biki Online biki komentáře u knih

Moře chamtivosti Moře chamtivosti Clive Cussler

Také tentokrát je ústřední zápletka skutečně originální a velmi dobře vymyšlená. Padouši jsou jako obvykle opravdu nebezpeční a technicky i organizačně na vysoké úrovni. Samozřejmostí je celá řada skutečně strhujících akcí v podání převážně hlavní dvojice Kurta Austina a Joea Zavaly, kteří i nyní mají občas co dělat, aby ze zapeklitých situací vyvázli živí. To všechno by tedy bylo fajn. Jenže autor se rozhodl zapojit do akce i jistou osobu, což sice vedlo k dalšímu zkomplikování děje, ale abych pravdu řekla, moc mi to tam nesedělo. Druhá věc, která mi vadila, že autor sice zmínil většinu hlavních osob z NUMA, ale na rozdíl od jeho předchozích děl zcela vynechal šéfa Dirka Pitta. A to mu fakt nemůžu odpustit. Výsledkem obou mých výtek je tedy ztráta jedné *.

12.11.2023 4 z 5

Probuzená šelma Probuzená šelma František Niedl

S opravdovým potěšením jsem si užila Dabertovu jízdu Evropou tak trochu ve stylu Šedého muže, lemovanou hromadami teroristů, kterým se tak dostalo zasloužené odplaty a vytouženého ráje. A že celou tou eskapádou Dabi prochází s vtípky na rtech, doutníkem mezi zuby a prakticky nezraněn, že je to zcela nevěrohodné? Kašlu na to. Přece si taky zasloužíme nějakého pořádného akčního hrdinu. Teď by se pár takových docela šiklo.

04.11.2023 5 z 5

Všichni tě opustí Všichni tě opustí J. D. Robb (p)

Autorka se drží trendu posledních dílů - opět se v podstatě jedná o čistou detektivku s klasickým detektivním pátráním a sbíráním forenzních důkazů, jen s minimem nějaké akce. I když se kniha jako vždy tradičně dobře čte, tentokrát mi k úplné spokojenosti přece jenom něco scházelo.

04.11.2023 4 z 5

Matt Matt Lauren Layne

Líbilo se mi to o něco víc než první díl, který se mi zdál trošku kostrbatý. V tomto případě mi děj připadal plynulejší, a také osobnosti obou hlavních hrdinů lépe vykreslené. Samozřejmě, je to jen další romantická pohádka, ale dobře se čte.

04.11.2023 4 z 5

Pilotova dcera Pilotova dcera Audrey J. Cole

Tak přečíst se to jistě dalo, letecká část byla až na jistou událost velmi slušná. Ale vzhledem k osobnostem pachatelů se mi jejich jednání zdálo hodně nevěrohodné, místy hloupě naivní. Také motivace jedné části skupiny pachatelů byla víc než sporná. Nicméně v knize bylo pár opravdu napínavých a zajímavých momentů, takže bych ji úplně nezatratila. Jak je níže uvedeno - jen taková jednohubka ke kafi.

04.11.2023 3 z 5

Prozrazení lady Joan Prozrazení lady Joan Lynsay Sands

Děj jen volně navazuje na úvodní díl, odehrává se o dvacet let později. A zatímco první díl byl jen taková jednohubka, tak tento je o něco obsáhlejší, jeho příběh je bohatější a zajímavější, tak trochu mi připomíná ty lepší knihy J.Garwood či H. Howell. Moc se mi to líbilo a určitě si nenechám ujít případné pokračování.

30.10.2023 5 z 5

Dámy na zabití Dámy na zabití Deanna Raybourn

Už stará dobrá Agatha Ch. byla toho názoru, že starší dámy není radno podceňovat. O čtveřici hrdinek této knihy to pak platí násobně víc. Sice mají potíže s menopauzou či osteoporózou, jejich klouby už taky nejsou co bývaly, ale letité zkušenosti, instinkty vybroušené jako břitva a hlavně jejich kreativní mozky tyto hendikepy hladce vyrovnají. Oproti svým o hodně mladším kolegům se přiklánějí k elegantnějším metodám likvidace protivníků, aby, jak říká vypravěčka příběhu Billie, při tom nevznikl moc velký bordel. A ne že by váhaly použít palné či chladné zbraně, když je to nezbytně nutné. Zkrátka, jsou to baby jako řemen a já jsem si jejich příběh opravdu užila. Děj sice místy mírně ztrácel na tempu, ale opravdu mě pobavil.

30.10.2023 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Kdybych měla k hodnocení knihy použít jen jedno slovo, tak by to bylo slovo "znepokojivé". Kniha se mi nečetla vůbec lehce, věty o nenávisti a křivdách snad nemohly být mrazivější ( a ke všemu ještě při pomyšlení na současnou situaci na Blízkém východě). Domnívám se, že se autorovi podařilo dokonale vystihnout lidské myšlení v tak nesourodé komunitě, jakou v prostředí byť alternativní historie vytvořil. Kyša - Kotleta prostě umí.

29.10.2023 5 z 5

Tetování za trest Tetování za trest M. K. Hardy

Tento třetí příběh ze série není zdaleka tak emocionálně náročný jako ten předchozí. Souhlasím s předchozími komentujícími, že je jemnější, s věrohodnějším rozvíjením vztahů mezi oběma hlavními hrdiny. Henry i Yumiko jsou opravdu přesvědčivě vykreslené sympatické postavy, které si nemůžete nezamilovat. V knize je také víc zábavných a vtipných momentů oproti předchozím a také naznačený střet různých kultur. A možná právě zde bych přepokládala ještě o něco dramatičtější zápletku a větší komplikace ze strany rodiny Yumiko. V každém případě se však jedná o dokonale relaxační čtení, i když k úplné spokojenosti mi přesto něco málo scházelo.

29.10.2023 4 z 5

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

Sice jsem měla už trochu překotoučováno, přesto jsem neodolala tomuto novému, velmi lákavému titulu. Nikdy jsem nehrála videohry, sci-fi seriály šly zcela mimo mně a pořádný film z tohoto žánru jsem viděla naposled v minulém tisíciletí. Proto mi také zcela uniká naprostá většina popkulturních odkazů a díky tomu si můžu vychutnat nejen tento příběh bez rušivých momentů, zvlášť když je tak kvalitně zpracovaný. Samozřejmě tu velkou roli hrají české a slovenské reálie a jak už jsme u autora zvyklí, velmi kvalitně propracované bojové akce s mnoha překvapivými momenty. Pobavila mě také klíčová úloha autorem zřejmě oblíbené ostrovní země - že by pocta L.Součkovi, potažmo J.Verneovi? A označení zemské biosféry coby "uhlíci", to se mi opravdu moc líbí.
No, a hlavní postava? Není to voják bývalý ani současný, neabsolvoval ani žádný speciální výcvik přinejmenším zvláštních jednotek, není to žádný vědec či odborník na cokoli, ale v podstatě outsider, který se jen ocitl v nepravou chvíli na nepravém místě. Ovšem své role spasitele se chopil sice nepříliš nadšeně, ale s opravdovou odvahou a s mnoha originálními nápady.
Na závěr mi nezbývá než si spokojeně povzdechnout: "Dycky Most". (správně, ani tohle jsem neviděla).

28.10.2023 5 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

Naprosto strhující vyvrcholení příběhu války mezi českými zeměmi a Ruskem, kdy jsem nemohla dělat nic jiného než číst a číst a doufat, že to všechno dobře dopadne (no jasně, dyť já vím ...), a že přežijí mé oblíbené postavy. Jenže to neměly vůbec jednoduché. Stejně jako v předchozích dílech tu autor opět barvitě vykreslil střetnutí a bitvy na moři a ve vzduchu, ale tentokrát velkou pozornost věnoval i bojům na pevnině, zvláště prostřednictvím další nové sympatické postavy nadporučíka Kaviny. Ale i v ruském zázemí to stále víc a víc vřelo. Řešení celkové situace se sice nabízelo téměř od začátku tohoto dílu, ale bez téměř smrtících komplikací se to rozhodně neobešlo. Úplný závěr je opravdu dojímavý, naštěstí milosrdně krátký.

Ve světle současné situace se mi poměry v ruském vedení zdály velmi nepříjemně aktuální. Myslím, že nejen já bych přivítala v knize uvedené řešení situace (asi jen zbožné přání).
Před časem, po přečtení prvního dílu série, jsem v nějaké recenzi četla přirovnání Česko-slovenského království k Weberově Mantichoře. Tehdy jsem to příliš nechápala, ale teď po dočtení celé série mi to už dává smysl. Pokud se autor skutečně Weberovým universem inspiroval, nemám mu to vůbec za zlé, protože výsledek je fakt hodně povedený. Já osobně bych se vůbec nebránila nějakému dalšímu příběhu z tohoto alternativního světa.

07.10.2023 5 z 5

Spojenci českých zemí Spojenci českých zemí Jan Kotouč

Děj se tentokrát přesouvá na západní polokouli, kde má spojence nejen
Česko-slovenské království ale i carské Rusko. Důsledkem jsou další politické hrátky a nové a nové zákulisní pikle, v nichž hlavní roli hraje již dříve zmíněná odporná osoba z blízkého okolí ruského cara. A bohužel, značná část jejích plánů je pro Rusko úspěšná. Jenže ten lidský faktor ... Opět jsme svědkem napínavých a krutých bojů na mořích, ve vzduchu, ale i na pevnině. Příjemným osvěžením je několik nových svérázných postav, získání nových spojenců, jenže naneštěstí i značné ztráty.
Musím se přiznat, že mi už řada postav hodně přirostla k srdci, takže jsem zvědavá, jak to s nimi v zatím posledním dílu dopadne.

07.10.2023 5 z 5

V tajné službě Koruny české V tajné službě Koruny české Jan Kotouč

Sice kratší, ale neméně poutavý příběh, který se tentokrát odehrává víceméně na jednom místě. Vydařená kombinace špiónské akce a skoro detektivního pátrání prostřednictvím oblíbené dvojice Pavla Grecka a Taťány, zahrnující také mimo jiné zcela unikátní způsob Taťánina útěku z rukou padouchů. Domnívám se, že tako kniha také velmi dobře doplňuje a dokresluje obraz světa, který pro nás autor vytvořil.

06.10.2023 5 z 5

Ofenziva českých zemí Ofenziva českých zemí Jan Kotouč

Po několika letech jsem se dostala k dalšímu dílu této série. A ač jsem k ní přistupovala značně skepticky (z mé strany jen průměrné hodnocení prvního dílu), byla jsem velmi příjemně překvapena. Kvalita příběhu šla hodně a hodně nahoru. Nejen strhující popisy bitev na moři i ve vzduchu, ale také dění v zákulisí, zvlášť poutavé na straně Ruska (jedna z klíčových postav je opravdu mimořádně odporná). A jak už bylo níže řečeno, knize velice prospělo, že se některým osobám dostalo širší pozornosti, takže příběh již nebyl zdaleka tak sterilní jako ten úvodní. Ovšem vrcholem knihy je, asi nejen pro mně, strhující a napínavá akce na Islandu. Zkrátka, knihu jsem si opravdu užila a hned jdu na další díl.

06.10.2023 5 z 5

Každý rošťák má svůj šarm Každý rošťák má svůj šarm Susanna Craig

Podle epilogu se zdá, že se jedná o poslední díl série a podle mého názoru se jedná o závěr velmi důstojný a zdařilý. Hlavní hrdina Maxim je asi nejkomplikovanější osobností ve srovnání s předchozími, hlavní hrdinka Caroline za ním příliš nezaostává. Svůj prostor v příběhu také dostávají další dvě postavy ze štábu generála Scotta a sehrají v něm nezanedbatelnou roli. Tentokrát se autorka prakticky zcela vyhnula hluchým místům, i když se pár klidnějších částí v ději také našlo. Každopádně doufám, že se v budoucnu ještě dočkáme nějaké další knihy od této autorky.

Vychytralý plán Vychytralý plán Susanna Craig

Zase o kousek lepší, než minulý díl, tentokrát nemám téměř co vytknout. Snad jen mírnou ztrátu tempa ve střední části, která ale vyplynula ze situace, v níž se oba hrdinové nacházeli. Laura a Jeremy se mi také z dosavadních knih série zdáli nejzajímavější a nejsympatičtější. V závěru knihy je pak i slibný nástřel na další díl.

Mistr skandálů Mistr skandálů Nicola Cornick

Velmi dobrá a čtivá historická romance s mnoha neobvyklými prvky a nápady, s nimiž se v tomto žánru setkáváme jen zřídka. Oba hlavní hrdinové sice splňují obvyklé atributy žánru, ale jak se v průběhu děje ukáže, rozhodně to není tak jednoduché. Zkrátka, moc se mi to líbilo.

Domovský svět Domovský svět Evan Currie

Ihned po dočtení druhého dílu jsem se začetla do třetího a jízda pokračovala, ještě akčnější a napínavější než dřív. A za podstatně větších ztrát na straně Země. Ale autor dal aspoň trochu nahlédnou do tábora nepřátel a pohled to byl překvapivý, i když něco se dalo vytušit již v minulých dvou dílech.
A úplný konec knihy? Tak přátelé, to by nám snad autor nemohl udělat, musel to přece nějak vyřešit. A věřím, že to blbost nebude.

V srdci dění V srdci dění Evan Currie

Uff, ve třech dnech jsem zvládla 2. a 3. díl a páni, byla to tedy (aspoň podle mého názoru) pořádná jízda. A to jsem tento druhý díl začínala opakovaně, začátek mě totiž moc nezaujal. Ale jak se posádka Odyssey dostala do vesmíru, už jsem se skoro nemohla odtrhnout. Krátké kapitoly, v nichž se rychle střídají místa děje, jsou odrazem skutečně hektických událostí na různých místech ve stejném časovém intervalu. Takže mi to vůbec nevadilo a naopak to neustále udržovalo mou pozornost. Sice mám také pocit, že autor možná věnoval až moc pozornosti technologiím, které v doslovu v knize Mise Saturn pojmenoval Sandford jako technologie "šuntové", ale ač naprostý laik, mám pocit, že možná nějaké to reálné zrnko tam bylo. A aspoň pro mne byl opravdovým bonbónkem jistý konstrukt a to, jak se s jeho objevem posádka Odyssey vyrovnala. Zkrátka, líbilo se mi to o dost víc než první díl.

Zmiz, dokud můžeš Zmiz, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Děj plynule navazuje na úvodní díl, opět se zde setkáváme prakticky se všemi jeho hlavními protagonisty a objevuje se i několik slibných nových postav. Souhlasím s předchozím komentářem - také mně se kniha líbila ještě víc než první díl. Zdá se mi propracovanější, děj zamotanější a ještě víc napínavý, vraždy sofistikovanější. A vůbec - druhý sériový vrah v jedné malé oblasti v tak krátkém časovém intervalu? I oběma hlavním hrdinům se to zdá velmi zvláštní. Odpověď je (aspoň zatím) zahalena tajemstvím, i když určitou představu už mají. Už aby bylo pokračování.