bamba

Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslíStojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslíJ. Jonasson

asi by som dala jednu hviezdičku dolu za skloňovanie Júlia - ale zato môže autor iba čiastočne.Tie ostatné reálie a nereálie stoja na svojich atomových nožičkách za všetky hviezdičky! Obohacuje to nielen urán.

25.12.2018

Kúzelné upratovanieKúzelné upratovanieM. Kondo

vždy keď tam bola zmienka o uprataní kníh a ich vytriedení, bol dodatok - netýka sa to spisovateľov a k vyhadzovaniu fotiek - obávam sa, že ako potomok fotografa a spisovateľky, nevyhodím ani knihy ani fotky. Nech žije bordel!
Mimochodom, ako môžete kladne hodnotiť knihu, ktorá hovorí o tom, že máte knihy nemilosrdne vyhadzovať a že sa knihy majú deliť o miesto na poličke s topánkami!

30.01.2016

Pod basovým kľúčomPod basovým kľúčomB. Wallnerová

50 roky Československo - mať 18 tesne pred maturitou a ocitnúť sa v base....Hrdinke zastrelia sestru, zavrú zvyšok rodiny a potom aby sa mohla dorozumieť so svojou mamou, naučí časť basy morzeovku. V base sedí s mníškami, anjelíčkarkami, zlodejkami, vrahyňami ale aj ďalšími politickými väzňami, dokonca aj so svojou budúcou svokrou. A po návrate z basy nemá kde bývať, bojuje o to, aby prepustili jej matku a roky usiluje o to, aby mohla odmaturovať.

Málokedy sú 50 roky opísané s takým nadhľadom a so zmyslom pre humor. Aj pre tých, ktorí majú pocit, že nám zase až tak zle nebolo...

VypravěčkaVypravěčkaJ. Picoult

Neviem, čo by som robila na mieste hrdinov a som rada, že na ich mieste nie som. Ale nie som ten typ, čo odpúšťa!
Chce to od autora riadne gule a žalúdok niečo takéto napísať.

30.09.2016

KrysáciKrysáciJ. Žáček

Mne učarovala aj korešpondencia medzi ilustrátorom a autorom knihy. Odskákal si to samozrejme Ludvík. Kto iný. A že je laboratórny potkan z Prahy ?

19.05.2018

Tajný denník Hendrika GroenaTajný denník Hendrika GroenaH. Groen

Kráľovsky sa bavím. Nie som dôchodca, ale navštevovala som domov dôchodcov v Bratislave intenzívne a invazívne. Nosila som napriek zákazom banány, varené zemiaky a kyslé mlieko niekam, kam sa nič nosiť nesmelo. Starí ľudia smeli umrieť a bolo fajn ak predtým schudli a pili minimálne. Ono to bude asi tým, že nie je štát ako štát.

GulagGulagA. Applebaum

vynikajúci analýza ekonomického prínosu gulagov. pre ruskú ekonomiku. A tiež dopad gulagov na rozdelené rodiny, na vzťah oddelených detí s rodičmi po rokoch.

17.02.2016

Atlantida holíčských ŽidůAtlantida holíčských ŽidůH. J. Tauber

nádherná kniha o tom, kam sa podeli susedia, kamaráti a známi z Holíča.To je vždy tak trochu iba na okraj na záver každého príbehu.

23.02.2016

Stručná historie téměř všehoStručná historie téměř všehoB. Bryson

nádherná história objavov a objaviteľov, boj o prvenstvo a k tomu spústa zaujímavých informácií.

24.02.2016

Naše dítěNaše dítěM. Klímová-Fügnerová

z môjho pohľadu príšerná kniha - dieťa držte za sklenenými dverami a pozorujte ho občas cez okienko....Našťastie som mala ešte aj inú literatúru a dosť ma naučili naše mačky. V prírode žiadna matka nenechá svoje mláďa plakať - mohol by ho zožrať okoloidúci.Ako recesia možno ujde, ale nikdy by som na základe tejto knihy nevychovávala svoje vlastné deti.

27.12.2016odpad!

Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 letNový tajný deník Hendrika Groena, 85 letH. Groen

Ak sa niekomu zdá, že je tento denník smutný, treba navštíviť domov dôchodcov na bývalom území nejakého socialistického štátu. Tu má dôchodca nárok na skúter až keď nie je v stave ho ovládať a keď sa s ním nikam nemôže dostať. Máloktorý z domovov má výťah, žiadny mikrobus a o výletoch... A tiež sa nik nepýta dôchodcu, či zje večeru - miska zemiakov plávajúca v masti a hore posypaná rozdrveným žltým liekom.

DůmDůmB. Bryson

Páči sa mi Brysonov zmysel pre logiku, fakty a zmysel pre humor.V takejto trojkombinácii to býva málokedy.

13.04.2016

Picassova sladká pomstaPicassova sladká pomstaE. Kishon

pekná ekonomická analýza moderného umenia - aj s cenami a s obrázkami. Hocičo, ale určite nie od hocikoho. Mimochodom výtvarníci a odborníci cez umenie tejto knihe na chuť nedokážu prísť.

27.08.2018

My proti vámMy proti vámF. Backman

a to ma hokej nebaví...

21.09.2018

Africká královnaAfrická královnaC. S. Forester

Málokedy je aj kniha a aj film super a nezávisle na sebe.

03.10.2018

Brumlíčkove rozprávkyBrumlíčkove rozprávkyK. Bendová

neodolateľný medveď, ktorý vyčistí lekárničku od macomycínu, macospacolínu a macylpirynu a nie nie zaspať.

04.02.2016

Kapesní historická příručkaKapesní historická příručkaO. Dorazil

úžasný ťahák ku skúškam a báječný zdroj informácií do vrecka.Poctivo ukradnuté pri vyraďovaní v univerzitnej knižnici.

09.02.2016

Dekorácie českých umelcov pre bábkové divadloDekorácie českých umelcov pre bábkové divadloI. Rymarenko

Nádherná publikácia o bábkových divadlách. Kulisy a dekorácie - od vynikajúcich českých výtvarníkov.

17.02.2016

Rozprávky z červenej ponožkyRozprávky z červenej ponožkyJ. Blažková

nádherné rozprávky s výrazne antidiktátorskym podtónom. Na ponožke postupne pribúdajú diery a z každej rozpráva jednu rozprávku jeden palec.

19.02.2016

Opice z našej policeOpice z našej policeK. Bendová

nádherná kniha kedy postupne do domácnosti pribúdajú opice.Kedy je ešte letištný personál ochotný pohľadať stratenú opicu...kedy predseda vydá preukaz opici....

19.02.2016

Aká bola dávna školaAká bola dávna školaB. Wallnerová

veľmi prijateľným spôsobom napísané o histórii školy, školstva, spôsobu učenia pre väčších a aj pre dospelých čitateľov. O hviezdičku menej dávam, lebo je to predsa len o škole.

O čem vyprávěla kočka BabočkaO čem vyprávěla kočka BabočkaM. Filipová

krásna sonda do mačacieho a ľudského života - pre deti.

24.02.2016

Vězeňský deníkVězeňský deníkJ. Archer

jedna z najslabších kníh, akú som do autora čítala. Ale je to možno dané tým, že mám iné skúsenosti s inými basami - za iné previnenie a v inom čase, a s inými denníkmi z nich.

20.08.2016

Z Paříže do PařížeZ Paříže do PařížeJ. Joffo

Po prvom prechode cez hranice si celú noc vylepšujú svoju ekonomickú situáciu prevádzaním ďalších utečencov.

21.08.2016

Můj přítel Monty a ti druzíMůj přítel Monty a ti druzíH. J. Tauber

Tak krásne Švejk z druhej strany a za druhej svetovej vojny ani veľmi spracovaný nebol. Plus pohľad na to, ako skončili jednotliví vojaci a "oceňovanie" jednotlivých pohlavárov a potentátov v rámci vojny a prípadne aj mieru.

04.09.2016

Výchova kojence v rodiněVýchova kojence v rodiněJ. Koch

vynikajúca kniha s obrázkami - cvičenie s dieťaťom v jednotlivých týždňoch po narodení. Jeho psycho-motorický vývoj v jednotlivých mesiacoch, pričom sa to dá postupne čítať. Je to svojim spôsobom bedeker pri výchove už ďalších generácií a požičiavam túto knihu ďalej.

27.12.2016

Chemie kolem násChemie kolem násA. Červín

Logicky a faktograficky poskladaný okrem iného ucelený pohľad na vesmír okolo nás.

06.03.2018

U všech čertůU všech čertůJ. Kahoun

Čerti sú kúzelní a konečne to nie sú pracovité postavy prevádzajúce starých ľudí na druhú stranu. Ilustrácie sú špeciálnou položkou, kde musím pri čítaní rozmýšľať ktorý z čertov je Prskavka a oceňujem že aj snehuliak má rohy!

02.05.2018

Nežijeme věčně. Medicína a poslední věci člověkaNežijeme věčně. Medicína a poslední věci člověkaA. Gawande

Výborne napísané k veci, ale asi to ťažko môže čítať niekto, komu sa odmeriava čas medzi jednotlivými chemoterapiami. Skôr je to pre jeho príbuzných a pre ľudí 15+. Človek si uvedomuje akých chýb sa dopustil aj s vedomím, že to už napraviť nejde. Po nejakom čase - 120 strán sa už text opakuje.

09.07.2018

Rozpovie ti táto knižka, koho zjedla MikimyškaRozpovie ti táto knižka, koho zjedla MikimyškaK. Bendová

Krásne básničky o vyhladovanej myši v hračkárstve. Koniec je tiež dobrý. Dá sa to čítať aj pred večerou.

14.07.2018

1 2