Awča Awča komentáře u knih

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Magnifique!
Vražda v Orient Expresu je klasika klasik svého žánru. Bravurně napsané a úžasně zkombinované.
Četla jsem ji několikrát, viděla jsem snad všechny zfilmované verze (David Suchet forever!) a nyní jsem "četla" jako audiu knihu, která byla skvěle namluvena Lukášem Hlavicou.
Až se mi příčí napsat "namluvena", protože byla spíše zahrána, byla jsem vtažena do děje, užívala si komfort cestování Orient Expresu, dívala jsem se Poirotovi přes rameno, s ním jsem prohlížela kapesníček, zkoumala skvrnu v diplomatickém pasu a snažila se nebýt moc pozadu za jeho dedukcemi. K tomu skvělé hudební předěly.
Vřele doporučuji.

10.03.2021 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Jako náctiletá jsem četla vydání Odeonu, tehdy "čerstvé", s úžasnou ilustrací na obálce.
Autora jsem neznala, natož abych věděla, že je kultovním.
Příběh pro mě byl pecka, knížku jsem hltala, nesmírně mě bavila. Čas od času jsem si na ni vzpomněla, že by stála za další přečtení. Ovšem s tím rizikem, že se jaksi ten pel prvního čtení vytratí.
Nevytratil. Bavilo mě to znovu a moc. Navíc jsem si nyní více vychutnala některé věci, které mě při předchozím čtení ani nemohly dojít.
Jasně, některé věci mohou působit úsměvně, ale některé jsou vážně dobré.
Nevěřícně jsem se musela podívat, ve kterémže roce byla kniha napsaná.
Zcela jistě se k ní zase za nějaký čas vrátím.
A mezitím budu hledat dveře do léta ...

23.08.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

"Úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství" - tentokrát s anotací vřele souhlasím.
Marťana jsem shlédla v kině, Artemis jsem přečetla a Spasitele jsem poslouchala jako audibook (výborný Lukáš Hlavica). Bylo to skvělé "počtení". Bavilo mě úplně všechno, příběh byl promyšleně vystavěný. Současnost i prostřihy do minulosti, začátek mise, těžkosti, ve kterých se většinou našlo i něco vtipného, technické popisy i trocha biologie, dohromady napínavý mix.
A přiznám, že na závěr jsem si i poplakala.

13.01.2022 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Opravdu skvělé počtení!
Hlavní postavy Cyruse a Evie jsou pěkně vykreslené, příběhy byly propletené a napínavé.
Čtení mě moc bavilo, závěr byl povedený, k celé knize mi sedl.
Už aby vyšel další díl.

24.09.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Člověk čeká nudnou klasiku, příběh v obrysech zná, co už může překvapit.
Ale bylo to překvapivě osvežující čtení, v podstatě moderní, svým způsobem napínavé.
Láska, hamižnost, zklamání a zoufalství, které plodí zoufalé činy.
Nešlo hned odložit a vrhnout se na další knihu, trocha prostoru k přemýšlení byla potřeba.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

04.06.2020 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Pohlazení po duši.
Krásný příběh o životě mimo společnost, o svobodě, o přírodě, přátelství, zklamání, (bez)naději.
Netřeba se bát nudného čtení, dvě časově linky a kriminální zápletka dodávají příběhu napětí.
Můj nejkrásnější knižní zážitek za poslední roky.

26.02.2023 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Pěkná čtivá detektivka. Hlavní vyšetřovatelka je sympatická, vraždy záhadné, prostředí amišů velmi zajímavé. Trocha lásky, prostě skvelé čtení na dovolenou. Hned začínám číst druhý díl.

11.07.2020 5 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Velmi čtivé. Snad ještě lepší, než první díl. Bavilo mě vykreslení Prahy, nejen reálie, ale i život, kdy se potvrzuje, že lepší je být zdravý a bohatý... Barbarič a Stein jsou skvělá dvojka, moc mě baví, pochopitelně i s Jarošem, o jehož minulosti se lecos dozvíme.
Posloucháno jako audio kniha, výborně zpracovaná.
Jelikož je tato série silně návyková, spěchám na další díl.

04.05.2021 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kniha má spád, chytila mě. Erika mi možná napřed trošku lezla na nervy, ale alespoň nebyla nudná a předvídatelná. Jasně, byly tam některé věci, které by měl čtenář brát s nadsázkou, ale nebylo to na závadu. Styl autora se mi líbí, přečetla jsem všechny doposud vydané díly série.

22.05.2018 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Jednoduše skvělé.
Po posledním díle s Erikou jsem si říkala, že se k ní již autor nevrátí, její osobní život mi přišel vyčerpaný a neradostný.
Ovšem Erika nabrala druhý dech, zápletka byla neotřelá, přečetla jsem jedním dechem.
Žádná zbytečná brutalita, všeho akorát, závěr je moc milý. Těším se na další díl.

19.10.2022 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Dočetla jsem a jsem ohromena. Výborný nápad a skvěle napsáno. Stále musím na příběh myslet, na ty různé varianty. A kolik variací má můj život...?
Pecka!

22.06.2020 5 z 5

Později Později Stephen King

Jak to ten King dělá?
Skvělá zápletka, směs detektivky, hororu, trocha humoru, a prostě se nemůžete odtrhnout.
Děj mě vtáhnul tak, že jsem přesedlala z audioknihy (výborně načtené), na klasickou, abych mohla číst rychleji.

01.07.2023 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Přečteno "na jeden nádech".
Také mě překvapilo, že je vše jen na Barbaričovi, navíc je zde vyprávěno přímo jím samotným. Ale sérii to v podstatě oživilo, i to, že je to takový komornější příběh, pro mě to byla příjemná změna. Život pod neustálou hrozbou Turků musel být náročný, líbí se mi, jak autor dobu popisuje.
Nezbývá než se vrhnout na další díl.

11.05.2021 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Při čtení anotace mi zápletka přišla přitažená za vlasy. Ale kniha se četla velmi dobře, i přes pomalý začátek, který se věnoval krizi jedné z hlavních postav. Tým vyšetřovatelů se skládal ze samých zajímavých osobností. Dlouho jsem nemohla přijít na to, kdo za tím stojí. Možná trošku nadsazené, ale kniha se mi líbila a s radostí jdu na druhý díl.

04.03.2019 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

To je tak milá a osvěžující četba, Karel Čapek je pro mě mistr nad mistry.

28.12.2022 5 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Zfilmovanou verzi jsem viděla mnohokrát. A vždy zapomenu, kdo byl vrah. Prostě jen s potěšením sleduji příběh.
Do knihy jsem se začetla hned. Vlastně mi o pachatele ani nejde. Užívám si jednotlivé řádky, myšlenky a události. Různorodé postavy. A skvělé dedukce, zvláště ty nad zápisy karetních her.
Poirot je úžasný, já jsem spíše taková paní Oliverová.
Skvělý kousek.

17.06.2021 5 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Můj milý Barbarič se do toho vrhnul po hlavě :-)
Opět skvělý díl, čtení mě nesmírně bavilo, jen ten konec byl na mě dost komplikovaný a možná... možná bych některé záležitosti nehnala k oficiálnímu spravedlnosti.
Líbí se mi, že se dozvím více o celé době, životě katů, provozu nevěstince... A už se těším, až budu moct do Bratislavy naživo.
Jdu na další díl.

10.05.2021 5 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Srdcovka pro zralé ročníky.
Některé verše zůstaly v době minulé, některé mají přesah do budoucna.
A k některým si okamžitě vybavím melodie, kytaru, oheň a letní večer.

... Salome
dopíjí z pohárů
krůpěje vína ...

27.11.2021 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Za mě snad nejlepší díl série. Zajímavé nahlédnutí do sporu mezi katolíky a protestanty.
Příběh odsýpá, má vtip, šarm i zemitost, a vede k zamyšlení, co bych asi dělala v závěru na Barbaričově místě?
Série je prostě skvělá a úplně nejlepší je, že má ještě další díly!
Autore, moc ti děkuji.

10.05.2021 5 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Četla jsem bezprostředně po prvním díle, autorka si drží úroveň, kniha se čte snadno, hlavní vyšetřovatelku mám ráda, i její kolegy. Tentokrát to na mě bylo možná až moc brutální, ale naštěstí se paní spisovatelka nevyžívá v líčení ukrutností. Prostředí amišů je stále velmi zajímavé, jdu hned na další díl, i když mi po čase ase budou trochu splývat.

13.07.2020 5 z 5