boticelli boticelli komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Mohlo (mělo) by zaujmout ty, co nostalgicky se slzou v oku vzpomínají na rohlík za čtyřicet halířů ale před zvěrstvy komunistů u nás zavírají oči.
Rozum zůstává stát, co dokáže člověk člověku způsobit za bolest a bezpráví ve jménu totality.
Tučkovou mám rád za výběr témat, ženských témat.

14.09.2023 5 z 5

Letní plavba Letní plavba Truman Capote

Atmosféra horkého newyorského léta a spalující touha dvou rozdílných milenců vykreslena kouzelně. Líbilo moc a útlou knížečku si jako letní romanci/drama přečtu s chutí znovu.

02.09.2023 5 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

První román od Urbana co mě nezaujal tak, jak předchozí knihy co jsem od něj četl (Sedmikostelí, Lord Mord a Stín katedrály).
První půlka plná tradic na venkově mi připomněla Babičku od Němcové, docela se to táhlo a já čekal nějaké větší hastrmanské divočiny. Z druhé půli jsem přečetl pár listů a vzdal to. Škoda, ale na Továrnu na maso se stejně těším.

17.08.2023 4 z 5

Po osmi letech přečteno znovu, osm let těšení a výsledek opět na pět hvězd.
(Jen ty fotbalové jsem tentokrát přeskočil.)

24.07.2023 5 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Velice povedená volba na týden dovolené na venkově. Kniha je jednoduše krásná i přes smutné téma. Téma láska. Láska, kterou vám společnost tenkrát prostě zakázala. Dokonce postavila mimo zákon. Pro mě naprosto nepochopitelné. Ale paní autorka to napsala báječně, na román a na posledních pár řádků zvlášť, jen tak nezapomenu.

24.07.2023 5 z 5

Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Alex Nikolavitch

Tři hvězdy dávám jenom kvůli mému oblíbenci Lovecraftovi samému, jinak mi tento komiks přišel tak trochu - zbytečný? Mohlo mě hned trknout, že Lovecraftův život jako komiks je dost divný nápad. Celkově mi současná komiksománie přijde trošku předimenzovaná a zavání mi čím dál víc jen byznysem.

09.07.2023 3 z 5

Tam uvnitř něco je Tam uvnitř něco je Tomáš Peřina

Františka Skálu mám už dlouho mezi nejoblíbenějšími umělci, hned vedle Švankmajera. A ty říkanky! Prostě radost vzít knihu do ruky.

09.07.2023 5 z 5

Chrám divů Chrám divů Leslie Parry

I přes koktejl ingrediencí, které já rád, mě tento příběh nedokázal strhnout.

22.06.2023 4 z 5

Skutečný příběh Cílka a Lídy Skutečný příběh Cílka a Lídy František Skála

Nádherné. Autorovu fantazii si velice cením, Vlas a Brada jsou moji miláčci už pár desítek (!) let, Cilek a Lída dobyli mé srdce právě teď.

19.06.2023 5 z 5

Anonym 1968-1984 Anonym 1968-1984 Jindřich Janíček

Mám rád fotografii, krapet divný věci i šedesátý až osmdesátý roky u nás. Tyhle obrázky mě uchvátily, budu se k nim vracet. Opravdu originální rodinné album.

07.06.2023 5 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Když jsem na obálce rozpoznal pražský podnik, kde jsem kdysi sedával a k tomu od autorky, kterou mám už nějakou dobu v hledáčku, byla volba jasná. A podařená. Ne že bych se vyznal ve feminismu nebo v různých hyperintelektuálních výrazech ale celková nálada knihy mě bavila. Pohled do života stárnoucí spisovatelky nymfomanky, která se právě dostává do další fáze života na mě zapůsobil až skoro nostalgicky.

08.05.2023 4 z 5

Spor, Venkovanka, Svatba a další aktovky Spor, Venkovanka, Svatba a další aktovky Anton Pavlovič Čechov

Ruská společnost časů minulých v krátkých divadelních kouscích. To pravé na zkráceni dlouhé chvíle, třeba v metru

01.05.2023 4 z 5

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Divoká jízda, která by ovšem bez Eliase, drog a hromady vášnivých myšlenek byla úplně o ničem.

25.04.2023 5 z 5

Tichý společník Tichý společník Pavel Göbl

Nezaujalo. Stejně jako nezabodoval film, škoda, vesnické šílenosti čtu jinak docela rád.

17.04.2023 3 z 5

Shuggie Bain Shuggie Bain Douglas Stuart

Kniha, na kterou se nezapomíná. Matka, kterou sžírá alkohol, synek, co marně hledá sám sebe a jejich oboustranná spalující láska. A já mohl jen otáčet stránky a bezmocně přihlížet. Agnes a Shuggie, otevřeně a citlivě napsaný osud dvou bolavých duší.

03.04.2023 5 z 5

Surový tvar Surový tvar Lukáš Palán

Zábavná to kniha, drsná ale svým způsobem i dojemná. Božena Němcová by se dost divila, kam to dotáhla její milovaná vesnice. Líbila se mi decentně navozená atmosféra po blíže nespecifikované apokalypse. A vlastně se mi líbilo celé to deptající vyznění tohoto vesnického románu. Mimochodem po výborné Šestákově Kontinuitě parku je to další počin autora původem ze Znojma na téma deprimující maloměsto. Gratuluji.

11.03.2023 5 z 5

Židovský blues Židovský blues Maxim Biller

V německé či židovské literatuře se nevyznám tolik, abych si tuto biografii patřičně užil, tudíž si myslím, že kniha zaujme jen specifické publikum.

05.03.2023 3 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Brno mám rád, takže jsem si s chutí přečetl román o obyvatelích tohoto města z poloviny čtrnáctého století. Vzhlížíme k historii ale tenkrát žili lidé morálně pokleslí a pokrytečtí stejně jako dnes. A být tenkrát ženou, chudou ženou nebo dokonce nevěstkou, byl život obzvlášť těžký. 4,5*

03.03.2023 5 z 5

Země nomádů Země nomádů Jessica Bruder

Po těchto “dobrodruzích”, kteří se toulají křížem krážem Amerikou se mi bude stýskat. Velice příjemně napsaná sonda do života lidí, co se většinou z nutných důvodů rozhodli vyměnit dům a pevnou adresu za obydlí na kolech. Jak to zní romanticky, je to spíše boj o přežití. To ovšem vůbec neznamená, že by šlo o zlomené lidi, naopak ze stránek knihy jde cítit optimismus a chuť se se stávající situací co nejlépe vyrovnat. Na ceněný film Nomadland se vyloženě těším.

21.02.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Rodina základ státu - toto pořekadlo paní Hanišové není zrovna svaté a to mě baví. V knize se dotýká mnoha různých témat (fanatická víra, jinakost, nefunkční rodina, agresívní kapitalismus, lidská nenávist) ale román plyne přirozeně, uvěřitelně a vlastně dost depresivně ukazuje, do čeho až se člověk může zamotat. Navíc skvěle zkomponované, celou knihu vás zajímá to tajemství nedělního odpoledne.

12.02.2023 5 z 5