Boldrick Boldrick komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Nesmutnější na tom je, že už v tom světě žijem. Kdo nevěří, nepochopil!

15.02.2014 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Úžasná kniha, která úžasně zestárla. V dnešní uspěchanější době už se tenhle text čte i chápe hůř. Chtěl jsem napsat, že jsme dokonce zhýčkanější, ale to bych nám křivdil. Holt i literatura šla dopředu.
Co si vybavuji tak v příběhu zemřeli dva námořníci a za oba Nemo dost truchlil. Dnes pomřou desítky či stovky pinďuláků a s hlavním hrdinou to ani nehne.
Někde ve 2/3 knihy prof. Aronnax rekapituluje co všechno zažili, no i to je dost úsměvné z pohledu dnešní doby: proplutí tajemnou jeskyní, uvíznutí v ledu, sledování málo známých ryb, atd. No co myslíte :-) V době mobilního internetu a chytrých telefonů už, prostě, sáhodlouhé popisy nikoho neuchvátí, tak jako v době, kdy si barevnou mořskou rybu mohli prohlédnout dětska jen na obrázku v jednotřídce.
Jestli si tohle někdo přečte před přečtením (to je obrat), tak doporučuji sednout si do křesla, ideálně houpacího, rozsvítit si žlutou slabou žárovku (opět, kdo má petrolejku tak radši tu) a až pak se ponořit do devatenáctého století v úžasném Nautilu.
P.S. skvělý komentář, se kterým si dovolím se ztotožnit, má zuba.

17.06.2022 3 z 5

Víc než nic Víc než nic Robert Wright

Opět skvělý Wright. Nějak moc se mi do knihy nechtělo, nedovedl jsem si představit o čem to bude, ale dvě předchozí byly super, tak jsem musel i tuhle. A byla taky super. Wright zde mistrně obhajuje kulturní evoluci a v podstatě vývoj celého života.
Je to sice už starší kniha a blízká minulost naplnila spíše jeho horší předpovědi, ale nakažlivý optimismus se mu upřít nedá. Zůstává ve mě i když se ho všechna možná zpravodajství snaží zničit.
Nicméně, jako u Evoluce boha, i přesto, že knihu budu doporučovat a jsem rád, že ji mám v knihovně, nedám pět*. Obhajoba boha, respektive božího záměru, na konci knihy mi k panu Wrightovi prostě nesedí. Byť i tuto část má mistrně zvládnutou, právě díky svým dedukčním schopnostem.

05.09.2018 4 z 5

Černá orchidej Černá orchidej Neil Gaiman

Asi jsem udělal chybu, že jsem si na úvod přečetl úvod. Tam jsem se dozvěděl, že se mi do ruky dostal komix komixů a jsou jen dva, které se mu přiblíží, atd. Hmm, von ten Gaiman umí pěkně vyprávět, von by pěkně napsal i pohádku o tlačení stolice. Ovšem podle mě to byl jen jeden příběh z ... no z milionu podobných. Pro mě průměr. A co se obrázků týče, Vystihl to Covenant.

21.02.2016 3 z 5

Hrozně jsem se na tuto ságu těšil, dlouho jsem si nepřečetl nic tak obsáhlého, a to byla chyba.
Podle mě to má obrovský potenciál, ale bohužel nebyl využit. Celé to na mě působí jako kdyby mi někdo vyprávěl film. Možná, že na přednáškách historie to může mít úspěch, ale pro knihu takovéto vyprávění asi není to nejlepší.
Všechno stylem: postava A udělala tohle a proto postava B udělala tohle.
No zkusil jsem to a snad bych to i dočet, ale v řadě čeká spousta dalších slibných titulů. Takže odloženo na neurčito. Z toho důvodu hodnocení jaké je.

26.03.2021 1 z 5

Fulgrim Fulgrim Graham McNeill

Opět naprostá bomba. Skvěle podaný pád do šílenství jedné z nejlepších legií Císařových. Sice jsem čekal trošku sofistikovanější našeptávání, ale i tak skvěle napsané. Úžasná je i linka obyčejných lidí. Ta dekadence, byť stále přístupná, je správně drsná.
I když je WH hlavně pro fanoušky, nebojím se tohle doporučit každému fandovy fantasy.

20.05.2021 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Příjemné čtení o nepříjemných lidech.
Ale na to abych dal víc mi tam něco chybělo. Tohle byl opravdu zápis z deníku, od spisovatele bych čekal víc. Nějaké sebe uvědomění nebo nějaký postřeh, prostě něco, a to jsem tam neobjevil.
Je fajn, že je to krátké, ale klidně bych si přečetl víc, kdyby bylo co.

09.09.2018 4 z 5

Xenos Xenos Dan Abnett

D.Abnett je prostě bůh Warhammeru 40.000. Dovolil jsem si začít tou samou větou jako kolega níže. Kniha nás Ich formou seznamuje s prací inkvizitora v tomto nehostinném universu a troufnu si tvrdit, že i pro neznalé tohoto světa by mohla být zajímavá. Nicméně úžasné odstavce popisující knihovníka Adapta Astarta, či obdržení boltrové pistole, dokáže ocenit jen opravdový fanda. I ostatní reálie světa jsou, pro znalé, krásným nahlédnutím pod povrch spousty institucí a běžného života v Impériu.
Pro ostatní to bude, snad, hezký příběh ze světa o jehož fungování tam je zmíněno mnohé, ale k pochopení souvislostí to bohužel není. Takže nefandové asi -30%.

13.01.2017 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Celá kniha byla úžasná, konec ještě lepší, ale jako ateista nemohu dát pět.

22.11.2014 4 z 5

Zabíječ démonů Zabíječ démonů William King

Zabíječ démonů je jeden ze tří nejlepších dílů této úžasné série. Přibyl ten nejsilnější žijící trolbijce, Snorry Nosohryz, postavička s přehledem zastiňující Gotreka, jenž je silný hlavně kvůli sekeře, samozřejmě nic proti němu je to stále frajer, ale Snorry je větší :-) jen mu chybí ta sekera. Finální souboj s Krvežíznivcem je úžasný. Povinná četba snad i pro nehráče WfB.

23.02.2014 5 z 5

Sestup andělů Sestup andělů Mitchel Scanlon

Jak už bylo zmíněno tahle kniha nemá s Horovou zradou moc co dělat. Dnes už obyčejný příběh, plný klišé, o tom jak se na Calibanu bojovalo. Není to úplně nuda, ale proč to dávali k Horově zradě? Asi proto, že by to jinak nikdo nečetl :-)
Zajímavý je příchod Temných andělů na Caliban, pak je to nuda a na Saroshi je to zas trochu lepší. Cthulhu monstrum na konci mě taky moc nenadchlo.
Každopádně pro neznalého W40 je to neprostá zbytečnost. Pro fandy je tu, lehce zmíněn, docela zajímavý pohled na celé tažení, a že impérium nebude tak skvělé jak se prodává.
To hlavní, proč se Lion s Lutherem poprali a zničili celý Caliban jsem se nedozvěděl, tak snad někdy příště. I tak budu milostiv a dám za 4 (pro nefanoušky -2).
P.S. po odborných diskuzích s mnoha nerdy :-) snižuji na přesnější 3

31.07.2021 3 z 5

Neotvírat! Slizké! Neotvírat! Slizké! Charlotte Habersack

Samozřejmě, že jsme museli koupit i další díly :-)
Opět málo Slizíka, myslím si, že tahle potvůrka měla větší potenciál, nicméně se mi to líbilo o chlup, teda kapku (slizu), víc, takže zasloužené 4.

19.02.2021 4 z 5

Neotvírat! Kouše! Neotvírat! Kouše! Charlotte Habersack

Prcek si tuto knihu zamiloval kvůli obálce, tak jsme ji koupili. No čekal jsem od toho víc, ale dětem se to samozřejmě líbilo. Pro mě tam bylo málo yetiho :-)
Původně jsem chtěl dát tři, ale to si ta kniha nezaslouží, takže slabší 4.

19.02.2021

Let Eisensteinu Let Eisensteinu James Swallow

Byla to bomba, zatím nejlepší ze série. Kdyby se pan Swallow snažil trochu více (a GW mu to dovolilo) mohlo z toho být skvělé dílo o zradě a povinnosti :-)

17.03.2019 5 z 5

Evoluce boha Evoluce boha Robert Wright

Kniha není o Bohu či bohu, ale o náboženství a jeho vývoji. Tomu zda nějaký bůh existuje či nikoliv se Wright mistrně vyhýbá a myslím si, dělá dobře. Nicméně dám jen čtyři, a to proto že se ke konci snaží náboženství i obhajovat, což mu moc nejde, zřejmě aby nenaštval americké čtenáře.
Jinak samozřejmě úžasná kniha, která musí, je-li dočtena, podrýt každou víru.

13.06.2015 4 z 5

Příjemně vtipná kritika politiky a náboženství.

19.03.2015 5 z 5

Zvláštní problém Františka S. Zvláštní problém Františka S. Petr Šabach

Přidám se ke chválícím. Podle mne Šabachova nejlepší kniha. Možná není tak legrační, ale vtipná je a je v ní smysl života. Jedna z nejlepších knih co jsem četl.

25.12.2014 5 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro experty: Svět Dračí doupě: Pravidla pro experty: Svět Michael Bronec

Rozhodl jsem se dát max., jelikož je to docela fajn strategická hra. Rozhodně je toto lepší strategie, respektive návod na středověkou strategii, než jsou předchozí díly dobrou RPG hrou.

22.11.2014 5 z 5

Zabíječ draků Zabíječ draků William King

Pro mě o něco málo horší než třetí díl, ale stále skvělé :-) Přibude spousta trolbijců a pár jich i umře, zaplať Sigmar. Je zde několik naprosto úžasných hlášek. ThePetinka to hezky shrnula, jen na to má poněkud holčičí pohled, takže ji, chlapi, moc vážně neberte ;-)
P.S. Ukažte mi nějakého trpaslíka co doplatil na chlast a Felix to zvládne ;-)

23.02.2014 5 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Michael Bronec

Nakonec jsem se rozhodl zvýšit hodnocení. Je pravda, že DrD neí nijak dobré, ale pro začátečníky je vyhovující a nedá se tomu upřít nadšení autorů v té, pro české RPG, průkopnické době.

15.02.2014 4 z 5