Beebee Beebee komentáře u knih

Dva romány o lásce: Za měsíc, za rok / Dobrý den, smutku Dva romány o lásce: Za měsíc, za rok / Dobrý den, smutku Françoise Sagan (p)

Romány Saganové nutně musí být někdy prázdné, protože popisují nevyslovitelnou prázdnotu plynoucí z osobnosti postav. Nepochybně Saganová uměla popsat hraniční poruchu osobnosti, narcistní i závislou poruchu, jakoby je znala zevnitř. A vše se obvykle točí kolem partnerských vztahů, milostných rošád a duševních a vztahových pastí. Některé romány nesou podobné rysy a příliš nepřekvapí. Ale v každém najdete postavu s poruchou osobnosti a to je moc zajímavé i jímavé. Nejde dle mého o červenou knihovnu, jde o syrovou ukázku svízelného vnitřního fungování, depresivních prožitků, nestálosti a touhy.

23.06.2017 5 z 5

Zabij mě líp Zabij mě líp * antologie

Kniha mne nadchla. Kousek Leslie je opravdu nejsilnější, skoro Kingovka. Na tu nepůjde zapomenout. Ostatní jsou drobet méně "husté", ale přesto mají překvapivé pointy, jeden příběh měl pointu mlžnou jak opar nad Lužnicí... Jinak hodně povedená drobná knížka. Honza Jandourek má povídku listopadově zimomřivou, když domyslíme, že by to bylo třeba v našem městečku... třeba u souseda...

23.06.2017 5 z 5

Láska a moc na královský způsob Láska a moc na královský způsob Michael Farquhar

Skvělá kniha ze zákulisí ději vládců, díky ní mi došly některé souvislosti ve vztazích kolem dvora, pro mně zajímavé obzvláště ve staré Anglii. Je strhující a s jistou ironii líčí lidské stránky panovníků, nechává nahlížet do jejich vnitřního emočního světa, co mohli asi tak prožívat a jak se cítili. Moc hezká a poutavá četba.

Dopisy umírajícímu příteli Dopisy umírajícímu příteli Anton Grosz

Vynikající ponor do umírání, blízkosti konečné stanice náš všech, kniha o doprovodu, laskavém a lidském.

18.06.2017 5 z 5

Když ryby neberou a jiné povídky Když ryby neberou a jiné povídky Lawrence Block

Hezky napsané povídky, briskní spád, strašidelná atmosféra. Dobře se čte. Doporučuji na pohodové večery pod lampou.

Přežít Přežít Dean Koontz

Kniha je strhující, Koontz nezklamal ani v tomto románu, má strašidelný nádech a zajímavé vyvrcholení.

18.06.2017 3 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Jedna z nejinspirativnějších knih mého zralého mládí, nebo rané dospělosti. Arogantní a sebestředný hoch prodělává proměnu od povrchnosti k důležitým věcem života, zpočátku je king, pán všehomíra... ale pak nastupuje proměna a v rámci ní již nic nedostává zadarmo. Krásné poselství o tom, co je v životě důležité a stojí za to o to usilovat i přes nesnáze.

Jižní Čechy z ptačí perspektivy Jižní Čechy z ptačí perspektivy Karel Neubert

Nádherné svědectví časů z leteckých snímků. Obzvláště zajímavé je porovnat je se současnými snímky krajiny - posledních 30 let nechalo na její tváři množství stop. Kdo má rád jižní Čechy, bude mile překvapený, stran s fotkami je 33, na některých je po dvojici fotografií. Jsou zde: Tábor, Kozí Hrádek, Soběslav, Dobronice, Bechyně, Týn n V., soutok Lužnice a Vltavy, Písek, Zvíkov, Orlík, Blatná, Vodňany, Strakonice, Helfenburk, Lomec, Husinec, Vimperk, Boubín, Frymburk, Rožmberk, Zlatá koruna, Holašovice, Č. Budějovice, Hluboká, Trocnov, Nové Hrady, Třeboň, Frahelžské rybníky, Jindr. Hradec, Landštejn, Křemešník, Pelhřimov, Kámen a Pacov. Text popisující obraz na fotce a krátkou historii místa je na zadní straně fotografických záběrů v češtině, ruštině, němčině, angličtině a franině. Jako příloha je sešit s obsáhlou krajinomalebnou básní a textem Václava Honse. Hezký kousek pro milovníky mystického kraje jižních Čech - hradů, měst a řek.

14.06.2017

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Jedna z nejsilnějších knih mé rané surrealistické dospělosti. Boris Vian, Julio Cortazár, Borges, Allendeová, Márquez i premilý Émile Ajar - Romain Gary a mnozí další. Magie snů. Obzvláště pak mám na čestném místě v knihovně Můj život s Krajtou a Příslib úsvitu

06.06.2017 5 z 5

Děsuplné povídky Děsuplné povídky Jan Opatřil

Moc dobrá kniha povídek, udržela mně v napětí. Autor nezklamal.

30.05.2017 5 z 5

Vlak do pekla a jiné povídky Vlak do pekla a jiné povídky Robert Bloch

Výborné a kvalitní klasické hororové povídky. Moc mně bavily.

30.05.2017 5 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Doporučuji všem, kteří jsou zvyklí pátrat ve vlastní duši a dokážou propojovat legendy a mýty s životem, také všem vnímavým psychoterapeutům pro práci s ženskou klientelou...

15.05.2017 5 z 5

Svět bez nás Svět bez nás Alan Weisman

Perfektně propracovaná kniha, nenapadlo mně doposud zamýšlet se nad tím, jak krok po kroku bude vypadat rozpad nynějšího světa, který by jsme po sobě zanechali. Výborná kniha k zamyšlení nad důležitými věcmi.

15.05.2017 5 z 5

Prázdniny na planéte Coleida Prázdniny na planéte Coleida Kir Bulyčov (p)

Naprosto úžasná knížka, kterou jsem četla před 34 lety, a dodnes si pamatuji ten zážitek. Díky ní mám podobně jako uživatelé přede mnou v komentářích, ráda sci-fi. Je v ní vtip, neotřelé myšlenky, vzala mne za srdce. Jméno autora jsem si vryla do paměti. Nabídnu knihy v češtině od tohoto autora svým dětem - konkrétně mám nyní koupenou Alenku z planety země a uvidíme, jestli se jim zalíbí, jako mně Prázdniny na planéte Coleida před lety...

10.05.2017

Rady mistra Zrozeného z lotosu Rady mistra Zrozeného z lotosu Mistr Padmasambhava

Kniha, která je plná moudra, těžko se hledá jí podobná. Možná Učení dákiní.

21.04.2017 5 z 5

Hororové povídky Hororové povídky Jan Opatřil

Vynikající kniha - osvěžující nový autor na české scéně. Ne že by některé konce nešlo předpokládat, ale stejně jsou povídky strhující, briskní, autor skvěle dokáže napnout atmosféru, od knihy se težce odtrhává. Díky za povídky od tohoto českého "Štěpána Krále".

27.03.2017 5 z 5

Neuróza a lidský růst Neuróza a lidský růst Karen Horney

Opakovaně jsem knihu četla, hodně dobrý pomocník pro péči o pacienty a pochopení vlastní neurosy... Horneyová je velmi dobrý psychoterapeut s vhledem do souvislostí, odhaluje jen tušené a to dopodrobna a svým specifickým způsobem. Dle toho co, vím, sama válčila se svojí symptomatikou a odhodlaně pátrala, aby to co nejlépe pochopila.

14.03.2017 5 z 5

Hraniční porucha osobnosti a její léčba Hraniční porucha osobnosti a její léčba Ján Praško

Velmi praktická příručka pro specialisty, nejkomplexnější, co máme nyní na českém psychiatricko-psychoterapeutickém trhu knih. Je praktická, obsahuje všechny pohledy, které by mohly být relevantní pro pochopení a léčbu této poruchy. Výborná v kombinaci s prací Faldyny (PCP) a Martina Bohuse (Borderline - porucha osobnosti. Pokroky psychoterapie. Vydavateľstvo F). Jako fajn doplněk doporučuji i Rohra (Hraniční porucha osobnosti).

10.02.2017 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Vynikající dílko, na rozdíl od jiných kingovek hraje nadpřirozeno vedlejší roli, ale rozuzlení je poměrně překvapivé a popis vnitřního života hlavního hrdiny jako vždy imponující. Prostředí Lunaparku je neotřelé a nové pro pozadí tragédie. Jediné, co je na této útlé detektivce na rozdíl od některých jiných kingovek jiné, je malé prokreslení postav, popis jejich vnitřního život je jednodušší, přímější, jsou poměrně jednoduše rozděleny na kladné a pak nesympatické. To vše na vrub rychlejšího spádu děje a zjednodušení vyprávění. Kvůli tomu jsem se do většiny postav (krom hlavního hrdiny) měla problém dostatečně vcítit. Kniha však rychle odsýpala.

07.02.2017 3 z 5

Rožmberkové - rod českých velmožů a jeho cesta dějinami Rožmberkové - rod českých velmožů a jeho cesta dějinami Jaroslav Pánek

Vynikající a ojedinělá monografie, drží se faktů, obsahuje hodně fotografií, co bylo možné dokumentovat, zde najdete - nejsem historik - takže jen laicky. Dle mého - pojednání o jednom z nejzajímavějších rodů šlechticů u nás.

02.02.2017 5 z 5