Hodina Býka

Vědeckofantastický román, navazující na knihu Mlhovina v Andromedě, je dílem sovětského vědce, doktora biologických věd a předního spisovatele vědeckofantastické literatury. Formou popisu promítaného historického filmu meziepilogem a prologem vypráví se školákům v daleké kosmické budoucnosti o někdejší expedici pozemšťanů, jež se v kosmické lodi Temný Plamen vydávají na planetu Tormans, kterou kdysi osídlili pozemští kosmonauti. Účastníci expedicese pokoušejí poznat životní podmínky na planetě, narážejí však na odpor jejích vládců a za drastických okolností musí bojovat o vlastní život.. -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44538/hodina-byka-44538.jpg 4.257
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Mladá fronta

Čas Byka, 1970

Kniha Hodina Býka

Kyborg
18.05.2020

Nemám rád romány, ale toto je skvelé dielo. Nadčasová kniha. Najrýchlejšie prečítaná kniha v živote.

prasipa
23.04.2020

Zdravím, dá se kniha někde koupit? Děkuji.

palka452
01.03.2020

Hodnotím velmi dobře,napsat tohle v SSSR té doby klobouk dolů!

Ina35
11.11.2018

Výborná, nadčasová kniha.

PanVidla
07.07.2018

Ivan Jefremov byl bezpochyby velmi vzdělaný vědec s velkým přehledem o poznatcích nejen ve svém oboru a také velký humanista. Bohužel však nebyl moc dobrý spisovatel.

Kniha má sympatickou myšlenku - je kritikou diktatury obecně a snaží se filosofovat o ideálním uspořádání společnosti, s kterým je možné v řadě věcí souhlasit, v celé řadě dalších však ne. Problém je, že jako příběh se kniha velmi špatně čte. Celá kniha začíná velmi zdlouhavými a podrobnými popisy, často se soustředící na banality - jak dlouho postava ležela na posteli, jak přesně vypadá daný přístroj, jaký odstín měl ten a ten skafandr - a pokračuje to velmi špatně napsanými postavami. Skupina astronautů ze Země je oddíl Mirků Dušínů bez špetky osobnosti, která vždy jedná čestně a bezchybně, vládne nadpřirozenými schopnostmi a krom jmen, pohlaví a povolání je od sebe téměř není možné rozlišit. Co hůř, téměř každá postava v knize mluví nikoliv jako člověk, ale jako vizionářský pamflet nebo vědeckotechnický článek. K úspěchu nepřispívá ani to, že jinak dokonalí pozemšťané v kritických chvílích jednají naprosto nelogicky až směšně. Je tedy paradoxní, že vzhledem k hlubokému humanismu autora je v knize pramálo toho, s čím by se čtenář mohl ztotožnit.

Sám mám pravidlo, že knihy dočítám, i kdyby mě nudily sebevíc. Díky knihám jako Hodina Býka však někdy přemýšlím, jestli je to opravdu dobrý nápad. Autor by totiž udělal lépe, kdyby se svoje myšlenky snad vyjádřil jako esej a psaní románů se vyhnul.

ufak
06.11.2017

Dodneška si myslím, že to byla špičková knížka. Samozřejmě psaná v tehdejší době (myslím vědu, styl sci-fi a politiku), ale super. Horší bylo, že podle ní byl natočený film V prachu hvězd, paskvilácky, humus. Jedině Janička jako Fai Rodis je super.

RK1
11.04.2017

Drohtnian, pán evidentně knihu dostatečně nepochopil.. Nevadí, všichni se učíme.. :-)