Zem a popol

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román z málo známeho prostredia Afganistanu počas sovietskej okupácie je príbehom veľkej ľudskej tragédie človeka, ktorému sa zrúti celý svet. Starec Dastagir s vnukom Jasinom odchádza z dediny, ktorú zrovnali so zemou sovietske tanky. Celá jeho rodina zahynie v plameňoch a troskách a on ide túto hroznú zvesť oznámiť synovi, ktorý pracuje v bani, a očakáva, že tento podľa dávnej tradície pomstí rodinu aj za cenu vlastného života. Autor knihu písal perzským jazykom nazývanym dari, ktorý sa v Afganistane používa od najstarších čias a ktorý knihe dodáva originalitu, subtílnosť a cit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89935/zem-a-popol-ee5-89935.jpg 3.625
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Slovart (SK)
Orig. název

Terre et cendres, 2000

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Zem a popol

Přidat komentář
Taťka Hraboš
12. srpna

Ve mně tahle miniatura, vlastně spíše povídka, vyvolala smíšené pocity. Na jedné straně uznávám její emocionální sílu, vyplývající z tragiky příběhu (ovšem pro českého čtenáře, užívajícího si zdejší dlouhodobé stability a bezpečí, nese silný emocionální náboj skoro cokoli, co pochází z oněch válkami, horkem, suchem a hladem trápených zemí, jako je Afghánistán), na druhé straně mi způsob vyprávění připadal příliš patetický, melodramatický. Ale budiž, třeba tam lidé opravdu takto přemýšlejí a mluví, jen já to – ze zvyku - nedokážu akceptovat. Každopádně je to knížka, která za přečtení stojí, i proto, že na chvíli člověka vytrhne z jeho pohodlné, bezpečné české reality a donutí ho přemýšlet nejen nad vlastními přízemními problémy.

Khagan1389
02.03.2017

Krásná a útlá kniha, která popisuje vnímání lásky, bolesti a tradice v Afghánistánu. Autor zvolil velmi zajímavý způsob vyprávění typu: představ si že jsi ten a ten a děláš to a to... Mohu jen doporučit.


vandalka
06.08.2016

Starý Dastgír mluví sám k sobě. Útlá novela Atíka Rahmína je vlastně samomluvou zdrceného afghánského starce, který se chystá svému synovi, dělníku v uhelných dolech, oznámit, že sovětská armáda vyvraždila celou rodnou vesnici, jeho těhotnou ženu, matku, bratra i s rodinou, že přežil jen on a Murádův malý synek Jasín, kterého výbuchy připravily o sluch. Psáno du-formou, prolínají se zde vidiny zabíjení i halucinace, v nichž se mrtví vyčítavě vracejí, a představy, jak se asi syn zachová. Zvláštní text, z mého úhlu pohledu tak nějak disociovaný, jako by autor, postavy a v konečném důsledku i čtenář prožívali otřes a nedokázali ho nijak pojmout.

eLeR
26.02.2014

iné, ale zaujímavé ...

bondula
23.04.2013

Kratúčke dielko, veľmi smutné. Nemôžem si pomôcť, ale táto knižka, z úplne iného kutúrneho prostredia, bola zrejme písaná pre iný okruh čitateľov. Hoci o perzskej kultúre niečo málo viem, som presvedčený, že tento príbeh obsahoval oveľa viac, ako som bol z neho schopný prečítať. Nerozumel som mnohým metaforám, záver je z môjho pohľadu proste odseknutý, no viem, že nie je, že tým, ako autor príbeh ukončil, sledoval nejaký cieľ, atď. Takže aj keď som celkom neporozumel, čítalo sa to príjemne, pridané kapitoly o stručnej histórií Afganistanu a afgánskej literatúre pomôžu ešte hlbšie preniknúť do pre nás cudzieho prostredia.

zuzulique
07.03.2012

Veľmi originálna knižka, už len ten nezvyčajný jazyk a 2.osoba, v ktorej je celá kniha napísaná, vás zaujme na prvý pohľad a a potom samotný príbeh :-)

Doporučujeme

Zvonokosy
Zvonokosy
Jasno lepo podstín zhyna
Jasno lepo podstín zhyna
Dracula
Dracula
Královna ohně
Královna ohně

Štítky

Afghánistán

Autor a jeho další knihy

Atík Rahímí
afghánská, 1962

Kniha Zem a popol je v

Právě čtených1x
Přečtených27x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených2x
Knihotéce16x
Chystám se číst6x
Chci si koupit2x