Spoveď padlého zástavníka

Spoveď padlého zástavníka https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157966/spoved-padleho-zastavnika-B5G-157966.jpg 4 10 4

Kniha Andreia Makina Spoveď padlého zástavníka je fiktívnym listom či rozprávaním ruského emigranta, žijúceho vo Francúzsku, priateľovi z detstva, s ktorým vyrastal v jednom dome a o ktorom sa dozvedel, že sa vysťahoval do USA. Rekonštruuje v nej zážitky svojich rodičov a iných príbuzných, udalosti a spomienky na dospievanie v sovietskom Rusku.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovart (SK)

Confession d'un porte-drapeau déchu , 1992

Lucka11
05.05.2019 3 z 5

Hm, čakala som viac. Aj keď išlo o zaujímavé čítanie, predsa len som mala vyššie očakávania. Téma - Rusko /teda bývalý Sovietsky zvaz/ po 2.svetovej vojne - je skutočná výzva a niektoré pasáže v knižke boli vážne dobré, ale ako celok ma to až tak "neochromilo" ako som dúfala :-(

Salonka
12.06.2016 3 z 5

Náhodný výber v knižnici, kde som (ako vždy) zabudla sledovať čas a pani knihovníčka ma musela zase raz prísť upozorniť, že už budú zatvárať. Tak som uchmatla ešte túto tenkú knižku od mne neznámeho autora, ktorá pristála na komíne ostatných požičiavaných kníh a hovorila som si: zástavník, navyše padlý zástavník – čo to ako má byť? Vôbec mi nenapadlo, že je to niekto, kto nesie zástavu, to som zistila až neskôr. Dovtedy som sa nemohla zbaviť romantickej predstavy dostavníka. :-)

Spoveďou je retrospektívny list, ktorý píše muž mužovi, priateľovi z detstva stráveného spoločne v povojnovom Rusku. Rozprávač budí dojem, že pohľadom na čriepky detských spomienok očami zrelého a skúseného človeka spracúva ťarchu vojny, ktorá sa ho síce osobne netýkala (narodil sa až po nej), ale nenapraviteľne ovplyvnila životy a povahy ľudí, medzi ktorými vyrastal. Popisuje tiež, ako strácal vieru v ideu kráčania k (socialistickému) žiarivému obzoru, ako vyprchávali jeho ilúzie o nevinnosti Sovietskeho zväzu so všetkými dokonalými vodcami a deklamovanými heslami, čo im ako mládeži tlačili do hláv. Má pravdu ten, kto viac kričí?
Nápad bol dobrý, príbeh nebol zlý, ale pripadal mi nevyrovnaný. Chvíľami silný, potom prišlo zopár slabších strán bez hlbšieho významu – a takto sa to striedalo.

Jedna poznámka na adresu prekladu (vydanie Slovartu, rok 2001): slovo „malulinký“, viackrát sa vyskytnuvšie (ha, to je slovo!) v texte, považujem za typicky expresívne a vhodné vari do detského žvatlavého žargónu. Naozaj nestačili prijateľnejšie ekvivalenty: maličký, malinký, no dobre – malilinký?
Na druhej strane, mohlo byť aj horšie... napríklad so slovom „maľučký“. :-)

(prepáčte, pripomína mi to jeden vtip:
„Mamiii, a prečo si ty biela a ja som čierny?“
„Ticho synček, buď rád že nie si psík.“)

hats
04.03.2016 3 z 5

kniha mala pasáže, ktoré nudili, ale aj svoje svetlé momenty, pri ktorých som sa zasmiala, aj slza v oku sa zaleskla... ale nie je to nič, čo by sa prudko zapísalo do duše.

bondula
08.04.2013 4 z 5

Kniha poňatá ako list priateľovi z detstva, kde autor rozpráva príbehy zo života chlapcov z komunálky neďaleko Petrohradu. Rozoberá materiálnu mizériu tej doby, skreslené predstavy detí, formované predovšetkým sovietskou propagandou. Popisuje ich vytriezvenie z detských snov, vylúčenie z pionierskeho tábora, Afganistan a na záver príbehy životov rodičov oboch chlapcov. Spoveď padlého zástavníka nemá žiaden lineárny dej, skladá sa zo spomienok na spoločné vyrastanie dvoch priateľov v tvrdej realite Sovietskeho zväzu. Krásne realistické popisy každodenného života robia knihu dostatočne zaujímavou, vzhľadom na krátky rozsah ide o veľmi príjemnú jednoaktovku na dlhý večer.

Andrei Makine (p)
ruská, 1957
2002  80%Francouzský testament
2005  71%Za času řeky lásky
2009  89%Rekviem za Východ
2016  79%Žena, ktorá čakala
2001  72%Spoveď padlého zástavníka

Kniha Spoveď padlého zástavníka je v