beefeather beefeather komentáře u knih

Svědectví Svědectví Stephen King

(SPOILER) SPOILER
U scény, kdy Popeláč přiváží Temnému muži jadernou hlavici, jsem musela přestat číst a natahovat chvíli, kdy se dozvím, co bude dál. Nepřekonatelně pobavilo!

Co jsem vůbec nepochopila: Co dělal přeživší zbytek světa po superchřipce? Zatímco v Americe si to rozdává Dobro se Zlem, tak na zbytku planety se plouží lidé jako zoombie a o nic se nestarají?

09.09.2021 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Vše podstatné bylo již zde napsáno. Kniha je v mnoha ohledech nepřekonatelná, ostatně komu můžeme ve válce držet palce víc než trpícím těhotným ženám? Chci však v komentáři zmínit naše sousedy z Horní Břízy (jsem z Plzně) o jejichž hrdinských činech jsem dosud nevěděla. Ano, stalo se a stalo se kousek od mého domova, hltala jsem každé slovo a informaci. Popis zdejších událostí mě nadchl a jsem jednou na Čechy taky pyšná! :)

13.08.2020 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Přečteno téměř na jeden zátah, mě děj nenudil ani jsem se neztrácela v postavách. Příběh zajímavý, ale něco malinko mi tam chybělo a proto jsem chtěla dát pouze 4*. Ovšem další hvězdu dolů za překlepy, kterých bylo docela dost, a za větu: "To tady byla jedna z těch pěkných věcích." Takhle škodit knížce, škoda.

03.08.2020 3 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Buďto se čtenářům líbila povídka Tělo a nebo se jim líbily všechny ostatní, ale Tělo vůbec ne. Já patřím k těm prvním. Okouzlující styl, to jakým způsobem je popsáno přátelství a dobrodružství očima dětí. Okamžitě jsem byla vtažena do děje a cítila sluneční žár letního odpoledne spolu s ostatními i hrůzu z noci v temném lese daleko od civilizace a světa dospělých. Navíc miluju, jak se tu opět setkává více příběhů, zmínka o Cujovi, Čuňas a vlastně ti kluci i atmosféra, jako by z oka vypadli těm z To, nezdá se vám?
Samozřejmě i ostatní povídky jsou skvělé a mohu jedině doporučit.

22.09.2020 5 z 5

Děti boží Děti boží David Hidden

Zejména od poloviny knihy dál se napětí stupňuje a atmosféra houstne. Cestu tunelem a pouští jsem prožívala dost intenzivně. Na závěr jsem úplně nechápala jednání Pé a vůbec všech, kteří s ním tak nerozvážně riskovali. Ale je to skvělá směs žánrů, líbí se mi citovaná krátká kapitolka, která jako by vypadla z westernového drama:

"Otče náš, jenž jsi na nebesích... vidíš ty čtyři muže ženoucí se na jih ve velkém černém autě? Vidíš jejich napjaté tváře? Jejich vytřeštěné oči? Vidíš, jak si nervózně mou ruce, jak vyklepávají rytmus kol špičkami bot? Vidíš, jak jsou ozbrojeni? Jak jsou plní touhy po pomstě?
Jsou to tví služebníci, Pane. První je pochybující kněz, druhý zoufalý otec, třetí zbabělec, který se v sobě snaží najít zbytky chlapa. A čtvrtý... je nikdo, Pé, Nobody, ale zároveň ponížený a zraněný Člověk. Člověk ztracený v tom tvém velkém zkurveném světě.
Vidíš je? Vidíš, jak se z nich vytrácí víra v tvou spravedlnost?
Vidíš je, ty krutý, bezcitný a nelidský Bože?
Jestli je opravdu vidíš, smiluj se nad nimi."

21.12.2020 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Rosamund Lupton

Jednu hvězdu ubírám za nereálnost děje (příliš chytrá desetiletá holčička, žena bez předchozích zkušeností řídící tahač po Aljašce (mám muže kamioňáka, něco o tom vím...)). Ale za vylíčení mrazivého prostředí - četla jsem v zimě a bála jsem se pak vyjít před dům, že zmrznu, střípky ze života zvířat (musela jsem si najít ptarmigana v encyklopedii, abych zjistila, že je to bělokur - nechápu, proč nebyl přeložen?), napětí a nakonec i za ten zvláštní konec bych určitě dala hvězd plný počet!

02.01.2020 4 z 5

Asi na čtvrté straně komentářů jsem konečně našla někoho, koho napadlo to samé, co mě. Totiž, že žádná Šimamoto ve skutečnosti nebyla. Tedy, že byla v Hadžimeho mládí, ale celý příběh v dospělosti je až moc záhadný na to, aby byl pravdivý. Takže ta velká láska a celé to drama okolo bylo vlastně jen zhmotnění krize středního věku hlavního hrdiny.
Třeba. Třeba taky ne. :)
Každopádně kniha se dobře čte, nutí k zamyšlení, určitě pěkný zážitek.

02.01.2020 2 z 5

Okno do dvora Okno do dvora Pauliina Susi

Navzdory komentářům přede mnou, mně se kniha líbila. Je napínavá, i ta politika se dá překousnout a téma kyberšikana, sledování přes moderní technologie a z toho plynoucí paranoia, je velmi aktuální a zajímavé.

01.03.2021 5 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

,,Bůh nás trestá za to, co si neumíme představit."

29.06.2021 3 z 5

Ať řekneš cokoli Ať řekneš cokoli Gillian McAllister

Nikdy jsem nepochopila, když někdo prohlásí, že mu je hlavní hrdina nesympatický. Lidi jsou různí a příběhy taky, ne? Až dosud. Joanna mi je sakra hodně nesympatická. Jako nápad a zpracování knihy bylo dobré, ale jednání hlavní postavy? To jsem fakt nepochopila. Miluje svého muže, ale není schopna s ním vůbec mluvit upřímně, o všem sáhodlouze (a nudně) přemýšlí, rozebírá všechno ze všech stran a výsledek? Nikdy žádný, prostě velké nic.
Chápu, že tohle mělo být asi jedno z témat knihy: jak se Joanna naučila jednat sama za sebe. Ale alespoň pro mě to bylo ubíjející a nepochopitelné. Ráda bych měla odvahu doufat, že takoví lidé mezi námi nežijí.

12.04.2021 2 z 5

Pláž Pláž Alex Garland

Názory na knihu i film se, koukám, dost liší. Jelikož jsem velkým fanouškem Pána much, nešlo mi nesrovnávat oba příběhy. A u mě vede Pán much na celé čáře. Mnohem víc mě dostal do děje, byl drsnější a postavy mnohem lépe psychologicky vykreslené. Každopádně i čas strávený na Pláži jsem si užila. Po dočtení jsem si pustila film a musím říct, že mi některé věci osvětlil, které jsem z knížky napoprvé nepochopila - jako například kdo a kdy začal bláznit a vlastně kvůli čemu. Ve filmu se Richard začne utápět ve svém světě proto, že je na dlouhý čas vyhnán z Pláže do divočiny a ponechán na dlouhou dobu sám sobě. Nic takového ale v knize není, tam má společnost a denně se vrací do tábora, nějak jsem nemohla přijít na to, proč začal tak šílet.
Autor knihu napsal ve svých 26 letech - a to je opravdu obdivuhodné a nejen proto dávám plný počet. :)

24.02.2021 5 z 5

Okna do pokoje Okna do pokoje Eva Tvrdá

Opět krásné, hluboké příběhy obyčejných žen, které vzpomínají s odstupem stáří na prožitý život. Chtěla jsem dát 4*, ale za Lili Marlene dávám plný počet, krásná povídka!

17.07.2020 5 z 5

Lila Lila Marilynne Robinson

Dojemné, k zamyšlení. Plné hlubokých myšlenek a silných okamžiků. Více netřeba psát, ať si každý udělá názor svůj.

Citát:
"Jenže už brzy, ještě než doroste, tam s ní bude její chlapec stát a zeptá se jí, kde je místo pro ni a pro něj, když všechny hroby jsou už obsazené, a ona mu odpoví: To máš jedno. Budeme se prostě chvíli toulat. Pustinou, ale to nevadí. Mám tam přátele."

01.06.2020 5 z 5

Nalezení ztracené Marty Nalezení ztracené Marty Caroline Wallace

Pro toho, kdo má rád příběhy, které jsou částečně pohádkou a částečně realitou, je to určitě skvělá knížka. Tak jako pro mě. Já jsem si Martu moc oblíbila. :)

10.12.2019 5 z 5

Wyrm - Tajemství Morrisonovy farmy Wyrm - Tajemství Morrisonovy farmy Wolfgang Hohlbein

Četla jsem ještě na základní škole a byl to parádní zážitek, jelikož jsem se od knihy neodtrhla dokud nebyla přečtená, a pak jsem se (v létě cca ve čtyři odpoledne) bála vyjít ven z baráku jak jsem byla vyděšená. :D Právě proto jsem ji po letech koupila a mám v knihovně, ovšem ještě jsem se k ní znovu nedostala. I kdyby to v dospělosti nebylo už takové, tak za ten dětský zážitek jí patří uznání a dík. :)

02.10.2019 5 z 5

Zapadákov Zapadákov Thomas Perry

Prostě ne. Donutila jsem se dočíst až do konce, ale nemám, co bych pochválila. Lákal námět věznice, uprchlých vězňů, ale vůbec by mi nenapadlo, že v rychlosti shrneme útěk asi 1 200 vězňů z ostře střežené věznice (jasně), pak naprosto bez emocí popíšeme přestřelku a téměř zničení/vyvraždění města (ani soucit s oběťmi to nevyvolalo), pak pošleme policistku s téměř neomezeným rozpočtem hledat partu zabijáků, kteří mohou být kdekoli (jasně, už jenom s jakou lehkostí získávala potřebné vybavení a že na první dobrou pomalu vždy našla toho kterého zločince, haha) a na závěr necháme ty dobré v přestřelce zlikvidovat zbytek zabijáků a koná se happy end jak prase (tak určitě, to už víc pokazit nejde, proč ne).

Možná jako předloha k akčnímu filmu by to bylo dobré. Jako kniha vůbec nezaujalo a už teď vím, že za týden nebudu vědět, o čem kniha byla. Nalákala mi obálka. Hlavní hrdinka naprosto studená, charakter nula.

A těch překlepů a chyb. Fuj.

25.08.2022 odpad!

Dějí se větší podivnosti Dějí se větší podivnosti Kelly Link

První povídky mě naprosto nadchly, byly krásné, čtivé, trochu děsivé a plné fantazie! Jak ale kniha pokračovala dál, tak byly víc a víc nesrozumitelné a těžko říct, co vlastně autorka chtěla říct. Určitě si ráda přečtu i jiné knihy od Kelly Link.

12.11.2021 3 z 5

A taková to byla láska... A taková to byla láska... Anna Gavalda

Od autorky mám přečteno téměř vše a mám ji mezi oblíbenými. Asi proto mi tenhle příběh zklamal, protože jsem se po drsnějších knihách těšila na oddech a příjemné pohlazení a náměty k přemýšlení tak, jako to bylo s ostatními jejími příběhy. Avšak v téhle knize není nic veselého ani nic skýtajícího naději na lepší svět. :(

19.04.2021 1 z 5

Černá čtvrť Černá čtvrť Robert B. Parker

Souhlasím, že asi těžko policie přenechá pátrání po dvojnásobném vrahovi soukromým detektivům. Souhlasím, že překlepů je v knize hojně. A kniha mohla být aspoň trošku delší...
Ale ta atmosféra se mi líbila, naprosto mě vtáhla! A klidně jen za ni dám pět hvězdiček!

21.12.2020 5 z 5

Lístky ve větru Lístky ve větru Virginia Cleo Andrews

Taky to někdo měl tak, že si celou dobu říkal: Panebože, jak jen tohle můžu číst? A stejně jsem dočetla a dokonce už teď vím, že po nějakém čase oddychu si přečtu další díl. :D

01.06.2020 1 z 5