BarkaS BarkaS komentáře u knih

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Měla jsem ráda praštěnou a (zdánlivě) nekomplikovanou Rose a legračního a (zdánlivě) nekomplikovaného Asada. Během dvou dílů jsem přišla o oba. Pořád to mělo švih, ale víc mě bavily “obyčejné” případy oddělení Q.

23.08.2020 3 z 5

Nůž Nůž Robert Lawrence Stine

Stina si pamatuju jako jediného z autorů Stop hrůzy jako “takového horšího Kinga“. Tohle ale byla taková nostalgická jednohubka bez nápadu. Ale jak tu píšou jiní, do mhd či při čekání u lékaře ok.

23.08.2020 2 z 5

Těžká noc Těžká noc Lenka Lanczová

(SPOILER) Zajímavé ženské čtení, dobře napsané (ale ty chyby a hrubky v textu mě tedy pěkně nas....). Horší to bylo i s dějem (dost se dalo odhadnout předem a nejzásadnější překvapivý zvrat byl poměrně nepřekvapivý). Vybrat si za osudového chlapa žárlivého blba, který navíc neumí odporovat svojí “mamince”, to nechceš, takže tentokrát ani náznak happyendu. Hlavní hrdince byste dali korunu, ale možná taky pár na holou. Některé její životní volby by mi jinak tak akorát přivodily kopřivku.

04.08.2020 2 z 5

Posedlá Posedlá Lynn Beach (p)

Naivním perem psaná jednohubka. Jako návrat do puberty dobré, ale jinak nic. Jalové dialogy a zvraty, uspěchaný konec, pointa hloupá. Ale do mhd na krátké cesty ok.

17.07.2020 2 z 5

Arabella z Marsu Arabella z Marsu David D. Levine

Sto lidí, sto chutí. V poslední době jsem zabředla do rybníku “obyčejných”, někdy i pitomých a nudných knih. Samé série, které měl člověk chuť po prvním dílu odložit (a dost často to i udělal). Arabella z Marsu k nim nepatří, sice taky není vrchol literatury, ale má švih. Je to čtení pro holky, trochu naivním perem psané, rozhodně bych to nedoporučila čtenářům Kulhánka a mužským fanouškům steampunku, nesplňuje, co slibuje na přebalu, ale je to odpočinkové, emancipované, malé a milé. Dovolím si jen nesouhlasit s kolegou Finnem níže, nemyslím, že je to jen pro dospívající dívky ;).

10.07.2020 4 z 5

Ve třiceti (poprvé) single Ve třiceti (poprvé) single Lisa Daily

Mohla to být super oddechovka, ale byl to takovej knižní Jekyll a Hyde. Možná se to ztratilo v překladu, ale (naštěstí jen) občasný výskyt slov jako osůbka, vínko a nehtíky škrabal nehty po mé duševní tabuli. Au. Hlavní hrdinku jsem musela občas až nesnášet, jaká to byla slepice blbá, jindy mě bavila. Škoda nevyužitého potenciálu některých “scén”. Závěrečné “drama“ bylo vyloženě k smíchu. Mělo to švih a potenciál, za mě ale s pachutí blbosti.

01.07.2020 2 z 5

Výjimečná Výjimečná Kristin Cashore

Jedna z nejbáječnějších knih, kterou jsem v poslední době četla. Má svoje mouchy, hlavní hrdinka občas jedná divně, ale i tak to bylo příjemné setkání. Skvělé je i to, že přestože jde o knižní sérii, kniha je “samostatnou jednotkou”, která začíná i končí a dá se číst samotná, aniž byste museli investovat stovky korun a nudit se vatou pěti dalších dílů, abyste se dozvěděli, jak to v šestém díle dopadne (případně nebyli zmatení po vynechání pěti vložkových dílů). Prvotní orientace ve světě hrdinů je trochu složitá a krkolomná. V českém překladu ještě trochu víc komplikuje situaci král Randa a Rada, kterou hrdinka založila. Od zhruba poloviny je to jízda, zadržíte dech a fandíte a fandíte, pak se to ještě víc komplikuje a pak... To už musíte zjistit (nebo už jste zjistili) sami.

04.06.2020 5 z 5

Nejhorší noční můra Nejhorší noční můra Brenda Novak

(SPOILER) Hlavní hrdinka Evelyn je dost prapodivná. Ne proto, co zažila, ale proto, že potom, co zažila, by ji někdo nechal pracovat se sexuálními devianty a psychopaty (za mě první epic fail). Je prapodivná i proto, že neustále řeší, jak je nadržená, ale místo sexuálního napětí to působí jako pubertální výkyvy (2.). Děj mi z nějakého důvodu připomínal Purpurové řeky (ale horší), a když autorka zmínila, že (jen malý pidi SPOILER) hlavní objekt Evelynina zájmu policista Amarok má dvojče, přestalo mě to bavit. Dovršily to reakce Evelyn na smrt její kolegyně a “skoromatky”.

16.05.2020 2 z 5

Bezhlavý duch Bezhlavý duch Lynn Beach (p)

Tahle jednohubka někdejší čtenáře opět vrátí do puberty, dnešní mládeži už tolik neřekne. Hlavní postavy jsou trochu ploché, zápletka a rozuzlení uspěchané, ale na to má jednohubka kdysi prodávaná za 28 ká čé nárok, ne?

11.05.2020 3 z 5

Aladin Aladin Walt Disney

Klasická pohádka od Disneyho s krásnými ilustracemi.

11.05.2020 3 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Nikdy jsem nic tak komplexního a dobrého nenapsala, takže právo kritiky mi náleží jen málo, ale nemůžu si to odpustit. Na bestseller má Nyxia příliš mnoho nedostatků. Skvělý námět úpí pod tíhou nelogických zvratů a faktů. Emmett mi navíc k srdci příliš nepřirostl, ani Morning ne. Anton, to je jiná káva. Taky bych uvítala více informací o planetě a “více politiky a méně krve”. Nyxia je svižná, dobře se čte, ale je to taková rychlokvaška, chybí jí trocha péče a času. A nový svět nám autor zničil dřív, než jsme se o něm dozvěděli víc. I když ... Reintgen už určitě píše prequel o Jacquelyn. Přiznám se ale, že přestože mě Nyxia docela bavila, vzhledem k celkovému dojmu se bez “pokračování” vlastně klidně obejdu.

07.05.2020 3 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Nyxia se skvěle čte a je napínavá s perfektně napsaná. Na můj vkus ale “obsahuje” neskutečné množství dějových a logických lapsů. Já vím, je to sci-fi thriller, ale v některých momentech už to bylo moc. Méně akcentovaná linka z pohledu Antona mě bavila víc, než Emmetova. Doporučuji, byť s výhradami ;).

26.04.2020 3 z 5

Mág Mág Michael Scott

Zábavné, ale na můj vkus přeplácané a takové “uhoněné”.

18.04.2020 3 z 5

Alchymista Alchymista Michael Scott

Zpočátku jsem byla nadšená a hned si běžela pro druhý díl, ale pak už mi to přišlo takové uspěchané, nedotažené a přeplácané. Dvojce dám ještě šanci, když už ji mám, ale nadšení se vytratilo.

23.03.2020 3 z 5

Ideální svět Ideální svět Theresa Hannig

Strašlivě nesympatický hlavní hrdina mi zabránil si užít příběh. Je to navíc napsáno takovým ´tvrdým´ perem, nevím, jestli je to překladem (třeba jména bych o ocenila v původním znění, klidně s vysvětlivkou formou hvězdičky) nebo originálem. Každopádně jsem se tím musela vyloženě prokousat. Posledních cca 20 stránek to mělo drive, který mi celou dobu scházel, ale ´nečekaný´ finiš zas tak nečekaný nebyl. Po dlouhé době dávám jen **. Za snahu.

22.02.2020 2 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Tenhle příběh patří k těm, které můžete číst tisíckrát a vždycky vám něco přinese. Ještě se můžu těšit 988x. Brzy nashledanou!

22.02.2020 5 z 5

Kůže plná stínů Kůže plná stínů Frances Hardinge

Vlastně nemám, co bych příběhu vytkla. Skvělý nápad, zajímavé zpracování, ale jako celek to bylo vlastně trochu unylé.

08.02.2020 3 z 5

Jediná maličkost Jediná maličkost Erin Watt

Kdyby mi bylo patnáct, tak bych si to určitě užila. Takhle jsem trochu trpěla těmi pubertálními výlevy. Je to svižné, dobře napsané, hrdinové jsou ale extrémně podivní. A to téměř všichni. Od těchto dam už jsem četla i lepší kousky.

24.01.2020 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Hodnotit u takové knihy kvalitu je téměř nemožné. Snadno se četla, ale obsahem se četla jen velmi těžko. Jedná se sice o smyšlený příběh, bohužel ale s reálnými kulisami. Je strašlivé, co museli někteří lidé zažít a vytrpět. Tohle by měli povinně číst všichni zlojedi a kverulanti, kteří se pořád domnívají, jak se mají špatně. Jenže by událostem stejně nevěřili nebo nerozuměli. Je mi smutno hned dvakrát. Ale je důležité vědět a snažit se poučit z minulosti. A teď něco optimistického prosím.

22.01.2020 4 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Trochu naivní příběh skutečně připomínající Panství Downton, ale překvapivě dobrý, byť s pomalým rozjezdem. Přestože hlavní hrdinka není (zvlášť zpočátku) příliš sympatická a na můj vkus je její postava tak trochu “plochá” a navzdory prožitému na první dobrou studený psí čumák. Dám šanci i pokračování a uvidíme.

17.01.2020 4 z 5