Byla jsem otrokyní

Byla jsem otrokyní https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28435/bmid_byla-jsem-otrokyni-fyU-28435.png 4 233 43

Jde o skutečný příběh dívky z černošského domorodého kmene Nuba ze Súddánu. Mende v něm popisuje nejen své idylické dětství v horské vesnici primitivního kmene, ale i brutální zvyky jakou je například obřízka. Její tragický osud se naplnil ve chvíli kdy vesnici přepadli nájezdníci, pochytali děti a odvlekli je na trh s otroky. Mende stráví v otroctví osm let. Rodina, u níž otročí se vrací do Anglie. Zde se Mende s pomocí súddánské komunity podaří utéct. Avšak těžkosti při získávání azylu a strasti života z daleka neodpovídají jejím snům.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Autobiografie. Tragická, otřesná.

Janča1532
Janča1532
09.04.2023 5 z 5

Tuto knihu sem četla jedním dechem.A byla neustále v šoku.Holčička který je dvanáct let, žije si štastným dětstvím,i když při kapitole kde ji dělali ženskou obřízku mě mrazilo,ale toto do jejich kultury patří.Najednou je odvlečena,několikrát znásilněna a pak prodána.Kde její mučení pokračuje.Holčička místo aby si hrála s panenkami najednou má na starosti celou domácnost,za neuposlechnutí je bita.Co to je za ženskou,která má svoje děti a takto se chová k jiným.Ta se odlišuje barvou pleti,ale jinak je to dítě jako každé jiné.Její štěstí bylo,že se dostala do Londýna.Tam s ní bylo jinak zacházeno do té doby než zjistili,že by mohla prchnout.Pak nesměla nic.To už jí bylo 18let.Nakonec se jí podařilo uprchnout,za pomoci jiných.Učila se žít na svobodě,kde ji nikdo neurčuje co má dělat,lehké to pro ni nebylo. Je neuvěřitelné,že se toto děje i v dnešní době.Sem zvědavá na druhou knihu pokračování slzy ticha,kterou právě začínám číst,

Zlatinka.Emilly
Zlatinka.Emilly
10.03.2023 4 z 5

No páni!!!!! Děsný osud, který Mende zažila, ale nakonec vybruslila v pohodě, myslím. Bych si jednou přála, aby se role obrátili a ti, co zotročují, aby na vlastním těle zažili, jaké to je. Poroučet , ubližovat a ponižovat druhé. Jako lidi jsme si rovni, není nikdo méněcennější, každý člověk má obrovskou hodnotu.

lalela
lalela
18.09.2022 4 z 5

Mende, jaký život bys asi žila, kdyby se nestalo všechno to, co jsi nám napsala do knihy. Jak krásně vzpomínala na rodiče, jaký lehký a bezstarostný život žila. Do doby, než ji zajali prodali a zůstala úplně bezcenná. Při čtení jsem valila oči. Copak to ještě někde jde, že si koupíte domácího otroka, který za vás dělá všechny práce? Koupíte si malou holku, která je váš majetek a vy si s ní děláte co chcete? Mende měla štěstí, dostala se do Anglie a tam se jí podařilo z jejího otroctví uprchnout. V knížce se na vás valí pocity, bezmoc a beznaděj a skoro se vám chce plakat s Mende. Nádherná knížka.

Anavi8912
Anavi8912
11.04.2022 4 z 5

Životní příběh nubijské dívky, později ženy, která prožila krásné dětstvi se svými rodiči, ale poté byla unesena a přinucena stát se otrokyní. Již od dětskych let zažila velmi kruté zacházení. Poutavě napsaná kniha na základě skutečných vzpomínek.

Alexxxka
Alexxxka
16.03.2022 5 z 5

Nepřestává mě překvapovat kolik zla jsou schopni lidí páchat na lidech... Velice poutavě napsáno. Neumím si ani představit jak hrozné to pro tak malou holku jak byla Mende muselo být, neumím si představit jak těžké musí být po tom všem zařadit se do "běžného" života. Moc držím palce aby se se svou rodinou setkala a ať už je jenom dobře.

vladka321
vladka321
07.03.2022 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře a rychle. Poetické dětství a láska čišící z každého písmene této doby byla doslova osvobozující. Bohužel naplnění tragického osudu vhánělo slzy do očí a ani se nechtělo věřit, že něco takového je možné. Jak se může dospělá žena povyšovat a žádat od dítěte takových povinností, jak může být tak bezcitná, když sama má děti? Jak dospělý chlap může v sobě mít tolik chlípnosti a zvrhlosti k malé holce? Tolik otázek si člověk klade! Samozřejmě i v otázce víry jsem byla šokována, jak si někdo takový může myslet, že je dobrým člověkem, dobrým věřícím a přitom se takto chovat?

Zajímavá byla i pasáž, kde vlastně Mende, coby svobodný člověk si klade otázky, jak vlastně se svobodou nakládat, jak se naučit žít bez daného rozvrhu, bez příkazů a rozkazů? Jak naložit s volným časem? Vždyť možná ani člověku nedojde, že to musí být velmi těžké a možná i nepochopitelné.

Kniha se mi líbila a už se těším na druhou část.

Figurka
Figurka
02.03.2022 5 z 5

Toto se někde ještě nedávno dělo? Hned jsem si Mende Nazer vyhledala i na YouTube. Kolik let to děvče ztratilo... Kniha se mi líbila.

Magie233
Magie233
13.01.2022 4 z 5

Šokující příběh nubijské dívky nejen tím, jaké hrůzy prožila, ale také tím, že to není historie, ale stále tyto krutosti přetrvávají dodnes. Kniha je vyprávěna poutavě, srozumitelně a čte se na jeden zátah. Některé scény jsou velmi přesně a detailně popsány, až jde mráz po zádech, např. ženská obřízka nebo únos dětí nájezdníky.

Knihomolka506
Knihomolka506
17.10.2021 5 z 5

víkendovka"
Opět tragický a českým čtenářům až neuvěřitelný příběh ženy, která byla jako malá unesená Araby, zažila doslova peklo, ale, co je podstatné - přežila, napsala tuhle knihu ( je už druhý díl, pokračování: Slzy ticha) a bojuje proti otroctví a dodnes pomáhá obětem násilí.
Ke knize - Mende vypráví svůj životní příběh. Začíná zlehka popisem života v kmeni, tradicemi běžnými pro Araby a Afričany až děj začne gradovat...

Evkae36
Evkae36
29.09.2021 5 z 5

Kniha je moc hezky na psaná, když pominu, co je jejím obsahem. Je prostě neuvěřitelné, že toto se stále děje v dnešní době

killy
killy
03.09.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem začala číst z nudy, nakonec mě ale zaujala jako žádná jiná s podobným tématem. Brutální příběh dívky z primitivní vesnice, která se musí potýkat s neskutečným násilím a týráním. Čtivá kniha co nenudí, žádné zdlouhavé popisy nebo vysvětlování. Rozhodně zajímavé okénko do jiné, pro nás nepochopitelné kultury.

pavlina0821
pavlina0821
07.07.2021 5 z 5

Kniha se četla velice dobře a moc se mi líbila. Nicméně, když slyším o ženské obřízce, otevírá se mi kudla v kapse. Jak mohou rodiče říct, že svou dceru tak milují a pak jí udělat tohle???? Chápu, že žijí v kmeni, kde mají nějaké tradice a jsou vlastně negramotní, ale mateřské instinkty a mateřskou lásku cítí stejně, jako my, civilizovaní lidé a udělat tohle vlastní dceři, je prostě neodpustitelné. V tu chvíli mi přišli rodiče jako mnohem větší zlo, než později Raháb.

IvčaH76
IvčaH76
28.01.2021 5 z 5

Pěkná kniha. Přečtená za dva dny.

Terez_Proskova
Terez_Proskova
22.10.2020 5 z 5

Pro mě první ,,dospělácká” kniha, kterou jsem dostala od babičky. Knihu jsem dostala, když mi bylo 14 a musím říct, ze když jsem ji četla nedávno v mých 23 letech - byla to neskutecna nostalgie. Nicméně tím chci rict, ze kniha je opravdu krásně čtivá, zajímavá a zaujme opravdu každého bez rozdílu věku!

zimolka
zimolka
12.02.2020 5 z 5

Mám dcerku ve věku Mende a je to hrozná předfstava co si dítko v tomto věku musí vytrpět.Opravdu úžasně napsané.

ywettal
ywettal
14.09.2019 5 z 5

Kniha se čte velmi dobře a je hodně napínavá. Silný příběh silné ženy.

nikiss76
nikiss76
18.07.2019 4 z 5

Knihu jsem četla v době, kdy mi bylo asi 17 a musím říct, že na mě hodně zapůsobila. Příběhy podle skutečného příběhu vždycky vzbuzují v člověku jistý respekt a zamyšlení, mne z této knihy přímo mrazilo. Každý by si měl podobnou knihu přečíst, aby nezapomínal, že všude kolem nás se dějí strašné věci a aby si více vážili toho co mají.

Adelheid21
Adelheid21
15.06.2019 5 z 5

Neuvěřitelný příběh, ve kterém je popsáno, jak vypadá život v otrokářství, které bohužel i v dnešní době stále existuje. Také musím zmínit, jak pro mě bylo zajímavé vnímat ten kontrast mezi světy, ve kterých Mende žila/žije. Začátek života prožívá v chýši v Súdánu a končí v jednom z největších měst Evropy.

JulianaH.
JulianaH.
21.04.2019 5 z 5

Knížku jsem četla ve věku, v němž se nacházela hlavní hrdinka: dvanáct let. Asi i proto na mě zapůsobila – příběh je v každém případě silný. Pamatuji si, jak sedím na houpačce a snažím se nebrečet.

Už dávno nejsem příznivcem částečně fiktivních knižních dramat od imigrantek z muslimských zemí. Všechna vypadají jako přes kopírák. Tahle četba mi nicméně byla užitečná: uvědomila jsem si situaci v postkoloniálním Súdánu, kde muslimské arabské obyvatelstvo skutečně zotročuje obyvatelstvo animistické a černošské. A je dobře, si teď umím konkrétněji představit, jak hrůza moderního otrokářství vypadá.