babystar babystar komentáře u knih

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Zajímavě sestavené (prolínání minulosti se současností) třetí vyprávění o Hynku Tasovi z Boru. I když příběh skončil v podstatě šťastně, působil na mne hrozně depresivně. Byla to strašná doba. Všichni bojovali se všemi, po kraji se proháněly nejrůznější ozbrojené tlupy (královští, lapkové, husité...) a mezi nimi chudáci lidé, kteří nevěděli dne ni hodiny. Pan Tas i přes jeho kruté skutky (ty byly v jeho době asi obvyklé) získává stále lidštější podobu a budí stále větší sympatie. Na knize je sympatické, že v ní vystupují historické postavy a řekla bych, že i události jsou pravdivé, i když autor do nich vtěsnal neexitujícího pana Hynka Tase. Husitské války jsou teprve na začátku, tak jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat.

15.07.2018 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Další osudy Hynka Tase z Boru tentokrát na pozadí začátku husitské revoluce. Pro mne, odchovance Jiráskových románů, byl tento pohled na husitství poněkud traumatizující. Hynek představuje člověka, který se nezajímá o politiku, chce poklidně žít na svém hrádku Vlkově, ale revoluční doba ho nutí jednat. Těžká doba prověřuje charaktery. Podrazák zůstane podrazákem, ať je jakéhokoliv vyznání. Tas, i když je to vlastně stále zabiják, vzbuzuje sympatie. Naopak dost mne štvala "husa" Markéta, kterou musela postihnout osobní tragédie, aby byla schopna s Tasem normálně žít. Ovšem největší společenské zmatky mají teprve přijít. Už mám připravený další díl.

11.07.2018 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

První historický příběh o bodygardovi Václava IV. Z knihy mám rozporuplné pocity. Nějak jsem se nemohla začíst. Václav mi připadl nějak moc psychopatický a Hynek Tas z Boru zase bez emocí (i když ke konci nějaký ten cit ukázal). Nicméně na královském dvoře plným intrik byl opravdovým rytířem bez bázně a hany. Kdyby někoho takového Václav opravdu měl, možná by naše historie vypadala trošku jinak. Opět jsem "googlila" a zjistila jsem, že se román odehrává na pozadí skutečných historických událostí.

08.07.2018 4 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Zajímavé zpracování událostí kolem věznění Václava IV. Ale mám dojem, že z milého českého Harryho Pottera se ve třetím pokračování jeho osudů stal středověký James Bond i s tím povolením zabíjet. Nicméně jsem zase poznala kousek české i lombardské historie, o níž jsme se ve škole neučili. A inspirována knihou jsem si "vygooglila" další informace.

03.07.2018 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Pokračování osudů Lukáše je stále napínavější. Tentokrát se přesvědčí, že se nevyplatí nějak "vyčnívat". Ale kdo umí, tak umí a kdo neumí...tak zemře. A z "chudinky" Lukáše se stane mladík, který si, díky svému umu i znalostem, poradí s mocnými pány i s muži, kteří se učí zabíjet. Tentokrát nechybí ani sex. Milým překvapením je postava Hynka Tase z Boru (hned jsem si nachystala knihu "Čtvrtý králův pes"). Teď se ale těším na Návrat mistra.

01.07.2018 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Byla to má první kniha od pana Niedla a moc se mi líbila. Připadla mi jako kombinace Harryho Pottera a Spidermana přesazených do gotické Prahy. Šikanovaný sirotek překoná svůj strach a objeví u sebe mimořádné schopnosti, které využije v boji proti zlu a těm, co mu ubližovali. Zajímavý byl popis platnéřského řemesla. Nedávno jsem se dostala do blízkosti brnění, tak jsem si ho hned důkladněji prohlédla. Samozřejmě jsem se už pustila do četby dalšího dílu.

01.07.2018 5 z 5

Krutá zima v Complimentu Krutá zima v Complimentu Charlie P. Stonebridge (p)

Dva gangsterské příběhy z doby, kdy v Oklahomě vládne "psí" počasí. V prvním se pod havarovaným autobusem najde mrtvola muže, kterého nikdo nezná. Ve druhém se parta gangsterů snaží zabít korunního svědka.

17.06.2018 5 z 5

Drak z Chickasha Drak z Chickasha Charlie P. Stonebridge (p)

Tentokrát mne příběh moc nenadchl. Šerif a jeho pomocníci se vydávají až za hranice Oklahomy. Vyšetřování smrti návštěvníka místní slavnosti je totiž zavede až k hledání ztracených kamionů.

17.06.2018 4 z 5

Smrt v dešti Smrt v dešti Charlie P. Stonebridge (p)

Další dva příběhy detektivně westernové série, které se čtou jedním dechem. V prvním se musí osazenstvo policejní stanice v městečku Compliment bránit rozvášněnému davu, který chce lynčovat chlapce zamilovaného do zavražděné dívky. Druhý je pohledem do duše a myšlení hluboce věřícího člověka, který se musí vyrovnat se zločinem.

17.06.2018 5 z 5

Šerif Buck Lee Šerif Buck Lee Charlie P. Stonebridge (p)

Pan Velinský (i když se už na nás dívá shůry) mne opět nezklamal. Jeho detektivně westernová série je pohledem do života obyčejných lidí s jejich zlými i dobrými vlastnostmi. V prvním příběhu byla oběť v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Ve druhém si zase tlupa zlodějů vyřizuje účty.

Nebezpečí odjinud Nebezpečí odjinud Jaroslav Velinský

Po přečtení všech autorových detektivek jsem chtěla poznat jeho sci-fi. Bohužel příběhy o klaďasovi Danu Youngovi, který bojuje s nezničitelným padouchem (samozřejmě s pomocí krásné dívky-kyborga) mne připomínaly slabý odvar příběhů Marka Stonea a moc mne nenadchly. Detektivky s amatérem Finkem byly mnohem lepší.

12.06.2018 2 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Knihy pana Vondrušky mám ráda, ale možná jsem už "převondruškovaná"(přečetla jsem v zátahu celou řadu "hříšných lidí"), nebo už pan Vondruška ztrácí "šmrnc". Tentokrát se jedná o jakési uherské spiknutí proti královně Kunhutě. Spousta úplně zbytečně zavražděných, nepřehledné množství podivných mužů v maskách, určité nelogičnosti v jednání Oldřicha z Chlumu (ve svých úvahách vychází z událostí, které nemůže znát, protože se staly v době jeho nepřítomnosti a nikdo ho nemohl tak rychle informovat, jelikož mobily tenkrát ještě nebyly) a nakonec mi nějak uniklo, kdo to všechno vlastně vraždil.

09.06.2018 3 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Tentokrát jsem se nějak nechytala a dalo mi hodně práce se začíst.Trošku divný název a trošku divné prostředí. Středověké Cáchy a jednání vztahující se k volbě nového krále Svaté říše římské mne nijak nenadchly. Jen v momentě, když mí oblíbení hrdinové byli pronásledováni nebo dokonce internováni a obviněni z vražd, mně poněkud zatrnulo. Ale pak už zase žádná sláva.

03.06.2018 3 z 5

Nitranská brána smrti Nitranská brána smrti Vlastimil Vondruška

Další zajímavá historická detektivka plná falešných stop, kdy se zbytečně vraždí a řezají hlavy. Samozřejmě zase šlo o lidskou hamižnost a "prvotní hřích". Tentokrát jsem na hlavního pachatele měla podezření už téměř od začátku. Opět jsem se dozvěděla něco navíc, tentokrát o slovenské Nitře. Podle "googlu" Přemysl II. Otakar dobyl Nitru v r. 1271, kdy hrad i město vyhořelo. Jen nevím, zda se dobyvatelé chovali tak civilizovaně, jak píše pan Vondruška. Ostatky Andreje Svorady a Beňadika jsou uloženy v basilice dodnes a klášter na Zoboru také existoval.

30.05.2018 4 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Příběh v duchu "zločin v zamčeném pokoji". "Zamčený pokoj" však představuje Bezděz zavátý sněhem, v němž se ztrácí královská dcera i děti a vraždí nepohodlní svědci dávného zločinu. Zkrátka existence založená na podvodu je odsouzena k odhalení, i když to někdy trvá dvacet let.

27.05.2018 5 z 5

Králův dluh Králův dluh Vlastimil Vondruška

Další zábavné čtení týkající se nově získaného Chebska a královského dluhu, který král sice zaplatil, ale peníze do Chebu nedorazily. Oldřich z Chlumu musí zjistit, co se s penězi vlastně stalo. Kde je více úředníků pohromadě, tam se kují pikle a intrikuje ostošest a nejhorší je to snad na královském dvoře. Osvěžením příběhu je napínavé mimopražské vyšetřování, které provádí panoš Ota tentokrát doprovázený Světlanou.

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Opět zábavná četba tentokrát ze Slezska, kde zmizel mladý šlechtic. Pátrání, kterého se účastní i Ludmila se rozjede ve dvou liniích, které se nakonec spojí a vyklube se z toho vlastně případ sňatkového podvodu. Docela zajímavá a pro mne nečekaná zápletka. Zkrátka naivní zamilovaní jsou snadným terčem zloduchů bez morálních zábran, kteří touží po bohatství.

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Oddychové čtení z Jindřichova Hradce, v němž se hodně zapojil Diviš. Dost mne zarazilo, že vystupoval jako svobodný svůdce žen, i když podle děje předchozích dílů už musel být dávno ženatý s Martou. Vzhledem k tomu, že čtu knihy cyklu o "hříšných lidech" postupně, jak vycházely, docela mi vadí, že jednotlivé případy nejdou časově po sobě. Mám pak v osudech jednotlivých hrdinů poněkud zmatek. To mi ovšem nebrání v tom, abych s napětím čekala, jak vše dopadne. Tentokrát byl hlavním pachatelem "ďábel", který však byl jen nešťastným člověkem.

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Knížka o hledání ztraceného pergamenu se jmény zrádců krále. Způsob nalezení listiny mně přišlo docela vtipné. Oldřich, který byl sám podezřelý z krádeže i vraždy si jako obvykle zjednal pořádek a Ota nezklamal. Casanova na něho nemá, jen nevím, zda dívky ve středověku zvedali opravdu suknice na potkání. Kniha mne opět vyprovokovala k hledání historické pravdy. O nějaké bitvě u Mühldorfu v r. 1257 jsem vůbec netušila a docela mne potěšilo, že se jí opravdu zúčastnil Vok z Rožmberka (i když neměl syna Petra), Smil z Lichtenburku (ten sice syna Jindřicha měl, ale další synové ještě nebyli na světě) a i Ojíř z Lomnice (ten ovšem nebyl později zavražděn). Je to zkrátka oddechovka a milovníci historických studií nemají romány pana Vondrušky číst. Já, laik, jsem vděčna zato, že mi zábavnou formou přibližuje atmosféru 13. stol.

11.05.2018 4 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Příjemná knížka, kterou jsem si užívala. Procházka středověkým Brnem mne nadchla. Hned jsem si našla mapu středověkého Brna, dějiny zábrdovického kláštera (ono ho v 50. letech 13. stol. opravdu zasáhlo silné zemětřesení) i něco o minoritském a dominikánském klášteře. Jen téma ztraceného rukopisu a hádky kolem počátků křesťanství na Moravě mne zrovna moc nezaujalo. Jinak napětí, tajemství, souboje, intriky, vraždy i milostné pletky nechyběly.

07.05.2018 5 z 5