Basti06 Basti06 komentáře u knih

Zničit Zničit Michel Houellebecq

Houellebecq napsal svuj bezesporu nejlepsi roman. Snad se konecne zaradi po bok nejvyznacnejsich francouzskych spisovatelu a prestane se na nej pohlizet jako na enfant terrible.

30.12.2022 5 z 5

Přitažlivost pádu Přitažlivost pádu Noel O' Regan

Irsko musi pocitat s novou spisovatelskou hvezdou. Vyborne irskou krajinou i whisky podbarvene rodinne i osobni drama. Trochu me prekvapil konec, ale jako celek bylo radost tuto knihu cist.

28.12.2023 4 z 5

Jak se stát jiným Jak se stát jiným Édouard Louis (p)

Naprosto nechci shazovat literarni schopnosti pana Louise: psat umi a pise vyborne. Nicmene v teto knize se mi potvrdilo to, nad cim jsem premyslel uz v jeho predchozich romanech: zoufale mu chybi nove tema; pise stale o tom samem, misty vylozene mlati prazdnou slamu a cim mene ma obsahu, tim vic skouzuje k sebelitosti.
Preji mu, sby zacal psal o necem jinem nez o sobe a svem coming outu. Potom si rad jeho knihu koupim.

04.08.2023 2 z 5

Zkáza Jezerní kotliny Zkáza Jezerní kotliny Petr Hugo Šlik

Velice doporucuji kazdemu, kdo se chce na chvili vratit do detstvi. Kniha to dokaze dokonale. Vyborne navazuje na Foglara a diky jakesi strucnosti ci cerstvosti ho v mnohych mistech i predci. Vyborne, pane Stiku!
Jako pro cloveka dlouhodobe se zajimajiciho o svet umeni pro me celkovy dojem z knihy bohuzel hodne shazuji ilustrace Terezy Marianove, ktere jsou misty az smesne amaterske. Je to velika skoda, dobrych mladych ilustratoru mame u nas pomerne dost.

13.03.2022 4 z 5

Pole Pole Kevin Thomas Maher

Tato kniha me naprosto dostala. v pozitivnim i negativnim smyslu toho slova.
umeni vypravet pribeh na opravdu vysoke urovni - nejde tolik o pribeh samotny, jako o to, jakym zpusobem ho Kevin Maher lici - zpusobem, ktery se zavrta pod kuzi a neda vam v noci spat dokud knihu nedoctete to tak hodnoverne, ze mate pocit, ze je kniha velice autobiograficka.
bohuzel, je knizka z meho pohledu "zabita" svoji dost lacinou pointou na konci. jakoby spisovatel nevedel, jak pribeh zakoncit, a touzil, aby to byla za kazdou cenu pecka. prvni dve tretiny to bylo ciste nervydrasajici blaho. posledni tretinu jsem cetl se zvednutym obocim a povzdechem "boze proc?" a na samem konci "achjo..."
skoda...

06.12.2013 4 z 5

Hodiny Hodiny Ian McEwan

Inu, kniha je sice bravurně napsaná (ostatně nic jiného bychom od spisovatele McEwanova formátu ani nečekali), ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že si tentokrát ukrojil příliš velké sousto. McEwanova literární brilantnost spočívá v pestrém prokreslení komorních příběhů (Betovoná zahrada, Na Chesilsé pláži, Černí psi, Amsterdam,), ale na takto generačně rozsáhlé drama má Velka Britanie jiné machry (Hollinghurst, Ishiguro, případně Ir Maher). Mezi me McEwan nepatří. Až neuvěřitelně užvaněný závěr se postaral o několik dalších bodů dolů.

12.12.2023 3 z 5

Tampa Tampa Alissa Nutting

Za skvely styl psani rozhodne knizku doporucuji. Celeste je tak chladna a nelidska a stejnym zpusobem i pise. Clovek se kvuli tomu neni schopen do ni vcitit a asi je to tak dobre. Obsah knihy neni zdaleka tak poburujici, jak by se mohlo zdat, pro me bylo daleko vetsi sousto prave ten chladny styl psani. Obcas me trosicku vadila jakasi denickova posloupnost deje, ale na druhou stranu Celeste si nehraje na to, ze pise neco jineho nez vzpominky. Zazitek!

06.05.2014 4 z 5

Tajný deník Tajný deník Sebastian Barry

chvilemi temer mysticka kniha mapujici (jaksi mimodek) vyvoj Irska za poslednich sto let... a to tam, ze se nam nektere realie dnes zdaji neuveritelne. knizka je chytra a ma dobry vypravecsky jazyk. neni to detailni liceni, linearni a doslovne, toho, co se stalo. nevysvetluje vse, nechava mnohe na ctenari a zanechava hluboky dojem.

17.03.2014 4 z 5

Jako v nebi, tak i na zemi Jako v nebi, tak i na zemi Davide Enia

Musim pochvalit Argo, ze takto krasny roman naslo a vydalo. Bylo to čiré poteseni z cetby. Kniha je o boxerech, jejich bolestech i láskách, a boxerskym stylem je i psana: jako boxer poskakuje v ringu, tak i Davide poskakuje ve svem vypraveni, preskakuje z tematu na tema, z generace na generaci, z pribehu do pribehu. Nicmene nikdy to neni samoucelne, po kazde takove zmene se rychle zorientujete, jako boxer po dani nebo prijeti rany se zorientuje v zapase a sleduje jeho vyvoj dal do krasneho bolestneho a poetickeho finale. 5/5

14.04.2023 5 z 5

Čerň a stříbro Čerň a stříbro Paolo Giordano

Pro mě byl tento titul, na který jsem se velice tešil, zklamáním roku. Ve světle kritik uveřejněných dámami níže mě až napadá, jestli ve slovenštině nezvnikl daleko kvalitnější překlad, ale tím to asi nebude. Po geniálním románu Osamělost prvočísel a po Tělu (kde bylo tolik skvělých a nostných myšlenek, že by vydaly na nejmíň tři romány) napsal Giordano podle mě naprosto plochou knihu, která o lidských vztazích sice pojednává, ale vůbec je nedokresluje. Čekal jsem nějaká zásadní vnitřní dramata mezi "Jejím stříbrem a jeho černí", ale až na posledních pár stránek se nedostavila. Navíc jako muž moc nechápu, co hlavní postava na své "kouzelné" manželce vidí, v čem mu přijde tak dokonalá. Vykreslená je spíš jako neempatická, rozmazlená a trochu protivná ženská. Celá kniha se zaobírá tím, jak se jedna rodina vypořádala s rakovinou a smrtí své pomocnice v domácnosti. Určitě dobrý úvod, ale Giordano se od této myšlenky bohužel nevzdálí. Téměř úsměvně pak působí věta psychoanalytika, jehož hlavní postava navštěvuje, asi 20 stran před koncem knihy: "Přestaňte mluvit o rakovině své chůvy a začnětě mluvit o své ženě." Kéž by se té rady Giordano držel a napsal knihu podle ní.

27.11.2015 2 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Klasicky a krasne vystaveny roman. Mezi pokusy napsat "knihu o jednom dni" velice vycniva nad prumer a to presto, ze je od zacatku jasne, jak to dopadne.
Velice zenske, velice smutne a velice francouzske pohlazeni pro dusi milovnika beletrie.

09.04.2015 4 z 5

Anglické obludy Anglické obludy James Scudamore

Takto ma vypadat moderni román!! Krasne citlive a empatické a komplexní liceni hororovych idlickych chvil v zivote.
Cokoliv vic, nez je napsano v popisu by byl spoiler. James Scudamore je jmeno, ktere bychom si meli zamapamatovat. Za me je to to nejlepsi co u nas letos zatim vyslo.

27.08.2023 5 z 5

Absolutní miláček Absolutní miláček Gabriel Tallent

Cista hruza naprosto vytecne napsana. Psychologicke vybrouseni postav se snoubi s naznaky, které spolehaji na ctenarovu inteligenci. Clovek musi odpustit i nekolik nepresnosti, ktere se v pribehu vyskytuji (s ohledem na to do jake doby je kniha zasazena je napr nepochoputelne ze nikdo z "normalnich" chlapcu nema internet ani mobioni telefon). Z dojmu to ale nic nesmaze...

19.04.2019 5 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Hororovou beletrii vetsinou nectu, ale toto bylo fajn. Napeti a odpočinkova četba zaroven. Jen me trochu zklamal konec...

19.04.2019 3 z 5

Bonita Avenue Bonita Avenue Peter Buwalda

Prvnich sto stran je trochu zmatenych... kdyz se clovek ale zacne v romanu orientovat (neustale preskakovani v case i z osob, ktere pribeh lici), zacne se pred nim rysovat velice poutavy a neobycejny pribeh vcetne nekolika krasnych vypravecskych perel. kazdemu s kapkou fantazie bych knihu doporucil.

02.05.2016 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Krasne vystaveny pribeh Romea a Julie moderni doby. Tuhle knizku nemuze nikdo pod tricet pochopit, rikam ja :)

11.05.2015 4 z 5

Teplá Praha: Průvodce po queer historii hlavního města 1380–2000 Teplá Praha: Průvodce po queer historii hlavního města 1380–2000 Jan Seidl

kniha si zaslouzi oceneni a dobre hodnoceni zejmena pro dokumentarni hodnotu.

26.01.2015

Stopy paměti Stopy paměti Richard Powers

premyslim, jestli toto neni ta nejlepsi kniha, co jsem kdy cetl. obcas je to boj, ale neda Vam to spat. obrazy, ktere se (spolu s jeraby) neustale vraceji i po precteni knizky jsou velice mocne a vypodivaji o tom, ze toto neni jen jeden z dalsich (velkych americkych) romanu...

06.05.2014 5 z 5

Lolita komplex Lolita komplex Romain Slocombe

styl knihy pripominal pejska s kocickou, kdyz pekli dort: dame tam sto dobrych veci a bude to stokrat dobre. zde to ale kupodivu vyslo a kniha je pres svoji obsahovou i tvurci rozmanitost velice komplexni a krasne drzi pohromade. bylo radost ji cist. jen skoda te prilis popisne obalky, ktera me pred kniho dlouho odrazovala.

18.04.2014 4 z 5

Gordon Gordon Edith Templeton

k prihlednutim k tomu, kdy roman vzniknul, ziskal muj obdiv. dnes by mozna zapadnul. cim mene je popisnejsi, tim je desivejsi. Neklid se prenasi z kazde stranky...

04.04.2014