Belgarion Belgarion komentáře u knih

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Naštěstí jsem unikla reklamnímu šílenství a ke Čtvrtému křídlu přišla jak slepá k houslím. Když jsem přečetla pár komentářů tady, nestačila se divit, jaký "skvost" i "brak" jsem to vlastně měla v ruce. To je holt problém všech hvězdiček, co stojí v záři reflektorů - nelítostný dav se rozdělí na ty, co adorují a na druhé, co budou nelítostně trhat na kusy. Má očekávání byla prostá - hodně šupin, uslzené oči z letu i z nějakých těch dívčích zklamání a padoucha, ze kterého se vylíhne dračí skvost. Dostala jsem všechno, na přidanou ještě sympatickou hrdinku, co mi padla do noty hned na první stránce, povedený překlad a pár nečekaných zvratů. Nečekejte zázraky a dostanete lahůdku. Děkuju autorce za 2 dny v oblacích a já se zase na chvíli vracím na zem.

"Nemůže zemřít, a to nejen proto, že kdyby zemřela, nemusel bych to přežít ani já. Nemůže zemřít, protože vím, že i kdybych přežil, nemohl bych bez ní žít."

30.03.2024 4 z 5

Ochrana tygra Ochrana tygra Anna Lowe

Sérii jsem dostala od přítele, proto pro mě má jistou sentimentální hodnotu. Ale teď vážně... Námět zajímavý a postavy vesměs sympatické (hloubku nehledejte), ale tím klady končí. Zápletky jsou naivní jako hlavní hrdinky a jednotlivé příběhy jsou přes kopírák, mění se jen mužské chlupaté alter ego. Šlápancem vedle je kategorie 'Pro ženy'. Od jistého věku jsou obavy hrdinek, aby do sebe dokázaly 'pojmout tak vyvinuté zvíře', už spíš k smíchu, než roztoužení. A žili šťastně až navěky. 4krát stačilo, více netřeba.

28.01.2024 2 z 5

Lesní klenot Lesní klenot Kateřina Loučková

Možná jsem lehce nacionálně zaujatá, ale co už... Je to prostě dobře odvedená práce, červená knihovna, která může hravě konkurovat zahraničním titulům.

12.01.2024 5 z 5

Dračí nevěsta Dračí nevěsta Katherine Luka (p)

Krásný příběh, který se mi nesmazatelně vryl do paměti, a zařadil se do poličky "opakovaně čtené". Děkuji!

12.01.2024 5 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

No asi takhle: božsky obdařený supersexyhrdina, před kterým vlhnou všechny kalhotky v říši, neustále dokola zachraňuje - hlavně na motorce - jinou superkůlhrdinku, ze které pro změnu tvrdne ta druhá část populace. Tihle dva se tak strašně moc chtějí i nechtějí, až si na konci přejete, aby si konečně štrejchli, a dali pokoj. Všichni jsou v tomhle Úžasňákově překrásní, přitažliví a sexi, nebo aspoň eldžíbítý... I když jsem náruživou čtenářkou pokleslé červené literatury, strhávám oproti předchozímu dílu dvě hvězdy a peníze za třetí díl pošlu raději na opuštěná zvířátka.

17.11.2023 2 z 5

Ramsay Ramsay Mia Sheridan

Musím si dát od autorky na chvíli pohov, protože její knihy mi začínají splývat podobnou stavbou příběhu, věkem hrdinů, i závěrečným prologem. Bod za hlavního hrdinu, který trpí poměrně vzácnou "poruchou", kterou v literárním světě potkávám velmi zřídka a v tomto žánru vlastně prvně. Jeho "superschopnost" dobře znám, možná proto bych uvítala, kdyby jí autorka věnovala větší pozornost (včetně Broganova nadání), i když chápu, že to nemělo být ústředním motivem knihy. Hvězdu strhávám za méně uvěřitelnou mafiánskou zápletku a stejně méně uvěřitelný věk hlavních postav, který mě v autorčiných příbězích vždycky "tahá za oči". Asi jsem už stará vykopávka. Suma sumárum Mia je sázkou na jistotu, že dostanete sladkou pohádku s happyendem, která bude nabitá silnými emocemi a extrémními životními příběhy, ale přesto neodejdete vyždímaní jak hadr (možná trochu škoda). Za 4, soudružko.

20.07.2023 4 z 5

Stingerův pád Stingerův pád Mia Sheridan

Cukrovou vatu mám ráda, ale touhle knihou jsem byla zapatlaná od hlavy až k patě. Jasně, chceme číst o alfa samcích s duší retrívra, který nás udělá minimálně 10krát za noc (zejména když vaše noci už jsou plné spíš hlasitého chrápání, které vydává ten váš retrívr, než extatických výkřiků), splní všechna naše přání, ještě než je vyslovíme, změní kvůli nám kompletně svůj život (a někdy i sám sebe, když je třeba), ale tady toho bylo na můj vkus až moc. A když se z 23letého dokonalého pornoherce stal během 5 let ještě dokonalejší veterán, hrdina zachraňující nevinné duše, bylo toho přespříliš. Když jsem se přistihla, že přeskakuju postelové scény (nezkušená bohyně krásy a zkušený bůh sexu byli v posteli fakt nezáživní), řekla jsem si, tohle je průšvih. Dočetla jsem rychločtením jen ze zvědavosti, jak děj skončí (překvapivě dobře). Ale abych nebyla jen kritická, vzájemné sbližování bylo milé, nápad s pornohercem není k zahození a energie, kterou autorka příběhu věnovala, se jí také nedá upřít.

19.07.2023 3 z 5

Sivá krev Sivá krev Marie Domská

Jako bych četla Salvatoreho knihu o Drizztovi, ale hlavní postava se jmenuje Esmedill a za jeho příběhem stojí Marie Domská. Milý fantasy svět, ve kterém jsou hezky popsány národy elfů žijících pod zemí i na povrchu, jejich historie, politika i zvyky, najdou se i trpaslíci, skřeti a další chlupaté i šupinaté potvory. Půl příběhu je skryto ve tmě, až mi z toho naskakovaly mžitky před očima. Popisy bojů jsou na mně až moc detailní a "neuchopitelné", stejně jako útrapy cest hlavně v podzemí. City jdou trochu po povrchu, romantiku i sex si musíte domyslet. Neznat autora, vsadím na chlapa, a myslím, že knihu ocení víc mužská (náctiletá) část publika. Protože mám slabost pro české fantasy a protože je to řemeslně dobře odvedená práce, tak za 4.

29.06.2023 4 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Sušená lidina? Tohle prostě nevymyslíš... Roman Bureš se zařadil mezi mé top české autory a s chutí kupuju všechny jeho dostupné e-knihy.
Kdyby mě něco mělo donutit stát se vegetariánem, tak to bude Burešovo Peklo. Poklona.

23.06.2023 5 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

První díl mně doslova dostal na kolena, protože málokdy mi na konci knihy tak moc spadne čelist překvapením. I když jsou následující dva díly dobré, "buch" se už bohužel nekonalo (ne že by bylo vše předvídatelné). Všechny tři díly se nesou ve znamení velkých a silných emocí. V jedničce se hrdinka snaží přežít na místě, na kterém se dlouho nepřežívá, a celý příběh včetně emocí mi rezonuje v hlavě ještě týdny po přečtení. Dvojka i trojka jsou prodchnuté hlavně výčitkami svědomí a pocity viny, až toho mrskání karabáčem je i na mě moc. Mužský hrdina je klaďas k pohledání, na kterém nenajdete křivou ani niť košile. Na takové cukrouše jsem trochu vysazená, ale jeho bratranec to pěkně vyvažuje (přiznejte, kdo z vás mu tajně fandil?). Všechny postavy jsou překvapivě sympatické (kladně i záporně) a i když je charakter postav spíš jednoznačný, jejich motivy se autorce daří rozkrývat postupně. Snažím se posuzovat knihy podle žánru, ke kterému patří, takže z tohohle úhlu pohledu je Ranhojička vlastně téměř dokonalé dílo.

17.06.2023 4 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Jedna z mála sladkých knih, které nosím v hlavě ještě měsíce po přečtení, a které mně donutily knihu znovu otevřít... Upravuji hodnocení a dávám plný počet.

"A já si pomyslela, že hlas Archera Halea je ten nejkrásnější zvuk na celém širém světě."

28.05.2023 5 z 5

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

Když náctiletá, trochu naivní venkovská holka chce pomstu a jde přes mrtvoly... Jakoby se autor nemohl rozhodnout, jestli bude plnit fantazie fanynek dychtivých po romantickém příběhu s ostrými zuby, nebo naplní Kulhánkovy představy dětského letního tábora. Co nemůžu autorovi odepřít, je nepředvídatelnost. Vždycky, když jsem byla "přesvědčená" o tom, kudy se bude děj ubírat (třeba románek mezi hlavní hrdinkou a šavlozubým), autor šlápl na brzdy, prudce stočil volant a já si pomyslela "No sakra!". V příběhu se mísí naivita Young Adult Fantasy (možná daná věkem hrdinů) s hororovými scénami, ze kterých mi mrazí i na denním světle. K dokonalosti chybí kousek... nemůžu říct, že bych se nedokázala odtrhnout, místy bych zvolnila tempo, zapracovala na psychologii postav, možná vyždímala víc ze čtenářova zděšení a strachu... Ale co už, sama bych Královy housle určitě nestvořila. Těším se na další díl.

28.05.2023 4 z 5

Sparrow Sparrow L. J. Shen

Ujíždím na temnotě, kterou umí Shen vykouzlit, a tady se mi jí opět dostalo. Autorka opakovaně dokazuje, že umí stvořit postavy černé jako sám ďábel, kterým stejně nakonec narostou andělská křídla (a vy je nemůžete jinak než milovat). Chytlavý děj, dobře vystavěné dialogy okořeněné vtipem jsou jen třešničkami na několika patrovém dortu. Překlady jsou povedené, takže člověku neskřípou zuby. Tohle je prostě sázka na jistotu a za to patří autorce velké díky. Plný počet si vysloužila jiná autorčina kniha, která se mi nesmazatelně vryla do paměti, takže 4/5.

23.05.2023 4 z 5

Plavba zlých snů Plavba zlých snů L. J. Shen

Nebyla to plavba zlých snů, ale rozhodně to nebyla Extáze ani Euforie. Autorka má talent na excentrické postavy a příběhy a tohle zaplulo do průměrnosti asi po 50 straně. Bod za hlavní hrdinku, drzou, vyzývavou ženskou s přeplácaným mejkapem a umělými nehty, co ji v 16 zbouchnul její první. Konec milým husičkám, co potřebují zachránit. Hustý. Pak přišel na scénu uhlazený a všemi adorovaný doktůrek, co nosí knír (cožeto???) a má velký penis (překvapení!!!). Pořád hustý. Děj se začne odvíjet a postavy postupně ztrácí svůj půvab, protože se ukáže, že to celou dobu jen hrály. Konec hustoty. Nastoupí šedý průměr, pár nedůvěryhodných scén i postav, k tomu hodně cukrkandlu a plavba je u konce.

03.05.2023 3 z 5

Kontrakt Kontrakt Melanie Moreland

Začátek brilantní, dialogy vtipné a postavy sympatické. Jasně, hned tušíte, jak to dopadne, ale kdo by to chtěl v tomhle žánru jinak? Říkám si, tohle bude pecka. Pak ale autorka hrdinovi ušmikla koule a obalila je v cukru a mě z toho začalo skřípat mezi zubama (a to sladký fakt můžu). Škoda.

13.04.2023 3 z 5

Procitlý milenec Procitlý milenec J. R. Ward (p)

Džesika jede na kvantitu, bodejť by ne, když čtenáři žadoní o další a další přídavky. Při čtení mi došlo, že si nepamatuju příběhy jiných (skorohlavních) postav a sakra, nebyl to předchozí díl? A jo, byl. Tak nějak to mám s druhou půlkou série - hlavní hrdinkou je jako přes kopírák ne/ohrožená žena s životními traumaty, kterou zachrání pár mužských tesáků v koženým kostýmku s velkými svaly a ještě větším... ehm (ale kdo by chtěl číst o průměrnosti žejo). Na smrtelnost natož stáří se tu už nehraje, proč taky, když problém vyřeší jiná dimenze, andělský zásah nebo to, co je zrovna při ruce (rozuměj opravdová láska). S upírskou ságou to jde prostě z kopce, a vědoma si toho je nejspíš i Džes, protože díly až podezřele často opírá o "hvězdné" postavy z první půlky ságy (a pak že si se sadomasoupírem nesedli). Budu netrpělivě čekat na další díly? JO. Budu je zběsile hltat, ještě než vychladne papír z tiskárny? DOST PRAVDĚPODOBNĚ. A budu následně remcat v komentech nad upadající kvalitou? URČITĚ. 4 hvězdy za výdrž (jestli moji nebo autorčinu si dosaďte)

04.04.2023 4 z 5

Únos čtvrté princezny Únos čtvrté princezny Julia Golding

Milý příběh pro YA, který zapomenu stejně rychle, jako jsem ho přečetla. (A kdeže je ta fantasy???) Líbí se mi vystavěné světy se svými náboženstvími a rituály i krásná postava hlavní hrdinky. Bohužel všechno ostatní je trochu mdlé a sice neurazí, ale taky nenadchne. Bojové scény byly stejně cudné jako panická láska mezi hlavními hrdiny. Postavy jsou ploché a nedokázaly ze mě vyždímat ani krapet emocí (přitom potenciál byl, třeba ochranitelský obr nebo císařovny). Někdy je méně sice více, ale tady to rozhodně neplatí a já bych si s chutí připlatila za víc stran.

04.02.2023 3 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Dostala se mi do ruky odporná kniha s odpornými postavami a ještě odpornějším příběhem. I když z každé stránky odkapává hnus, špína, bolest a deviace, nedalo mi to a musela jsem číst dál. Jak může dopadnout střet pokroucené duše s "andělem"...?

21.01.2023 5 z 5

Toužím po tobě Toužím po tobě J. T. Geissinger

Povedená série, hlavně druhému dílu nemůžu nic vytknout (možná kvůli slabosti pro "bad boye"). Červená knihovna podle mého gusta, se sympatickými postavami a vtipnými dialogy. Za soustavně poslintané pyžamo 4-5 hvězd ;-)

03.01.2023 4 z 5

Království prokletých Království prokletých Kerri Maniscalco

Velký potenciál, velké očekávání, občasné tápání, trochu vzrušení, trochu zklamání... No proč ne, musím přečíst znovu (některé detaily mi utekly) a na další díly se upřímně těším, proto 4 hvězdy.

21.12.2022 4 z 5