Atisa Atisa komentáře u knih

Kříž jako strom života Kříž jako strom života Kateřina Lachmanová

Hezké shrnutí, co znamená kříž - jedna špatná zpráva a pět dobrých zpráv. Líbilo se mi, že autorka docela často citovala z různých zajímavých knížek. Některé mě zaujaly tolik, že bych si je někdy chtěla přečíst. Asi v knížce nebylo úplně něco, co by mi po přečtení změnilo život, ale i tak dávám pět hvězdiček.

11.11.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Tato kniha kompletuje mou letošní čtenářskou výzvu. Kniha o boji za lidská práva. Líbilo se mi, že boj za lidská práva v ní vlastně byl podaný jen tak lehce. Elizabeth bojuje za práva žen kvůli svým životním okolnostem. Není prvoplánově bojovnice za lidská práva, ale vědkyně - chemička. Příběh samotný mě tolik nezaujal. Nejvíce se mi líbila "postava" Šesti - třiceti. Myslím, že by z knihy mohla vzniknout dobrá filmová komedie, možná lepší než samotná kniha, která má potenciál vtipnosti, ale člověk se příliš nesměje.

06.11.2023 4 z 5

Chlapec, který se stal papežem Chlapec, který se stal papežem Fabiola Garza

Dětskou knížku nedokážu objektivně zhodnotit ze svého dospěláckého úhlu pohledu. Mně osobně tam chybělo něco hlubšího z papežova života, něco, proč se stal tak významným člověkem.

24.10.2023 4 z 5

Dýně útočí Dýně útočí Paolo Gulisano

Skvělá kniha, takové mám ráda. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Je úžasné, jak je celá naše společnost prodchnutá křesťanstvím. Baví mě to objevovat. Doporučuji, tato knížka člověku pomůže pochopit spojitost svátku Všech svatých a Halloweenu.

24.10.2023 5 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Jako kdyby se kniha dělila na dvě části. První polovina je taková pomalejší, hlubší. Zaujala mě v tom, že člověk může najít jako své poslání jakoukoliv práci, klidně i jako správce hřbitova. Druhá část dost zrychluje. Začíná se střídat několik časových a dějových rovin. Přiznám se, že jsem se v tom po čase začala ztrácet. Příběh mi přišel dost překombinovaný. Nevím, co si z toho závěru mám vlastně odnést. Tento typ literatury zřejmě není pro mě.

21.10.2023 3 z 5

Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Stephan Orth

Tuto knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě. Myslela jsem, že to bude zajímavé čtení, které bude dobře ubíhat. Ve skutečnosti mě to moc nebavilo a do čtení jsem se musela nutit. Pár zajímavých informací jsem se o Číně dozvěděla, ve světle covidu tyto informace dostávají nový rozměr a leccos objasňují. Každopádně pokud se do Číny chystáte, nebo jste tam už byli, myslím, že by se vám kniha mohla líbit.

10.10.2023 4 z 5

Vraždy z vášně Vraždy z vášně Jaroslava Černá

Knihu jsem si přečetla kolem svátku sv. Ludmily a sv. Václava. Velmi se mi líbila, pomohla mi více pochopit tyto dva významné světce, jejich postavení v tehdejší době a jejich význam pro dnešní dobu. Dost jsem si v tehdejší době nacházela paralely k dnešku. Pokud se chcete o těchto dvou osobnostech, které ovlivnily další křesťanské směřování českých zemí, dozvědět něco více, určitě doporučuji.

01.10.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Toto bylo něco úžasného. Sci-fi není běžný žánr, který bych četla. Tuto knihu jsem však na seznamu chystám se číst měla už hodně dlouho. Přečetla jsem si ji ale až teď díky čtenářské výzvě a rozhodně nelituji. Prvních asi třicet stran bylo takových méně pochopitelných a možná trochu odrazujících od dalšího čtení pro ne-odborníka na přírodní vědy, ale doporučuji určitě knihu neodkládat a pokračovat. Děj se postupně začne více rozbíhat, až v závěru úplně graduje. Bylo to tak napínavé, že jsem knihu ani nemohla odložit. To se mi nestává tak často. Knize dodávají šmrnc také občasné Markovy vtípky a jeho obrovská houževnatost. Vždy mě překvapilo, co zase vymyslel, ačkoli jsem tomu tedy po technické stránce vůbec nerozuměla. Zaujalo mě i, jak funguje NASA. A dokonce jsem si i nějaké informace a obrázky, jak něco vesmírného vypadá, dohledávala. Určitě doporučuji.

19.09.2023 5 z 5

Naše paní z Kibeho: Panna Maria promlouvá ke světu ze srdce Afriky Naše paní z Kibeho: Panna Maria promlouvá ke světu ze srdce Afriky Immaculée Ilibagiza

Knihy, z nichž se dozvím něco nového, fascinujícího mám nejraději. Tato kniha je jednou z nich. O zjeveních v Kibeho jsem toho příliš nevěděla. Sedmibolestný růženec je pro mě nový objev. O hrůzách rwandské genocidy se v Evropě asi moc nemluví. Nejhorší je, že to není tak dávno. Podobnosti s Medjugorijí jsem si také všimla.

14.09.2023 5 z 5

Dolores Claibornová Dolores Claibornová Stephen King

Moje první kingovka. Přečetla jsem ji kvůli čtenářské výzvě. Možná dokonce i můj první thriller, běžně je také nečtu. Na knize mi vadilo, že neobsahuje kapitoly. Občas jsem se při čtení hůře soustředila, ale na druhou stranu když jsem se do knihy zabrala, opravdu jsem přestala vnímat okolí. Příběh dobře promyšlený, některé scény pro mě byly náročné číst. Asi si zkusím od Kinga přečíst i další knihy.

08.09.2023 5 z 5

Síla eucharistie Síla eucharistie Elias Vella

Líbí se mi, jak Elias Vella píše srozumitelně běžnému člověku. Kniha mě velmi oslovila. Obsahuje pro mě hezky vysvětlené informace o eucharistii, které jsem nevěděla nebo ne v takovém kontextu. Určitě z knížky budu čerpat ve svém prožívání liturgie. Také mě zaujaly perličky jako, kde se vzalo, že bychom eucharistii měli přijít minimálně jednou ročně nebo čím konkrétně se vzájemně křesťanské církve můžou obohatit. Určitě si chci přečíst i další jeho knihy.

04.09.2023 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Kniha mě bavila. Líbily se mi hrátky se slovy, obzvláště zajímavé byly ty týkající pohlavního života. Působilo to tam dost překvapivě, což asi byl záměr. Také mě zaujalo, že autorka vždy nakousla něco z budoucnosti. To přidávalo na napínavosti. Po nějaké chvíli čtení už člověk čekal, kdo zase umře. Věřím však, že to tak mohlo být. Bavily mě přibývající děti. Díky nim byl život pestřejší. Bombardování Brna děsivé. Obzvláště když jsem si o tom jeden den přečetla a druhý den se na těch místech pohybovala. Jediné, co mě hodně iritovalo, bylo to, že autorka nenapsala, na jaké vesnici v blízkosti Brna se polovina děje odehrává. Člověk přemýšlí, hádá a v knížce se to nedozví.

24.08.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Kniha se četla skoro sama, bavila mě. Koho zajímá genealogie, přijde si při čtení této knížky na své. Možná se mi i líbila více než Šikmý kostel. Akorát určité jednání postav se mi příliš nezamlouvalo, zvláště to, co nechal udělat Tomáš Brázdilovi. Ale to bude dáno odlišným hodnotovým zakotvením autora vůči mému.

13.08.2023 5 z 5

Buď, kde jsi Buď, kde jsi Štěpán Smolen

Líbilo se mi, že kniha má příběh a není to jen strohé vysvětlení, jak zůstat stálý. Čtení mě však docela znepokojovalo, protože jsem si stále říkala, že nevím, jak zkušenosti pouštních otců přenést do dnešní doby, do mého života, že to snad ani nejde. To podstatné si z knížky odnáším (stálost závazku, místa, lásky, myšlenek - asi nejobtížnější), ale nějaké konkrétní způsoby realizace přímo pro mě to bude asi na dlouhé rozjímání.

02.08.2023 4 z 5

Láska tvoří krásu Láska tvoří krásu Marek Vácha

Knihy od Marka Váchy záměrně příliš nevyhledávám, protože jim moc nerozumím. Tuto jsem však dostala jako dárek a navíc se mi hodí do čtenářské výzvy. Je kratičká, takže jsem se rozhodla ji přečíst. Podstatu této knížky jsem slyšela od jednoho kněze při jeho kázání. Při čtení jsem se tedy obávala, že se už nic nového nedozvím. Nic převratného jsem se asi opravdu nedozvěděla, ale myšlenky jsou v knize krásné. Dokonce jsem si ve sdělení této knížky našla podstatu své práce. Dávám plný počet a určitě ještě o knize budu přemýšlet.

29.07.2023 5 z 5

Zoopisník Miroslava Bobka Zoopisník Miroslava Bobka Miroslav Bobek

Tuto knížku jsem si koupila při návštěvě pražské zoo. Přečetla jsem ji během pár dní a moc mě bavila, ačkoli krátké příběhy, které na sebe nenavazují, nemám příliš v oblibě. Tyto kapitolky mě navnadily, abych si o tématech přečetla něco dalšího, podrobnějšího. Gorily, koně Převalského... jejich záchraně se pražská zoo asi věnuje nejvíce, nejvíce mě zaujaly. Určitě jsem se díky této knížce dozvěděla spoustu zajímavostí ze života zoologické zahrady. Doporučuji, ale četba musí být spojena s návštěvou zoo :)

26.07.2023 5 z 5

Velký rybář Velký rybář Lloyd Cassel Douglas

Přečtení této knihy mi tedy dalo zabrat. Četla jsem ji měsíc. Text je hutný a malá písmena k tomu. Také mi přišel docela zdlouhavý, má pomalé tempo. Je o hodně ze široka pojatém životě sv. Petra. Také je o životě Ježíše Krista a občas do popředí vystupuje milostná zápletka Fary a Voldiho, která mi však přijde, že vlastně nebyla vůbec nijak ukončena. Nejzajímavější pro mě bylo posledních asi padesát stran o tom, co se dělo po Letnicích, protože o tom jsem na rozdíl od Ježíšova života a jeho ukřižování ještě nic románového nečetla. Věřím, že pokud toto bude vaše první románové zpracování Nového Zákona, mohlo by vás to zaujmout více, než pokud jste už něco takového četli.

23.07.2023 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Takový typ knihy jsem ještě nečetla. Námět zajímavý. U dějové linky z budoucnosti jsem byla docela napnutá a bavila mě nejvíce. Ty zbývající dvě linky by za mě ani v knize být nemusely. Popravdě jsem ani moc nepochopila, proč tam byly. Vše se dalo vysvětlit v jedné lince, v budoucnosti. Děj knihy mi dost přišel jako spatlanina a vzhledem ke střídání časových rovin se mi nečetl dobře. Příběh z budoucnosti byl podle mě ne moc dobře promyšlený a uvěřitelný. Potenciál má kniha dobrý, ale autorka jej nedokázala využít. Škoda.

23.06.2023 3 z 5

Kilometry s dětmi: S batohem, vlakem, pěšky a bez fňukání Kilometry s dětmi: S batohem, vlakem, pěšky a bez fňukání Klára Kubíčková

Autorka je zapálená turistka, pro kterou jsou túry celý její život. Samo sebou bere své děti s sebou. Pro podobné nadšence se v knížce asi najdou dobré rady. Pro mě jako ne tak velkou nadšenkyni turistiky to byl zajímavý vhled, jak se to dá dělat s dětmi, jak s nimi jít bez fňukání. Líbí se mi, že se v knížce nacházejí tipy na oblíbené trasy, které jsou prokládany povídacími kapitolkami s tipy jak na to. Velmi zajímavý pohled na život bez auta a dobré argumenty, proč vlastně na výlety s dětmi vyrážet. Na mě z této knihy však nejvíce dýchalo zapálení pro věc a jednoduchá přenositelnost na děti. Také si toho všímám ve svém životě a líbí se mi to.

12.06.2023 5 z 5

Exorcista Elias Vella: Ďábel se nás bojí Exorcista Elias Vella: Ďábel se nás bojí Elias Vella

Skvělý rozhovor. Elias Vela nepíše jen o tom, jak se bránit zlému duchu, ale také o Panně Marii, uzdravování a jiném. Zaujalo mě mnoho myšlenek, dozvěděla jsem se nové věci. Doporučuji.

05.06.2023 5 z 5