branislav1814 branislav1814 komentáře u knih

Karanténa Karanténa Peter May

první a obávám se že i poslední knížka od tohoto autora kterou jsem četl... jo, tohle byla pro mně docela velká katastrofa a zklamání.

29.04.2021 2 z 5

Tajemství skupiny Queen Tajemství skupiny Queen Brian May

Nádherné fotky doprovází historii kapely Queen od jejího vzniku až po současnost, s profily jednotlivých členů a to vše s požehnáním od Briana a Rogera. Pro mně jako skalného fanouška skupiny Queen skvělá kniha která nesmí chybět ve sbírce.

24.11.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Když já nevím... Místami mně to tak nějak nudilo, příliš mnoho krát zbytečná snaha o gradaci opakováním stejných frází a "ujištění" (počkej, už to pŕijde, už se k tomu dostanu, ....). Čte se to celkem dobře, autor se snaží udržovat tě v napětí. Ale že by to bylo něco tak extra jak z toho všichni dělají? To asi ne. Beletrii moc nečtu, horor, fantasy či thrillery už vůbec ne a Trhlina mi připomněla proč. To, jestli je to příběh skutečný nebo ne, to snad komentovat ani nebudu. Autor sám nám pořád dookola opakuje "utvořte si názor sami a myslete si co chcete, mně se to netýká". Jaký názor jsem si z toho utvořil já? Autor je skvělý vyprávěč, vymyslel působivý příběh, skvěle ho podal a hlavně prodal. True or False? :) Za mně asi tak skutečný jako Harry Potter. K odreagování od reálného světa ale dobrý.

12.12.2019 2 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

K přečtení mě, jak jinak, donitolo shlédnutí seriálu Černobil z produkce HBO. Bylo to hodně zajímavé a poutavé čtení. Kniha je napsaná velmi poutavým stylem který Vás vtáhne do doby, do děje. Není to těžkopádne historické dílo popisující jenom fakty. Je psané stylem příběhu a děj postupně plyne. Opravdu se čte velmi dobře.

Kniha výborně doplňuje některé fakty a nezodpovědené či otevřené otázky které seriál nastínil.

28.11.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Je mi .. sám nevím... smutno, těžko... Nutí mně to přemýšlet. Přemýšlet nad tím v jaké době žijeme a co za banality a krávoviny řešíme den co den.... Budu citovat svůj FB post který jsem napsal v souvislosti s přečtením této knížky:
"Nezabúdajme, nesmieme zabudnúť.

To nie sú len čísla, to nie sú len "židia" alebo "Židia", to nie sú len "tisíce", "miliony", sú to ľudia, sú to ľudské osudy. Za každým jedným číslom sa skrýva príbeh, rodina, osud.

Vážme si to, v akej dobe žijeme, to, ako sa máme, v akom svete žijeme. Aj keď sa može zdať že tu máme množstvo problémov v spoločnosti, v rodinách, v práci. Iste, to nepopieram. Uvedomme si však, že to čo riešime, aké problémy riešime my je v porovnaní s osudmi týchto ľudí banalita. Buďme vďačný za to čo máme a v akej dobe žijeme. Nezničme si to a neprizerajme sa mlčky na to zlé.

Aj ich životy boli normálne, aj oni riešili tie bežné životné "banality", žili si svoj kľudný a obyčajný život. Všetko sa však zmenilo zo dňa na deň. Z minúty na minútu. Teraz píšem tento post, zajtra... ktovie?

Nikto ich na to nepripravil, nikto na to nepripraví nás. To jediné čo ich trápilo boli osudy ich rodiny, priateľov ale predovšetkým boj. Boj o vlastný život. Alebo... možno niekedy... boj, snaha, možno prosba či modlitba aby sa to už skončilo, aby už radšej nežili. "

06.05.2018 5 z 5

Na můj vkus příliš stereotypní vyprávění. Pořád dokola o tom kde autor spal a jedl. Stroze se mění jenom prostředí ve kterých je autor prováděl. Uznávám, že pár krát mně vyprávění opravdu rozesmálo - zejména ve druhé polovině knížky, ale když to vemu jako celek, tak to bylo stereotypní a místy až nudné. Ty umělecké opisy scén a hrátky s jazykem se po několika stranách omrzí a pak je mám tendenci už spíše přeskakovat protože jsou to jenom opakující se prázdná slova. Několik fotek by bylo rozhodně víc než tolik slov.

13.04.2023 2 z 5

1945 1945 Jiří Padevět

Nemám moc rád povídkové knížky. Stejně tak autorova hra se slovy a jeho přirovnání se mi na jednu stranu líbila ale i četla o něco hůř. ALE! Co je na této knížce nejdůležitější a zcela zásadní není forma ale je to OBSAH a samotné historické události a fakty. Neměl jsem ani tušení jaká zvěrstva se děla i po skončení samotné války. Snad stejně odporná jako za války samotné. Je to další knížka která mně utvrdila v tom, co jsou naši "bratia" z východu zač a že ti osvoboditelé byli někdy horší než okupanti. Přál bych si, aby si i tuto knížku přečetli všichni proruští trolové tady v Čechách, protože i když popisuje události po 2. sv. válce, těch spojení a paralel mezi událostmi dneška je tam až zarážející množství. Některé národy dokázali za ta léta projít očistou, jiné, bohužel ne.

30.09.2022 3 z 5

Abych nezapomněl Abych nezapomněl Lukáš Prchal

Je neuvěřitelné kolik toho člověk zapomene a přitom se to událo teprve před několika měsíci. O to víc, když válka pořád trvá... Tenhle příběh zatím nemá svůj happy end, na něj pořád čekáme.

08.09.2022 4 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Pohodové čtení na dovolenou. Čte se to až překvapivě lehko a rychle. Mně se knížka líbila, i když to nebylo žádné extra terno.

15.07.2022 3 z 5

Mechanik Mechanik Marc Priestley

Počet chyb a překlepů je opravdu katastrofální... Pro každého fanouška F1 je to rozhodně zajímavá knížka. Asi to není až taková "bomba" jak jsem čekal a jak bylo prezentováno, třeba i v předmluvě od Eiseleho, ale rozhodně stojí za to přečíst. Dnes je Formule 1 již v jiné éře a etapě jako za časů působení "Elvise" a o to je to zajímavější čtení.

03.07.2022 2 z 5

Blackout Blackout Marc Elsberg (p)

Jak již zde bylo zmíněno, v postavách trochu chaos. Autorův styl psaní není zrovna nejčtivější a nejpoutavější, no stejně se mi to líbilo. Když se člověk nad vykreslenou scénou a situací zamyslí a začne si jí promítat do reálného světa který žijeme, začne na některé věci pohlížet jinak. Uvědomí si, v jak křehkém světe žijeme a jak rychlo se všechno můžou zhroutit. To celé tak nějak podtrhuje i aktuální vojna na Ukrajině - také se těmto lidem (leč za jiných okolností) změnila jejich realita v mžiku.

18.04.2022 3 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

To byla katastrofální telenovela... Pro mně, zklamání. Bez těch omáček by knížka klidně měla o 200 stran méně a byla by čtivější. Začátek a konec celkem fajn. Většina toho mezi tím, úplně k ničemu.

23.03.2022 1 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

neskutečný bizár. co víc dodat.

07.03.2022 odpad!

Válka o Uber: Příběh zběsilé ctižádosti Válka o Uber: Příběh zběsilé ctižádosti Mike Isaac

Naprosto skvělá kniha! Spousta detailů, faktů, velmi dobře se čte a plyne. I když autor někdy některé události opisuje znovu, obecně je to skvělý a detailní insight pohled o na první pohled technologického gigantu Uber. Hned po dočtení jsem koukal na jaké hodnotě se obchodují akcie Uberu dnes. Musím říct, že jsem byl docela překvapen. Nebudu ale spoilovat :) Každopádně, na rozdíl od podobné knížky o společnost Spotify která byla hrozná, je tohle skvělá publikace. Škoda, že takhle dobrá nebyla i právě ta o Spotify.

10.01.2022 4 z 5

Ty vyber, kdo přežije Ty vyber, kdo přežije Stephan R. Meier

není to žádné velké literární dílo, víceméně se ztotožňuji s komentáři přede mnou. nicméně, myslím si, že klíčová je celková myšlenka a to, co autor chce říct nebo naznačit. příběh i myšlenka dobrý, zpracování horší.

06.08.2021 2 z 5

Vzpoura proti globalizaci Vzpoura proti globalizaci Nadav Eyal

Jedna z mála které rozhodně doporučuji přečíst. Již druhý izraelský autor který měl vyrazil dech (ten první byl Yuval Noah Harari). Knihu jsem přečetl téměř jedním dechem. Poutavě zachycuje všechny aktuální výzvy se kterýma se aktuálně jako společnost potýkáme. Zahrnuje konkrétní příběhy konkrétních lidí, různé pohledy s přesahem do minulosti (a jejich původu) a s vizí jejich vývoje či řešení. Neříkám, že se ve všem s autorovi názory ztotožňuju, ale je to rozhodně kniha který donutí zamyslet a vnese širší a kontextuální pohled do různých krizí čí vývoje událostí o kterých se z mainstreamu dovídáme pouze hodně zkreslené a neúplné informace.

19.07.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Bohužel, tohle jsem moc nedával... První polovina ještě šla, pak ty politické kecy jsem musel přeskočit úplně, závěr už jenom se sebezapřením.

26.07.2020 2 z 5

Zuřivost Zuřivost Sandra Brown

Nebýt těch erotických "scén", dal bych tomu snad i 3*

06.04.2020 1 z 5

Rudý zákon Rudý zákon Bill Browder

Naprosto dechberoucí a mrazivé! Nevím, co víc bych k tomu víc dodal. Odvaha, odhodlání a oběť které Bill Browder vložil a obětoval do svého boje za spravedlnost je úctyhodná a neuvěřitelná. Všem russofilům v naší republice ať je tenhle příběh poučením, i když nemám naprosto žádné iluze o tom, že by byli schopní jej pojmout a objektivně pochopit.

08.04.2023 5 z 5

Venezuela: Rozklad ráje Venezuela: Rozklad ráje Eduard Freisler

Naprosto neskutečná knížka. Stránku za stránkou tě někde v pozadí pořád nutí přemýšlet nad tím jak vzácné je to, že můžeme žít ve svobodné, fungující a prosperující zemi. Jak nesmírně důležité je neustále bojovat za tuto svobodu a bránit jí za každou cenu. Naštěstí, Česko nemá takové sklony k "vůdcům" a "spasitelům", na rozdíl třeba od Slovenska, kde tyto tendence přetrvávají, už od rozdělení republiky, bohužel doposud. Hranice mezi demokracií a "socialistickou revolucí" je hodně tenká a příklad Venezuely, kdysi tak bohaté a prosperující země, je zdrcující. Věřím, že snad jednou i Venezuela a lid této země najde konečně svou cestu jak se z těchto socialistických chapadel vysvobodit - konečně už jednou a provždy.

16.09.2022 5 z 5