bbara155 bbara155 komentáře u knih

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Velice zajímavá kniha. Autorův poetický styl mi připomněl Davida Jana Žáka, ale tahle kniha je úplně jiný žánr. Líbilo se mi, že autor nemá černobílé vidění světa a historie, jak by se dalo očekávat. Naopak! Ukazuje nám, jak špatná a nesmyslná je nenávist až za hrob a pomsta potomků. Spravedlnosti se nelze dobrat tím, že napravím dávnou křivdu spácháním křivdy nové. Taky je velmi ošemetné někoho soudit, když neznáme všechny okolnosti a nežili jsme uprostřed tehdejšího dění. Vzpomněla jsem si při této příležitosti na jeden výrok Hany Hegerové, který se mi nesmazatelně vryl do paměti:
"Já neodsuzuji člověka, že volí mezi ctí a životem. Já odsuzuji toho, kdo jej k téhle volbě nutí."

Hodina Býka Hodina Býka Ivan Antonovič Jefremov

Jedna z mých prvních sci-fi knih v době hlubokého socialismu, kdy jsem teprve začínala objevovat kouzlo fantazie sci-fi. Tehdy se mi moc líbila, dneska už by to možná bylo slabší. Ale z nostalgie stejně dávám pět hvězdiček.

28.06.2013 5 z 5

Cesta kolem mé hlavy za čtyřicet dnů Cesta kolem mé hlavy za čtyřicet dnů Miroslav Skála

"Pojďte, budeme na sebe hodní!" Roztomilá a úsměvná knížka o profesoru Kiliánovi a jeho marné snaze dosáhnout duševní vyrovnanosti v sanatoriu Sluneční dvůr. Knížku jsem četla poté, co jsem viděla úspěšnou filmovou adaptaci a musím říct, že se jim to všem povedlo. Když jsem četla, úplně jsem měla před očima oba hlavní protagonisty - Ondřeje Havelku i Martu Vančurovou.

Mosty přes propast času Mosty přes propast času Ludmila Vaňková

Autorka mistrně propojila svoje znalost historie se sci-fi. Četla jsem knihu jedním dechem a vychutnávala si. Téma cestování časem je poměrně dost rozšířené, ale tady je použito trošku netradičně a tím lépe! Je to jedna z mých nejoblíbenějších knih.

27.06.2013

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

V pořadí třetí knížka této autorky a myslím, že nejlepší. Každá z postav má svoje malé nebo větší tajemství, které časem vyjde na světlo. Zajímavé je, že ani tak moc nejde o postavu vraha - to je takové překvapení na závěr, ale spíše o rozkrývání vztahů a tajností zúčastněných osob. Jen je škoda, že některé věci zůstaly nedořešeny a čtenář si má sám domýšlet co a jak. Knížka se mi ale líbila a autorka dokázala, že se stále zlepšuje.

Projekt Babylon Projekt Babylon Andreas Wilhelm

Námět knihy je zajímavý a hodně mi sliboval. Proto pro mě samotná kniha byla trochu zklamáním. Málo opravdového děje, hodně vysvětlování, nekonečné dialogy a spekulace, děj nemá svižné tempo. Přesto jsem knihu dočetla a můžu ji doporučit těm, kdo se zajímají o historii a různé ty spiklenecké teorie.

27.06.2013 3 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

U této knihy se mi potvrdilo, že člověk má nejdříve vidět film a pak teprve číst knižní předlohu. Film se mi moc líbil a kniha pak taky. Každý film je ovšem nutně velká zkratka, román nám nabízí mnohem košatější příběh se spoustou postav, které ve filmu chybějí. Po přečtení knihy jsem se vrhla i na další Irvingovy romány, žádný už mne ale tak nenadchl a žádný už jsem ani nedočetla.

Jeffův stín Jeffův stín Barbara Delinsky

Byla to první kniha od Barbary Delinski kterou jsem četla. Byla napínavá a bavila mě, tak jsem se po jejím přečtení pídila po dalších. Jenže všechny ostatní knihy této autorky mě zklamaly, protože byly na můj vkus až příliš romantické.

27.06.2013 4 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Napínavý thriller, který mě bavil. Rollins má všechny knihy se zajímavými tématy a psané tak, že se od knihy nemůžete odtrhnout.

27.06.2013 5 z 5

Lavina Lavina Jack Drummond (p)

Oddychová četba klasického stylu katastrofického románu. Když ji dočtete, máte pocit, že hodně dlouho nepojedete na hory lyžovat. Příběh je celkem jednoduchý, ale dobře se čte, nejsou zde žádné neočekávané nebo překvapujícíé zvraty. Kniha má spád a je napínavá.

Slepý strach Slepý strach Hilary Norman

Napínavý psychothriller který jsem četla jedním dechem. Sympatická hlavní hrdinka a nejistota, jestli svoji lásku nevěnovala tomu nepravému...

27.06.2013 5 z 5

O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách Ivan Olbracht (p)

Krásná knížka pro starší děti. Převyprávěné indické bajky jsou plné různých poučení, ale přitom jsou to i hezké pohádky a příběhy, které baví. Dodnes na tuto knížku ráda vzpomínám.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Hezká a zajímavá knížka, psaná krásnou češtinou. Pokud příběh berete čistě jako fikci a beletrii, není co vytknout. Pokud by to však měly být převyprávěné skutečné události, je to pro mě poněkud nevěrohodné. Ale za přečtení rozhodně stojí a mohu doporučit, opravdu se mi to líbilo

Příliš mnoho strašidel Příliš mnoho strašidel Helena Hardenová

Od téhle knihy jsem čekala trochu víc. Prostředí pro mě cizí a postavy nepříliš sympatické. Vraždy se jaksi vyřeší samy od sebe a napětí téměř žádné. Nejlíp by se to dalo vyjádřit jako vlažný detektivní román.

27.06.2013 3 z 5

Zlaté střevíčky Zlaté střevíčky Vicki Baum

Četla jsem tento román někdy na střední škole a moc se mi líbil. Příběh baletky, která má obrovskou vnitřní sílu a přes nepříznivé okolnosti se dokáže dostat tam, kam chce. Není vylíčená jako dokonalá bytost, má svoje chyby a dopouští se životních omylů, přesto se vždycky dokáže vrátit na správnou cestu.

27.06.2013

Český lékař v Americe Český lékař v Americe Nonna Auská

Velice zajímavá knížka o americkém zdravotnictví. Autorka dobře a čtivě popisuje všechny klady i zápory a myslím, že docela objektivně. Všechno totiž prožila na vlastní kůži.

27.06.2013 4 z 5

Pohádková muzika Pohádková muzika Václav Čtvrtek (p)

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knížek. Milý příběh průvodkyně Terezky a učitele hudební výchovy Josefa, žáka Slavíka co neuměl zpívat a různých pohádkových bytostí. V příběhu se prolíná pohádková minulost s přítomností a učitele Josefa vždy vyvede z míry, když se děje "něco proti fyzice". Čtenáři se zde seznámí s různými hudebními nástroji a historií velmi zajímavého šlechtického rodu Hološveců z Perka. Rádio v hotelu Konývka nám vždy ohlásí přesný čas a autobus vyklopí před zámkem další turistický zájezd...

Záblesk Záblesk Dean Koontz

Bezvadný thriller, napínavý až do konce. Příměs sci-fi - cestování v čase a trošku love story, prostě všechno, co ráda čtu. Měla jsem z četby této knihy opravdové potěšení, jako už dlouho ne

Hlubší než hrob Hlubší než hrob Tami Hoag

Zatím nejlepší, co jsem od této autorky četla. Její detektivky jsou tak trošku slaďáky pro ženy, ale tahle měla milostný motiv jen v pozadí. Hlavní byl velmi napínavý příběh brutálního psychopata unášejícího ženy. Autorka dokázala velmi dobře popsat myšlení a jednání několika dětí a čtenář pomalu zjišťuje, že otec jednoho z nich je asi onen vrah. Mistrně stupňované napětí, akce, psychologie a sympatičtí hrdinové. Čte se jedním dechem.

Sestra Sestra Rosamund Lupton

Tahle kniha mi absolutně nesedla. Forma jakoby dialogu s mrtvou sestrou pro mě byla nepříjemná, rozptylovala moji pozornost a zpomalovala děj. Hrdinové mi byli absolutně cizí a nepříliš sympatičí.

27.06.2013 1 z 5