Babo Babo komentáře u knih

Nevěsta pro Moonrakers Nevěsta pro Moonrakers Madeleine Brent (p)

VCELKU POHODOVÁ KNIHA ,TAKOVÉ ODDECHOVÉ ČTENÍ. JE PRAVDA,ŽE JSEM ČEKALA VĚTŠÍ DRAMA , ALE TO SE NEKONALO. CHVÍLEMI JSEM MĚLA POCIT,ŽE JSEM SE VRÁTILA DO LET SVÉHO MLÁDÍ A ČETLA NĚCO PODOBNÉHO TŘEBA DUMASOVÝM KNIHÁM ..

15.08.2015 4 z 5

Hra se stíny Hra se stíny Charlotte Link

PO PODVODU , KTERÝ MĚ ZKLAMAL JSEM S TOUTO KNIHOU SPOKOJENÁ. MÁM RÁDA ROMÁNY S BOHATÝM A RŮZNORODÝM DĚJEM . VRAHA JSEM NEHLEDALA, KNIHA SE MI NEZDÁLA JAKO KLASICKÁ DETEKTIVKA A DŮVODY K ZABITÍ PODLE MĚ MOHLA MÍT JEN NAT NEBO NAKONEC LAURA. U VŠECH OSTATNÍCH BY TO BYLO HODNĚ PŘEKROUCENÝ A MÁLO UVĚŘITELNÝ . ALE JAK ŘÍKÁM , PRO MĚ DOBRÝ A DOPORUČUJI.

12.08.2015 5 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

PŘÍJEMNÁ , POHODOVÁ AŽ PRÁZDNINOVÁ KNIHA. STEJNĚ JAKO JE POHODOVÁ AUSTRÁLIE S JEJICH OBYVATELI. PŘÍMO NA MĚ DÝCHLA ATMOSFÉRA TROCHU OSPALÝCH MĚSTEČEK ROZTROUŠENÝCH PO POBŘEŽÍ A MOHLA JSEM JEN VZPOMÍNAT NA DOBU KDY JSME JELI PO POBŘEŽÍ ZE SYDNEY DO TOWNSVILLU . PARÁDA,TAKŽE JÁ JSEM SPOKOJENÁ.

09.08.2015 5 z 5

Ocas draka Ocas draka Adam Williams

DĚJINY ČÍNY 20. STOLETÍ JSOU PODLE MĚ NAPROSTO NESROVANTELNÉ S DĚJINAMI JAKÉKOLIV JINÉ ZEMĚ. MYSLÍM,ŽE AUTOROVI SE OPRAVDU PŘESVĚDČIVĚ PODAŘILO ZACHYTIT TUTO DOBU. NAPROSTÉ ŠÍLENSTVÍ , KTERÉ ZACHVÁTILO MILIONY LIDÍ.
CO JE PRO MĚ NAPROSTO ŠOKUJÍCÍ JE, ŽE TYTO HRŮZY SE DĚLY V DOBĚ TAK NEDÁVNÉ.
TROCHU MI PŘIJDE ZVRÁCENÉ NAPSAT , ŽE SE MI KNIHA LÍBILA ,ALE JE TO TAK .
DOPORUČUJI VŠEM ,KTEŘÍ SE CHTĚJÍ SEZNÁMIT S TÍM , CO SE DĚLO ZA VLÁDY MAO-CE-TUNGA .

06.08.2015 5 z 5

Podvod Podvod Charlotte Link

PODVOD JE MOJE 4. KNIHA OD CH.LINKOVÉ A JE MI LÍTO,ALE PRO MĚ ZKLAMÁNÍ.
PO TRILOGII ZAHRNUJÍCÍ UDÁLOSTI MINULÉHO STOLETÍ JEN PRŮMĚR . HLAVNÍ PSYCHOPAT BYL SICE JEN JEDEN,ALE UPŘIMNĚ MI VŠICHNI PŘIŠLI JAKO ZOUFALCI .
TAKŽE ODE MĚ ZA 3.

29.07.2015 3 z 5

Císařovy kosti Císařovy kosti Adam Williams

I KDYŽ DRUHÝ DÍL MOŽNÁ NENÍ AŽ TAK ČTIVÝ JAKO PRVNÍ , URČITĚ S OHLEDEM NA SEZNÁMENÍ SE S DALŠÍ HISTORICKOU EPOCHOU ČÍNY , DÁVÁM 5 HVĚZDIČEK .
NOVÁ MYŠLENKA KOMUNISMU NEMOHLA NEPRONIKNOUT Z RUSKA DO ČÍNY. A BOJ MEZI KUOMINTANGEM , MILITARISTY A BOLŠEVIKY BYL OPRAVDU NEMILOSRDNÝ .
A JAKO VŽDY NEJVÍCE TRPĚLI CIVILISTÉ .
KNIHU DOPORUČUJI TĚM, KTEŘÍ NEHLEDAJÍ ODDYCHOVOU ROMANCI .

28.07.2015 5 z 5

Palác nebeských rozkoší Palác nebeských rozkoší Adam Williams

Tato knih je jako horská dráha.Pomalý rozjezd a potom už jen šílená rychlost , křik a zježené vlasy hrůzou. Bohužel mnohý už nevystoupí živý. Život v Číně nikdy nebyla žádná selanka , ani dokud se neobjevili cizinci. A co teprve když angličané a japonci začali rozehrávat své hry.
Ve všech knihách,které jsem kdy o Číně četla , mě fascinoval ten obrovský kontrast mezi laskavostí a naprosto bezbřehou krutostí.
Poetické názvy , kruté a nelidské popravy , brutalita vraždění.Ale také romantická láska mladé angličanky a tajemného Henryho Manerse.
To vše v tomto úžasném románu nedá čtenáři vydechnout. Tak jako z horské dráhy nemůžete za jízdy vystoupit, tak ani tuto knihu neodložíte , dokud neobrátíte na poslední stránku.

27.07.2015 5 z 5

Mé syny zničil heroin Mé syny zničil heroin Elizabeth Burton-Phillips

Neustálý boj srdce s mozkem,lásky s rozumem. Je asi těžké vyjadřovat se k něčemu co jsem nezažila a ani si dost dobře neumím tu beznaděj a zoufalství představit. Kniha je napsaná velice čtivě , jistě s vírou , že se může stát varováním , ale i pomocí jiným rodičům .Pokud se tak skutečně děje nebyla napsaná zbytečně.

17.07.2015 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Už ani nevím kdy poprvé jsem na tuto knihu narazila,tedy jen na název a vysoké hodnocení. Byla jsem proto zvědavá jestli je opravdu tak výjimečná.Dokonce jsem po mnoha letech četla zase slovensky.
Nemohu na ni říct nic kritického. Trochu mi připomínala hollywoodský romantický film. A ty mám občas ráda.Téma které si spisovatelka zvolila je příliš závažné a kontroverzní,ale stylem který použila
se ta závažnost otupila. Možná je to dobře. Nechci ji v žádném případě podezírat z kalkulu,ale příběh nemohl dopadnout jinak než dopadl.Už v okamžiku , kdy Will vyprávěl Lou o kavárně v Paříži jsem si byla jistá,že tam se kniha skončí.Je pravda,že jsem si nebyla jistá úplným koncem,hádala jsem jestli Will své rozhodnutí změní a třeba další zápal plic jeho osud zpečetí,ale to se nestalo.
A tak si nakonec říkám,že jeho úspěšný život před nehodou nakonec rozhodl, že skutečně nebyl schopen žít jinak.Člověk žijící nudnějším životem by se s tím asi dokázal vyrovnat lépe.To by ovšem nebylo o čem psát.
Věřím,že se nikdy nedostanu do situace kdy bych něco takového musela řešit .Kdyby přece , chtěla bych v sobě najít dost síly,lásky,soucitu a pochopení .

10.07.2015 5 z 5

Sen o Somersetu Sen o Somersetu Leila Meacham

Četla jsem sice nejdřív Poselství růží,ale to zase tak nevadí. Obě knihy vřele doporučuji.
Autorka má dar vyhýbat se klišé, na jednotlivé situace se snaží dívat z jiného úhlu než by čtenář čekal a je to ku prospěchu věci.Přesto mě nenapadá nic , co bych jí nevěřila.Její knihy nejsou plné happyendů , smrt dítěte pro ní není tabu a rozhodně nepůsobí lacině.
Věřím,že se dočkáme i dalších knih stejně zajímavých a čtivých.

06.07.2015 5 z 5

Byla jsem otrokyní Byla jsem otrokyní Mende Nazer

Kdybych to bylo možné,přála bych Mende,aby další roky jejího života byly nudné ,aby už nemusela psát další knihu. Taky bych jí přála,aby našla v sobě sílu změnit tradice súdánského lidu týkající se obřízky,aby sama pokud bude mít dceru nedopustila,aby musela prožít tu bolest a beznaděj.
Aby nezapomněla,že Velká Británie ji nezachránila jen z otroctví,ale dává ji šanci žít v zemi kde se nemusí bát arabských nájezdníků . Aby to nezapomněla říkat svým dětem
Ne Evropa není dokonalá ,není to ráj na Zemi,ale bezpečí dětí a žen je zde přece jen jiné než v Africe a nakonec je na nás na všech jestli se to nezmění.
Přeji jí , aby nikdy nebyla zklamaná a těch devět let bylo jen zlý sen.

02.07.2015 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Poslední stránka,poslední slova, jako by poslední dílek skládačky zapadl na svoje místo.
Jako by se uazvřel kruh.Tragický příběh Abdulláha a jeho sestry Pari , Příběh plný smutku a moudrosti . Laskavý a hluboce lidský . Autor ani na chvíli nemá potřebu nějaké senzacechtivosti,nemá potřebu krutost bídy a války utápět v krvi. Přesto je to příběh velice silný a nezapomenutelný.

30.06.2015 5 z 5

Tajná dcera Tajná dcera Shilpi Somaya Gowda

Určitě zajímavá kniha o životě v Indii toho opravdu mnoho nevím.O obrovských rozdílech mezi chudými a bohatými, mezi ještě chudšími a ještě bohatšími. O kastách a jejich nepřekročitelnosti. Toto v této knize není,je zde jen naznačeno jak odlišná je to kultura a jak odlišné je smýšlení lidí.
Malá Uša měla obrovské štěstí,že se dostala do Ameriky,kde mohla studovat, žít v blahobytu. Přesto nebyla úplně spokojená a potřebovala znát svoje kořeny. A zase měla to štěstí a tu vůli , že to dokázala. Poznala život v rozvětvené indické rodině lékaře a tedy té šťastnější části indie,ale poznala alespoň okrajově bídu bombajského slumu.Po tomto dobrodružství se mohla vrátit do ameriky a žít svůj život. Jak by asi probíhal kdyby si ji v sirotčinci kam ji odložila zoufalá matka nevybral zajištěný indský lékař žijící v americe ?
Autorka nám aspoň trošičku dala nahlédnout do složité indické současnosti, bylo to velice poučné.
Je to prostě země s obrovskými rozdíly ,s obrovskými problémy a pro Evropana ,aspoň myslím,nepochopitelným způsobem myšlení a konání.

27.06.2015 5 z 5

Hodina dědiců Hodina dědiců Charlotte Link

Konec dvacátého století,konec příběhu událostmi nabytého života neobyčejné ženy . naprosto přirozeně a poutavě nás autorka provedla první i druhou světovou válkou až do doby docela nedávné.
Je to skoro až rouhání říct , že doba po vraždění ve druhé světové válce působola téměř nudně.
Tak trošku jako by autorce docházel dech .Je to asi přirozené , nic nemůže být strašnější než žít v době padajících bomb, v době koncentračních táborů, v době kdy smrt se stává součástí života.
I ve třetím díle zachytila spoustu věcí charakteristických právě pro tuto dobu.Útěky z východního Německa , AIDS, drogy .Ale také vyrovnávání se s pocitem viny za otce válečného zločince.
Za tento díl bych asi dala 4.5 hvězdičky , to ale nejde ,tak dávám 5.

25.06.2015 5 z 5

Divoké lupiny Divoké lupiny Charlotte Link

Dočetla jsem 2. část třídilné ságy , která zabírá druhou světovou válku z pohledu Němců.
CH: LINK je skutečně úžasná spisovatelka,která má historické znalosti , která umí propojit skutečnost s fikcí tak dokonale,že čtenář má pocit jako by sám tuto dobu prožil . Tedy toto je samozřejmě hodně s nadsázkou,protože kdo neprožil nemůže pochopit.Charaktery všech postav jsou tak propracované a tak uvěřitelné , že jsem neměla ani na chvíli pocit nepravděpodobnosti a smyšlenosti. Nic zde není jen černé nebo bílé .

21.06.2015 5 z 5

Bouřlivý čas Bouřlivý čas Charlotte Link

Klobouk dolů před autorkou této ságy. Je to jako mozaika plná kamínků a ani jeden není přebytečný.
Ani jedna stránka tam není navíc.Obdivuji fantazii a schopnost propojit osudy jednotlivých hrdinů a přesvědčivě vylíčit změny první třetiny dvacátého století , nejen v Německu, ale i Rusku a Americe a vybrat ty nejdůležitější okamžiky , které ovlivnily miliony lidí.
Ještě z jiného soudku , kniha by jistě vydělala na kvalitního korektora , tak snad v dalším vydání ,,,,,

14.06.2015 5 z 5

Múzeum nevinnosti Múzeum nevinnosti Orhan Pamuk

Dočetla jsem,tedy skoro dočetla. Mám velice rozporuplné pocity.Bavilo mě číst o Istanbulu,podivovala jsem se nad tím, jak moc se chtěli podobat Evropanům,je to snad problém hranice mezi Evropou a Asii ? Překvapilo mě,že si krásná turkyně barvila vlasy na blond. To jsou samozřejmě podružnosti, o tom tento román o tragické lásce samozřejmě není.To mě spíš usvědčuje o tom jak málo nebo spíš nic o Turecku vím.
Takže místo kde se děj odehrává je naprosto unikátní (pro mne )Příběh sám je také zajímavý,přesto jsem nakonec nevydržela a přeskákala jsem až k tragickému konci. Přece jen téměř 600 stran číst o milostném strádání bylo pro mě fakt moc.
I přesto si myslím,že na tuto knihu nezapomenu a je možní,že sáhnu po nějaké další od Orhana Pamuka.

07.06.2015 3 z 5

Pěstitelka růží Pěstitelka růží Charlotte Link

První kniha od Charlotte Link a myslím,že jsem objevila další spisovatelku jejíž styl psaní se mi líbí.
Dobře vystavěný příběh,zajímavé postavy , žádný cukrkandl ,prostě román jak má být. Už se těším na další.

04.06.2015 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Tak jsem se dnes z našich médií dověděla jak se u nás mají chudí a jak jich přibývá. Mám pro ně radu :vypnout mobil, zrušit internet ,tipnout cigaretu a přečíst si Divoké labutě.Ať si udělají čas i když chápu , v případě,že jsou od rána do večera v práci nebude to jednoduché .
Možná by je potěšilo , že mít jednou denně maso , nemít na kroužky pro děti a co víc , nemít na nové oblečení fakt není důvod považovat se za chudé.Obávám se,že právě naši "chudí" by si představovali život úplně jinak a to jim může zaručit jediná správná strana.
Pokud má někdo pocit,že píšu něco co na tuto stránku nepatří,tak se omlouvám,ale ať přemýšlím jak přemýšlím ,co že mi tato kniha dala,tak mě nenapadá nic jiného než, že takovou hrůzu nikdo z nás nezažil a ani si ji neumí představit. Samozřejmě to nikomu ani sobě nepřeju.
A to si myslím,že 200gramů masa na měsíc , jednobarevné , neforemné oblečení , rozdělené rodiny a snad i ta nelidská práce , bylo to snesitelnější z celé doby.
Neumím si všechnu tu nenávist mezi lidmi, neustálý strach z obviňování , bití a týrání představit
Řekla bych,že nikdo z nás .A abychom si to mohli jen představovat je potřeba takové knihy číst a nezapomínat.
Vždyť takový šílenec se může kdykoliv objevit. Obávám se, že i kdekoliv.

28.05.2015 5 z 5

... a postavil jí chrám ... a postavil jí chrám Siegfried Obermeier

Je moc fajn,že jsou lidé,kteří umí vrátit čas .Umí vdechnout život lidem,kteří již před tisíci lety odešli na západ a přece nikdo nepochybuje,že skutečně chodili po této zemi , že měli neomezenou moc nad lidskými životy , že milovali , plodili děti, nechali stavět chrámy jaké , obávám se, v dnešní době s dnešními technologiemi by nebyl dnešní člověk schopen postavit. A to vůbec nemluvím o ruční práci.
Věřili , tedy alespoň podle slov autora, že tyto chrámy budou obdivovat i po tisíci letech.
Ano,toto jsou hmatatelné důkazy jejich existence , aby nešlo jen suchá fakta jsou spisovatelé ,kteří umí propojit historická fakta s fikcí a vznikne příběh lásky sochaře Piaje a dcery faraona Ramesse II., který i přes svoji moudrost nemohl dovolit mísení božské krve s krví obyčejného "řemeslníka"
A jak to všechno dopadlo? To už si musí každý přečíst sám.

21.05.2015 4 z 5