babystar babystar komentáře u knih

Člun v mlze Člun v mlze Vítězslav Welsch

Co se všechno může stát, když zloděj okrade zloděje. Třetí příběh série, v němž detektiv Mráček zneškodní "nadrženého" Cyklistu, ale hlavně vyřeší rok a půl starý případ loupeže. Jde o typickou českou detektivku, která se zaměřuje hlavně na popis práce policistů.

04.12.2022 3 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Člověk by nevěřil, kolik zla a nenávisti se může skrývat ve zdech romantických beskydských roubenek, kde vlastně nikdo není šťastný.
Po poněkud delším "ponoru" do osudů hlavních hrdinů se rozbíhá napínavé hledání pachatele vražd realitních makléřek. Abych řekla pravdu, tak žádná z postav mi nebyla nijak zvlášť sympatická a pachatele jsem tentokrát neuhodla. Ovšem na své si přijdou milovníci horské přírody i milovníci a ochránci zvířat.

03.12.2022 4 z 5

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

První dojem - rozpaky. Přečetla jsem skoro všechny Hetešovy knihy a tato se mi zdá "bez chuti a bez zápachu". Stále jsem čekala na nějakou gradaci, vysvětlení, a stále nic. Dokonce i ten Hetešův humor mi chyběl. Zůstal sympatický hrdina, krásné ženy a skvostné pití. Sebekriticky přiznávám, že se mi kniha možná netrefila do nálady.

01.12.2022 3 z 5

Prokletí rodu Prokletí rodu Ilona Dobrovolná

Jsou tajemství, která se mají nechat raději spát. Dominik, novinář z malého města se tím neřídil a svou zvědavost zaplatil životem. Jeho kolegyně Alice, původně namyšlená Pražačka, která si teprve na venkově uvědomila, co trápí obyčejné lidi, by si nikdy nepomyslela, že jí bude tak záležet na odhalení pozadí kolegovy smrti, až jí půjde o život.
Velmi čtivá česká detektivka. Děj má spád i gradaci (v jednom místě jsem se fakt bála). Pachatel byl také docela dobře "zamaskován".

24.11.2022 4 z 5

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Patřím také mezi čtenáře těchto povídek díky čtenářské výzvě. Autor formou docela čtivých povídek vypráví epizody ze života pražského intelektuála-disidenta. Nejvíc se mi líbil Bedřišek a pak prodej vánočních kaprů. Ve všech dobách jsou lidé zlí a hodní, poctivci i podvodníci. A autor se na svět kolem sebe dívá s nadhledem. Nakonec totiž člověk zjistí, že všechno zlé je k něčemu dobré (přinejmenším příště nenaletí).

21.11.2022 3 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Knížka o životě obohacená krásným přednesem Marka Ebena.

11.11.2022 5 z 5

Deník zamilovaného viruse Deník zamilovaného viruse Benjamin Kuras

Milá jednohubka, v níž se zamilujete i do viruse - z dálky. Jako audiokniha načteno výborně.

11.11.2022 4 z 5

Soucit musí stranou Soucit musí stranou Luděk Kubát

Osmý příběh z Klášterce o tragickém vyústění manželského trojúhelníku, v němž malíř Karafiát opět najde mrtvolu a jak je jeho dobrým zvykem pomůže místní policii (i své manželce Šarce) odhalit vraha. Příběh má spád i napětí a čte se velice dobře (a taky se něco dozvíme o drahých kamenech i UFO).

30.10.2022 4 z 5

Pod Palcem Pod Palcem Jarmila Pospíšilová

Příběh o tom, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci. První kniha série o bývalém policistovi a nyní starostovi malé obce Viktoru Palcovi. Původně myslel, že se přestěhoval do idylické vesnice, ale jako starosta zjistí, že vše je jinak a pod klidným povrchem probublávají lidské vášně i neřesti.

30.10.2022 3 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Předvídatelná, ale milá blbinka. I ta je však někdy potřeba. Místy jsem se opravdu od srdce zasmála, ale mám i dvě připomínky k překladu. Pojem "drama" při popisu Poppyina života je v češtině blbost. Poppy byla průšvihářka, smolařka, u nás by se řeklo ranařka. Také na hlášce "visím ti na zádech" není v češtině nic legračního. Daleko lepší a dvojsmyslné by bylo " visím ti na krku". Ke knize jsem se dostala díky výzvě a nelituji. Příběh Poppy a Ryana mi pozvedl náladu.

21.10.2022 4 z 5

Záhada černolických vražd Záhada černolických vražd Jaroslava Černá

Taková průměrná historická skoro detektivka o tom, kam až vede lidské sobectví a zloba. Vzhledem k tomu, že to snad měly být příběhy podle skutečných událostí, neodpovídaly skutečnosti některé historické reálie. Brambory se k nám ve velkém dostaly až o sto let později za Marie Terezie. Stejně tak až za Marie Terezie chodily dívky do triviální školy, kde se učily psát a počítat, tudíž je nepravděpodobné, že by v 17. stol. uměla chudá vesničanka (Apolena) číst tak, aby si mohla přečíst protokol o výpovědích svědků. A ta dýňová polévka se mi taky nezdá.

17.10.2022 3 z 5

Holky se čtečkou Holky se čtečkou Vítězslav Jareš

Knížka o tom, že život není procházka růžovým sadem. Člověk nesmí být naivní a musí se umět postarat sám o sebe, protože nikdo to za něho neudělá. Příběh mi připomínal anglický román Jediná cesta vede nahoru (Matthews). Anglická hrdinka se při pádu ze "zlaté klece" do chudoby zachytila ve štědré sociální síti. Naše hrdinka si musela nějak poradit sama. S pomocí přítelkyň, které opravdu nebyly společenskou elitou, vše zvládla a dočkala se i potvrzení toho, že "boží mlýny melou pomalu, ale jistě".

12.10.2022 4 z 5

Na rozdíl od komentářů níže, mně se kniha líbila. Dýchla z ní na mne jakási pohoda a pocit, že i když jsme chudí a dějí se nám špatné věci, můžeme být šťastní. Není to vlastně ani detektivka, ale povídání o životě v Botswaně. Problémy normálních vesničanů řeší hlavní hrdinka díky znalosti prostředí i lidských povah. Je to taková jednodušší africká slečna Marplová. Audiokniha se poslouchala opravdu dobře.

12.10.2022 4 z 5

Pro oči nevidím Pro oči nevidím Marie Horová

Docela napínavá detektivka o hledání masového vraha. Děj pěkně odsýpal a vyústění bylo docela pochmurné, o čemž svědčí závěrečná věta. Brrrrr

07.10.2022 4 z 5

Padlí andělé Padlí andělé Věra Fojtová

Tato detektivka o obchodu "s bílým masem" mi přišla taková "nemastná-neslaná", místy nudná, místy nepravděpodobná. Přečetla jsem ji, ale nějaký dojem nezanechala.

07.10.2022 3 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Čtivá detektivka, v níž Tomáš Volf a Eva Černá pomáhají v Tomášově rodném městě policii pátrat po ztracené dívce. Výsledek pátrání ovlivní Tomášovo trauma z mládí, důvtip a také genetika. Napětí zvyšuje prolínání různých časových rovin - současnost, Tomášovy vzpomínky z mládí a průběh samotného incidentu. Čte se to velice dobře.

03.10.2022 4 z 5

Bůh je z Brna Bůh je z Brna Jiří Štangl

Audioknihu jsem si koupila, protože jsem brněnský patriot (a také byla hodně laciná). Je to sbírka "přisprostlých" básniček a krátkých povídek, z nichž některé jsou v hantecu. Ta o Ferdovi Mravencovi je obzvlášť povedená.

19.09.2022 3 z 5

Tajemství včerejška Tajemství včerejška Jaroslav Beneš

Téma paralelní reality bylo zajímavé, ale příběh mi přišel poněkud chaotický. Občas jsem nevěděla, "která bije" a byla jsem zmatená jako hlavní hrdina. Hlavně "kdo je kdo" mi dělalo potíže. Ovšem nutilo mne to číst dál, abych se vůbec dozvěděla, o co vlastně jde. Další díl vypadá ale slibně.

03.09.2022 3 z 5

Palec a selská pýcha Palec a selská pýcha Jarmila Pospíšilová

Zajímavý příběh o složitosti rodinných vztahů a o tom, jak může člověka "doběhnout" minulost.

28.08.2022 4 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Opravdu napínavá kniha, kterou přečtete jedním dechem. Občas jsem měla strach číst dál, protože jsem tušila nějakou katastrofu. Sebekriticky se přiznávám, že kdybych četla tištěnou knihu, tak bych určitě koukla na konec. U e-knihy jsem musela "trnout" do konce a stálo to za to.

28.08.2022 5 z 5