Barbara182 Barbara182 komentáře u knih

Psáno s lítostí Psáno s lítostí Aly Martinez

Moc hezký příběh, i když za sebe bych si tam klidně odpustila ten traumatizující zážitek z úvodu (myslím si, že pro jednání hlavní hrdinky a opuštění jejího dítěte by se dala najít i jiná záminka), takhle mi to přišlo až moc velké drama, byť v příběhu to celkem funguje. Opět se mi líbily popisy pocitů a vztahů, ty působí hodně reálně, stejně jako v předchozí dvojici autorčiných knih, jen na rozdíl od Nejtemnějšího úsvitu se mi tenhle příběh líbil mnohem víc (částečně asi i proto, že není zdaleka tak temný a prodchnutý depresí). Jinak rozhodně doporučuju mít po ruce hned i druhý díl, protože autorka je expertem cliffhangerů a v tomhle případě vypustila doslova bombu, takže budete chtít zaručeně vědět, jak to bude dál :-). Já osobně už se nemůžu dočkat, jak se to celé rozuzlí :-)

20.06.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nápad s téměř nekonečným množstvím různých možných verzí našich životů podle toho, jak jsme se kdy rozhodli, byl určitě zajímavý a přiznám se, že jsem úplně nečekala ten smutný a lehce depresivní začátek, ale bavilo mě to. První či druhá varianta života hlavní hrdinky byla fajn a neotřelá, ale s postupem času a narůstajícím počtem životů, které si vyzkoušela, mě to už tolik nebavilo a střed knihy mi tak přišel malinko plonkový, ale pak se to zase před koncem rozběhne a vlastně se mi hodně líbilo, jak to celé skončí. V knize je i pár věcí k zamyšlení, např. se mi hodně líbilo to, že když vám někdo pomáhá, můžete vlastně dělat laskavost vy jemu tím, že si připadá pro někoho potřebný.

19.06.2023 3 z 5

První narozená První narozená Amy Harmon

Čtivě napsaný příběh, ale přiznám se, že podle anotace jsem čekala trochu něco jiného, přinejmenším že se bude příběh točit hlavně kolem Bayra a Alby, ve výsledku je tam ale těch hlavních postav mnohem víc (a občas to až vypadá, že hlavní postavou je vlastně Bayrův strýc Dagmar) a bylo tak pro mě těžké si vybrat komu vlastně fandit. Celý příběh mi navíc kvůli tomu přišel takový roztříštěný, Bayr a Alba se tam motali skoro jakoby mimochodem někde na okraji, a navíc úplně nemusím lovestory, kde se hrdinové milují už od dětských let. Na druhou stranu se mi líbilo, jak byly postavy (a potenciální legendy) vylíčeny lidsky se všemi svými strachy a slabostmi, a samozřejmě se nedá autorce upřít spisovatelský um, za sebe jsem od ní už ale četla lepší knížky.

26.05.2023 3 z 5

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

Musím přiznat, že S láskou Lukov se mi líbila víc, přišla mi tam i propracovanější zápletka, tady hodně skřípe logika (jakože kdo teda dělal všechnu tu práci za Vanessu, když už nebyla asistentka a nikoho nového nenajali - to se najednou všechny domácí práce dělaly samy?) a měla jsem trochu problém i pochopit hlavní hrdinku a její pohnutky, ale jinak to byla hrozně příjemná oddychovka, u které jsem se i několikrát nahlas uchechtla, byť se teda hlavní hrdina občas choval jako solidní asociál (fakt jsem si říkala, jestli nemá nějakou poruchu :-) a autorka to tam nikde moc nevysvětlila nebo nezdůvodnila, což mi přišlo škoda. Rozhodně mi to ale nezabrání přečíst si i další knihy Mariany Zapaty :-)

27.04.2023 3 z 5

Nepřátelé a milenci Nepřátelé a milenci Simona Ahrnstedt

Už jsem zase zapomněla, jak umí být Simona Ahrnstedt depresivní, přestože má jít vlastně o romantický příběh. Celý ten svět švédské smetánky a bankovnictví byl dost hrozný, často jsem nechápala, proč je Natalia tak loajální ke své rodině, když se k ní chovali, tak jak se chovali. Na druhou stranu se mi líbilo, že David měl svoji historii (i když těch tajemství z minulosti, co tahal z rukávu mohlo být míň, aby to tolik nepřipomínalo telenovelu :-). I tak to ale jako oddychovka nebylo špatné, na konci mi nejednou zatrnulo nad překvapivým zvratem, takže dobrý (a tři hvězdičky dávám právě kvůli tomu celkovému tesknému vyznění, u tohohle typu knížek mám radši, když mi vyloudí na tváři spíš úsměv než slzy).

27.04.2023 3 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Typická Jane Austenová, i když možná malinko méně čtivá, kvůli minimu přímé řeči, ale jinak pěkná nevinná romantika plná omylů a nedorozumění, která se však nakonec vyřeší :-)

14.04.2023 3 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Moc pěkná oddychovka, sice se tam občas objeví nějaká ta chybička (jako např. otravné opakování v dialozích "ano - ne - ano - ne" až to bylo fakt přes míru, ale naštěstí jen na pár místech) nebo by něco chtělo lepší vysvětlení/ zdůvodnění (třeba Mindy či podivní mazlíčci), nicméně atraktivní prostředí krasobruslení (a nechybí ani vyložený odkaz na film Ledové ostří, který mi to od začátku připomínalo :-) za mě vytáhlo knihu z lepšího průměru na čtyři hvězdičky a určitě se k ní ráda někdy znovu vrátím :-)

10.04.2023 4 z 5

Válka hluku Válka hluku Patrick Ness

Závěr série už naštěstí nebyl tak depresivní a skýtá naději v podobě mírových jednání. Hodně se mi líbilo vyprávění z pohledu původních obyvatel tzv. Sádráků, to bylo super. Děj měl opět neuvěřitelný spád a nechybí ani překvapivý zvrat v závěru :-)

10.04.2023 4 z 5

Vzpurná dcera Vzpurná dcera Lori Banov Kaufmann

Takový "dětský" historický román (částečně i kvůli tomu, že hlavní hrdinka sama je min. do poloviny knihy dítětem, ale i pro zjemněné události a Esteřino otroctví), nebylo to špatné čtení, takové odpočinkové, ale podle anotace jsem čekala něco jiného.

19.03.2023 3 z 5

Scotland Street Scotland Street Samantha Young

Co se romantické četby týče takový slabší průměr, trochu tam skřípala logika v chování postav (až jsem měla pocit, jako by autorka byla náctiletá nanynka), ale hrdinové byli sympaťáci a nechyběla ani špetka humoru, takže jako nenáročná oddychovka dobrý :-)

12.03.2023 3 z 5

Temný ráj Temný ráj Patrick Ness

Druhé pokračování Nespoutaného chaosu je o poznání depresivnější, až mi chvílemi trochu připomínalo Orwellův román 1984 (jakože co všechno je člověk ochotný udělat pro své milované a jak účinná umí být dobrá manipulace :-( Todd a Viola jsou od sebe odděleni a nuceni nějak přežívat v dobytém Havenu a vlastně i celém známém osadnickém světě a upřímně řečeno se mi to úplně nečetlo dobře, protože mezi řádky bylo vidět, jak velký psychopat ve skutečnosti starosta Prentiss je a jak s oběma teenagery mává a posouvá, jak potřebuje. A těžko se četlo i o dalších věcech jako o zacházení s původními obyvateli Sádráky nebo o starostových výslechových metodách, až z toho běhal mráz po zádech :-( Jenže to zase skončilo tak zatraceně otevřeně, že si prostě musím přečíst závěr, protože jestli se autorovi něco nedá upřít, tak fakt, že píše opravdu čtivě :-)

02.03.2023 3 z 5

Rod nebies a povetria Rod nebies a povetria Sarah J. Maas

Při čtení jsem se opět dobře bavila, řekla bych, že tahle série je pro mě guilty pleasure, protože je vlastně jedno, co se odehrává v ději, hlavně když se postavy špičkují :-) Jinak to bylo o trochu méně zabávné než předchozí díl kvůli tomu, že se autorka víc věnuje i ostatním postavám (byť i jejich příběhy jsou zajímavé). A úplně se mi nelíbilo odkrývání dalších a dalších tajemství Bryceiny nejlepší kamarádky Daniky (je to jako nekonečná studnice :-( nebo odhalování dosud skrytých vazeb mezi postavami, u kterých byste to absolutně nečekali (ještě kousek a bude to připomínat telenovelu :-( A mínusové body dávám i za ten hodně otevřený konec - jak dlouho teď budeme muset čekat na pokračování, no? :-)

18.02.2023 4 z 5

Hlas nože Hlas nože Patrick Ness

Do knihy jsem se pustila poté, co jsem viděla film, a musím říct, že je opravdu skvěle napsaná - i když už jsem vlastně věděla, jak to dopadne, nemohla jsem se od ní odtrhnout a četla jsem a četla :-) Poměrně vtipné mi přišlo, že oproti filmu v knize mají Hluk i zvířata, včetně pejska Mancheeho (jeho "Bobek, Todde." nemělo chybu :-), byť to pak samozřejmě bylo chvílemi o to dojemnější. Hodně dobrá kniha, hořím nedočkavostí, až se pustím do druhého dílu :-)

06.02.2023 4 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Zjištuju, že mám od paní Körnerové radši historické romance, tyhle knihy ze současnosti či nedávné historie jsou totiž vždycky poměrně depresivní :-( Ani tento román nebyl výjimka, naopak byl to dost těžký kalibr (kam se hrabe série Prosím vás, sestřičko). Sice chápu, že smyslem je inspirovat a dodat odvahu, abychom se ani v těch nejtěžších chvílích nevzdávali a bojovali, ale coby čtení na lyže bych si dovedla představit něco veselejšího :-)

06.02.2023 3 z 5

Nepoškvrnená povesť Nepoškvrnená povesť Martina Hlubocká

Čekala jsem od knihy přece jen o fous víc, reakce hlavních hrdinů mi přišly mnohdy přehnané a nelogické, i posloupnost děje měla pár trhlin, škoda, protože zápletka podle anotace vypadala zajímavě...

14.01.2023 2 z 5

Nebezpečné lži Nebezpečné lži Becca Fitzpatrick

Překvapivě dobrá kniha, čtení mě vtáhlo do děje, i když už nejsem teenagerovská cílovka :-) Hlavní hrdinka se sice občas chová nelogicky, ale s ohledem na její věk asi v pohodě. Upřímně jsem nečekala, že mě bude čtení až tolik bavit, ale mělo to příjemnou atmosféru léta a nových začátků :-) Myslím, že se ke knize někdy v budoucnu ráda vrátím :-)

14.01.2023 4 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

Přiznám se, že jsem si myslela, že se mi druhé pokračování série Rebelky z Oxfordu nebude moc líbit, protože Lucie v prvním díle působila hrozně sebevědomě, ale autorka to napsala tak skvěle, že si hlavní hrdinku prostě zamilujete a neměla jsem problém jí chápat (včetně toho, že se navenek tváří, že všechno zvládá, ale uvnitř umírá touhou, aby jí někdo pomohl a ulevil). A její protějšek lord Ballentine měl taky hloubku a svá traumata z minulosti, takže super. Zkrátka hodně povedené romantické čtení, které má navrch i hlavu a patu (docela mě dostalo, že bylo potřeba povolení vlády k tomu, aby ženy směly jezdit na bicyklu :-(

02.01.2023 4 z 5

Srieň, Pochodeň a Temnota Srieň, Pochodeň a Temnota Kristína Brestenská

Neotřelý fantasy příběh od slovenské autorky historických romancí, úplně jsem zapomněla, jak umí být paní Brestenská syrově stredověká :-) Podle krásné obálky se přiznám, že jsem čekala trochu něco jiného, nejspíš tři nebohé zakleté princezny, oběti, a ono to bylo trochu jinak - dvě nejstarší jsou rozmazlené a sobecké a vlastně jim na záchraně království ani nezáleží a jde jim spíš o moc, jediná sympatická byla nejmladší Andromede zvaná Temnota. Těmi drahými kameny mi to malinko připomínalo pohádku Třetí princ a líbil se mi rytíř Daemon :-) Jen jsem po knize asi nesáhla ve správnou dobu, radši bych nějaký ten nekomplikovaný děj s jednoznačným "a žili spolu šťastně až do smrti" a tohle vypadá spíš na první díl nové série.

25.12.2022 4 z 5

Projekt potomek Projekt potomek Graeme Simsion

Oproti prvnímu dílu mi to přišlo malinko depresivnější a často mi bylo Dona fakt líto, i když vtipně absurdní momenty se samozřejmě taky našly (jako např. incident s policisty u dětského hřiště nebo na letišti :-D). Mrzelo mě, jak se chovala Rosie a přišlo mi to místy dost nelogické (přece věděla, koho si bere, a už spolu nějakou dobu žili), jinak ale dobré čtení a opět netradiční pohled na svět očima profesora Dona Tillmana, který chvilkami rozesměje a chvilkami "nevědomky" dojme :-)

16.12.2022 3 z 5

Popel ve větru Popel ve větru Kathleen E. Woodiwiss

Romantický příběh na pozadí války Severu proti Jihu, bavilo mě to, bylo to místy humorné, místy i napínavé, byť chvílemi trochu překombinované, a ztrácela jsem se v popisech, co který generál udělal, protože jsem neměla tušení, který bojuje za jakou stranu, ale jinak dobrý. Taková trochu propracovanější červená knihovna se snahou o hlubší sdělení (strasti války, že vojáci jsou taky jen lidi, i když bojují na opačné straně a tak).

09.12.2022 3 z 5