Letní plavba

V r. 1966 Capote po úspěchu bestselleru Chladnokrevně opustil skrovný brooklynský příbytek a zanechal tam krabici svých písemností. Ta se r. 2004 objevila na aukci v Sotheby's. Obsahovala také 4 sešity s rukopisem Letní plavby, na níž začal pracovat r. 1943. Letní plavba, román o lásce a vzpurném mládí, je zasazen do New Yorku po 2. světové válce. Líčí osudy mladé příslušnice horních deseti tisíc Grady McNeilové, která v létě osamí v apartmá na Páté avenui. Dívka vášnivě rozdmýchá svůj tajný poměr s židovským válečným veteránem. Letní románek přerůstá v cosi vážnějšího, morálně dvojznačného, a Grady musí učinit závažná rozhodnutí... Jde o vyzrálý, sebevědomý román. Proměny výrazu, nemilosrdná ironie a vhled do rafinovanosti rozdílů mezi společenskými vrstvami odkazují na Capoteho budoucí triumfy - především na novelu Snídaně u Tiffanyho. Kniha je v každém slova smyslu znovunalezený poklad. Truman Capote (1924-1984) získal věhlas už svou prvotinou Jiné hlasy, jiné pokoje, celosvětově se proslavil románem Chladnokrevně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2085/big_letni-plavba-AIl-2085.jpg 3.767

Vydáno: , Odeon

Summer Crossing, 2006

Kniha Letní plavba

stju
08.10.2020

Knihu jsem dostala už před časem, měla jsem diky autorovi opravdu velké očekávání a po přečtení jsem trochu rozpačitá. V zásadě jednoduchý příběh o vztahu dívky ze "zlaté mládeže " s mužem z úplně jiné sociální vrstvy. Je však naprosto zřejmé, že autor do příběhu vložil mnohé z toho, co sám prožil a nebyly to zrovna dobré zkušenosti. To dodává knize ohromný punc autentičnosti a tím se, myslím, dost liší od jiných knih s podobnou tématikou. Neotřele a originálně působí i styl autorova psaní, člověk si na něj musí zvyknout. Přestože spisovatel o kvalitě této knihy měl sám takové pochybnosti, že ji sám nikdy nevydal, domnívám se, že je jen dobře, že k vydání za zvláštních okolností nakonec došlo, za přečtení určitě stojí.

moore.allonsy
14.07.2016

Grandiózní kniha, perfektní! Truman Capote se více než dobře dokáže vcítit do jednotlivých prostředí, ohromuje mě svými hrátky se slovy. Děj knihy se neodehrává na plující lodi, jak by se dalo z názvu předpokládat, přesto letní plavba hraje klíčovou roli v životě Grady. Osobně jsem touto knihou nadšena. :)