Historie
Vydáno:, Academia

Kniha Průvodce protektorátní Prahou

ondras666
16.05.2018

Hodně zajímavá kniha, obzvlášť pro čtenáře, kteří mají rádi válečnou tématiku.
Kniha není o tom, že ji přečtěte celou, to se nedá. Spíš je to taková sonda do hluboké historie a tváře Prahy. Lepší by bylo poznávat místa z knihy přímo v terénu, ale bohužel to je nereálné díky velké hmotnosti knihy. Možná měl autor udělat několik knih podle městských částí, to by bylo pro poznávání míru mnohem příjemnější.

milan.krimsky
29.01.2018

Pokud někdo zavítá do hlavního města Prahy a rád by se chtěl seznámit s historickými objekty, které ještě dosud stojí, má možnost pomocí tohoto průvodce, kde zároveň najde; kdo v daném objektu žil, s čím je objekt spojen v protektorátní době pohledem dneška

Prey
25.03.2017

Těžko hodnotit unikátní titul. Protože je unikátní, nemá alternativy. A protože je unikání, je cenný a spravedlivě oceněný, i když není dokonalý. Zaprvé jedna přízemní výtka, ale důležitá. Nemám rád knihy, které jsou tak těžké, že je neudržíte v ruce. Přitom díky tomu, jak je titul členěný, mohlo klidně dojít k rozdělení na dva svazky. Přísně faktografické a v rámci městských částí abecední pojetí dává smysl z důvodu, že takový atlas Prahy tu ještě nebyl, ale na procházce je vzhledem k hmotnosti těžko použitelný a ty ucelené příběhy tam stejně nějak chybějí. Rejstřík nevynahradí touhu čtenáře po spojitostech. Možná stálo za zvážení nejdůležitější „dějové linky“ vyjmout a popsat sice místopisně, ale chronologicky, například Heydrichův pohyb. No jo, já vím, to už by pak byla jiná publikace… Rovněž zájemce o informace o běžném životě za Protektorátu musí kniha vlastně zklamat. Kupříkladu takové potravinové lístky jsou sice vyobrazeny, ale v textu, přísně podřízeném záměru uvádět události na konkrétních adresách, na každodenní bytí obyvatel nedojde. Jedná se o krásnou publikaci, jedinečnou sbírku dobových fotografií a údajů, ale není pro každého. Není to popularizační titul, spíš precizní výstup badatelské práce. Geografická encyklopedie, ne příběh Protektorátu a lidí v něm.

alhl
14.09.2015

Monumentální, skoro by se dalo říci životní dílo. :-) Autorovi patří obdiv za všechnu tu mravenčí práci. Doporučuji všem, kteří se zajímají o dobu Protektorátu.

minirock
10.07.2015

Zatčen gestapem a popraven. To je nejčastější slovní spojení v této knize. Při jejím čtení si člověk uvědomí, jak obrovská byla statečnost a jak velká nenávist tisíců českých lidí proti krutovládě nacistů v naší zemi. I když podstupovali riziko že budou odhaleni a zemřou, přesto do toho šli. V této knize jich je jmenováno určitě několik set, přesto jich bylo mnohem, mnohem víc. Zaslouží si, abychom na ně nikdy nezapomněli a tato kniha je takovým malým pomníčkem a zároveň poděkováním za jejich odvahu. Je to výjimečná publikace a díky za ni !

Eskandriel
08.01.2015

Nejúžasnější kniha o válce, jakou jsem kdy viděla! Opravdu smekám před autorem, nedovedu si představit to množství práce, které knize věnoval. Magnesii Literu si zasloužil naprosto oprávněně! Výborná kniha, doporučuji!

Bránolog
25.11.2014

Tohle je fenomenální počin, tolik informací, vůbec si nedovedu představit, co muselo být za mravenčí práci probírání se podklady (a to psaní podobné literatury něco vím). Škoda, že lidem mimopražským to asi moc neřekne. Ale ty fotky, výřezy starých map, staré názve ulic - to je něco!

1.ještěrka
14.05.2014

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, fotografie mají "své kouzlo".Když vidíte fotky, které jsou Vám teď tak důvěrně známé, přečtete si co všechno se v těch místech dělo, jak bylo nebezpečné se tam jen na malinkou chvilku objevit. Není to přece tak dávno, věřme, že tohle už nikdo z nás nikdy nezažije.