Basti06

Království ElmetKrálovství ElmetFiona Mozley

Mam slabost pro odeonky ale toto se nepovedlo. Kniha ma vyborny namet, jehoz spisovatelka vubec nevyuzila a chvilemi se zda ze nevi co s nim. Jejich detailnich popisu, ktere s knihou nemaji co delat ani nikam nevedou by se lepe vyuzilo asi jen v cervene knihovne. Navic je v knize tolik nepresnosti a nesmyslu ze dej jen tak tak drzi pohromade. Davam o hvezdicku navic jen kvuli hezky popsanemu a vypointovanemu vztahu bratra a sestry.

Absolutní miláčekAbsolutní miláčekGabriel Tallent

Cista hruza naprosto vytecne napsana. Psychologicke vybrouseni postav se snoubi s naznaky, které spolehaji na ctenarovu inteligenci. Clovek musi odpustit i nekolik nepresnosti, ktere se v pribehu vyskytuji (s ohledem na to do jake doby je kniha zasazena je napr nepochoputelne ze nikdo z "normalnich" chlapcu nema internet ani mobioni telefon). Z dojmu to ale nic nesmaze...

V pastiV pastiJosh Malerman

Hororovou beletrii vetsinou nectu, ale toto bylo fajn. Napeti a odpočinkova četba zaroven. Jen me trochu zklamal konec...

19.04.2019

Penis nemá ušiPenis nemá ušiMarek Dobrý

Penis aneb All the Sad Young Men jednadvacátého století.
Debut Marka Dobrého je vzdor lehce bulvarizujicimu titulu i obalu knihy plný výborně propracovaných a vypointovaných povídek. Spíše než o "mužích-hajzlech" je ale o mužích neštastných na mnoho způsobů, viz můj úvodni tutilek - povídková kniha F. S. Fitzgeralda z roku 1926.
Jakkoliv Dobrý s ironií sobě vlastní brilantně a barvitě popisuje, ze se "hajzlovství" nevyplácí, nikdy nesklouzne za hranici moralizovani a poučování. Svým osobitým stylem a vypravěčským umem se zařazuje po bok Malijevskeho a Hakla, a v lecčems je dokonce předčí.

22.03.2019

Vše, co jsme si nikdy neřekliVše, co jsme si nikdy neřekliCeleste Ng

Jeden z nejlepsich "zensky" psanych romanu, ktere jsem za posledni dobu cetl. Mistrna prace s "nelinearni" vypravou... veci do sebe pozvolne zapadaji a az na konci ctenari dojde, co se vlastne stalo. jen tan dal, pani NG!

16.06.2016

Bonita AvenueBonita AvenuePeter Buwalda

Prvnich sto stran je trochu zmatenych... kdyz se clovek ale zacne v romanu orientovat (neustale preskakovani v case i z osob, ktere pribeh lici), zacne se pred nim rysovat velice poutavy a neobycejny pribeh vcetne nekolika krasnych vypravecskych perel. kazdemu s kapkou fantazie bych knihu doporucil.

02.05.2016

Z jako ZeldaZ jako ZeldaTherese Anne Fowler

celkem prijemne cteni na oddech. Bohuzel je licena dost linearne a cloveku, ktery ma alespon trochu potuchy o silenem vztahu Fitzgeraldovych, v podstate nic zasadniho neprinasi. Zajimave jsou souvislosti, za kterych dila SFF vznikala, celkem jsem po precteni teto knihy dostal chut si toho od nej precist vice, a to neni spatny prinos knihy.

02.05.2016

Stolek s citrónyStolek s citrónyJulian Barnes

Barnes nezklamal. Celkove vzato jsem uz od nej celt silnejsi dila, ale zazit ho jako povidkare byla uzitecna zkusenost.

01.02.2016

Letní dům s bazénemLetní dům s bazénemHerman Koch

kvalitni oddychove cteni. nic vic, nic min...

01.02.2016

Čerň a stříbroČerň a stříbroPaolo Giordano

Pro mě byl tento titul, na který jsem se velice tešil, zklamáním roku. Ve světle kritik uveřejněných dámami níže mě až napadá, jestli ve slovenštině nezvnikl daleko kvalitnější překlad, ale tím to asi nebude. Po geniálním románu Osamělost prvočísel a po Tělu (kde bylo tolik skvělých a nostných myšlenek, že by vydaly na nejmíň tři romány) napsal Giordano podle mě naprosto plochou knihu, která o lidských vztazích sice pojednává, ale vůbec je nedokresluje. Čekal jsem nějaká zásadní vnitřní dramata mezi "Jejím stříbrem a jeho černí", ale až na posledních pár stránek se nedostavila. Navíc jako muž moc nechápu, co hlavní postava na své "kouzelné" manželce vidí, v čem mu přijde tak dokonalá. Vykreslená je spíš jako neempatická, rozmazlená a trochu protivná ženská. Celá kniha se zaobírá tím, jak se jedna rodina vypořádala s rakovinou a smrtí své pomocnice v domácnosti. Určitě dobrý úvod, ale Giordano se od této myšlenky bohužel nevzdálí. Téměř úsměvně pak působí věta psychoanalytika, jehož hlavní postava navštěvuje, asi 20 stran před koncem knihy: "Přestaňte mluvit o rakovině své chůvy a začnětě mluvit o své ženě." Kéž by se té rady Giordano držel a napsal knihu podle ní.

27.11.2015

DeníkDeníkChuck Palahniuk

podle me asi nejlepsi Palahniukova knizka. Vzdor sokujicim zvratum pevne drzi romanovou formu a svou bezbrehou fantazii drzi pevne na uzde a ona jeho proze slouzi. U mnoha jeho romanu tomu byva spis naopak...

07.10.2015

SobotaSobotaIan McEwan

Rozhodne nejslabsi knizka, kterou jsem od McEvana cetl. Vydrzel jsem do konce jen z ucty k autorovi.

25.09.2015

Lady FuckinghamLady FuckinghamOscar Wilde

vyborna oddychova cetba. dej ani styl vypraveni neni treba hodnotit.
prectete si to. vsichni. treba se dozvite neco noveho :)

11.08.2015

Na Chesilské plážiNa Chesilské plážiIan McEwan

Krasne vystaveny pribeh Romea a Julie moderni doby. Tuhle knizku nemuze nikdo pod tricet pochopit, rikam ja :)

11.05.2015

Roviny životaRoviny životaJulian Barnes

Jedna z nejkrasnejsich a nejpusobivejsich knih, co jsem kdyz cetl. Barnes se vypisuje ze sveho smutku aniz by pouzival jakakoliv klise. Kazde slovo, kazda fraze je naprosto uveritelne a prozaicky krasne.

11.05.2015

Ani později, ani jindeAni později, ani jindeDelphine de Vigan

Klasicky a krasne vystaveny roman. Mezi pokusy napsat "knihu o jednom dni" velice vycniva nad prumer a to presto, ze je od zacatku jasne, jak to dopadne.
Velice zenske, velice smutne a velice francouzske pohlazeni pro dusi milovnika beletrie.

09.04.2015

Černí psiČerní psiIan McEwan

Poctiva beletrie McEvana. Mistrne stavene rodinne vzahy a problemy.

25.03.2015

Dívka se zlatými kalhotkamiDívka se zlatými kalhotkamiJuan Marsé

Zaručeně nejslabší a především nejzmatenější kniha, kterou jsem od Marseho cetl. Kniha je v nekterych vetach natolik spatne "čtivá", ze jsem si az musel klast otazku, jestli neni na vině překladatel. Samozrejme ho neobvinuji, nicmene napadlo me to.

23.03.2015

Teplá PrahaTeplá PrahaJan Seidl

kniha si zaslouzi oceneni a dobre hodnoceni zejmena pro dokumentarni hodnotu.

Měsíc nad řekou TejoMěsíc nad řekou TejoIgor Malijevský

Diky poslednim peti povidkam jsem musel prehodnotit svuj skepticky nazor na soucasnou ceskou beletrii. Jen tak dal...

ZatraceníZatraceníChuck Palahniuk

Cele pojeti knihy mi pripominalo do absurdna prodluzovany "film o filmu"... Nekonecne dovysvetlovani predesle knihy Prokleti, vycpavane dost umelou vatou. U Palahniuka jsme ne absurdity zvykli, ale vzdycky byly vyvazene velice inteligentnim humorem a postrehy a davaly svym zpusobem smysl. Zde se dej obcas "logicky" rozpada a kniha je stezi uveritelna i na Palahniukovy pomery.
I pres nekolik vybornych a ostrych postrehu ci moralnich apelu, pro me zatim nejvetsi zklamani od tohoto autora.

26.01.2015

Zbývá jen hlukZbývá jen hlukAlex Ross

Velice doporucuji vsem, kteri se zajimaji o hudbu 20. stoleti. Kniha je psana natolik poutave, ze zaujme akademiky i laiky (samozrejme ne uplne laiky, jista mira znalosti klasicke hudby je zapotrebi).

22.01.2015

HradHradJennifer Egan

U cteni tohoto romanu me nekolikrat napadlo, zda autorka mela pri jeho psani jasnou predstavu a uceleny koncept o myslence, strukture a pribehu. I kdyz se v knize najdou velice prijemne momenty, jako celek pusobi nevyrovnane. Jakoby se autorka nechala tu a tam unaset surrealitou a nonsensovou poetikou, coz ji ale prilis neprospelo. Srovnani s Kafkovym Zamkem je dost scestne.

22.01.2015

ChlípniceChlípniceMichał Witkowski

kdyz opomenu chvilemi vtipne a chvilemi dost horke liceni osudu postav... v celku sviznem az zmatenem tempu, na knize je fascinujici, jak se Witkowskemu (mozna mimodek) podarilo zachytit, jak se starsi generace spatne vyrovnavaji za zmenami po zmene systemu. Takovou porevolucni sociologickou sondu v zabavne literature se zadnemu z nasich spisovalu vystavit nepodarilo.

20.08.2014

Vrahova hygienaVrahova hygienaAmélie Nothomb

cteni pro pozitek ze cteni. trochu me zklamal konec, ale mistrovske liceni konverzace v teto knize je opravdovou lahudkou

19.08.2014

Pod kůžíPod kůžíMichel Faber

souhlasim, ze z daneho tematu slo vytezit trosicku vic, nicmene jsou tam momenty, ktere jsou az prekvapive silne. navic je cele liceni dost obstojne napsane, zejmena zacatek knihy, kdy jeste neni tusit "o co jde" a kniha pulsuje zvlastnim erotickym napetim. ke konci ma sklon sklouznout ke clishe "jak je tu na zemi krasne", ale nastesti nezapadne do kyce a konci tak, jak koncit musi... Nejsem ctenar sci-fi martanske literatury a kdybych vedel, ze kniha toto tema ma, nekoupil bych si ji. Tim vic me prijemne prekvapila.

15.07.2014

Hovězí kostkyHovězí kostkyE. Hakl (pseudonym)

temer nikdy nectu soucasne ceske autory, protoze mi to prijde ztrata casu. ke koupi teto knihy me presvedcilo pak kamaradu. po precteni prvnich dvou povidek jsem si rikal, ze to byla skoda penez, postupem casu jsem ale zmenil nazor. cim vice se blizime soucasnosti, tim jsem tyto chronologicke povidky vyzralejsi a lepsi. Halkova sila je bezesporu ve staveni dialogu svych "luzrovskych" postavicek v prazskych realiich. s licenim deju a popisu uz je to horsi. Nakonec jsem rad, ze jsem si knizku koupil, ale mou nevoli k soucasne ceske beletrii nezlomila.

11.07.2014

PohádkaPohádkaJonas T. Bengtsson

Velice poutave cteni. Kniha se cte rychle, ale neni nikterak povrchni. jazykova i myslenkova brilantnost. Jen jsem se trochu nemohl zbavit dojmu, ze druhou cast knihy psal jiny clovek nezli prvni. Ne, ze by byla horsi nebo lepsi, ale byl to dost jiny styl. Doporucuji...

09.06.2014

Dobré ráno, HarriDobré ráno, HarriStephen Kelman

Docetl jsem to do pulky a pak jsem to vzdal. Je to takovy dost slaby odvar Foerovy knihy Priserne nahlas a k nevire blizko. Vypraveni pribehu z destske stranky, naivita a nevinnost v hrubem svete bohuzel dost brzy omrzi a zivotni radoby-moudra zni jako dost lacina klise.
Celkem zavidim uzivateli Christo, ze ji koupil v levnych knihach za 19,-. Ja za ni dal bohuzel plnou cenu v Neoluxoru.

30.05.2014

Doplavat domůDoplavat domůDeborah Levy

podle recenzi a ohlasu jsem cekal trochu vic. je to nekde napul mezi zasnenou epikou a dejovym romanem. chtelo to bud vic zastirat a mlzit az do poesie, nebo rozvest dej do opravdoveho romanu... aniz bych chtel byt sexista, myslim, ze to je velmi zenska kniha, urcena predevsim zenskemu publiku.

21.05.2014