Astonius Astonius komentáře u knih

Einstein & Einstein Einstein & Einstein Marie Benedict (p)

No tak ne že bych se chtěla Alberta nějak zastávat.... :-) Zdá se mi však, že autorka straní Milevě a on je to zlo - četla jsem jednostrannou výpověď o manželství s neobyčejným vědcem absolutně nekritickou k jeho ženě. Alespoň tak se mi to zdá. Neznám bližší podrobnosti jejich soužití, ani to zjišťovat nechci, ale prostě si myslím, že i s ní musel být život těžký, zvlášť když je kladen důraz na její inteligenci a podobnou náturu, jako měl on. Dotkly se mě hlavně dvě věci - záležitost ohledně Lieserl a ve vztahu k ní skutečnost, že to prostě byla matka, kdo ji opustil. Ať už je to v tomhle díle vysvětlováno jak chce (nebo jak to asi mohlo být celé doopravdy?), i s ohledem na dobu a společnost, můj osobní názor viní matku rozhodně víc než otce a proto mi nebylo po chuti neustálé obviňování Alberta za jeho postoj. A druhá věc je to stálé naznačování, že za vším co se týče práce a vědy vlastně zjednodušeně řečeno stála Mileva a Albert se s ní pouze "svezl"... Celkově vzato celý vylíčený příběh má většinu základů samozřejmě založených na pravdivých skutečnostech, ale podáváno je to velmi subjektivně, s "protialbertovskou" náladou :-)

04.05.2017 2 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Dívala jsem se na ilustrace, které jsou krásné a za mě bohužel i trochu odvádějící, text jsem díky nim špatně vnímala - měla jsem tendence číst zbrkle a v rychlosti, abych mohla otočit. Nebo možná v soupeření obrázků s textem mělo u mě navrch výtvarno... :-) Celkově spíše zklamání, za hodně peněz málo muziky, se mi zdá....

29.11.2016 3 z 5

Děti nového věku Děti nového věku Jana Štrausová

Tento typ knih nijak cíleně nevyhledávám, padla jsem na ni v knihovně a odnesla na prolistování domů. Nejzajímavější část se týká samozřejmě příkladů kreseb a chování malých dětí, které zprostředkovala jejich učitelka ve školce - zdají se být velice přesvědčivé, ale nevěřící Tomáš ve mně mi přece jen našeptává, že jsou některé možná i vytržené z kontextu a ovlivněné kdoví čím - přece jen jde většinou o 3 nebo 4 leté děti, které mohou např. kreslit nebo po svém interpretovat např. věc zahlédnutou v televizi apod. Je to ale jen můj názor. Co se týče posledního uvedeného příběhu Jamese Leiningera, ten je již notoricky známý a nevěřícímu Tomášovi ve mně nad ním docházejí slova :-)

20.07.2020 3 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

(SPOILER) Ten konec se teda už nepředstavitelně táhnul! U toho jsem rostla a celý pobyt u tet - čarodějnic bych radikálně zkrátila - tahle část příběhu shodila jednu hvězdu z hodnocení. Nudily mne ty vycpávky týkající se připravovaných pokrmů, čajů, her, opakování nastalé situace, přicházení nových "bytostí" a opakování situace jim, vzpomínání na nedůležité věci a babrání se v nich, ukládání Diany k odpočinku a všechny ty dotazy vůči ní, jestli jí není zima, jestli nemá hlad, nechce se projít atd. atd. :-) Tahle velmi dlouhá nudná část se moc nepovedla - i z hlediska charakterů postav, přišlo mi, že Matthew se začal chovat jak pod pantoflem, už z něj nečišel strach, přitažlivost a inteligence, spíš za Dianou běhal jako pejsek a jeho "gentlemanství" mi bylo protivné a působilo spíš jako pochlebování a zblbnutí z lásky. Ale jinak, do doby, než odjeli do Ameriky, jsem tomu příběhu tedy úplně propadla - a to už opravdu dlouho nejsem věkově ani výběrem čtiva cílová skupina. Nemám moc zkušeností s fantasy knihami, proto se mi to možná tolik líbilo - navíc jsem si příběh "zesilovala" postupným přehráváním seriálu, který je také velmi dobrý - hlavně vizuelně co se prostředí týče - ale kniha je kniha.... Také Matthew v mé hlavě vypadal trochu jinak, než herec, který ho představoval a kterému jsem toho vlka uvnitř moc nevěřila :-) Kniha je velmi hutná jak do počtu stran, tak do množství textu na stránce, ale zhruba první dvě třetiny se čtou samy. A jedním z jejích kladů je taky skutečnost, že čtenář se v duchu nijak nezabývá úvahami, jak moc jsou líčené skutečnosti logické a pravděpodobné, protože tady je prostě možné všechno :-) I když na konci se příběh dostal už za hranici mé ochoty akceptovat fantasy prvky, některé věci už byly vyloženě jako pohádkové výmysly pro děti. Ale za tu první část, kterou jsem neskutečně žila, má u mne kniha převažující kladné hodnocení.

12.06.2020 3 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Přemýšlím, co o tom napsat a co si o tom vůbec myslet... :-) Samozřejmě jsem se, jako asi většina čtenářů, v postojích co se společnosti týče a ve způsobu myšlení této hrdinky mnohde našla, ale nemohu říct, že by mne to nějak obohatilo. Myslím, že kdybych tuto "knihu" vypustila, nic by se nestalo. Četla jsem bez většího zájmu, přišlo mi to spíš jako způsob psychoanalýzy autorky, která si formou kresby léčila své "introvertní" komplexy a pak se rozhodla to vydat. Můj soukromý názor je takový, že kdyby na tom autorka byla tak špatně z hlediska přizpůsobování se společnosti, až by musela dát výpověď v práci, neboť nedokáže pracovat v kolektivu, myslím, že by se jí též příčilo vydat tak intimní zpověď ze svého života. Kniha mne také přivedla k poznání, že grafické romány a komiksy nejsou pro mě. Co jsem zatím zkusila, mne nijak neuchvátilo, je to slabý odvar psaného textu - a v tomto případě byla na můj vkus i kresba podprůměrná.

01.01.2020 2 z 5

Sestry až za hrob Sestry až za hrob Caite Dolan-Leach

Moc mě to bavilo.... Vyzdvihla bych kromě promyšleného příběhu i styl, díky němuž člověk knihu velmi těžko odkládá. Čtení je díky němu totiž velmi lehké, rychle ubíhá a jde k věci, řekla bych, že počet použitých písmenek je odměřen velmi přesně, žádné nechybí ani nepřečnívá ... :-) Při čtení se do popisované situace čtenář prostě ponoří a ten příběh doslova žije - to on je Ava. Další a další rozkrývání tajemství je načasováno tak, aby čtenáře bavilo - když už jsem si myslela, že se začnu nudit a bude následovat nějaká jalová část příběhu, objevil se další motiv a děj se posunul, takže zavřít knihu šlo jen stěží. Opravdu moc povedené a skutečnost, jak to všechno doopravdy bylo, se člověk dozví až v úplném závěru (i když pár stránek před odhalením už jsem jisté podezření měla). Doporučuji.

02.04.2019 4 z 5

Věčný Thomas Věčný Thomas Dean Koontz

Za mě tedy zklamání, a velké... Byla jsem namlsaná bezvadným prvním dílem a těšila se na něco podobného, zvlášť i vzhledem k vysokému hodnocení, ale bohužel. Na stejné vlně se to neslo jen během prvních pár stránek a pak už nastala nuda. Hrozné popisy - prostředí, kudy Thomas utíká za někým nebo se schovává někde nebo ho honí někdo někudy - stále jsem četla, otáčela listy a říkala si "kdy už tam bude?" - a pak jsem zjistila, že jsem už pomalu v polovině knihy a stále jen čtu o tom, jak to vypadá v nějakém kanále.... Pro tohle jsem si opravdu knihu nevybrala. Navíc celý příběh byl dost praštěný, záporná postava úplně nepřirozená a tak nějak hrozně mimo, děj žádný. Nejlepší scénky byly ty s Elvisem a to je docela málo. Je mi to líto a sama jsem moc chtěla, aby to bylo perfektní, ale bohužel.... :-)

27.08.2018 2 z 5

Podzim Podzim Hubertus Rufledt

Knihu jsem si půjčila od svých dětí a i když vím, že je to určeno především pro ně, byla jsem zklamaná, i od dětského komiksu jsem čekala víc. O kresbě nemluvím, ta je krásná, i když Alisik by se mohla méně "špulit" :-) - ale zdá se mi, že je to chudé na děj, bez nápadu. A některé věci (např. "obchoďák s oblečením"....) byly trochu mimo.... Dětem se ale celkem líbilo a to je hlavní :-)

18.11.2019 2 z 5

Záhada zadního pokoje Záhada zadního pokoje Katarína Gillerová

Pro mě tomu chyběla nějaká jiskra. Začátek a prostředí vesnice se mi moc líbily, ale tím to i skončilo - abych řekla pravdu, docela se divím, že jsem to dočetla. Popisované tajemství, na které se čeká, je uměle prodlužováno vyprávěním životního příběhu hlavní hrdinky, který mne tedy opravdu nebavil, zejména části popisující krach podnikání jejího partnera. Navíc mi byla dost nesympatická tím, jak ona byla stále obětí nějakých intrik a jinak přitom bezchybná. No a pokud jde o příběh z minulosti, člověk se vlastně nedozví nic moc detailního, stále dokola se omílají stejné skutečnosti, až se čtenář v závěru knihy konečně dozví, jak se věci tehdy seběhly. No a tohle rozluštění záhady mě moc nevzalo, zejména je absolutně nevěrohodná skutečnost, že by bylo možné okolnosti smrti jedné ze sester tak, jak byly popsány, utajit a všichni, kdo o tom věděli, by to léta tajili... - hlavně nějak nechápu, proč. Jediné, co hodnotím kladně, je čtivost knihy, ale jinak to čtenáři nic nedá.

18.08.2018 1 z 5

Dům u ústí řeky Dům u ústí řeky Victoria Jones

Zpočátku se mi líbilo velmi - obě časové linky byly zajímavě rozepsané a obě mě bavily, navíc mám ráda, když má kniha podrobný děj a příběh jde do hloubky. Zdálo se, že tohle bude přesně ono. Jenže potom vyprávění ustrnulo a já zjistila, že víc už autorka prostě asi nevymyslela a snaží se to tak nějak uzavřít. Možný SPOILER: Způsob, jakým to celé ukončila, mne velmi zklamal, bylo to velmi překombinované a bláznivé a co se týče příběhu ze současnosti, nechápu, proč nemohlo zůstat pouze u snahy odkrýt minulost, ale musela se tam násilně šroubovat ještě genetická souvislost s hlavními hrdiny. Přišlo mi, jako by autorka hledala konec a nemohla se rozhodnout, jestli to má skončit dobře nebo špatně, tak zase ještě kousek napsala a pak zase ještě kousek - ty závěrečné události po válce "kdo s kým" už jsem nějak moc neprožívala, bylo to jen takové "plácání do větru", kterému se moc nedalo věřit. A nutno říct, že Fabia, se kterou měl čtenář zřejmě sympatizovat, byla pro mne spíše potvora, která jednala jen ve vlastním zájmu - litovala jsem jejího muže, kterého jen využila a sama mu jeho laskavost ničím neoplatila, i když stále dokola své obětování připomínala. Její pravá tvář se ukázala v úplném závěru při události u řeky.

08.04.2018 3 z 5

Měsíční údolí Měsíční údolí Melanie Gideon

Je to jednoduše napsaná pohádka pro dospělé, nic víc - a tak je nutné ji i brát. Nemá cenu hledat v tom nějaké hlubší myšlenky, děj klouže po povrchu, až se hladce dostane ke svému konci. Vzhledem k tomu, že téma nabízelo daleko větší využití, které bohužel nenastalo, bych počet stránek radikálně zkrátila - hlavně vprostřed knihy jsem četla samou vatu :-)

01.04.2018 3 z 5

Láska po francouzsku Láska po francouzsku Fiona Valpy

Nedočetla jsem...... Zoufale mě to nebavilo :-) Dala jsem tomu šanci přes polovinu knihy, ale když jsem k vyšetřeným volným chvílím na čtení přistupovala bez těšení se, spíš s pocitem "nutnosti to už dočíst", řekla jsem si, že o tom by to být nemělo. Asi jsem čekala něco jiného, atmosféra starého domu ve Francii se nedostavila a ten naivní příběh bez nápadu mne nudil. Dětinsky vymyšlené milostné zápletky by se mi líbily možná v 15 letech, ale toto pro dospělé není, je to jen ztráta času. Naštěstí bylo jen půjčené z knihovny.

14.02.2018 1 z 5

Samotářka z Mill River Samotářka z Mill River Darcie Chan

Cítím se trochu podvedena anotací.... Bez spoilerů se toto hodnocení bohužel neobejde, tak pozor.... :-) Čekala jsem tajemný příběh staré paní, která se z nějakého důvodu zřejmě dostane do kontaktu s policistou a jeho dcerkou a čtenář se tímto prostřednictvím dozví nějaká šokující tajemství z jejího života. Hned na začátku však zjišťujeme, že stará paní umírá a policista hned v 1. kapitole přizná, že ji nikdy neviděl. Takže tímto směrem se děj neubírá. Pak se rozjíždí její příběh od mládí - to se už dalo očekávat, jenže ty obsazené osoby, to bylo pro mě teda peklo. Autorka zřejmě každému chtěla přisoudit nějakou zvláštnost a tak tam máme milého a oblíbeného faráře, který krade lžičky (???) - myslím, že hned po první návštěvě u někoho v domácnosti by přestal být oblíbený. Dále tam je klasický padouch v podobě manžela, který je odporně bohatý a jediný dědic ohromného majetku, ale ze všech, co se mu nabízejí, si vybere holku, která je chudá - sice krásná - ale dost psychicky poznamenaná prožitým znásilněním - prostě chová se tak plaše, že má problém jít i na večeři a on si ji vybere, aby ho reprezentovala ve společnosti... Dále tam máme manželova dědečka, který má k ní hned od začátku zvláštní vřelý vztah a když jeho vnuk zemře, absolutně se tím nezabývá, naopak vystupuje proti němu v zájmu hlavní hrdinky. Korunu tomu dal úchylný kolega policisty - klaďase, který se vloupá do domu ženy, kterou sleduje, a ukradne jí kalhotky ze skříně. Cože? A jsou tam další osoby, které si díky podobně vymyšleným zvláštnostem čtenář snadno zapamatuje. Knihu jsem odložila za polovinou, protože i přesto, že jsem přečetla 200 stran, děj byl stále úplně praštěný a nijak mne ke knize nevábil. Je možné, že se to ke konci knihy úplně otočí a začne být zajímavé a možná o hodně přicházím, ale obávám se, že těžko... :-) Jsem ráda, že jsem měla jen půjčené z knihovny.

29.08.2017 2 z 5

Hlas nože Hlas nože Patrick Ness

Nezapadám do cílové skupiny čtenářů, kterým je kniha určena, a přesto mne to velmi bavilo - skvělý námět a vykreslení světa, kde lidé slyší myšlenky a vidí své představy navzájem, včetně myšlenek zvířat. Pořád jsem se těšila, co dalšího se stane a co dalšího bude hlavní hrdina na své cestě vnímat, nutilo mne to ke knize se vracet. Samozřejmě pro mne byly asi nejzajímavější scény se psem - popisované situace jsem jako pejskař úplně dokonale chápala. Jinak děj je velmi jednoduchý, ale to už se od knih pro mladé očekává, příběh rychle plyne a stále se něco děje, takže se čtenář opravdu nenudí. Je pravda, že epizodní situace na cestě do Havenu byly vprostřed knihy už tak nějak pořád dokola a stejné, ale dalo se to přežít :-) Ještě nejsem úplně rozhodnutá, zda budu číst sérii i dál - na konec knihy prakticky v neuzavřené části příběhu přímo navazuje další díl, ale zdá se mi, že už to pro mne není tak atraktivní. To, co mne ke knize vábilo, je už celkem pryč. Nevím, proč je tak velká móda psát knihy do sérií, mně by např. v tomto případě postačila jedna delší ukončená kniha.

20.08.2017 3 z 5

Jestli chceš Jestli chceš Helle Helle (p)

Asi neumím číst dostatečně mezi řádky nebo mne příliš nezajímaly plky o marných životech hlavních hrdinů, kteří se ztratili v lese - byla jsem prostě ráda, že je kniha krátká a už brzy přijde konec. A když mluvím o konci, tak ten proběhne prostě tak, že uprostřed příběhu přijde střih, jako by někdo vytrhl poslední kapitolu a knihu vydal bez ní - pointu jsem v tomto díle nějak nenašla. Vzhledem k anotaci jsem si slibovala trochu jiný příběh, než který mi byl posléze nabídnut - zřejmě trochu méně "umělecký" a unylý, trochu více dobrodružný, uvěřitelnější, emočnější.

29.11.2016 2 z 5

Stačí jen dotyk Stačí jen dotyk Colleen Oakley

Kniha není špatná, to ne - rozebírá neotřelé téma a zpracování je velmi čtivé, zvlášť v první polovině. Můj dojem, který mi naskočí, když o knize přemýšlím, je čistá romantika, řekla bych však až sklouzávající do románku pro dívky. Taková ta naivita příběhu, z něhož vyznívá, že všichni lidé jsou vlastně dobří a kdo se jevil špatný, se tak jevil pouze z nějakého nedorozumění nebo se za svou chybu kál a došel tak odpuštění, mi prostě vadila a docela živě si dovedu představit, jaký americký film by z toho asi tak byl.... :-) Kniha se sice četla dobře, ale to udržované napětí - očekávání něčeho víc, takové to hlavní, k čemu všechno stále spěje - najednou vyšumělo, ve zkratce se na závěr všechno vysvětlilo a byl konec. Je to jedna z knih, ze které mi v hlavě brzy nic nezůstane. Ale dočetla jsem a v době, kdy jsem četla, mne kniha bavila, proto hodnotím lepším průměrem.

30.01.2018 3 z 5

Experiment - Důkaz o posmrtném životě? Experiment - Důkaz o posmrtném životě? Stéphane Allix

Nevím, mě osobně tento "experiment" nějak nepřesvědčil. Zajímavé mi přišly životní příběhy zúčastněných "médií" a z rozhovoru na konci popisy událostí s umírajícími osobami. Co se týče přesvědčení autora o tom, že důkaz o posmrtném životě byl dán, zdá se mi to moc ovlivněné především jeho ztrátou, tedy úmrtím otce, není nezúčastněnou osobou a samozřejmě je to něco, čemu prostě chce věřit. Části textu, kde se rozebírá průběh "putování a zrání" duše po smrti, byly pro mne příliš fantaskní. Pro mne to byla literatura možná vhodná pro zamyšlení, ale rozhodně ne dávající odpovědi.

13.08.2017 2 z 5

Modrá jiřina Modrá jiřina Nora Roberts

Prázdninové letní čtení - kniha úplně vyhověla mému momentálnímu požadavku čtivého románu pro ženy s romantickou zápletkou. Navíc byl příběh okořeněn zjevením ducha v domě, což tomu jen přidalo plusové body. Postupem čtení však musím říct, že ten dokonalý vztah dvou dokonalých lidí v dokonalém prostředí se mi už zajídal a chtěla jsem to mít už za sebou - jak se to vzdalovalo skutečnosti, příběh mě dost nudil. Vzhledem k žánru, který jsem si touto knihou vybrala a k tomu, že jsem věděla, co budu číst, jsem původně chtěla dát i 4 hvězdy, zpočátku to nebylo tak špatné, ale ten "trapácký" konec tomu jednu shodil, to se prostě i na tento druh literatury nedalo..... :-)

12.08.2017 3 z 5