baru_lienka baru_lienka komentáře u knih

Průsvitní Průsvitní Martin Šinkovský

Děj první kapitoly mě celkem překvapil (na základě slov Míši na youtube kanále Humbooku, jsem myslela, že se jedná o takovou milou knížku). Zbytek knihy se odvíjel víceméně podle mých očekávání, ale ten konec byl zase takový zvláštní. Kniha měla dobrý spád, autor se nebál posouvat děj i o několik let dopředu. Prostředí města K. mě zaujalo a bavilo- nejen samotné geografické rozpoložení, ale i intriky, politikaření, transgender problematika, upíři... normálně by mi takové množství témat v knize vadilo, naštěstí se autor dokázal každému tématu věnovat adekvátně dlouhou dobu, takže to zbytečně neokecával, ani téma jen tak nenaťuknul. 3*/5*

05.11.2020 3 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Příjemné čtení. Autor nás krásným způsobem provází životem hlavních hrdinů, vše na sebe dokonale navazuje a žádná část není nudná nebo příliš zdlouhavá. Při četbě jsem si připadala jako bych sama stárla s postavami.

29.04.2018 4 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Kniha mě zaujala svým obalem a originální knižní svět se mi líbil. Přesto jsem se do čtení musela nutit a zvažovala jsem, že ji ani nedočtu. Druhý díl vypadá božsky, ale nevím, nevím...

11.04.2018 2 z 5

Dveře do prázdnoty Dveře do prázdnoty Victoria Schwab

Mnohem lepší než první díl- veselejší, akčnější s mnoha zvraty a dobrou zápletkou.

17.03.2018 5 z 5

Je to jenom sranda Je to jenom sranda Blanka Luxová

S příběhem Sam, Aarona a Mii… mám takový hořkosladký vztah. Kniha se četla jedním dechem, ale v prvních 2/3 knihy jsem neměla moc pocit, že bych se na hrdiny nějak emocionálně navázala. Množství problému a krizí, které museli hlavní hrdinové mi přišlo celkem přemrštěné - chápu, asi za tím stála snaha upozornit na problémy současnosti v rámci jedné knihy, ale tady to bylo přepísknuté: PPP, šikana, rozvrácená rodina (adopce, nezájem rodičů, rozvod…), závislost, vitiligo (depigmentace), toxická maskulinita, tělesná dysmorfie, vztahy, finanční problémy…

Téma, které knize v ovšem velice oceňuji, protože mám pocit, že ani v knihách ani na veřejnosti se mu nedostává dost prostoru je problematika „mužství“. Často slýcháváme, jak neférové očekávání má vůči ženám společnost, ale když se podíváme na to, co se čeká od „správného chlapa“, tak můžeme narazit na stejný problém. Jsem proto moc ráda, že tomuto dala autorka v knize prostor.

Každopádně poslední část knihy byla skvělá, pomalejší tempo příběhu dovolilo, abychom víc nahlédli do hlav a životů postav a nakonec se vše vyrýsovalo v povedený závěr. Od začátku jsem předpokládala, jak kniha dopadne a opravdu tomu tak bylo (i když jsme se k tomu konci dopracovali jinak, než jsem si myslela, bonusové body za překvapení). Závěrečná řeč Sam byla dobrým zadostiučiněním všem záporákům a přihlížečům.

Sečteno podtrženo - pokud vás baví heavy contemporary, přečtěte si i tento příběh. Za zaslání knihy děkuju Humbooku #humbookblogeri.

17.05.2024 3 z 5

Okouzlení Okouzlení F. T. Lukens

Magie. Láska. Technologie.

Sama jsem byla zvědavá na to, jak tento koktejl témat může fungovat v jednom příběhu a překvapivě to šlo! Toto je za mě krásná ukázka příběhu s přidanou hodnotou v podobě motivů jako hledání sebe sama a svého místa ve světě, nejistoty a opatrnosti ve vztazích, důležitosti spokojenosti se sebou samým vše, co byste mohli od feed-good knihy očekávat a ještě víc!

Moje fav postava je určitě Antonie, i když jsou hlavními hvězdami tohoto příběhu Havran a Slunce. Naprosto jsem žrala každou scénu, ve které se objevila, jednak mi naprosto učaroval její šarm a aura obávané čarodějnice a za druhé naprosto chápu její posedlost kávou. Každopádně vztah mezi Havranem a Sluncem se pomalu nenásilně vyvíjí, nebojí se utahovat si ze sebe navzájem, ale pomoct si, když je potřeba.

Já jsem hrdým zastáncem toho, ať knihy nekončí 100 % šťastně (ano, vyžívám se v emotional damage ze strany fiktivních světů a postav), ale teď jsem tak ráda za šťastné konce, přesně takové pohlazení po duši jsem potřebovala.

Za knihu mockrát děkuju @humbook #humbookblogeri

04.04.2024 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Dlouho jsem otálela s hodnocením této knihy a stále si nejsem jistá, jaký si z ní odnáším celkový dojem. Rozhodně vás nechci odradit od čtení - tohle už je moje třetí knihy od autorky a rozhodně mám v plánu se pustit i do dalších věcí, které vytvoří. Nemůžu si ale pomoc, byly tam věci, které mi na čtení vadily.

Čekala jsem hlavně na část knihy, kdy Ri vstoupí do pro nás normálního světa a začne zjišťovat, jak to chodí mimo KLDR. A tím nemyslím, že bych chtěla, aby nám polichotila naše ego, ale spíš by mě zajímal její upřímný názor na to, co je jí (ne)líbí na tomto uspořádání života.
Toho jsem se ale moc nedočkala, především asi z toho důvodu, že nemám pocit, že by Ri v KLDR i mimo něj něco chybělo - po materiálové stránce samozřejmě. Ri si docela dobře žila v KLDR, pak ji někdo jiný zajistil pohodlný převoz přes hranice, kde se o ni hezky postarali, ošatili ji, krmili ji, dostávala finanční pomoc od vlády
Stejně tak jsem chtěla slyšet, jak Ri postupně přicházela na to, jak to v KLDR opravdu fungovalo mimo bublinu, ve které žila. Jak člověk, naprosto oddaný straně, reaguje na zjištění pravdy o celém systému.
V tomto směru za mě mohl být příběh v druhé části více rozvinutý do hloubky, ale nedočkali jsme se.

Celkově je to za mě slabší čtení, stále si myslím, že Svědectví o životě v KLDR je čtivější a dozvíte se v něm nejvíce informací.

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

ak nějak se snažím přijít na nějaké logické vysvětlení, proč jsem tuhle knihu četla déle než rok a nemůžu na nic přijít, snad jen to, že čtu víc knih najednou a vždycky jsem měla rozečtenou nějakou zajímavější

Po přečtení série Krutý princ jsem od knihy měla asi trochu jiné očekávání (ano, ty často představují kámen úrazu). Z knihy jde určitě poznat, že ji psala stejná autorka, objevují se v ní známé postavy a podobné myšlenky.
Black klade důraz především na disfunkční rodinu a důležitost sourozeneckých vztahů (ehm, ehm, Jude a její sourozenci) a to jeden mezi Hazel a Benem, ale i mezi všemi jejich dalšími spojenci.
Autorka umí slovy krásně vyjadřovat hluboké myšlenky, vymyslela skvělou zápletku (I mean záhada s Enjou byla fakt dobrá), ale celkově jsem se do příběhu nedokázala ponořit ani zdaleka tak moc, jako právě u Krutého prince.

U Jedné náušnice U Jedné náušnice Tereza Kučírková

Milý příběh o konci střední školy, maturitě a rozhodování se, kam půjdete na výšku. Jestli vás tohle letos čeká, nebo to máte čerstvě za sebou, tak příběhem U Jedné náušnice nesáhnete vedle a třeba vás i uklidní Matyldina nerozhodnost při výběru VŠ (já jsem se v ní určitě vzhlédla).

Maty, Kaj a Sáru čeká posledních pár dní školy, které si ještě chtějí užít spolu, než se budou muset v září rozdělit a vyrazit do dospěláckého světa. Každá je jiná, ale spojuje je plavání (taky jeden z mých nejoblíbenějších sportů). Kaj má svou budoucnost profesionální plavkyně nalinkovanou na dlouhá léta dopředu, ostatní kamarádky však ještě váhají. Matylda mi občas přišla zbytečně protivná, ale časem jsem přišla na to, že zatím stojí snaha ochránit své blízké. Upřímně jsem ale moc nepochopila dějovou linku Sáry, přišlo mi, že kromě opečovávání náušnicové sbírky nehrála v ději žádnou smysluplnější roli.

O tom, kdo je Matyldil tajný ctitel jsem měla jasné hned, ale trocha té klišé romantiky nemůže uškodit. Z příběhu i stylu psaní jde trochu cítit, že se jedná o začínající autorku, ale i tak se těším na její další tvorbu.

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

(SPOILER) Yale.
Magie.
Vražda.
Ideální Dark academia mix na podzim.

obsahuje SPOILERY!

Chvíli trvalo, než jsem se v příběhu zorientovala - postav i zápletek z minulého dílu je požehnaně- o to lépe jsem se pak ponořila do děje. Alex a Dawesová jsou každá z jiného těsta, nakonec se ale ukázaly jako skvělá dvojice.

Obdivuju nápady Leigh Bardugo, nejgeniálnější mi přijde termín „pekelná kocovina“ - to když se ještě pár dní po návratu z pekla nemůžete pořádně zahřát, protože jste byli ozářeni pekelnými plameny!

Celkově je v knize kladen velký důraz na morálku a spravedlivost - která ovšem podle každého leží někde jinde. Nejlépe je to určitě vykreslené na tom, jak se jednotlivé postavy „kvalifikovaly“ na právoplatné členy výpravy.

Vůbec by nevadilo, kdyby autorka knihu osekala o 100 stran, aby děj ubíhal trochu rychleji. Řekla bych, že výrok „Dva kroky vpřed, jeden krok zpět,“ příběh vystihuje perfektně, protože těch pekelných výprav bylo nakonec dost (né, že by mi to vadilo). Do příběhu se konečně zapojila i Mercy - Alexina spolubydlící, která hnedka zaplula do pekelné výpravy a upřímně se ji nedivím, já bych udělala to stejné.

Za zaslání knihy děkuji Humbooku!

14.10.2023 4 z 5

Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

Je to o lese, o lásce, o samotě, o hledání spřízněné duše, o jídle, o tvrdé práci, o horolezcích, o snech, o ledovcích, o smrti a o kráse všedních dní.

Kniha je psána krásným jazykem a rok v horách plynule běží mezi řádky. Připomněla mi, že je důležité občas "vystrčit hlavu z písku" a nadýchat se čerstvého vzduchu.

A to je vlastně pointa celé knihy - návrat zpět ke kořenům a k jednoduchosti. Autor v celém příběhu vlastně ani nepoužívá uvozovky, není to třeba.

09.09.2023 3 z 5

Moje upřímná posedlost jménem anorexie Moje upřímná posedlost jménem anorexie Petra Lukešová

Páni, tak tohle byla jízda. Od knihy jsem upřímně neměla moc velké očekávání, ale byla jsem velice mile překvapena - jak stylem psaní, tak silným příběhem (proto jsem ji přečetla za 24 hodin).

Hvězdičkové hodnocení tentokrát u knihy nedávám, protože si nemyslím, že mám právo hodnotit něčí životní příběh a zrovna ten Petřin nebyl úplně procházka růžovým sadem. Jedna rána přicházela za druhou a já Petru obdivuju za to, že v sobě vždy našla dost síly na to, aby bojovala sama za sebe.

Čtení určitě není pro slabší povahy, ale jestli vás aspoň trochu láká vědět, jaký kolotoč může spustit anorexie, tak vám můžu knihu jen doporučit. Petra si vše sama prožila a v knize nám nabízí neskutečný pohled do mysli někoho, kdo je (byl) naprosto ve spárech různých závislostí.

Za knihu děkuji @humbook & @humbook_blogeri a autorce děkuji za krásné věnování, už teď se těším na její další knihu.

24.06.2023

Sestry ve zbrani a písni Sestry ve zbrani a písni Rebecca Ross

Evadne i Halcyon jsou sice naprosto rozdílné, ale jejich silné sesterské pouto je spojuje navždy. Jejich vztah je ústředním bodem celé knihy. Příběh Evadne se mi líbil víc a je na něm krásně ukázané, že zachránkyně světa v YA fantasy nemusí nutně být namakaná bojovnice.
Celý příběh má takovou pohádkovou/snovou atmosféru a i když je plný zvratů a děje, najde se tam prostor pro krásně popsané scény z antického prostředí (mytologie, olivovníky, vily...), čímž se kniha odlišuje od ostatních tohoto žánru. Jsem ráda, že jsem si Sestry ve zbrani a písni přečetla, ale za rok si z ní nebudu pamatovat ani ň.

11.04.2023 3 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Partičku kamarádů z dětství rozruší zmizení Elory. Ve městě, kde má každý nadpřirozenou moc, se tajemství skrývá na každém rohu a Grey je odhodlaná svou kamarádku najít za jakoukoliv cenu.
Mystery příběh má v sobě napětí podobné Pretty little liars. A když už jsme u toho přirovnávání, tak prostředí Louisiany ~ dusné horko/ aligátoři/ věštkyně/ vlhkost močálu ~ najdete v knize Nádherné bytosti a v této knize bylo výborně vykreslené.

Eviiných 15 zvonkoher, které 24/7 cinkaly po celé bažině, mě dost štvaly a to jsem o nich jen četla nechápu, proč ji někdo neřekl, ať je schová.
Jsem si vědoma, že se příběh odehrával na místě, kde většina lidí měla aspoň nějaké lehce nadpřirozené schopnosti, ale i v takovém prostředí snad není normální, když se u vás ve dne v noci zjevuje polonahý týpek (trička asi došly??). No, Grey to očividně přišlo v pohodě.
Přišlo mi, že se autorka na sílu snažila vytvořit smutné prostředí, kde mají všichni hromadu problémů a tak příběh nacpala pouze lidmi s drastickými životními příběhy, rozbitými rodinami a schopnostmi, které jsou většinou jen přítěží.

Over all: Celkově jsem ale knihu četla spíš z nudy a ujistila jsem se, že detektivní thrillery stále nejsou můj šálek čaje. Dost to ale zachránil konec, který byl mega dramatický, hlavně díky napětí z příchodu hurikánu, a samozřejmě obsahoval hromadu překvapivých odhalení.

11.04.2023 4 z 5

Bohové a monstra Bohové a monstra Shelby Mahurin

(SPOILER) ◾Na začátku knihy mě autorka vážně dostala. Byla jsem naštvaná, že Lou ztratila svoji jiskru a ta chemie mezi ní a Reidem úplně vyšuměla. Pak se k mému velkému překvapení ukázalo, že Lou opravdu nebyla Lou, o pár kapitol dál vstoupila do děje Célie (myslím, že autorka skvěle využila potenciál téhle postavy) a začalo to být zajímavé…
◾Nápad vymazat Reidovi paměť byl chytrý, ale vlastně se autorka jen snažila oživit hate-love romantiku předchozího dílů. To se jí ale absolutně nepovedlo, Lou Reida sváděla na každé stránce, až mi to bylo nepříjemné.
◾Celkově bych řekla, že milovník YA fantasy, který toho ještě nemá moc načteného si přijde na své, jen nemějte moc velká očekávání.
◾Upřímně jsem si toho z předchozího dílu moc nepamatovala, takže bych velice ocenila, kdyby na začátku knihy bylo něco jako: „V předchozích dílech se stalo…“ Já vím, že je to chyba mé chatrné paměti, ale není se čemu divit, vzhledem k tomu, že za mě byl druhý díl dost propadák. Například mi vůbec nepřišlo, že by v druhém díle byl Ansel pro všechny tak důležitý, byla jsem dost překvapené, že se o něm ve třetím díle mluví snad na každé stránce.

15.04.2022 3 z 5

Mazel Mazel Akwaeke Emezi

◾Achjo, co jsem to zase přečetla. K této knize asi nemám moc co říct. Chtěla jsem přečíst román ze světové literatury a dostala jsem nějakou podivnou fantasy. Prvních 110 stran netušíte, kam vlastně příběh směřuje a celkově jsem se do čtení nutila.
◾ Poselství knihy je velice důležité, na můj vkus bylo čtenáři odhaleno pozdě.
◾ Ocenila bych, kdyby ke knize existoval nějaký rozbor díla, abych plně pochopila smysl Mazla.

15.04.2022 2 z 5

Dívka, had, trn Dívka, had, trn Melissa Bashardoust

(SPOILER) ◾LGBT+ i feministické prvky jsou v knize skvěle zpracované a přirozené. Jedno překvapení střídá další (na můj vkus až moc rychle), a i když Sorája bojovala hlavně se Šáhmarem, ten opravdový boj se na každé stránce odehrával v její mysli.
◾Mohl by mi někdo říct, co Sorája celé ta roky dělala? Jednou za rok dostala knihu a růži. To by mě zabavilo tak na 3 dny a čau, já bych si asi uhryzala nohy nudou
◾Celkově hodnotím 3+1* za prvky z perských tradic a folklóru.

30.01.2022 4 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

◾Tahle kniha by si zasloužila 4*. To ovšem jen v případě, kdyby si autorka neschovávala ty nejlepší části až na konec knihy. První půlku děje byla Elloren jen malá fňukna, neustále jí lidi dělali něco špatného, ale hned se cítila lépe, když jí někdo politoval, soucitně jí stiskl ruku nebo jí věnoval chápavý pohled. Prokousejte se první půlkou a slibuji, že už to bude jenom dobrý!
◾Z počátku jsem taky byla dost znuděná neustálou a všudypřítomnou nenávistí všech. Elloren pak postupně objevovala pravdu, navazovala přátelství a ve výsledku se všichni zamilovali do bytostí, které by milovat neměli. Ta transformace od předsudků až ke spojenectví je v knize krásně zachycena.
◾Teď čtu druhý díl a ten je milionkrát lepší!

30.01.2022 3 z 5

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Celý příběh je kýč jak bič, člověk by ani neřekl, že se toho dá za jeden večer tolik stihnout (já bych byla hned unavená) a konec odhadnete už po druhé kapitole. Knize jsem dala jen 2 hvězdičky, ale jestli vás baví slaďárny, tak se do ní určitě pusťte.

21.12.2021 2 z 5

Studie kouzel Studie kouzel Maria V. Snyder

Musím říct, že v této knize mě ohromila změna prostředí. Z chladného hradu v Ixii jsme se přesunuli do sluncem projasněné džungle a pak plynule přešli do nového prostředí školy mágů.
Tohle je naprosto průměrná, ničím nevynikající kniha. Ale mě to tak bavilo číst.
Ve vztahu Jeleny s Valekem mi chyběla ta chemie jako v předchozím dílu. Celkem mi vadily názvy jako „Křovinář“, „škodná“ nebo „Měsíční muž“ (i když ten byl skvěle vykreslená postava tajemného tkalce). Asi jsem očekávala nějaké propracovanější, méně infantilní názvy- možná je na čase se přesunout od YA fantasy k něčemu dospělejšímu. Navíc jsem si při každé zmínce o Křovináři vzpomněla na oranžový křovinořez.
Jsem zvědavá, co se z Jeleny a jejích magických schopností vyklube, takže se hned vrhám na poslední díl.

08.11.2021 3 z 5