Babo Online Babo komentáře u knih

Království na konci cesty Království na konci cesty Jan Guillou

Tak trilogie dočtená. Zajímavé čtení ze země o které toho mnoho nevím .
Trochu mi ze začátku dělala problémy jména ,ani ne tak zapamatování jako výslovnost ,ale protože si čtu "vduchu",tak jsem si je tak nějak přizpůsobila :-)

Ano,mohla bych trošku kroutit hlavou nad dokonalostí hlavního hrdiny,ale nebylo to zase tak do očí bijící anebo mi to ve skutečnosti nevadilo .
Arn byl skromný , věřící muž,kterého ovšem 20let zocelilo . A i když ve třetí části už nebyl tím naivním chlapcem,svoji laskavost neztratil Navíc zmoudřel .A tato jeho moudrost přinesla jeho zemi spoustu dobrého .
A čtenář se nenásilnou formou dozví o vzniku Švédska Tedy aspoň já .

18.10.2021 5 z 5

Templář Templář Jan Guillou

I druhý díl se mi líbil. O křižových výpravách samozřejmě většina slyšela,něco i četla.
Mě nakonec zaujalo,že vítězství Saladina způsobily intriky mezi křesťany .
Bohužel takových čestných a statečných lidí jako byl Arn de Gothia bychom potřebovali tucty . Někoho,kdo si dokázal vážit i nepřítele ,někoho kdo hledal styčné body ,tak rozdílných náboženství,jakým je křesťanství a islám. Nějak se jich ale nedostává.

Když čtu historické romány,vždy si říkám,co asi jednou budou psát o naší době .
Nic lichotivého to nebude

06.10.2021 5 z 5

Cesta do Jeruzaléma Cesta do Jeruzaléma Jan Guillou

Kniha mě přivedla do pro mne neznámých končin,do země ledu , země těžko vyslovitelných jmen , do země jejichž historie je pro mne velkou neznámou .
Rozjezd byl trochu pomalejší ,ale po půlce bylo jasné,že nezůstanu u prvního dílu.
Takže se vydávám spolu s Arnem na křížáckou výpravu .

01.10.2021 4 z 5

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Naprosto skvělá kniha. Od začátku do konce. Nemám co vytknout. Svižný děj,zajímavé "kulisy" . Jsem ráda za doslov autora,kde uvádí z jakých čerpal zdrojů , jak v zájmu příběhu některé skutečnosti z pozdější doby přesunul .
Vždy jsem měla ráda historické romány a je jedno jestli se jedná o historii králů , nebo v tomto případě spíš obyčejných lidí .
Už se těším na další autorův román .Věřím,že nebudu zklamaná a tuto knihu určitě doporučuji.

17.09.2021 5 z 5

Červená ľalia Červená ľalia Nora Roberts

Myslím,že jsem ještě nečetla duchařskou knížku a u této trilogie jsem váhala , jestli se do ní pustit.
Nakonec tato linka příběhu byla asi nejzajímavější .Jinak jde o 3x se opakující téma. Dva co se potkají,zamilují se a vezmou se .
Autorka je jistě zručný řemeslník , má svoji šablonu a podle ní jede.
Tento 3.díl jsem profrčela tzv. rychločtením a to opravdu nemám ve zvyku a a ni tady nešlo o to zjistit , jak všechno dopadne. To bylo jasné .
Kdo chce něco opravdu nenáročného ,tak nebude zklamaný.

07.09.2021 3 z 5

Černá růže Černá růže Nora Roberts

No,dočetla jsem a co napsat? Do druhého dílu jsem šla s tím,že od knihy nečekám žádnou pecku. A taky bych se jí nedočkala,. Je to oddychovka , paradoxně mě možná víc bavila linie zoufalého ducha , než dokonalá Roz ,dokonalá Stella a jejich dokonalé protějšky .
Asi ještě prolítnu 3.díl a poohlídnu se po něčem opravdovějším :-)

03.09.2021 3 z 5

Modrá jiřina Modrá jiřina Nora Roberts

Po všech těch psychopatech,vraždách a holocaustech je tato kniha takové pohlazení po duši.
Ano, je to plné klišé ,žádné překvapení se nekoná . Sympatické postavy ,ale mám ráda příběhy z nějakého konkrétního prostředí . Tady jde o zahradnictví . A v každém prostředí se setkávají lidé ,kteří k sobě něco cítí ,něco prožívají .
Dávám 4* i když klidně bych dala i 5 , právě pro ten klid a naději ,že svět může být normální .

30.08.2021 4 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Nejsem psychiatr ani psycholog ,ale nechci říct,že by mě nezajímaly pohnutky zločinců k jejich činům. Tohle ale bylo na mě přece jen moc. Nekonečné debaty,psychologické rozbory a děj se vlekl a vlekl. A to si myslím,že ta základní linka měla velice slibný potenciál.
Jen proto,že jsem si říkala,že si nechci další knihu přidat do nedočtených jsem se prokousala až na konec. Do další knihy autora se nepustím.
Obálka knihy se mi ale líbí :-)))

24.08.2021 3 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Knihu jsem si vybrala kvůli krásné obálce a tomu,že se děj odehrává v zimě.
Jak vidět ,to opravdu nestačí. Neříkám,že je kniha úplně nečitelná ,to bych se ani nesnažila prokousat ,ale nebylo to ani nic v čem bych chtěla pokračovat.
Proto jen 3*

16.08.2021 3 z 5

Smrt ve stínu Mao Ce-tunga Smrt ve stínu Mao Ce-tunga Čchiou Siao-lung

Skvělá knížka. Všichni,kteří se zajímají o život v démonizované zemi budou spokojeni.
Detektivka je spíš prostředkem ukázat na život v této obrovské zemi , v říši ,která kdysi byla skutečnou kolébkou mnoha vynálezů a pokrokových myšlenek.
Nemyslím tím, že byla skvělá pro život normálních lidí .Rozdíly byly vždy obrovské,ale v okamžiku ,kdy se moci chopil Mao a Rudé gardy, se propadl na to nejhlubší dno.
I když se děj odehrává v roce 1990 ,tedy po krvavých událostech roku 89 , tak se toho v myšlení některých lidí moc nezměnilo.
Strana je stále nejdůležitější a vše se koná ve jménu stranických idejí .
To nebylo až tak překvapivé a zajímavé. Mnohem víc se mi líbil popis života lidí.Naprostý nedostatek bytů,i pro vzornou pracovnici,která musí žít na ubytovně,kde se tísní desítky lidí.
Vaří na chodbách , v malých místnostech se tísní celé rodiny.
Takových drobností je v knize spousta , nemá smysl je vypisovat.Rozhodně to byla pro mě první kniha popisující vpodstatě současnost . I když za těch třicet let se asi hodně změnilo Jen to komunistické myšlení asi hned tak nezmizí.

10.08.2021 5 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

Kdysi jsem začala tuto sérii číst,protože mě zajímá život v Číně a v těchto knihách je pěkně popsaný . Poslední (zatím) se víc soustředí na pátrání po sériovém vrahovi ,než na problémy mezi hlavními postavami. I když i na ty samozřejmě došlo,ale spíš ve spojitosti čínská byrokracie vs příslušník cizího státu .
Kniha se četla dobře, i když mám pocit,že celá záplatka je poněkud přitažená za vlasy ,ale jako celek se mi líbila a určitě pokud se autor do Číny vrátí,tak si přečtu i pokračování .

04.08.2021 5 z 5

Zlá léta Zlá léta Ludmila Vaňková

Tak jak jsem byla víceméně nadšená z prvního dílu,tak tuto knihu odkládám jako nedočtenou. Mám dojem,že historie se tak nějak vytratila a byla nahrazena patosem , láskou a pomalu zčervenala,ale ne prolitou krví ,ale láskou na každém kroku.
Začala jsem mít pocit,že čtu nějaký dívčí román a na to jsem už přece jen stará.
Škoda ,ale možná to byl autorčin záměr,nalákat milovnice romantiky na něco historie.

01.08.2021

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

První kniha od. M. Goffy a dá se . Není to žádný krvák,hory mrtvol,zběsilé honičky ,pachatel psychopat.
Spíš příběh zoufalství ,zmařených nadějí na normální život. Jistě si od autora přečtu i další knihu.

01.08.2021 4 z 5

Král železný, král zlatý Král železný, král zlatý Ludmila Vaňková

Dlouho jsem váhala jestli číst o Přemyslovcích. Nakonec mě k tomu přimněl pocit ,že není dobře číst o historii Anglie a Francie a vynechávat historii vlastních předků.
Vybrala jsem si paní Vaňkovou a udělala jsem dobře. Kniha se čte velmi dobře. Je vidět,že ji psala žena . Hlavním motivem nejsou podrobně líčené bitvy , i když ani těm se nevyhýbá.
Spíš se snaží o jakousi psychologickou sondu do života českého krále.
Občas jsem se musela usmívat ,přece jen mi to přišlo až moc do romantična . Proto jen 4* .
Na druhou stranu jsem ráda,že si mohu oživit historii jako takovou.
To co jsme se asi kdysi učili ve škole už dávno vyvanulo .
Myslím,že by se dějepis měl učit způsobem : fakta a nějaký román. Je to mnohem záživnější a pokud se nejedná o brak,tak si člověk spíš něco zapamatuje.
Tak snad to bude platit i u mě.

28.07.2021 4 z 5

Rajské peklo Rajské peklo Xavier Herbert

Kniha to byla trochu jiná,než jsem si představovala když jsem si ji vybrala ke čtení . Podle mě to nebylo klasické osidlování ,spíš mi to přišlo jako líčení života bílých,míšenců a černochů . Jakoby tam všichni žili odjakživa.
Společnost rozmanitá,příroda drsná .Líbila se mi ,ale jednou přečíst stačí.

24.07.2021 4 z 5

Rasputin a carevna Rasputin a carevna Ivan Izakovič

Uf,tak to bylo náročné. Hlavně ten konec. Mám ráda knihy z období začátku minulého století ,knihy popisující život v Rusku. Rasputin je jistě nejznámější Rus mimo vládnoucí třídu. Myslím,že nic nového jsem se nedozvěděla,spíš mě zaujal popis carské rodiny.
Nějak mi unikly souvislosti. Vždy jsem tak nějak podvědomě litovala postřílenou rodinu a vůbec jsem nepřemýšlela ,kdo vlastně byli. Jak se podepsali na životě obyčejných Rusů,jak slabý byl Mikuláš II. vládce ,jak manipulativní byla jeho žena.
To,že vzhlížela k Rasputinovi jako k zachránci nemocného syna,to bych chápala ,ale jinak jsem na ní nic kladného nenašla.
Dějiny Ruska by se asi neubíraly jiným směrem ani kdyby nebylo Rasputina a jeho vykutálenosti .
Doporučit knihu nebo nedoporučit ? To je otázka . Koho tato doba zajímá asi nebude zklamaný ,ale jinak nevím,,,,

12.07.2021 4 z 5

Diamantové hory Diamantové hory Karel Krejčík

Kniha mě nalákala svým,pro mne, poměrně neznámým tématem. Bohužel už podle roku vydání se dalo předpokládat ,, jak bude vyznívat. Je to taková rudá propaganda. I když jsem se snažila ji nevnímat,nepodařilo se mi to a tak knihu odkládám.

08.07.2021

Tribunál smrti Tribunál smrti Noah Gordon

Kniha se četla dobře,bylo z ní cítit,že se děj odehrává v 70.letech minulého století.
Myslím,že těch úmrtí tam bylo opravdu hodně. Kromě různých lékařských případů se řešil i problém rasismu ,vytíženost lékařů a partnerské peripetie,lehce se dotkl hnutí hippies a války ve Vietnamu.

07.07.2021 4 z 5

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Moc jsem se na tuto tlusťoučkou knihu těšila,ale prostě to nedám. Možná bych se těmi stránkami nakonec prokousala ,ale říkám si,proč se trápit,když je tolik knih.
Stydím se ,vím,že bych měla ,protože to téma je opravdu zajímavé,ale ten styl mi prostě nesedí :-(

03.07.2021

Hodina po půlnoci Hodina po půlnoci Hana Marie Körnerová (p)

Knihy paní Körnerové mám ráda. Tato mě ze začátku taky bavila,ale asi v polovině mi to začalo připadat až moc romantické a překombinované,tak knihu odkládám.

01.07.2021