bondula Online bondula komentáře u knih

Hedvábná stezka Hedvábná stezka David Gladiš

V štýle Březinovej Cesty na východ. Nie je to klasický cestopis, skôr cestový sprievodca. Najhodnotnejšou časťou je detailný popis prechodu prostrednej cesty cez Afganistan. Škoda (pre nás, turistov), že informácie v tejto knižke rýchlo strácajú na aktuálnosti a to, čo platilo v roku vydania knižky je už dnes často úplne inak... Na päťhviezdičkový bedekeru chýba Hodvábnej stezke kvalitnejšie spracovanie máp.

26.04.2013 4 z 5

Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan Lukáš Synek

Klasický cestopis, zápisky z putovania po klasickej ceste. Príjemné čítanie, doplnené veľmi peknými fotografiami. Plno zaujímavých informácií o krajinách, cez ktoré autor prechádzal, žiaľ ako pri každom cestopise, práve tieto najhodnotnejšie informácie veľmi rýchlo starnú.

Papuánské (polo)pravdy Papuánské (polo)pravdy Vojtěch Novotný

Doktorand biológie z prestížnej austrálskej univerzity si vezme dovolenku a ponáhľa sa domov, kde navlečie pestrofarebnú čelenku z vtáčích pier, vezme oštep a ide bojovať za svoju dedinu do kmeňovej vojny.

Jeden z najoriginálnejších cestopisov, aké som kedy čítal, priam si nie som istý, či je ešte túto knižku možno radiť k cestopisom. Skvelá výpoveď o jednej z najbizarnejších krajín sveta. Veselé príbehy o špecifikách práce na tomto zabudnutom kúsku zeme, prekladané citlivými vysvetleniami čriepkov zo života kultúr, ktoré je skutočne ťažké pochopiť. Zo sveta, kde sa doba kamenná stretáva s dobou postindustiálnou. O Papui som čítal už aj pred tým dosť, no pán Novotný prichádza s plastickým obrazom krajiny, ktorý pomôže utvoriť skutočne reálny názor na to, čim skutočne dnešná Papua je.

26.04.2013 5 z 5

V břiše draka: Skutečný příběh o lásce, drogách a vězení v současné Číně V břiše draka: Skutečný příběh o lásce, drogách a vězení v současné Číně Robert H. Davies

Autorove nevšedné cestovateľské zážitky by si asi chcel prežiť málokto. Prvá časť knižky ponúka pohľad do života v okrajovej čínskej provincií Ujgursko. V skratke ukazuje aj život s spôsob cestovania nezávislých cestovateľov, ktorí sa v tejto oblasti pred štvrťstoročím potĺkali. Druhá časť, keď sa autor dostane do "brucha draka" je zas z iného súdka. Podmienky v čínskych väzniciach sú strašné, hoci cudzinci to majú na základe autorovho svedectva o čosi znesiteľnejšie. Na záver príde aj akési krátke zrovnanie Číny s autorovou rodnou Britániou.
Knižka je písaná vcelku napínavo, dobre sa to číta.

Zóna 22 Zóna 22 Tig Hague

Zaujímavá sonda do života v ruskej tjurme. Okrem malicherného a aj na ruské pomery málo uveriteľného dôvodu zatknutia knižka pôsobí vcelku reálne. Autor je zatknutý v Moskve, väčšinu trestu trávi v Mordovií, v kolónií cudzincov. Nikdy som v ruskej base nesedel, ale predstavujem si, že takto nejak by to tam mohlo vyzerať. Čifirik a cigaretky, občas zima, občas bitka...

26.04.2013 3 z 5

Zákony Anttiho Keplera Zákony Anttiho Keplera Daniel Katz

Knižka ihneď zaujme svojským humorom. Antti Kepler ide z jednej neočakávanej príhody do druhej, nikdy sa nedá vopred predvídať, čo veselé sa mu na ďalších stránkach stane. Záver bol z môjho pohľadu trochu slabší, keby sa s ním autor pohral trochu viac, dielo by si u mňa iste zaslúžilo aj päť hviezd. Ide skutočne o veľmi príjemné oddychové čítanie.

25.04.2013 4 z 5

Zem a popol Zem a popol Atík Rahímí

Kratúčke dielko, veľmi smutné. Nemôžem si pomôcť, ale táto knižka, z úplne iného kutúrneho prostredia, bola zrejme písaná pre iný okruh čitateľov. Hoci o perzskej kultúre niečo málo viem, som presvedčený, že tento príbeh obsahoval oveľa viac, ako som bol z neho schopný prečítať. Nerozumel som mnohým metaforám, záver je z môjho pohľadu proste odseknutý, no viem, že nie je, že tým, ako autor príbeh ukončil, sledoval nejaký cieľ, atď. Takže aj keď som celkom neporozumel, čítalo sa to príjemne, pridané kapitoly o stručnej histórií Afganistanu a afgánskej literatúre pomôžu ešte hlbšie preniknúť do pre nás cudzieho prostredia.

23.04.2013 3 z 5

Moskva-hranice Moskva-hranice Jiří Weil

Keby bol tento román anitiutópiou, nebol by o nič horší od Orwellovej 1984 alebo Zamjatinovej My. Toto je však realita, krutá sovietska realita 30.tych rokov.
Knižku som bral do ruky s očakávaním popisu každodenného života v medzivojnovom Rusku, v období druhej päťročnice. Očakávania do bodky splnila. Ale to nebolo všetko. Dokumentácia a priblíženie sovietskeho života sa odohráva na pozadí príbehu životov hlavných postáv, ktorý sa ku koncu knihy začne zamotávať a vytvorí ďalšiu dramatickú úroveň diela. Po prvej, relatívne menej napínavej časti sa dej rozbieha a záver je úplne strhujúci. Pán Weil, skladám klobúk!

22.04.2013 5 z 5

Apokalypsa Apokalypsa Mario Giordano

Slušný thriller. Zaujímavá zápletka, kopa akcie, tajomstvá a pár prekvapení v deji. Za drobné mínusy považujem takmer nezraniteľnosť hlavných postáv a ich neobyčajnú schopnosť vyhľadať si tisícročné tajomstvá behom pár minút surfovania na internete. Vo výsledku napínavé a príjemné čítanie, román ma bestsellerový potenciál.

15.04.2013 4 z 5

Zóna Sinistra Zóna Sinistra Ádám Bodor

Na otázku o čom tá kniha vlastne bola odpovedať nedokážem...
Dej sa odohráva niekde v rumunských horách na ukrajinskej hranici v neznámej dobe, evokujúcej rumunský socík. Autor popisuje vybrané udalosti zo života hlavného hrdinu Andreja Bodora v zakázanej zóne, v pohraničnom pásme kde sa chovajú medvede. Hlavná postava sa sem dostáva pri svojom hľadaní. Fakt že hľadaného nájde nakoniec vôbec nie je podstatný. Podstatné sú príbehy jednotlivých postavičiek žijúcich v zóne, s ktorými sa Andrej stýka. Ich zvláštne, často absurdné konanie robí čítanie zaujímavým, plných neočakávaných udalostí. Kniha sa nesie v ponurej, ale vôbec nie strašidelnej, či smutnej atmosfére (s výnimkou skutočne komického úseku - telesnej prehliadky šesťstokilového kamionistu).
Autorov štýl a svet, ktorý vytvoril, sa mi nesmierne páčil. Popisy krajiny a ľudí boli veľmi živé, stačí sa začítať pár riadkov a už je čitateľ vtiahnutý do sveta chladných a vlhkých hôr. Medzi ich zvláštnych obyvateľov, ktorí umierajú na tunguzskú nádchu, vyrežú si črevá, či sami seba nabodnú na kôl. Ktorí si bez okolkov požičajú manželky či dcéry a pokojne si obalia nohy onucami suseda, ktorý práve umrel. Hlasno prdia, močia z okna a na schody na priedomí.
Určite sa nebude páčiť každému, no pre mňa bola knižka veľmi príjemným prekvapením, po prečítaní akoby mi ostala na jazyku chuť denaturovaného liehu, takého, aký mali radi hrdinovia príbehu - filtrovaného cez uhlie a ochuteného koreňom horca.

08.04.2013 5 z 5

Spoveď padlého zástavníka Spoveď padlého zástavníka Andrei Makine (p)

Kniha poňatá ako list priateľovi z detstva, kde autor rozpráva príbehy zo života chlapcov z komunálky neďaleko Petrohradu. Rozoberá materiálnu mizériu tej doby, skreslené predstavy detí, formované predovšetkým sovietskou propagandou. Popisuje ich vytriezvenie z detských snov, vylúčenie z pionierskeho tábora, Afganistan a na záver príbehy životov rodičov oboch chlapcov. Spoveď padlého zástavníka nemá žiaden lineárny dej, skladá sa zo spomienok na spoločné vyrastanie dvoch priateľov v tvrdej realite Sovietskeho zväzu. Krásne realistické popisy každodenného života robia knihu dostatočne zaujímavou, vzhľadom na krátky rozsah ide o veľmi príjemnú jednoaktovku na dlhý večer.

08.04.2013 4 z 5

Príjemné dovolenkové čítanie, príbeh je veľmi precízne vyskladaná skladačka. Žiaľ tento štýl humoru mi akosi nesadol, nie že by to nebolo vtipné, ale na zadok som z toho nepadal. Verím, že sa knižka niekomu môže páčiť celkom dosť, no mne prišla taká bežná.

08.04.2013 3 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Viem si predstaviť, že život v Huxleyho svete by mnohým dnešným ľuďom vyhovoval. Popravde žiť v takom svete by zrejme nevadilo ani mne. Istý čas. Na rozdiel od Orwellovho sveta 1984, ktorý je šedý a čierny, Huxleyho svet je ružový a svieti všetkými neónovými farbami. V 1984 je pre jednotlivca (čitateľa) dôraz na osobnú slobodu jasným a jediným cieľom, v Konci civilizácie pri hodnote slobody výmenou za jednoduchý a pohodlný život hlodajú pochybnosti. V 1984 je hrdina, s ktorým sa možno stotožniť, v Konci civilizácie to tak jednoduché nie je. I postava Divocha, ako rebela je potiahnutá príliš do extrému, a ani on nie je jasný kladný hrdina. Huxleyho svet je do istej miery lákavý. A preto nebezpečný.

05.04.2013 4 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

Pretože samota posiluje... Čítal som počas dvoch nocí v samote v chatke nad morom, kniha mi padla veľmi dobre. Príbeh o divokej mladosti, starnutí, zmene priorít a hľadaní. Príbeh obyčajných ľudí, o ich radostiach a (najmä) prehrách a chybách. Bez morálnych súdov, v atmosfére a duchu doby, kedy sa dej odohráva. S odkazom, že človek nemusí byť úspešný, aby mohol byť spokojný. A že nikto nemôže byť úplne spokojný, pretože vždy sa nájde niečo, čo človeku chýba. Proste o živote.

05.04.2013 5 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Veľmi príjemné prekvapenie. Erebos je síce zrejme určený pre mladších čitateľov, no i ja som sa príjemne zabavil. Zápletka je veľmi netradičná, vývoj deja neočakávaný a napätie správne stupňované. Ako oddychovku môžem len doporučiť.
U nás v televízií chodievali krátke šoty tzv. "Ovce.sk", ktoré vtipným spôsobom varovali deti pred nástrahami internetu, táto knižka by sa s trochou nadhľadu dala považovať za niečo podobné, v románovej podobe, pre starších. Nehraj PC hry - môže to byť nebezpečné Gŕŕŕ...

05.04.2013 4 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Pri klasike, základných kameňoch nejakého žánru je hodnotenie pre mňa vždy obtiažne. Tak je to aj v prípade tejto knižky. Invenčnosť autorov a ich predstavivosť je úžasná. Ich nápady po nich prežulo viacero iných, často aj s dobrými výsledkami, takže hodnotiť Stalkera z hľadiska deja a nezrovnávať ho pri tom s novšími a prepracovanejšími dielami s obdobnou tematikou nedokážem. V každom prípade, okrem nových nápadov, s ktorými Strugackí prišli (postapokalyptický svet, čarovné mašinky, javy a živly v Zóne a Zóna samotná) je kniha pozoruhodná najmä svojou atmosférou. S ohľadom na obdobie vzniku nie je možné hodnotiť inak ako piatimi hviezdami.

04.04.2013 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Klasická dobrá poirotovka. Čítanie som si naozaj užil.

20.03.2013 5 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Pekne prepracovaný a napínavý príbeh v prepracovanom fantastickom svete. Na diele je dosť cítiť dobu vzniku, niektoré predstavy dnes možno vyvolajú úsmev na tvári, knižku je treba čítať optikou konca 20.tych rokov. V tomto kontexte treba chápať aj autorov pozitívny postoj k sociálnym (socialistickým) záležitostiam a heroizovanie robotníkov - revolucionárov. Príjemná oddychová knižka, do ktorej sa dá vcelku ľahko začítať.

20.03.2013 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Popis udalostí po katastrofe, najskôr prekvapenie, neskôr prijatie reality a život v novom svete autor opísal dobre. To, či by sa situácia v prípade takejto katastrofy vyvíjala podľa autorovho scenára je samozrejme diskutabilné, no knižka je sci-fi a nik samozrejme netvrdí, že takto to bude. Pri knižkách zameraných na postapokalyptický svet vidí každý autor život "po" svojou vlastnou optikou. Tu nie je čo vyčítať, knižka bola fajn.
Niekoľko momentov mi však pri čítaní dosť prekážalo. Veľká časť popisovania udalostí sa odohrávala na poradách nového vedenia mesta, tieto relatívne dlhé pasáže dej dosť spomaľovali. Rozumiem, že autor chcel vysvetliť background toho, čo sa deje, ale tento spôsob mi prišiel dosť nezaujímavý. Ďalej všadeprítomné americké vlastenectvo. Neviem, možno je Amerika fakt týmto všetkým presiaknutá a spomienka na Ameriku, aká bola kedysi dodáva ľuďom silu do života, mne to však veľmi nepasovalo. Najväčšiu výhradu mám k predvídateľnosti deja. Už zhruba od polovice knižky mi bolo jasné čo sa ešte stane a ako príbeh skončí, dočítal som to zo zvedavosti, akým spôsobom sa to stane.
Vo výsledku je to príjemná knižka, no nič extra. V postapokalyptickej tematike možno nájsť mnoho oveľa vydarenejších diel.

18.03.2013 3 z 5

Den, kdy došly prachy Den, kdy došly prachy Milan Vodička

O tomto období dejín veľa dostupnej literatúry nie je. Autor tému spracoval vyčerpávajúco, po kapitolách prebral jednotlivé aspekty života, ktorých sa kríza v USA dotkla. Zaujímavým zistením pre mňa bolo, že 30. roky neboli len obdobím mizérie a životných tragédií, ale aj časom obrovských príležitostí. Osobne ma najviac zaujala kapitola o hoboes.

11.03.2013 4 z 5